Şimdi Ara

Dünya hayatını sevememek (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
3
Favori
1.858
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
20 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ASFALTAZ

Kardeşim hayatın anlamı yok diyorsun(yazından bu çıkıyor)

O yüzden tanrı var mı yok mu cennet/cehennem gibi konulara hiç girme çünkü oralar hayatın anlamı var yoluna ait

Kesin bir şey demedim. Olabilir. Olmayadabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ssdsadas S kullanıcısına yanıt
    Kardeşim, yaptığın araştırmaların kaynağını bizimle de paylaşabilir misin?

• quote:

Orijinalden alıntı: Hammerlein

kaynaktan önce düşünme yeteneğini kavramak gerek, yani tamamiyle rasyonel (tarafsız bağımsız) bir biçimde olaya bakmak lazım, toplumun çoğu inanıyor yanlış olamaz veya bir tanrı mutlaka olmalı gibi düşünceler beyine yerleşmiş olmamalı, yani örnek verecek olursak dünyaya yeni gelmiş bir birey gibi düşünmek lazım, daha sonrasında inanılan din sorgulanır neden bu böyle neden şu şöyle diye cevapları farklı farklı kaynaklardan aranır, bulunur ve sonra karar verilir, bu karar sonucundan çıkan genellikle ateistlik olur,

hazır değilseniz hiç bulaşmayın ateistliğe, dininizle yaşayıp ölün, ateist olunca dünya hiç çekilmiyor, dünyanın boş olduğunu bir hayvan türü olan maymunun soyundan geldiğini ve tıpkı onlar gibi hiçliğe gideceğini düşündükçe zaten sıkılıyorsun, ha bir tavsiye daha eğer inancınız varsa ve sonradan ateist olursanız kimseye ateist olduğunuzu söylemeyin en yakın arkadaşınıza kardeşinize bile, onlar bile size düşman kesilebilir

• Din tamamen insanın acısını dindirmek için uydurulmuş bir yalandan ibaret bana göre.Cem yılmaz da diyor ya bidahakinde kralsın be oğlum Hepinizi rasyonalist olmaya davet ediyorum.Akıllı olan bir insan çelişkileri görebilir ama genelde rasyonel argümanlar dindar insanlara pek işlemiyor.
  • ssdsadas S kullanıcısına yanıt
    Bayılıyorum bu ateistlerin cool tavırlarına. İlk paragrafı ciddi ciddi okuyordum ama ikinci paragrafa geçince bir lakaytlık başladı mı ne ?
  • Hammerlein kullanıcısına yanıt
    ne dememi bekliyorsun dostum, ateistlik çok güzel bizlere de öbür tarafta huri, içki veriyorlar dememi mi boş bir dünya boş bir hayat işte
  • Yallah arabistana

• Vay be quad yıllar sonra foruma girdim ve senin konunu gördüm. Unutmamışım seni :)@` quaD.
  • InScienceWeTrust kullanıcısına yanıt
    Ölümden korkmamak için bir nevi uyuşturucu da diyebiliriz o zaman? Zaten ben cennet ve cehennemi reddettikten sonra dünyada ne için varım diye sorgulamaya başladım. Öldüğümde doğmadan önceki gibi olacağım sonsuz bir boşluk olacak. Sadece benim için değil herkes için de öyle, inanan veya inanmayan herkes için. Fikirleri düşünceleri kendilerinde kalsın ben değiştirmek istemem, fakat ben de buna inanıyorum.

Ama en kötüsü öldüğünde dinlediğin müzik, oynadığın oyun, izlediğin dizi/film, gezdiğin arkadaşlar, sevgilin, ailen hiçbirini göremeyecek olman.

En iyi tarafı da bir gün öleceğini ve ölümden korkmamayı kabul etmek. Evet bir gün öleceğim, ve ölümden de korkmuyorum. Ama yukardakilerinin hepsini de kaybedeceğim, bu bizim için kaçınılmaz bir son. Zaman varken hayatın tadını çıkarmamız lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: y u do dis

Vay be quad yıllar sonra foruma girdim ve senin konunu gördüm. Unutmamışım seni :)@` quaD.

Hocam. Ben sizi taniyamadim daha once konustuk mu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ` quaD.

quote:

Orijinalden alıntı: y u do dis

Vay be quad yıllar sonra foruma girdim ve senin konunu gördüm. Unutmamışım seni :)@` quaD.

Hocam. Ben sizi taniyamadim daha once konustuk mu

Konuşmuştuk ama çok uzun zaman oluyor :)
  • Dostum dogada muhteşem bir düzen var. Bakıyorum midenin ihtiyacı olan yemekler çeşit çeşit. Gözün ihtiyacı olan şeyler güzellikler hertarafımızda. Dogaya bakıyorum kuş sesleri ruzgarın yaprakları hışırtması bunlar hep kulagın ihtiyaçları . Bırak insanı en küçük bir karıncanın dahi en küçük bir ihtiyacı giderilmişken dogada en büyük bir iradeye sahip olan insanın sonsuz yaşama ihtiyacı eksik bırakılmaz . olursa Abes olur .İsraf olur. ve dogaya bakınca asla israf olmadıgını görüyoruz.

Bunlar basit meseleler degiller. Aklımız bir şeyleri kabul etmeyince bazen tamamen reddediyoruz. 100 kapılı saray var . 1 kapısı kapalı ise diger 99 kapıya bakmadan buraya giriş yok diyip geri dönüyoruz.
    cennetin olmadıgını düşünebilirsin. En dogal hakkın . Ama küçük bir ihtimal dahi olsa üstüne gitmek ,denemek ,araştırmak insanda bazı şeyleri değiştiriyor.
  • karaposu1 kullanıcısına yanıt
    Merhaba dostum anlatıkların bir kısmı doğru yani canlı yapısı biraz karmaşık bir şey yani oluşması zor bir şey kendi kendine oluşma ihtimalini yani ateizim düşüncesi bana pek mantıklı gelmiyor .Aama bazı canlılarda kusurlu şeyler var gereksiz organlar vs. Tanrı olabilir ama dinlerin gerçek olduğuna inanmıyorum çünkü o kitaplarda her şeyin kusursuz yaratıldığı vs. şeyler söyleniyor .Açıkçası cennet biraz ölüm korkusunu azalatamk için uydurulmuş bir şey ,cehennemde korkutmak için .
  • quote:

Orijinalden alıntı: KitapKurdu789

Merhaba dostum anlatıkların bir kısmı doğru yani canlı yapısı biraz karmaşık bir şey yani oluşması zor bir şey kendi kendine oluşma ihtimalini yani ateizim düşüncesi bana pek mantıklı gelmiyor .Aama bazı canlılarda kusurlu şeyler var gereksiz organlar vs. Tanrı olabilir ama dinlerin gerçek olduğuna inanmıyorum çünkü o kitaplarda her şeyin kusursuz yaratıldığı vs. şeyler söyleniyor .Açıkçası cennet biraz ölüm korkusunu azalatamk için uydurulmuş bir şey ,cehennemde korkutmak için .

Kaynak ver? Bizimse kapı gibi Kuran kaynağımız var sen hangi hayvanın nesi gereksizmiş söyle bakalım apandis de önemsiz sanıldı ama birçok görevi var hayati değil diye atıldı hep

• quote:

Orijinalden alıntı: doktorolcamben

sevmek için bir neden bulamamak belki. her şey ve herkesin sahte gelmesi anne ve babadan başka. belki kardeşten başka. buna karşılık insanın kendisinin diğerlerinden daha gerçek ve samimi olduğunu düşünmesi, dolayısıyla hakkettiğini bulamayacağı düşüncesi. ama insan nankör elindekinin kıymetini bilmez. ölüm de gerçek kaçınılamaz. üniversite hayali kuran arkadaşımın toprağa gömüldüğünü gördüm. doğmamış kardeşimin toprağa gömüldüğünü de gördüm. intihar eden eden çok sevdiğim üniversite hocamın toprağa gömüldüğünü de. hepsini gördüm. hepsi en yakınımdı. belki de beni en yakınlarım gömecek, bunu bilemem.bir yerde okumuştum insanın sevdiği biri öldüğünde; içinde 40 mum yanar, her gün bir mum sönermiş, biri hiç sönmez, ölene dek yanarmış. bu ölümler beni üzdü ama olgunlaştırdı, hayatın gerçekliğini ölümün gerçekliğini gösterdi,öğretti. ben ne zaman öleceğim bunu bilemem, geriye güzel şeyler bırakmak isterim sadece, buna çabalamak isterim. gerçek dünya için bu dünyada çabalamak gerekiyor. bu hayatı sevmemektense de gerçek hayatı düşünüp, bu dünyaya katlanmak gerektiğini düşünenlerdenim. pes etmemek gerekiyor.

...insanın sevdiği biri öldüğünde; içinde 40 mum yanar, her gün bir mum sönermiş, biri hiç sönmez, ölene dek yanarmış...

Güzel sözmüş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• ø kullanıcısına yanıt
    Peki en iyi hayatı yaşamasan ne çıkar 3 günlük dünyada? Ha küskün ve el etek çekmiş bir hayat yaşamışsın, ha çabalayıp hayatı güzelleştirmişsin ne fark eder? Şu fark ediyor, kendin için olan kendi çabanla, kendi hayatını güzelleştirdiğinde, o soluk renkli 3 günlük dünya hayatı, rengarenk, taze ve yaşamaya değer bir 3 günlük dünya hayatı oluveriyor. Önünde çamurlu su var ve normal su var, sen ise susamış vaziyettesin, hangisini içerdin? Neden iki yudumluk su, ha bulanık ha tatlı ne fark eder deyip çamurlu olanı içmiyorsun? Çabalayarak yaşamak insana daha güzel geldiği için daha güzeldir hocam, başka herhangi bir sebepten dolayı değil.
  • alibeyindonanimhaberi A kullanıcısına yanıt
    İnternette araştırırsanız bulabilirsiniz .Şimdi ben buraya yazmaya kalksam bitmez .Örmeğin en basitinden erkekteki meme ucu .
  • quote:

Orijinalden alıntı: KitapKurdu789

İnternette araştırırsanız bulabilirsiniz .Şimdi ben buraya yazmaya kalksam bitmez .Örmeğin en basitinden erkekteki meme ucu .

Cinsiyet değiştiren erkeklerin kadın olması kolaylaşsın diye olabilir en basitinden başka soru? Ha diyeceksen cinsiyet değiştirmek günah diye hiç tartışmayalım

• quote:

Orijinalden alıntı: onur01

Bu dünya hayatı gelip geçicidir. Öbür dünya hayatıyla kıyasladığında bu dünya hayatı göz açıp kapamadır.

Cennete girdin mi yepyeni nir yaratılışla yaratılacaksın. Kızlar çok güzel, erkekler çok yakışıklı yaratılacak. Ölmek, yaşlanmak, yorulmak, hastalık, tuvalet yok. Ne yemek içmek istiyorsan anında yanındadır. Sevdiklerinle birlikte sonsuza kadar yaşayacaksın. Sonsuza kadar diyorum hiç bitmeyecek bir hayat.

Bir sonsuzluk boyu yer içer yatarsın o zaman.Şu müslümanların ufku ne kadar dar.
    Ben bundan fazlasını düşünüyorum.Ama bu adamlar arapların o dar zihinlerinde inşa ettiği cenneti güzel bulabiliyorlar.
    Ben buna şaşırıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ssdsadas

quote:

Orijinalden alıntı: Hammerlein

kaynaktan önce düşünme yeteneğini kavramak gerek, yani tamamiyle rasyonel (tarafsız bağımsız) bir biçimde olaya bakmak lazım, toplumun çoğu inanıyor yanlış olamaz veya bir tanrı mutlaka olmalı gibi düşünceler beyine yerleşmiş olmamalı, yani örnek verecek olursak dünyaya yeni gelmiş bir birey gibi düşünmek lazım, daha sonrasında inanılan din sorgulanır neden bu böyle neden şu şöyle diye cevapları farklı farklı kaynaklardan aranır, bulunur ve sonra karar verilir, bu karar sonucundan çıkan genellikle ateistlik olur,

hazır değilseniz hiç bulaşmayın ateistliğe, dininizle yaşayıp ölün, ateist olunca dünya hiç çekilmiyor, dünyanın boş olduğunu bir hayvan türü olan maymunun soyundan geldiğini ve tıpkı onlar gibi hiçliğe gideceğini düşündükçe zaten sıkılıyorsun, ha bir tavsiye daha eğer inancınız varsa ve sonradan ateist olursanız kimseye ateist olduğunuzu söylemeyin en yakın arkadaşınıza kardeşinize bile, onlar bile size düşman kesilebilir

doğru kimseye söylenmemesi gereken birşey ben tecrübe ettim bunu küfür edebiliyorlar.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.