Şimdi Ara

Dünya düzdür ciddiyim aksini kanıtlayana yemek ısmarlıyorum (219. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
13.343
Cevap
48
Favori
367.007
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
86 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 217218219220221
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @Clausewitz 3D programda yaklaşık açılardan test ettim, aynı sonuç.

Orion çekimi resimlerde saturn sağ alt kısmı halka ile birleştiği yerde küçük bir gölge / karanlık / kesik bölge var. Senin 3D çizimde o bölge birleştirilmiş. Güneş ışığı belirttiğin yönden geldiği takdirde öyle gölge olamaz tabi ki, o yüzden orayı birleştirdin. Ve senin tasvirinde Satürn'ün üstüne gölge vermişsin, o gölge tamamen senin olmasını istediğin, olmasını mantıkllı gördüğün bir ekleme sadece; ne var ki Orion'un resminde öyle bir gölge yok. Son olarak Saturn güneşten ~1400 Milyon km uzakta; yani dünyanın 150 Milyonuna göre yaklaşık 10 kat ; güneş ışığının geliş açısı önemli olduğundan bu farkın tasvirde yer almaması o kadar önemli değil, ancak yine de yer alsa iyi olurdu ayrıca her 3 gezegeni de bir arada x-y-z koordinatları ile 3D gösteren bir bir tasvir olsa, iletmek istediğin fikir daha net anlaşılırdı kim bilir belki o durumda Saturn'ün sağ alt kısmının halka ile birleştiği yerdeki küçük kesik bölge sırıtacağı için öyle bir tasvir yapmadın; bilemiyoruz.

Toparlayayım: Saturn, aynen ay gibi fakat ondan muhtemelen daha uzakta ve daha ufak boyutta içi hareketsiz / iç yapısı sabit (yıldızların dinamik ve içi hareketli yapılarından farklı olarak) bir gök cismi. Tesla'nın elektrik kainat öngörüsüne uygun bir işlevi olan; orada boşuna ve tesadüfen oraya yerleşmiş olmayan, kainatın işleyişinin bir üyesi olan bir nesne. 3 boyutlu olup olmadığı tarafsız, NASA eli değmemiş, medya senaristleri tarafından işlenip uzay filmleri senaryolarına malzeme edilmemiş haliyle niteliği, içeriği belirlenmemiş bir oluşum. Bu demek değildir ki hep öyle bilinmeyen, ispat edilemeyen olarak kalacak. İlerleyen zamanda yeni düşüncelerle gerçek niteliğini ve gerçek şeklini daha detaylı anlamamız mümkün olabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Dünya düz mü bilmem ama bizi düzdüğü kesin
  • bu durumu dr.zack'dan başka kimse açıklayamaz. onun engin bilgi ve dehası olayı çözecektir.

konu hakkında benim yorumumu kısaca açıklayayım.
    şimdi öncelikle şunu kabul edelim; saturn gökkübbenin içinde, yani öyle uzakta değil. güneş 4000 km uzakta olduğuna göre, saturn de tahminimce 1800km uzaklıkta. o mesafeden de yeterince güçlü bir ışık kaynağı daha olursa bu şekilde gölge oluşabilir. ama o kadar güçlü bir ışık kaynağının olacağını sanmıyorum.
    tahminimce saturn ile saturnun halkası farklı elektriksel alanda, halkalar + dipol yüklü iken satürn - dipol yüklü. bu durum da halkalar ile saturn'ün arasında şimşeklenmeye neden olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: revivo72

@Clausewitz 3D programda yaklaşık açılardan test ettim, aynı sonuç.

Orion çekimi resimlerde saturn sağ alt kısmı halka ile birleştiği yerde küçük bir gölge / karanlık / kesik bölge var. Senin 3D çizimde o bölge birleştirilmiş. Güneş ışığı belirttiğin yönden geldiği takdirde öyle gölge olamaz tabi ki, o yüzden orayı birleştirdin. Ve senin tasvirinde Satürn'ün üstüne gölge vermişsin, o gölge tamamen senin olmasını istediğin, olmasını mantıkllı gördüğün bir ekleme sadece; ne var ki Orion'un resminde öyle bir gölge yok. Son olarak Saturn güneşten ~1400 Milyon km uzakta; yani dünyanın 150 Milyonuna göre yaklaşık 10 kat ; güneş ışığının geliş açısı önemli olduğundan bu farkın tasvirde yer almaması o kadar önemli değil, ancak yine de yer alsa iyi olurdu ayrıca her 3 gezegeni de bir arada x-y-z koordinatları ile 3D gösteren bir bir tasvir olsa, iletmek istediğin fikir daha net anlaşılırdı kim bilir belki o durumda Saturn'ün sağ alt kısmının halka ile birleştiği yerdeki küçük kesik bölge sırıtacağı için öyle bir tasvir yapmadın; bilemiyoruz.

Toparlayayım: Saturn, aynen ay gibi fakat ondan muhtemelen daha uzakta ve daha ufak boyutta içi hareketsiz / iç yapısı sabit (yıldızların dinamik ve içi hareketli yapılarından farklı olarak) bir gök cismi. Tesla'nın elektrik kainat öngörüsüne uygun bir işlevi olan; orada boşuna ve tesadüfen oraya yerleşmiş olmayan, kainatın işleyişinin bir üyesi olan bir nesne. 3 boyutlu olup olmadığı tarafsız, NASA eli değmemiş, medya senaristleri tarafından işlenip uzay filmleri senaryolarına malzeme edilmemiş haliyle niteliği, içeriği belirlenmemiş bir oluşum. Bu demek değildir ki hep öyle bilinmeyen, ispat edilemeyen olarak kalacak. İlerleyen zamanda yeni düşüncelerle gerçek niteliğini ve gerçek şeklini daha detaylı anlamamız mümkün olabilir.

Revivo, o resim hangi açıdan çekilmiş, güneşin konumu vs bunları bilmemiz mümkün değil. Ama rresme bakarak aynı gölgeyi yaklaşık açıdan üretebilmek olanaklı. Bu konuda aşırı cahil biri olduğun çok belli oluyor kusura bakma. Gerçekten gözlem yeteneğin ileri derecede zayıf. Bir 3D program kullanmış olsaydın, pikselden, açıdan, renkten, image processing'ten anlasaydın ne kadar saçmalamışım ben derdin.

Bu resimde Orion çekimi Saturn'ün çevresini çizdim.

Bak bunlar da başka amatör resimler. Saturn'ün koyu deseni o gölge değil yani bilmiş ol.

İki güneş on güneşi geçip asıl meseleye gelelim, gerçekten Saturn ve Ay yüzeyindeki desenlere bakıp da "onlar küre değil" demek ağır zeka sorunudur. Bu son derece objektif bir değerlendirmedir.

• @Clausewitz Orion'un resmi web kanalından aldığım bir resim üzerine değerlendirme yapıyorum. Senin gönderdiğin 2 amatör resimde kaynak belli değil. Biz cok cahil sen de ileri derecede bilgili olduğun için herhalde kaynak belirtme gereği duymadın. Kaynak link vereceksin; kontrol edilmeye açık olacak.

Ve Orion resmi üzerine yanlış varsayımların var: "Saturn küresel old için" demişsin . Küresel? İspatlandı mı hayır sadece küre dünyacılara big bangçilere göre küresel ancak sen onu 100% doğruymuş gibi yazmışsın, görünen gölgeyi de düşük pikselden kaynaklı karışma demişsin. Bunlar tarafsız bir gözlemden cok Küresel Saturn'ü tutturmak için açıklamalar.

Buraya kadar yanlışsın ancak üstüne bir de bilgi ve gözlemlerime de dil uzatmışsın: Bu konuda aşırı cahil biri olduğun çok belli oluyor kusura bakma. Gerçekten gözlem yeteneğin ileri derecede zayıf.

Bu laflar tartıştığım kişinin bilgisi gözlemi ne olursa olsun yanlış bir kişi olduğunu gösteriyor. Böyle laflar eden kişiden mantıklı tarafsız değerli bir gözlem beklemek saflık olur, hata olur. İleri sürdüğü küre gezegen teorisini savunmak yerine kişilere nasıl laf sokarım derdindesin. Kainatın seklini tartışmak ağır mı geldi de bel altından vurmaya çalışıyorsun? Bu tür lafları kaale almıyorum, aynı tarz cevap vermiyorum diye laflarının geçerlik kazanacağını mı zannediyorsun? Yani sana aynı şekilde yanıt vermiyorum diye "evet bu benim dediğim gibi aşırı cahil, gözlem yeteneği ileri derecede zayıf" mı zannedeceksin? Önceki mesajımda sana yanıt vererek hata yapma hakkımı iyi değerlendirmeliyim demiştim, pek iyi değerlendirememişim. Yanıt vermeye, tartışmaya değecek kişi misin, Saturn'un kainatın şeklinden cok bunu düşünüyorum şu anda.

• Üstadım aslında sizin foto da sadece fotoşop ürünü. Olmayan uzay aracından olmayan gezegenin fotoğrafını çekip gösteriyorlar.

Işin aslını yukarda izah ettim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: etkinus

Üstadım aslında sizin foto da sadece fotoşop ürünü. Olmayan uzay aracından olmayan gezegenin fotoğrafını çekip gösteriyorlar.

Işin aslını yukarda izah ettim.

Öncelikle sorayım: Öner'in dediği gibi dalga geçme modunda mısın? Köydeki yalancı çoban hikayesini bilir misin? Ciddi mi dalga mı, veya daha kötüsü ikisinin karışımı modda mısın? Galiba 3. konumdasın. Orion teleskopları üreticisinin resmi kanalından alınma resim dedim; yeryüzüden cekilmiş Saturn resimleri dedim. Link:https://www.youtube.com/watch?v=2lFbBVGQreY#t=23s ; fotoşop ürünü uzay aracından olmayan gezegen vs. ile ciddi - dalga karışık ne olduğu belirsiz moddasın.

Düz dünya konusunu Alman forumlarda da tartıştığımı ve orada küre dünyacıların bana ne biçim küfürler ettiğini söylemiştim hatırlıyor musun? Evet küfür ediyorlar ancak hiç olmazsa adamların hangi modda oldukları belli, senin şu belirsiz mesajlarından daha iyi.

• Küfüre, ahlaksızlığa tahammülüm olmadığını anlamış olmanız lazım. Almanların ahlaksızlıklarından kendileri sorumludur.

Benim konu hakkındaki tavrım ise açık ve nettir. Her fikri dinlerim. Tabi benim de kendi fikrim var, benim fikiflerim de en az sizinkiler kadar değer görsün isterim.

Linkdeki videoyu inceledim. Videoda zaten işlenmiş görüntü yazıyor. Hareketli halinde de sanki su içinde yüzüyormuş gibi duruyor. Su değilse de şeffaf jeldir. Ama dediğim gibi, en fazla 1800km uzaklıkta o cisim. Daha uzak olduğuna inanmıyorum.
  • Gerçeği ortaya çıkarmaya çalışan biri olarak benim küfürle ne işim olur? Aklımı ve zamanımı derin düşünmeye ayırmalı ve herkesten cok daha derinlemesine düşünmeliyim ki gerceği ortaya çıkartabileyim.

Videoda hareket halindeki olan işlenmemiş orjinal görüntü. İşlenmiş görüntü ise sadece netlik amaçlı; orjinalin özünü bozmayan bir işleme sadece. Saturn'un yükseliği, düz dünya teoreminde 1800km aralığında olamaz cunku güneşin dahi yüksekliği 4000-5000km aralığında. Saturn'ün yüksekliği üzerine araştırma yapmadım ancak 8-10bin km gibi bir rakam ortaya atabilirim. Bu rakam belki 6bin km belki 16bin km veya yukarısı da cıkabilir, her halukarda helyosentrik kainat düşüncesinde dünyadan 1.2 milyar km uzakta olan Saturn gerçekte cok yakın.

• ben güneş için 4-5 binli rakamları bile fazla buluyorum.tahminim 1000 kilometreyi geçmeyeceği şeklinde.belki o bile fazla.
    çünkü insan gözü uzaktaki nesnelere bakarken her ne kadar baktığı cisim çok büyük olsa bile piksel ve netlik kaybı yaşayacağını düşünüyorum.uzaktaki bir cismin çok büyük olması onun şeklini yakındaki ufak bir cisim gibi net görmeyi sağlar mı bilemiyorum.
    bir nesneden ışık gelmesiyle kendini görebilmek farklı şeyler.
    bizim meşhur teleskoplar saturnun kendini görebildiğine göre 3 bin km civarı olabilir mesafe.
    bütün bunların gerçek hesabı biliniyor aslında ama numara yapıyorlar.
    ayrıca dünyada güneş bölgelerinin olduğu ve farklı bölgelerde farklı güneşlerin olduğunu tahmin ediyorum.
    artık 500 dolarlık makinelerle 150 milyon kilomtere ötedeki güneşe basitçe zoom yapabilmek size de garip gelmiyor mu?

• 8000–1000 km çok fazla hocam. Güneş bile 4000 km' de. Saturn en fazla 1800km olabilir. Saturn' ün güneşin önünde geçtiğini bildiğimize göre, güneş de 4000 km de olduğuna göre saturn en fazla 1800 olabilir.

Zaten dış gökkubbe kendisi 6000km de bulunuyor.

• Fade to Black kullanıcısına yanıt
    Bunlar hepsi ayarlı makinalar Üstadım. 83x zoom diyor, ama bence en fazla 15x zoom yapıyor. Rakamları olduğundan büyük yazıyorlar ki, güneşi vs daha uzakta sansınlar diye.

• etkinus kullanıcısına yanıt
    makineyi boşver biz şimdi fındık kadar gözümüzle 150 milyon km ötedeki, dünyanın milyon katı büyüklüğünde bir cismi tam şekliyle görebiliyor muyuz, göremiyor muyuz.kilometrekarede 12 santim eğimi olan suları falan farkedemiyoruz ya o bakımdan.
    gerçi bi yönden olabilir deli gibi dönen bir kürede gözümüz tepedeki cisimlere bakarken hiç odak sorunu falan yaşamıyor şak diye görüyoruz.
    Aynen hocam katılıyorum size. Saçma yani, o kadar uzaktaki bir şeyi görmememiz lazım.

Mesela tam önümüzden 100 km hızla geçen arabanın fotoğrafını çekince birşey görünmüyor. Güneşin de görünmemesi lazım.

• etkinus kullanıcısına yanıt
    trolluğu yaparken biraz daha bilinçli olsak daha iyi olur.ilk başlarda iyi gibiydi gene ayarı kaçtı.
    güneşi göremeyiz demedim ki, tam şekliyle yusyuvarlak görüyoruz, göremeyiz dedim.mesafe + büyüklük + sıcaklık(yüzey sıcaklığı 6000 dereceymiş, dünya büyüklüğünde patlamalar oluyormuş).bu şekilde bir cisim olsaydı, burda daha bulanık bir görüntüsü olurdu.
    araba örneğini iyi verdin, hem kendi etrafında dönüp hem de hareket halindeki nesneleri görüntülemeye çalışan biri henüz olmadığı için sonuçları bilemiyoruz.
    Üstadım ben güneşe bakınca gözüm kamaşıyor, bulanık mı değil mi seçemiyorum. Ama güneşte patlama olsa kesin farkedilirdi. En azından sesi gelmesi lazım, geç de olsa sesini duyardık. O kadar büyük patlamanın sesinin gelmemesi mümkün değil.

Kendi etrafında dönmese bile, tam önünden hızla bir araba gerçekten fotoğrafını çekmeyi dene bak, hiçbir şey belli olmayacak.

• Arkadaşlar

Clausewitz'in yukardaki mesajını şikayet ettim. Kendisi küre dünyayı savunmak adı altında forum kurallarını hiçe sayarak bana imalı şekilde küfür etmiştir ki zaten ondan önceki mesajlarında da aşağılayıcı kelime ağırlıklı gelmişti. Bu kişiye yanıt vererek hata yaptığımı söylemiştim; tamamen doğru söylemişim. Forum yönetimi bu kişi için gerekli işlemi yapacaktır. Maalesef konu haricinde bir mesaj yazmak zorunda daha kaldım.

Bu mesaj sonrası etkinus'a da kısaca değinmem gerekiyor: Fade to Black'ın mesajına verdiği cevaplardan sonra bu konuya sadece dalga geçmek için geldiği açıkça ortada. Bu kişiye prim verilmemeli, kaale alıp yanıt verimemeli. Yani Clausewitz 'e yanıt vermek hata kesin doğrulandı ise, bu kişinin de kesin doğrulamasına gerek kalmadan şimdiden söylüyorum: Etkinus'a yanıt vermek kesin hata.

Bu iki kişiden sonra forum'un özünü tekrar hatırlamak istiyorum: Özgürce fikir tartışmak, düşünce paylaşmak. Düşünce uymuyorsa eleştirmek. Bazen kızmak, tepki göstermek bunların hepsi forum kültüründe vardır. Ve kızgın tartışma anında belki cok sert cümleler de edilebilir ve çok dikkat çekmez. Ancak durup dururken sırf kendini tatmin için gelip küfür edenler ve dalga geçenler dikkat çeker ve kendini belli eder, ediyor da...

• Konudan ciddi ciddi cehalet akıyor. Konu ilkokul coğrafya ve fizik derslerinde okulu asanlarla dolu sanırım.
  • @Kartal Göz dünyanın düz old düşünmek fizik dersi asmak değildir. Cehalet sözünü kendin için mi söyledin?

• quote:

Orijinalden alıntı: revivo72

@Kartal Göz dünyanın düz old düşünmek fizik dersi asmak değildir. Cehalet sözünü kendin için mi söyledin?

Ben ortaya konuştum sen niye bu kadar alındın?
  • 
Sayfa: önceki 217218219220221
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.