Şimdi Ara

Dünya Varmışşş bu LPG neymiş böyle :)) boşuna çırpınmışım aylarca (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
317
Cevap
0
Favori
33.940
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bende geçen yıl taktırdım. taktırmadan evvel babamı ikna edene kadar iflahım çatladı. taktırdık ve 1 ay geçmeden dediği ilk kelime. keşke emekli olduğumda tazminattan 1 milyarını lpg ye ayırsaymışım.
    benzinde çeyrek depo yaklaşık 11-12 litre ile 120-130 km yapıyordum yakaşık sanırım 50 tl tutar. fiyatı nekadar hesaplayamadım ama. şimdi 55 tlye tank doluyor 55 tl lik lpg ile şehir içi 260-280 km yol gidiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

Millet coşmuş valla biz 50 tl lik gaz ile 200 km zor gidiyoruz, herkes 400-500 gidiyor.

litresini ne kadara alıyorsunuz belli değil ama 2.2 den hesaplasak 11.5lt/100 km yakıt tüketiminiz var. bence biraz fazla. lpg sisteminde, sizin araç kullanma şeklinizde, aracı kullandığınız güzergahta bir sorun olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: suicide

quote:

Millet coşmuş valla biz 50 tl lik gaz ile 200 km zor gidiyoruz, herkes 400-500 gidiyor.

litresini ne kadara alıyorsunuz belli değil ama 2.2 den hesaplasak 11.5lt/100 km yakıt tüketiminiz var. bence biraz fazla. lpg sisteminde, sizin araç kullanma şeklinizde, aracı kullandığınız güzergahta bir sorun olabilir.

Devirlere dikkat etmeye çalışırım ancak bulunduğumuz ilde trafik çok yoğun dur kalk çok oluyor, birde malum yaz geldi klimalar açık, ben buna bağlıyorum ama 50 liralık gazla 500-600 km yapan arkadaşlar hiç dur kalk yapmadan, klima açmadan, sürekli 2 bin 3 bin devir arasında vites değiştiriyor sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 1 Temmuz 2011; 14:56:00 >

• quote:

fazla övmeyin şu zıkkımı yahu, sonra olan bize oluyor
    aynen öyle vallahi sonra zammı yapıştırıveriyorlar yeniden lpg kitini söktürelim muhabbeti dönüyor
  • quote:

quote:

quote:

Devirlere dikkat etmeye çalışırım ancak bulunduğumuz ilde trafik çok yoğun dur kalk çok oluyor, birde malum yaz geldi klimalar açık, ben buna bağlıyorum ama 50 liralık gazla 500-600 km yapan arkadaşlar hiç dur kalk yapmadan, klima açmadan, sürekli 2 bin 3 bin devir arasında vites değiştiriyor sanırım.

500-600 km litresi 2 liradan hesaplasak 5 litre/100 km den daha azına denk geliyor, onlar kesinlikle hikaye zaten
    2 liradan gaz alındığını düşünürsek bence 1.6 motorlu ortalama bir araç 50 lira ile, çok olmasa da sıkışık diyebileceğimiz trafikte 250-300 km arası yol yapabilir. nadir durumlar dışında 3500 deviri geçmeden, klima vs. açmadan (zaten yok) yaz aylarında ben bu değerleri yakalayabiliyorum açıkçası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suicide -- 1 Temmuz 2011; 15:28:54 >

• 500-600 km gidenler yokuş aşşağı kontak kapatıyordur...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Details

quote:

Orijinalden alıntı: sonersoy
    Yok üstadım özellikle ss aldım benzin göstergesinde oynama yok. Lpgyi düdüğü ötene kadar bekledim turladım benzincinin içinde. Düşündüğünüz her detayı özellikle düşündüm merak etmeyin.
    Çünkü takan ustamın söylediği değerleri yakalayamassam tepesine binecektim.Bugün onuda aricam bir teşekkürü haketti
    Koyulan lpgnin resmini bile cektim benziklikte : S
    İstanbul Levent oto sanayide taktırdım özkan ustaya.. Onca borcumun arasında taktırdım benzinden illallah deyip. Şehir içi ölçtüğümde 20 liralık lpg ile bazen 100 bazen 95 bazen 105 km yaptım. mahmutbey ve e 5 trafingi bilirsiniz akşam saati özellikle yaylaya girdim çıktım bahçelievlerde.
    birde atikeri çok kötülemişlerdi açıkcası 400 lira daha kredi kartı ve nakit param olmadığı için taktıramadım diye üzülüyordum brcyi ama şimdilik çok güzel gidiyor.
    Bir tek servis ışığı yandı onuda 1000 km yap ondan sonra icabına bakıcam.Şimdi istersem söndürürüm ama seni kandırmış olurum dedi.
    açıkçası 170 yaksa gene razıydım .hele şehir içi az değil hocam şehir içindeki fark.Bariz fark var benzinle arasında

Aracı iyi bildigim için konuşuyorum, anlattıklarınıza abartı demiyorum elbette ama depo şamandrası çok sağlıklı çalışmıyor lpg'li araçlarda özellikle atiker'de (ben atikerle çok sıkıntı yaşadım) aracınızda mutlaka ki boş gösterse bile önceki dolumlardan bir miktar (5-6 lt) lpg kalmıştır. 40 lt depoyu %80 dolum yapılabilecek şekilde uyarlıyor ve ortalama 32 litre yakıt almasını bekliyorlar, pratik kullanımda bu böyle olmuyor, ben kimi zaman 30 kimi zaman 38 litre lpg aldıgını ve lpg seviye ışıkları kırmızıya döndügünde kimi zaman 40 kimi zaman 150 kilometre yol yaptıgımı biliyorum.
    Ne olursa olsun lpg benzine göre ekonomik ve 90 kilometre sabit hızla o araç 17 krş seviyelerine inebiliyor. Bundan 2-3 yıl önce benzinle o tüketimlerde seyrediyorduk.

evet şamandırada o luyor o.bendede 40 lt lpg tankı var atiker lpg. daha 60 tl lik gaz alamadım. 3 kez öttü benzine geçti.hızımı sabitledim gaza as basarak yine lpgye aldım. 2 km sonra yine öttü benzne geçti. gittim fullettim 57 tl lik lpg aldım. 285 km yapmıştım şehir içi.daha 30 litre lpg alamadım hiç.

• Benzin fiyatları bu halde iken başka seçenek yok, en mantıklısı bu... Çok iyi yapmışınız...
  • Ben de yaklaşık 1 sene önce otomatik Scenic II'ye LPG taktırdım. Yaklaşık 15 bin km oldu.
    Benzinde genel ortalama 9 lt yakardım. LPG'de ise ortalama 10 lt LPG + 0.5 lt benzin yakıyorum.
    Kiti de çok özel bir kampanyaya denk gelip (normalde 1000TL olan Aldesa marka kiti) 800 TL.ye taktırmıştım. Neticede 1 senede kitin masrafı neredeyse 2 kez çıktı.

Scenic ağırlığının da etkisi ile uzun yolda hızlı gidince motoru çok zorlanıyor ve şehiriçi gibi yakıyor. Ama 90km ile gidince sorun yok. Mesela Ankara-Eskişehir-Bilecik-İstanbul güzergahında bir depo (40 lt) gazla 520 km yol yapmışlığım vardır.

Aldesa'yı taktırırken "BRC mi taktırsaydım" falan diye kararsızlık yaşamıştım ama hiç problem çıkarmadı. 10 bin km.de 50 TL bakım masrafı oldu o kadar. Tank simit, stepne depoya kalkmış ve dolum ağzı da tamponun altında olduğu için hiç otopark güvenliğine de takılmadım. Hatta duruma göre nasıl işime gelirse bazen kapalı otoparka, bazen de açık otoparka giriyorum. Hatta 3-5 sefer açık otoparka girebilmek için görevliyi aracın LPG'li olduğuna ikna etmem gerekti.

• ee boşuna denmiyor Lütfen Peşimden Gel
  • Valla bana hesapta bir hata var gibi geldi. Zaten 180-190 km hızı gördüm demişsiniz. Aksi bir ayar yaptırmadıysanız araç üst devirlerde benzine geçmiştir..
  • Arkadaşlar lpg çok iyi güzel fakat Avm konusunda cidden yönetim dikkat etmiyorsa da biz etmeliyiz bence.Çünkü lpg'li aracın kapalı alana girmesi zararlı ise zararlıdır.Yani şansı zorlamanın bence bir manası yok.Şimdi hiç bir şey olmaz palavra onlar diyen arakadaşlar çıkacak haklı olabilirsiniz fakat sonuçta Can'dan bahsediyoruz dışarı park etseniz ne olacak yani.Bir çok avm zaten açık alanada park alanı yapıyor
  • LPG iyidir. İyidir de bazı ön yargılar maalesef insanlarımızı etkiliyor. Mesela kapalı otoparklara girememe durumu. Ayrıca bir sızdırmazlık raporu gerekse her yerden alınamıyor. İstanbul'da bildiğim sadece 2 yerde verilebiliyor bu rapor. Ayrıca kokusu da bir o kadar berbat. Ne kadar performans düşüklüğü hissedilmese bile yine de birazcık düşüş olduğunda ısrarcıyım. Benzinli gibi olmaz. Güç konusunda hassas olanlar bana hak verecektir. Aile arabası tarzında kullanıldığında performans olarak benzinden farkı yoktur. Hatta ekonomik olduğu için daha iyidir.

Şimdilik diyeceğim bunlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

LPG iyidir. İyidir de bazı ön yargılar maalesef insanlarımızı etkiliyor. Mesela kapalı otoparklara girememe durumu. Ayrıca bir sızdırmazlık raporu gerekse her yerden alınamıyor. İstanbul'da bildiğim sadece 2 yerde verilebiliyor bu rapor. Ayrıca kokusu da bir o kadar berbat. Ne kadar performans düşüklüğü hissedilmese bile yine de birazcık düşüş olduğunda ısrarcıyım. Benzinli gibi olmaz. Güç konusunda hassas olanlar bana hak verecektir. Aile arabası tarzında kullanıldığında performans olarak benzinden farkı yoktur. Hatta ekonomik olduğu için daha iyidir.

Koku falan yok ki hocam nasıl kötü olsun

• quote:

LPG iyidir. İyidir de bazı ön yargılar maalesef insanlarımızı etkiliyor. Mesela kapalı otoparklara girememe durumu. Ayrıca bir sızdırmazlık raporu gerekse her yerden alınamıyor. İstanbul'da bildiğim sadece 2 yerde verilebiliyor bu rapor. Ayrıca kokusu da bir o kadar berbat. Ne kadar performans düşüklüğü hissedilmese bile yine de birazcık düşüş olduğunda ısrarcıyım. Benzinli gibi olmaz. Güç konusunda hassas olanlar bana hak verecektir. Aile arabası tarzında kullanıldığında performans olarak benzinden farkı yoktur. Hatta ekonomik olduğu için daha iyidir.

Kokusu derken hocam? Bazı firmalar gazın içine koku olduğu anlaşılsın diye sarımsak kokusu eklediklerini falan duymuştum ama ne kadar doğru ne kadar yalan orasını bilmiyorum.

Performans illaki düşüyor ancak şehir içinde farkedilebilir derecede değil. Benzinli gibi olmuyor. 200'ü zorlayan araba 180'i zorlamaya başladı. Arabanın orası burası deliniyor ama malesef Türkiye'de yaşıyoruz o kadarına da katlanmak zounda kalıyor insan.

• Koku derken arabanın içine koku verdiğini demek istemedim. Yanlış anlaşılmasın. LPG ile çalışan bir arabanın yanından geçerken egsoz kokusu iğrendiriyor beni. Onu demek istedim.
  • lpg'de performans dusuklugu ust devirlerde hissedilir.
  • Hayırlı olsun
  • İstanbul Muğla yolu nerede??
  • quote:

Koku derken arabanın içine koku verdiğini demek istemedim. Yanlış anlaşılmasın. LPG ile çalışan bir arabanın yanından geçerken egsoz kokusu iğrendiriyor beni. Onu demek istedim.

Orası ayrı tabi. Gülü seven dikenine katlanıyor. Bazıları da o kokuları seviyor ilginçtir.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.