Şimdi Ara

Dünya Petrol Krizi - Peak Oil (141. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.090
Cevap
40
Favori
188.735
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 139140141142143
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aslında Dünya Su krizi için de bi başlık lazım
  • Dunyadaki savaş iklim değişikliği ile birlikte düşünülmelidir. kıtlık su problşemleri vb büyük değişimler toplumsal yasamı tehdit ederek yerleşik yaşamı , göçebe toplum şekline dönüştürüler.

Bizler olayları kayıt altına alabildiğimiz , efsaneler ile aktarabildiğimiz , teknolojinin yardımı ile kayıt edip birbirimize aktarabildiğimiz kadarını bilebiliyoruz. Kalıntılara bakıp geçmişi anlamaya ve hayal etmeye çalışıyoruz ve bu konuda çok ama çok acemi bir seviyedeyiz.

Uygarlıklarımızı dünyasnın üzerinde yaşamış son ve en gelişmişi olarak düşünüyor ve aksini, ispat için yine basit teknolojimizi ve ahlak anlayışımızı one çıkararak kavramaya çalışıyoruz.Inanç sistemizin nedenleri anlamak yerine sonuçlarıyla uğraşıyor ve gerçeğin çevresinde dolaşıp asla varlığımızın nedeni ni kavrayamıyoruz.

Bu uğurda yapılan planların sonuçlarını tarihten görüyor ancak kapımıza gelene kadar bizim gerçeğimiz olabileceğinin farkına varamıyoruz .

Hayalperest olmak sanal dünyanın en önemli data girişlerinden birisidir, sanırım öyle kalmak ise son anımıza kadar mutlu yaşamanın yöntemidir.

Baskıcı rejim ikinci dünya savaşında son kertesine kadar yaşanmış olmasına ragmen halen polis vb devlet gücüyle uygulanıp bireylerin kendisine dokunmayanları çemberin dışıunda kalacağına inanıyoruz.

Öyle olsa idi Suriyede rejim karşıtları veya rejim taraftarları mutlu halde olurlardı.

Öyle olsa idi Irak vb ülkelrin vatandaşları petrolün göbeginde olmalarına ragmen refah içinde olurlardı.

Bir sürü ''öyle olsa idi'' kelimesiylke başlayan şey yazmak mümkün ama hepsi boş aynen ülkemizin parçalanması için uğraşanları görmezden gelmek gibi .

Herşey sanal dünyada ceyeran etmiyor birgun kalkıp da kendinizi ve ailenizi can güvenlikleri nedeniyle ülkenizden kaçırmak zorunda kalırsanız , benim bu yazdığım cümleyi hatırlayınız ki sonraki nesilleri daha güvenli ve sağlam bir toplum içinde yer almasını sağlayabilesiniz.

Benzer tartışmalar meşrutiyet öncesinde de sıkça yasanmış ve ilginç diyologlar olmuş sonuç ortada , tarih tekerrürden ibarettir.

• Konu sakin fakat çok güzel şekilde ilerliyor. Özellikle kaya gazı ile ilgili paylaşımlar nedeniyle, okuyanların kaya gazı üzerine araştırma yapacakları aşikar.

Ben yapmamayı tercih ediyorum. Bir süre için cahil ve mutlu kalmak zorundayım. Zira kamuda iş bulma çabalarım ivme kazandı. Ekmeğin kaynağını garantiye aldıktan sonra okuyup araştırmaya devam edeceğim. Şimdilik sadece izliyorum. Parmaklarınıza sağlık arkadaşlar.
  • jay jay justified kullanıcısına yanıt
    kaya gazı işi dünyanın çöküşünü hızlandırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.Ciddi bir savaş veya ekonomik buhran oldugunda ise en tehlikeli yer Devlette çalışmak olacaktır. Memurlar kesintilerden ilk nasibini alacak olanlardır fazla tahmin yapmaya gerek yopk Yunanistan ve digger ülkelere bakmak sonucu tahmin etmek için yeterlidir Bilginize

Birçok kere yazdım ama yine unutulmus olabilir diye yazmak zorundadayım. Dünyanın ileride kullanacağı nükleer dışındaki en önemli kaynak MAGMA enerjisidir.

Bu kadar büyük ısının kullanılmadan atıl olarak kalması zaten Dünyamız için büyük bir tehlikedir. İleride bunu ekonomik olarak değerlendirecek sistemler ve yatırımlar yapılabildiğinde atık ISI ile herşey ama herşey yapılabilir , plastic dışında sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 27 Eylül 2013; 11:28:47 >
  • Ofamof;
    Suyun yakıt olarak kullanılabilmesi felaket olur. Düşünsenize, tatlı su yakıt olursa ne içeriz? Okyanus yakıt olsa kaç yıl dayanır sizce? Tek kullanımlık yeni kaynakların bulunması ancak ekolojik yıkımı ve çekilen acıları artırır. Yeni bir kaynak bulunduğunda "X yıllık" haberlerine sazan gibi atlamayın. Bu bilmemkaç yıllık hesaplarının bilimsellikten ve dört işlemin rasyonelliğinden ne kadar uzak olduğu çok kez anlatıldı. Dolayısıyla Vezir kaya gazı konusunda haklı. Bu konu ilk sayfalarda verilen kaynaklarda işlenmiştir diye hatırlıyorum. Gerçi onları okuyalı ve izleyeli yıllar oldu. Sözünü etmişken, İngilizce bilen ve alt yazı hazırlayabilecek olanlar bu belgesel ve makaleleri Türkçeye çevirsin diye düşünüyorum. Enerji ve ekoloji konusundaki temel yanılgıları düzeltecek kaynaklar hep İngilizce. Bu işi hayrına değilse de bedeliyle yapabilecek öğrenci filan varsa beni bulsun. nlty2001 [at] gmail.com

Ogün;
    Altın yükselecek kardeşim. Tarihsel grafikleri şöyle bir karıştır, sonra bir de karşılıksız para sistemi hakkında bilgi edin. Benim param altında. Gerçi kısa vadede yükseleceğinden değil, bankaya para kazandırmamak için. :) Keşke hiç yükselmese, hayat bayram olsa.

ejderertuğrul;
    Verdiğiniz bilgiler çok güzel.

jay jay;
    AKP memurların iş güvencesini kaldıracak. :) Yine dene ama kesinlikle güvenceliymiş gibi plan yapma.

Konuya yeni başlayanlar kaynaklar sayfama bir göz atsın:
    cokus.wordpress.com

• Son zamanlarda başlıkta gündeme çıkan su sorunuyla ilgili sizlere bir sorum olacak.

Şu anda deniz suyunu basınç altında membran adı verilen ayrıştırıcılara pompalayarak "ters ozmoz" denilen yöntemle deniz suyundan tatlı su elde edilmesi mümkün. Bu yöntem hali hazırda deniz taşıtlarında ve bazı ortadoğu ülkelerinde kullanılmakta.

Tek engeli enerjiye ihtiyaç duyması. Yani görece olarak yeterli enerjiniz varsa denizler neredeyse sınırsız bir tatlı su kaynağı olabilir. İş bu durumda, bir enerji krizinden önce su krizi yaşanacağını söylemek doğru bir yaklaşım olur mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zizim

Son zamanlarda başlıkta gündeme çıkan su sorunuyla ilgili sizlere bir sorum olacak.

Şu anda deniz suyunu basınç altında membran adı verilen ayrıştırıcılara pompalayarak "ters ozmoz" denilen yöntemle deniz suyundan tatlı su elde edilmesi mümkün. Bu yöntem hali hazırda deniz taşıtlarında ve bazı ortadoğu ülkelerinde kullanılmakta.

Tek engeli enerjiye ihtiyaç duyması. Yani görece olarak yeterli enerjiniz varsa denizler neredeyse sınırsız bir tatlı su kaynağı olabilir. İş bu durumda, bir enerji krizinden önce su krizi yaşanacağını söylemek doğru bir yaklaşım olur mu?

Doğrudur, ters osmoz ile deniz suyundan içme suyu elde edilebiliyor.
    Ama enerji bol olursa deniz suyunu kaynatıp, damıtma yöntemiyle de bu iş yapılabilmektedir.
    Ya da bir kaba deniz suyu koyun, güneşin altına bırakın, üzerine şeffaf naylon gerin. Buharlaşan su, naylon üzerinde yoğuşacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: nlty2000

Ofamof;
    Suyun yakıt olarak kullanılabilmesi felaket olur. Düşünsenize, tatlı su yakıt olursa ne içeriz? Okyanus yakıt olsa kaç yıl dayanır sizce? Tek kullanımlık yeni kaynakların bulunması ancak ekolojik yıkımı ve çekilen acıları artırır. Yeni bir kaynak bulunduğunda "X yıllık" haberlerine sazan gibi atlamayın. Bu bilmemkaç yıllık hesaplarının bilimsellikten ve dört işlemin rasyonelliğinden ne kadar uzak olduğu çok kez anlatıldı. Dolayısıyla Vezir kaya gazı konusunda haklı. Bu konu ilk sayfalarda verilen kaynaklarda işlenmiştir diye hatırlıyorum. Gerçi onları okuyalı ve izleyeli yıllar oldu. Sözünü etmişken, İngilizce bilen ve alt yazı hazırlayabilecek olanlar bu belgesel ve makaleleri Türkçeye çevirsin diye düşünüyorum. Enerji ve ekoloji konusundaki temel yanılgıları düzeltecek kaynaklar hep İngilizce. Bu işi hayrına değilse de bedeliyle yapabilecek öğrenci filan varsa beni bulsun. nlty2001 [at] gmail.com

Ogün;
    Altın yükselecek kardeşim. Tarihsel grafikleri şöyle bir karıştır, sonra bir de karşılıksız para sistemi hakkında bilgi edin. Benim param altında. Gerçi kısa vadede yükseleceğinden değil, bankaya para kazandırmamak için. :) Keşke hiç yükselmese, hayat bayram olsa.

ejderertuğrul;
    Verdiğiniz bilgiler çok güzel.

jay jay;
    AKP memurların iş güvencesini kaldıracak. :) Yine dene ama kesinlikle güvenceliymiş gibi plan yapma.

Konuya yeni başlayanlar kaynaklar sayfama bir göz atsın:
    cokus.wordpress.com

Ah hocam, çok güzel diyorsun da, benim konumumda bir adama iş güvencesini falan geçtim, herhangi bir perakende mağazasının insan kaynakları, tezgahtar olarak bile iş vermekten çekiniyor. :) Durum o kadar vahim ki, en kötü devlet kadrosu bile, yeni mezun birinin özel sektörde sürünmesinden iyi şu aşamada. Bunu bir zamanlar sayısız işe, deneme amacıyla başvurmuş ve çareyi KPSS'de bulmuş biri olarak söylüyorum. Uzman yardımcılığında maaşlar asgari 3000 TL'den başlıyor. Kurumuna göre primlerle birlikte 5000'i buluyor. Doktorların 3500-4000 (döner sermaye dahil tabi) lira ile başladıklarını düşünürsek, nur-nimet bunlar.

Ha diyorsan ki iş çok, şurası tırım tırım adam arıyor, gider başvururuz.

• quote:

Sözünü etmişken, İngilizce bilen ve alt yazı hazırlayabilecek olanlar bu belgesel ve makaleleri Türkçeye çevirsin diye düşünüyorum. Enerji ve ekoloji konusundaki temel yanılgıları düzeltecek kaynaklar hep İngilizce.

Doomsday Prepers belgeselleri var. Galiba bir kaç tanesi Türkçe altyazı ile yayınlandı. Kişisel olarak alınabilecek tedbirler mukayeseli olarak bu belgesellerde var. Bunların da Türkçeye çevrilmesinde çok fayda var. Maalesef benim İngilizcem yeterli değil. Bu belgesellerin şayet linklerini bilen varsa buraya eklerlerse çok faydası olacaktır.

Altınla ilgili yükselir görüşüne katılıyorum. Türkiye'de altınla ilgili dönen dolabı bir foruma yazmıştım.

Aşağıdaki haberde MB altın rezervinin 240 ton olduğu yazılmış. Haber eski, son rakam 320 ton...

http://www.haberdem.com/125-Ton-Alti...aberi-88411.aw

Türkiye’de yastık altından çıkan altınlar uluslararası rezerv kabul edilmediği için Merkez Bankası 125 ton altını İngiliz merkez bankası Bank Of England’ın kasalarına emanet etti.
    Erdem Başçı ve Merkez Bankası yönetimi yastık altında saklanan ve piyasa değeri 300 milyar doları bulan altınları ekonomiye kazandırmak için son dönemde çok ciddi hamleler yaptı. İlk önce Ekim 2011’de yabancı para zorunlu karşılıkların yüzde 10’una kadar olan kısmının altın olarak tutulmasının önünü açtı. Kısa bir süre sonra iznin kapsamı genişletildi ve Kasım 2011’den itibaren Türk Lirası zorunlu karşılıklar için de benzer uygulamaya gidildi. Nisan 2012 itibariyle de Türk Lirası zorunlu karşılıklar için tesis edilebilen altın oranı yüzde 10’dan yüzde 20’ye yükseldi. Bu hamleler sayesinde daha önce 115 ton olan altın rezervleri 8 ay gibi kısa bir zamanda yüzde 120 artışla 240 tona ulaştı.

http://sozcu.com.tr/2013/ekonomi/120...in-nerede.html

Merkez Bankası’nın önceki günkü 81’inci Olağan Genel Kurul toplantısında oldukça hararetli anlar yaşandı.MERKEZ Bankası’nın (MB) önceki günkü 81’inci Olağan Genel Kurul toplantısında oldukça hararetli anlar yaşandı.

Hissedarlar tarafından MB Başkanı Erdem Başçı’ya yöneltilen soruların yanıtsız kalması kafaları karıştırdı. 2002 yılında 120 ton altını olan Merkez’in kasasının boşaldığı, sadece 385 kilo altın kaldığı iddiası ile hissedarların, “Geçen yıl bize kasayı gezdirmiş ve altınları göstermiştiniz. Bu yıl da tekrarını istiyoruz” şeklindeki sorusunu tebessümle karşılayan Başçı şu kısa açıklamayı yaparak geçiştirdi: “Şu an için hazırlıklı değiliz. Daha sonra gösteririz.”

“Altınları görelim” sorusunun iki kez gündeme getirilmesi ve alınamayan yanıt, “Demek ki eksik var. Söylenenler de tahminler de doğru” şeklinde görüşe neden olurken, 7 yıl içinde basılan 65 milyar liralık (eski parayla 65 katrilyon liralık) paranın karşılıksız olduğu anlamını doğurdu.

Nasıl göstersin yok ki, altınlar İngiliz Bankasının kasasında. Acaba geri isteseler verirler mi? Bu arada MB'nın en büyük hissedarlarından biri Bank of England'dir. 2002 öncesinde MB'nın galiba %54'ü Bank of England'in di. Bu hükümetin yaptığı olumlu işlerden biri de MB'sındaki devlet payını %51'e çıkarmak olmuştur. Ama altını gaptırmışlar.

• Paranın karşılıksız olması ne demek yahu? Haberi yazan paranın zaten karşılığı olmadığını bilmiyor sanırım. MB'nin %54'ü ne zaman BOE'nin oldu? Benim bildiğim devletin payı hep %51'di. Bu habere kaynak gösterebilir misiniz? Ayrıca verdiğiniz bağlantılar çalışmıyor.

Bu altınların buhar olması durumu uzun yıllar önce ABD'de yaşanmış. Çocuk aklıyla düşünmek lazım. Şekerlerinizi başka çocuğa neden emanet edesiniz ki? Kaddafi'nin ve Libya'nın bankalardaki dolarlarına el kondu. Esad'ın öyle. Öncesinde Saddam'ın da el konmuştu. Altın da farklı değil. Yastık altındaki altın belki hırsızlık riskiyle karşı karşıyadır ama elinizle götürüp bankaya verirseniz hırsıza kendi elinizle götürmüş olursunuz. TCMB altını sınırdan çıkardığı anda o altın artık TCMB'nin değildir. Aslında her şey çok basit. TCMB şu kadar altınım var diyor mu? Göster kardeşim. Yalnızca hissedara değil, herkese göster. Bunu yapmıyorsa güvenmeyeceğiz. Kendi altınımızı edinip kendi kasamızda saklayacağız. Kağıt paranın değeri bir gecede sıfıra inebilir. Toprak ve altın dışındaki değerler geçici. Herkese bankaya verilen paranın emanet değil, rehin olduğunu düşünmesini öneriyorum. Bankaya verilen altın ise açıkça çalınmıştır. Böyle bir şey yaptıysanız hemen elinizdeki değersiz kağıtları geri verip altınınızı altın satan bankalardan veya piyasadan tekrar alın. Çevrenizdekileri de uyarın, bunun böyle olduğunu bilsinler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nlty2000 -- 28 Eylül 2013; 12:44:08 >

• MB'sı bir anonim şirkettir ve hissedarları vardır. Akp iktidarı sonrasında MB'sında devletin payı %55'e çıkarılmıştır. 1970'lere kadar devletin hissesi %15'ler düzeyinde idi. Şimdi de %12 hissesinin kimin elinde olduğu açıklanmıyor.

http://kulteri.blogspot.com/2012/09/cumhuriyet-merkez-bankasi-mi-ya-da.html

Linkte Muzaffer Deligöz'den bahsediliyor.

http://muzafferdeligoz.blogcu.com/merkez-bankasi-milli-bir-banka-mi-ortaklari-kim/3423089

paranın karşılığı konusu şöyle, MB'sı tuttuğu rezervler karşılığında TL yaratabilir. Dolar karşılığında 10 misli, altın karşılığında 5 misli kredi yaratılabilir. Mevcut sistemde para, kredidir.

Fakat altın karşılığında bu kredinin yaratılabilinmesi için, altının uluslararası kayıt sistemine girmesi yani Londra'ya teslim edilmesi gerekir.

Almanya'nın da galiba 4000 tona yakın altını Abd'de duruyor. Yakın zamanda Almanlar bu altınları istediler, Abd'nin verdiği cevap, ancak 7 yılda geri verebiliriz şeklinde olmuştu.

Türkiye'de MB karşılıkları %20 idi fakat sonra yükseltilmişti. Yani Türk Halkının yaklaşık 1000 ton altınını bankalara kaptırdığı görülüyor.

Yani uyaracak bir şey yok, altınlar kaptırıldı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ejderertugrul -- 28 Eylül 2013; 13:34:32 >

• Altin fiyatları icin düşük seyir altını ucuza toplama icin bir fırsat olarak görülmelidir. Borsada düşerken alanlara verilen adı hatırlayamadim ama bu seyir aslında bir çıkış oncesi fırsatım. En dip göktaşdan toplamak imkansıza yakın olduğu icin ortalama fiyattan stok yapılması yatırım icin guvençe olarak savaş oncesi ve tehlikeli çıkışlar icin bir Alım yöntemdir. Binaya para yaptırmayınız sonucları icin artık teorik yazmaya gerek yok, önümüzde bir sürü kriz yasamış ülke var , İspanya ,Portekiz ,yunanistan ,İtalya vb hepsi bina rant sonuçlarıyla kivranmaktadirlar. ABD bunun dısında kalabilir ama o da cok uzun süre dayanamaz. Zaman zaman iç dinamikleri ile ayarlama yaparak fırtınayı tersine çevirmektedir. ABD sonu kaynak kıtlığından değil doğal felaketlerden dolayı olacaktır. Fırtınaların sayısı artarak katlanacak ve bir sonraki finansal kriz icin toplanmayacak bir noktaya kadar gidecektir.kisa süre değil ancak 75 -80 yıl sonrasına kadar ancak dayanabilecektir. Meksika ise ABD yıl talan edecek ulkedir, baskası değil .

Avrupa ise bu isi atlatamayarak birinci dünya ve ikinci dünya savaşları öncesindeki gibi toplumsal çalkalanmalar ile üçüncü dünya savaşına girecektir.baska bir çıkışı da kalmamıştır. once bölgesel sonra ittifak ile ve hızla topluca savaşa gidiyoruz. Bunu görmemek ve anlamak icin kusura bakılmasın kor olmak lazımdır. ancak kendi fikri olmayıp da baskalarının fikirlerini iletkenler veya kopyalayanlar bunun farkında olamayabilirler ,onlar da felaketerde ilk kurban olacak kitledir zaten .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 29 Eylül 2013; 10:12:06 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• "Fakat altın karşılığında bu kredinin yaratılabilinmesi için, altının uluslararası kayıt sistemine girmesi yani Londra'ya teslim edilmesi gerekir."

Bu bilginin kaynağı nedir?

Muzaffer Deligöz de fantastik bi amcaymış. Merkez Bankası komplosunu da Ergenekon'dan biliyor. Yazık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nlty2000 -- 29 Eylül 2013; 11:18:46 >
  • Aslına bakarsanız FED'in sahibi de BOE'dir. Fakat Abd'de bulunan altınlar Fed'in kasasında değildir. ABD'nin elinde bulunduğu iddia edilen 8300 ton altın Fort Knox askeri üssünde tutulur.

Galiba siz Ergenekon'un da bir komplo olduğunu düşünüyorsunuz.

Mehmet Eymür'ün Son Tv'de yazıları ve videoları var. Orada Arşimidis Olayı ile ilgili yazılar, videolar da var. Ayrıca Doğu Perinçek ile ilgili dosyalar var. Bunları incelerseniz Ergenekon'un Londra ile olan bağlantısını açık olarak görebilirsiniz. Eymür delilleri de koymuş.

Kaynak istemişsiniz bu konuda google da pek çok kaynak bulunabilir. Zatem MB altın karşılıklarının %20 olması 5 kat kredi üretilebileceğini açık olarak gösteriyor. Aşağıdaki linkte basitçe anlatılmış.

http://blog.milliyet.com.tr/cari-acik-yastik-alti-altinlarla-kapanacak/Blog/?BlogNo=361421

Aşağıda ulusalcı çizgide olduğu bilinen Mete Akıncı'nın Merkez Bankası ile ilgili yorumu var. Bir önceki yazıda koyduğum linktekine benzer şeyler söylemiş.

http://bankalarveorumcekler.com/HD66861_merkez-bankamiz-kimin-.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ejderertugrul -- 29 Eylül 2013; 14:58:57 >

• Tüm bu yazılanların çizilenlerin oturtulması gereken yeri ve önem sırasını doğru yapamaz isek yine yanılırız. Her şeyi doğru şekilde anlamak için, hangi bilgi nerede ne kadar önemde tutulmalı bilmek için konuya temelden giriş yapmak ve her şeyi ayrıntılı yazıp çizmek lazım. Bu ise o kadar derine inilmesi gereken bir durum ki günlerce yazmak gerekiyor. sadece bilgiye sarılmak ve edindiğin bilgiye güvenip yorum yapmak da en gizli tehlikelerdendir. Olması gereken önemli bir kavram daha vardır; Feraset....
  • quote:

Orijinalden alıntı: vezir

istanbulun emlak fiyatlarının düşüşü ani ve kaçınılmaz olarak olacaktır. Buna yatırım yapmak ülkemiz için büyük bir kayıptır. Binanın yıkalacak olup olmaması durumu değiştirmeyecektir. Misli ile değer kaybı yaşanacaktır. Düşüşün adı ise DEPREM dir.

Belki çok iddialı olacak ama (bu da benim tahminim )ancak bu süre 2013 sonundan önce gerçekleşecektir. Güneş lekelerinin periodik dönüşü peak noktası 2012 yılıdır 11 yılda bir peak yapar. süre çoktan geldi aslında bunun ekonomi ve küresel olaylar ile ilişkisi var daha önce buna ait bir yorum vermiştim. Bulabilirsem tekrar vereceğim.TArih bilimsel gerçekleren çok istatiksel tekrarlardan oluşmaktadır, genelde kıtlık doğa olayları ile aralarında emprimik bir ilişki var olduğu zaten bilinmektedir ama bunu formulize edebilen herhalde nobel ödülü alacaktır .

Zaman çok hızlı geçiyor. Nereden nereye :)

2 sene öne bunları konuşmuşuz Sayın Vezir.

Az önce şöyle bir haber gördüm;

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/10757/The_Economist_ten_Erdogan_a___Hirslarindan_vazgec_.html

Birde bu haber dışında bir haber daha gördüm linkini bulamıyorum Ekim 2013'ün sonunda yayınlanmış. "Yeni Fed politikası varlık fiyatlarını düşürebilir".

O halde 2014'te Türkiye'yi kriz bekliyor diyebilirmiyiz...

• quote:

Orijinalden alıntı: newmonarch

quote:

istanbulun emlak fiyatlarının düşüşü ani ve kaçınılmaz olarak olacaktır. Buna yatırım yapmak ülkemiz için büyük bir kayıptır. Binanın yıkalacak olup olmaması durumu değiştirmeyecektir. Misli ile değer kaybı yaşanacaktır. Düşüşün adı ise DEPREM dir.

Belki çok iddialı olacak ama (bu da benim tahminim )ancak bu süre 2013 sonundan önce gerçekleşecektir. Güneş lekelerinin periodik dönüşü peak noktası 2012 yılıdır 11 yılda bir peak yapar. süre çoktan geldi aslında bunun ekonomi ve küresel olaylar ile ilişkisi var daha önce buna ait bir yorum vermiştim. Bulabilirsem tekrar vereceğim.TArih bilimsel gerçekleren çok istatiksel tekrarlardan oluşmaktadır, genelde kıtlık doğa olayları ile aralarında emprimik bir ilişki var olduğu zaten bilinmektedir ama bunu formulize edebilen herhalde nobel ödülü alacaktır .

Zaman çok hızlı geçiyor. Nereden nereye :)

2 sene öne bunları konuşmuşuz Sayın Vezir.

Az önce şöyle bir haber gördüm;

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/10757/The_Economist_ten_Erdogan_a___Hirslarindan_vazgec_.html

Birde bu haber dışında bir haber daha gördüm linkini bulamıyorum Ekim 2013'ün sonunda yayınlanmış. "Yeni Fed politikası varlık fiyatlarını düşürebilir".

O halde 2014'te Türkiye'yi kriz bekliyor diyebilirmiyiz...

Türkiye zaten krizin içinde ama nedense gazeteler başka bir Türkiye göstermekte. Borçların dönüşü sıcak para devri daimine bağlı ,bunu aksatmazlarsa bir sıkıntı olmaz. Ama dönüşüm de aksama olursa
    ki bu her an için geçerli , borçların kapatılması işi daha yüksek bedel ile dolar alınması gerekecek.

Bu kısmı için bilmek ve tahmin oldukça zor ancak güneş lekesi işi sanırım daha net anlaşılacak .Çünkü dünyada ciddi olaylar olmakta , ülkemizde olmaması da jeopolitik konumun bir şansı diyebiliriz. Avruıpada
    beklenmedik şekilde rüzgarlar ve volkanlar harekette geçiyor. Uzak doğuda olaganüstü hızda esen tayfuun bir ülkeyi geri dönülmeyecek şekilde yok etti.

Sırada ABD var ,ilki geçen hafta oldu ve yenileri bekleniyor hemde kasırga ayı olmadığı halde .Belki sizler dükkat etmemiş olabilirseniz ama ben bu tür olayları hobi olarak izlemekteyim ve ciddi olayların başlangıcındayız.
    Doğa son sözü söyleyecek ve dolaylı olarak paranın dengesini de allak bullak edecektir. Para ve savaşların yakın ilişkisi ise savaş tamtam larını körüklemekte maalesef.

http://www.bbc.co.uk/turkce/multimedya/2013/11/131111_filipinler_havadan.shtml

http://www.volcanodiscovery.com/volcano_news.html

http://www.bbc.co.uk/turkce/multimedya/2013/10/131028_vid_ingiltere_firtina.shtml

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 19 Kasım 2013; 15:28:12 >

• @ vezir

Acaba bu fırtınaların sebebi bumu?

http://www.piramithaber.com/dunya/nasa-uyardi-h33153.html

Güneş meselesi...

Ayrıca kurban bayramı civarında Abd'nin bütçe krizi yaşamasıda tesadüfmü acaba...

2014 nasıl olacak acaba....
  • bana gore sebebi bu .Ama net olarak kanıtlanmış değil. Ancak bir ilişki olduğu ortada . yeryüzü hareketliliği ile kıtlık ve aşırı sıcakların ilişkisi de hep güneş çevirimiyle alakalı.

Büyük çevirim işi de fantezi değil, maya diyorum ve burada kesiyorum.

nasanın elinde geçmişe ait ciddi gözlem verileri var. Özellikle güneş patlamaları çevirimi .ben bir ara bunları de dünyadaki önemli olayları eşleştirmiştim ama nereye yazdım hatırlamıyorum. Bunları inceleyenler var ve çok ilginç tespitler var.

http://solarscience.msfc.nasa.gov/predict.shtml

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 19 Kasım 2013; 15:38:55 >
  • quote:

bana gore sebebi bu .Ama net olarak kanıtlanmış değil. Ancak bir ilişki olduğu ortada . yeryüzü hareketliliği ile kıtlık ve aşırı sıcakların ilişkisi de hep güneş çevirimiyle alakalı.

Büyük çevirim işi de fantezi değil, maya diyorum ve burada kesiyorum.

nasanın elinde geçmişe ait ciddi gözlem verileri var. Özellikle güneş patlamaları çevirimi .ben bir ara bunları de dünyadaki önemli olayları eşleştirmiştim ama nereye yazdım hatırlamıyorum. Bunları inceleyenler var ve çok ilginç tespitler var.

http://solarscience.msfc.nasa.gov/predict.shtml

Eşleştirdiğiniz şeyleri bulursanız çok iyi olur incelemek isterim.

Ayrıca şu Peak Oil konusunun hepsini bilgisayara atmanın bir yolu yokmu? Çok sayfa var hepsini tek tek kaydetmem epey sürer.

• 
Sayfa: önceki 139140141142143
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.