Şimdi Ara

Dünya düzdür ciddiyim aksini kanıtlayana yemek ısmarlıyorum (141. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13.343
Cevap
48
Favori
366.505
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
86 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 139140141142143
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bir delinin biri kuyuya taş atmış 1000 tane 'AKILLI' çıkaramamış
  • Evet iste teknolojileri yoktu o yuzden duz oldugunu savundular.

Benim kendimi kandirmama gerek yok, seyir esnasinda her gun zaten dunyanin yuvarlak oldugunu milyon kez goruyorum. En basitinden gps sisteminde neden o kadar cok uydu var bu bile yeterlidir. Cospas sarsat uydusu ve A4 deniz bolgesine neden diger uydu sistemleri inmarsat gibi, erisemez bunlar benim icin fazlasiyla yeterli zaten. Cahiliyetle kalin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: El Cazador

He en son bitirici vurusu yapayim sana da bir sus, yeterince guclu bir magnetron alirsaniz atmosferin en ust tabakasina ulasacak kadar kuvvetli bir dalga gonderirsiniz. Bizim gemideki radarlar nedense 80-90 milden sonraki gemileri goremiyor. Acaba gonderdigimiz radar echolari bulundugumuz mevkiden denize paralel olarak baslayip duz devam ettigi icin ve yeterince uzakta egim basladigi, bu sebeple de menzilde olan gemilerin herhangi bir yerine carpamadan ustlerinden gecip gittigi icin dunya yuvarlak olabilir mi?

Saygını koru, adab içinde konuşmayacaksan senin aşağılayacağın kişi değil karşındaki herkes. Ben senin fikirlerine saygı duyduğum için izlediğim görüntülerde zoom yapıldığında neden halen görebildiğimizi sorup adam gibi cevap istedim. Ben bu konuyu gerçekten öğrenmek emin olmak isteyen bir kişiyim. Dümdüzdür sonu bucağı yoktur diye ısrar etmiyorum ama gördüklerim bana bir terslik olduğunu söylüyor aydınlatmak istiyorum aklımdaki soru işaretlerini, hepsi bu gerilip konuyu hararetlendirmek yerine link gönderdiğim videodaki adamın tezlerini çürütelim birlikte elimizde öyle bir imkan varsa.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 07ONUR

quote:

Orijinalden alıntı: NeoTrinity

Şunu bir izleyip gelin sevgili arkadaşlar. İzlemeyen kimse ile konuşma yada tartışma yapmayacağım, isterseniz küfür edin kelime yazmam. Hiç bir konudan haberi olmayıp gelip insanları burada "cahil" diye kimse aşağılayamaz.

https://www.youtube.com/watch?v=ofPu0rM6fks&t=82s

Ben senin doğru düzgün eğitim almadığına eminim. Cahillik bir aşağılama değildir, durum tespitidir.

Talk show videosuyla dünya düzdür savunuculuğu yapıyorsun. 4 dakika sabredebildim, tenis topundaki fışkıran su kısmında kapatmak zorunda kaldım, kusura bakma.

Arabanın gazına bastığında koltuğuna yapışırsın çünkü araba ivmelenir ve hızı artmaya başlar. Sabit hızla giderken ise dışarıda duruyor gibi hissedersin. Bu en bariz uçağın kalkışıyla maksimum irtifada sabit hızla ilerlerken anlaşılır. Fırlatılan tenis topunun hızı sabit değildir, sürekli kuvvet etki eder. Dünya ise sabit hızla dönüyor. Dünya zaten suyu ekvatora toplayacak şekilde ivmeli bir hareket yapıyor olsaydı biz yaşıyor olmazdık, uzay boşluğuna savrulmuş boğuluyor olurduk.

Nasıl anlatabilirim bilmiyorum daha... Yüz kızartıcı gerçekten. Lise fizik hocası bul, özel ders al öğretsin sana.

Kardeş fizik bildiğin gibi değilse? Ya öğrendiklerin diğer bir çok sonradan farkedilen şeyler gibi yanlış ise? Sabit doğruya takılıp körlük yapmaya gerek görmüyorum ben. Ama dünya ispatlayamamış yuvarlak olduğunu sen bu iki cümle yazınla ispatlayacaksan helal olsun sana.
  • Neyse arkadaşlar burada saat gece 03:55 oldu kızım hasta uyumuyorum gece bekliyorum başında. Şimdi biraz uyumaya çalışacağım müsadenizle, iyi geceler hepinize.
  • quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Fade to Black

arkadaş hala yuvarlak ve düz olmayı zıtmış gibi söylüyorsunuz.şu haritaya bakın başladığınız yere geri dönebilirsiniz gemiyle.
    dünya daha büyük bir karanın içinde ada gibi olabilir.Antartikanın haritalandırılmasının doğru olduğunu kim biliyor?
     Dünya düzdür ciddiyim aksini kanıtlayana yemek ısmarlıyorum

Google Earth var, zibilyon tane harita programı var. Binlerce uydu var. Videolar var, bilimsel açıklamalar var. Hepsi yalan, komplu, bu bir tane paint terk görsel gerçek öyle mi?

Bu görsel ortaçağdaki haritalara benziyor. Eskide kaldı baya...

https://www.youtube.com/watch?v=ofPu0rM6fks

lütfen hiç tartışmayalım şu videoya bir gözat. Sonra oturalım konuşalım istediğin kadar.

Bir önceki mesajımı okumadan geçme, dayanamadım bunu da yazıyorum çünkü şok oldum.

Video'nun 30. dakikasında bulutlardan süzülen güneş ışınlarından dolayı güneşin o kadar uzakta olamayacağını söylüyor. Güneş ışınları atmosfere girdikleri anda kırılırlar. Bu ülkemizde fizik dersinin optik konusunda öğrencilere öğretilir. Video'nun ilgili kısmında fotoğrafta süzülen ışık güneşten direkt gelen ışınlar değildir, atmosferde kırılan ışıktır.

Kardeşim kusura bakma ama, böyle şeylere inanıyorsan yeterli eğitime sahip değilsin demektir. Çünkü gerçekten video'ya baktıkça rahatsız oluyorum, milleti aptal yerine koyuyorlar.
  • İnşallah sen doğru söylüyorsundur kardeşim. Eğitim kelimesi çok geçmeye başladı rahatsızlık verici oluyor. Herşey okulda okumakta elbette eğitim çok önemli özellikle yeni tanıştığımız biri ile konuşurken dikkatli olmakta. Adamın zaten söylemeye çalıştığı bildiğimiz fizik kurallarının doğru olmadığı ile ilgili. Videoyu atlayarak izliyorsun kopukluk oluyor. Neyse ciddiden burada saat çok geç oldu dinlenmem gerekiyor. İyi geceler dilerim.

@07ONUR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NeoTrinity -- 11 Şubat 2017; 23:4:50 >
  • quote:

quote:

quote:

Şunu bir izleyip gelin sevgili arkadaşlar. İzlemeyen kimse ile konuşma yada tartışma yapmayacağım, isterseniz küfür edin kelime yazmam. Hiç bir konudan haberi olmayıp gelip insanları burada "cahil" diye kimse aşağılayamaz.

https://www.youtube.com/watch?v=ofPu0rM6fks&t=82s

Ben senin doğru düzgün eğitim almadığına eminim. Cahillik bir aşağılama değildir, durum tespitidir.

Talk show videosuyla dünya düzdür savunuculuğu yapıyorsun. 4 dakika sabredebildim, tenis topundaki fışkıran su kısmında kapatmak zorunda kaldım, kusura bakma.

Arabanın gazına bastığında koltuğuna yapışırsın çünkü araba ivmelenir ve hızı artmaya başlar. Sabit hızla giderken ise dışarıda duruyor gibi hissedersin. Bu en bariz uçağın kalkışıyla maksimum irtifada sabit hızla ilerlerken anlaşılır. Fırlatılan tenis topunun hızı sabit değildir, sürekli kuvvet etki eder. Dünya ise sabit hızla dönüyor. Dünya zaten suyu ekvatora toplayacak şekilde ivmeli bir hareket yapıyor olsaydı biz yaşıyor olmazdık, uzay boşluğuna savrulmuş boğuluyor olurduk.

Nasıl anlatabilirim bilmiyorum daha... Yüz kızartıcı gerçekten. Lise fizik hocası bul, özel ders al öğretsin sana.

Kardeş fizik bildiğin gibi değilse? Ya öğrendiklerin diğer bir çok sonradan farkedilen şeyler gibi yanlış ise? Sabit doğruya takılıp körlük yapmaya gerek görmüyorum ben. Ama dünya ispatlayamamış yuvarlak olduğunu sen bu iki cümle yazınla ispatlayacaksan helal olsun sana.

Diğer bir çok sonradan farkedilen yanlışlar nelerdir? Örnek verebilir misin?

Elindeki telefon ve bilgisayar matematik, fizik ve kimya sayesinde çalışıyorlar. Sana ''komple'' yanlış olabilirler gibi geliyor mu? Teori ve kanun seviyesindeki hiçbir bilimsel bilgi yanlış değildir, yanlış olduğu ortaya çıkmamıştır. Newton'un kütle çekimi prensibleri günümüzde halen geçerlidir, Einstein bu bulguları daha ileri düzeye taşımış, bilgi havuzunu genişletmiştir. Bilimde bu yanlışmış yenisini yaptık diye bir şey olmaz, daima üzerine koyarak ilerler.

Galileo dünyanın yuvarlak olduğunu ölçmüş biçmiş keşfetmiş, Newton dünyamızdaki hemen her işimizde kullandığımız temel prensipleri icat etmiş, Einstein bu bilgi birikimini daha ileri taşımız, atomu parçalamış. Bunlar sana ''yanlış'' gibi geliyor mu?

Kasapta et tartılırken kütle çekimi yok, dünya düz, tartı yalan deyip kasaba saldırıyor musun mesela? :) Çünkü bunların hepsi birbiriyle bağlantılı şeyler. İdrak edemediğin mesele bu. MAT, FİZİK, KİMYA VE BİYOLOJİ iç içe, tıkır tıkır işliyor. Uçan uçağa inanıyorsan, seni hayata döndüren tıbba inanıyorsan dünyanın şekline de inanman gerekiyor. Çünkü bilim aynı bilim.
  • quote:

İnşallah sen doğru söylüyorsundur kardeşim. Eğitim kelimesi çok geçmeye başladı rahatsızlık verici oluyor. Herşey okulda okumakta elbette eğitim çok önemli özellikle yeni tanıştığımız biri ile konuşurken dikkatli olmakta. Adamın zaten söylemeye çalıştığı bildiğimiz fizik kurallarının doğru olmadığı ile ilgili. Videoyu atlayarak izliyorsun kopukluk oluyor. Neyse ciddiden burada saat çok geç oldu dinlenmem gerekiyor. İyi geceler dilerim.

@07ONUR

Bildiğimiz fizik kuralları sayesinde klima üretip ısınıyoruz, işlemci yapıyoruz bilgisayara takıyoruz, araba yapıyoruz, uçağa biniyoruz, aya çıkıyoruz, bomba yapıyoruz, yapıyoruz da yapıyoruz. Bildiğimiz fizik kuralları bal gibi doğru. Vallahi de doğru, billahi de doğru.
  • quote:

Orijinalden alıntı: revivo72

New York'tan, Abu Dabi 'ye balayı tatiline giden Amerikalı bir kadının blog makalesinden (http://www.theconcretelife.com/blog/2015/8/16/oh-man-oman-day-zero) alıntıdır. Kadın, kendilerini evden limuzinle almaya gelen Etihad Airways yolculuğu boyunca rastladığı birçok seyin resmini cektiği gibi, uçağın ilerlediği yol rotasının da resmini cekmiş:

Böyle bir rota, küre dünyada mı, düz dünyada da mı olabilir. Düz dünya haritası üstünde NY - Abu Dabi rotası.

Etihad ile Los Angeles'tan Abu Dabi'ye giden başka bir kişi de şu şekilde resimlemiş:

Ve onun da düz dünyadaki rotası:

LA-Abu Dabi arasında uçak neden kuzey kutbundan gidiyor? Cunku orası en yakın rota.

Google Earth programını indirir, bu şehirler arasına cetvel çekersen (ben çektim) en kısa mesafeleri ve uçak rotalarının tutarlılığını görebilirsin.

Bizim kullandığımız dünya haritaları (silindirik projeksiyon) küreyi tek bir karede göstermek için projekte edildiğinden kutuplara gidildikçe hatalı hale gelirler.

Kuzet kutbuna yakın uçuşlar o düz dünya haritası dediğin KONİK PROJEKSİYON haritada tutarlı gözükür. :) Onun dışındaki uçuşlarda o harita mala bağlar.

Konik projeksiyon harita nedir? KONİK PROJEKSİYON: Bir düzlemin kutup noktasına teğet olarak geçirilmesiyle oluşturulan bu çizimde kenar uzunlukları korunur. Bu yöntem daha çok dar alanların ve büyük ölçekli haritaların çiziminde kullanılır. Bu projeksiyon yönteminde kutup noktaları merkez alındığı için bozulma en az kutuplarda olur. Açılar korunurken, şekil ve alanlarda bozulmalar meydana gelir.

Ortaokulda coğrafya dersini dinleseydin şimdi böyle olmazdı. :)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: coni-wayt

konuyu baştan okumaya gayret gösterdim ancak
    konuya verilen cevaplar genellikle sığlık derecesini aşmıyor,
    çoğunlukla aşağılama, dalga geçme boyutunda çoğu. bunu aslında normal karşılıyorum,
    doğdugunuz günden bu yana size 2x2=4 gibi gerçekliği asla sorgulamadıgınız bir kavramı gelip birileri sorgulayınca ilk tepki olarak aşağıluyor, dalga geçiyorsunuz çünkü bu kavramın aksi durumda olma ihtimali bile müthiş bir rahatsızlık veriyor.
    gerçeği kabullenme aşamalarıda böyledir.
    önce dalga geçilir, aşağılanır
    sonra kavga ve tartışma başlar
    kabullenme safhasına gelinmesi acılı bir süreçtir.

dalga geçen sığ kullanıcıları bir kenara bırakarak şunu soruyorum entellektüel birikimine güvenen arkadaşlar cevaplasın
    "dünyanın yuvarlak olduguna dair BİR tane kanıt sunun"

ben yuvarlak olmadıgına dair onlarcasını sunabilirim

ama sakın cgi, phoshopta yapılmış nasa fotoglarıyla gelmeyin

Dünya kutuplardan basık bir küredir. Yani amiyane tabirle yuvarlaktır. Ben size ''eğlenceli'' delilleri sunacağım, bilimsel açıklamaları yani karmaşık formülleri, kanun ve yasaları görmek için zaten elinizin altında tonla kaynak var. En kötüsü açıp bir belgesel izleyebilirsiniz. Bakmıyorsanız dünyanın suçu ne.

1. Dünya düz olsaydı, yeterince yükseğe fırlatılan bir uydu tüm yeryüzünü kapsardı. Oysaki bizim Türksat uydularımız mesela sadece kendi coğrafyamızdan erişilebilir. Daha uzak yerlerden erişilemez çünkü ufkun aşağısında kalır. Bu sebeple dünyanın her tarafı uydularla kaplıdır.

2. Ufuk. Dünya küre şeklinde olmasaydı, hava durumu müsait olduğu müddetçe alabildiğine uzağı görebilirdik. Antalya'dan bakınca Afrika kıtasını görebilmemiz gerekirdi örneğin.https://tr.wikipedia.org/wiki/Ufuk

3. Ay, güneş vb. gökcisimlerinin yuvarlak olmaları. Evrendeki milyar tane gezegen yuvarlak iken kendi gezegeninizin düz olduğunu iddia etmek, 21. yüzyıl itibariyle saçmalık oluyor. :) Dünyanın düz olduğu düşüncesi evrenin merkezinin dünya olduğu, insanların çok özel varlıklar olarak yaratıldıkları gibi inançların bir sonucudur. Ortaçağda avrupalılar haritaların sonuna (yani normalde amerika, kutuplar vb. olması gereken keşfedilmemiş yerlere) bir takım hayaletlerin, öcülerin resimlerini çizerlermiş. Cahillik işte, her şeyi bildiklerini sanırlarmış. Amerika'yı ilk keşfeden Kolomb'un orayı Hindistan sanması da yine aynı cehalet ve kibrin bir sonucudur. :)

4. Ay, güneş vb. gökcisimlerinin gözlemlediğimiz hareketleri:
    http://www.popsci.com/sites/popsci.com/files/styles/large_1x_/public/antwalkingonanorange2-300x110.png?itok=D6QoRJtp

Üç boyutlu senaryoları kafasında canlandırma kabiliyeti olanlar durumu hemen kavrarlar.

5. Gölgeler. Dünya düz olsaydı, farklı noktalardaki farklı gölgeler hep aynı yönde olurdu, yalnızca güneşin hareketine göre değişirdi. Oysaki durum böyle değil.

6. Gündüz ve gece. Dünya düz olsaydı tüm dünyada aynı anda gündüz veya gece olurdu. Döndüğü için güneş her saniye farklı yerleri aydınlatıyor.

7. Karayolları. Eğer yakınınızda bir karayolu veya inşaat mühendisi var ise, kendisine çok uzun mesafeli yolların nasıl yapıldığını sorabilir, dünyanın küre olması sebebiyle yolların dümdüz değil bu küreye oturacak şekilde eğikliğinin hesaplandığı cevabını alabilirsiniz.

8. Soğuk savaş döneminde üretilen ve bugünkü yolcu uçaklarının yedi katı yükseklikte (20 km) uçan U2 casusluk uçağının kokpit içi videosu:
    https://youtu.be/q48Swb2ATww?t=4m26s

Ben video'yu dünyanın yuvarlak olduğunun gözüktüğü kısımdan başlayacak şekilde ayarladım ama başa alıp kalkıştan itibaren de izleyebilirsiniz. Bu uçaklar basıncın çok düşük olduğu yüksekliğe çıktığı için pilotlar astronot elbisesi giyiyor.

9. Uluslararası uzay istasyonu canlı yayını:http://www.n2yo.com/space-station/ :)

10. Bu sitede de dünyada yaygın olarak kullandığımız harita projeksiyonunun, dünyanın küre biçiminde olması nedeniyle özellikle kutuplara doğru sapıtmasını ülkeleri istediğiniz yere doğru taşıyarak kendiniz gözleyebilirsiniz. Ben sizin için Türkiye'yi Kanada'nın ucuna yerleştirdim:http://thetruesize.com/#?borders=1~!MTc0MTk2ODk.MjUwNzgwNg*MzYwMDAwMDA(MA~!TR*NTk2NTEzNQ.MTY1OTQ0MTA)Mw

11. Nasıl ki sahildeki taşlar giderek yuvarlaklaşır, gezegenler de aynı mantıkla yuvarlaktır. Zaten uzayda küre gibi mükemmel (köşesiz) bir geometri yerine küp, kare, daire, yıldız vb. insan ürünü şekle sahip gezegenlerin uçuşması fikri fazlasıyla saçma gelmeli herkese. Düz dediğiniz, kare dediğiniz, daire dediğiniz şeyler Öklid geometrisinin ürünleridir, yapaydır. Doğada rastlanmaz. Dünyanın düz olduğuna ''inanmak'' ancak düz kafalara yakışır.

Bu arada ben 12 sene örgün eğitim, üzerine 4 sene üniversite okudum. Mimarım. İTÜ'de yüksek lisans yapıyorum. Dünya'nın yuvarlak olduğunu anlamam lise fiziğini öğrenince, kütle çekimini idrak edince gerçekleşmişti. Dünyanın yuvarlak olduğunu bize gösteren bütün bilimsel veriler, buluşlar, teori ve kanunlar bugün bindiğiniz arabadan uçtuğunuz uçağa, tuvaletinizi yaptığınız klozetin sifonuna kadar kullanılan şeyler. Dünyanın düz olduğuna inanmak isteyen insanlar ya okumamış cahiller ya komplo meraklısı canı sıkkın az okumuşlar ya da ortaçağ kilisesi refleksi gösteren dinciler oluyorlar. Hepsi için inandıkları tanrılardan akıl ve fikir diliyorum.

madem zahmet gösterdiniz sundugunuz, kanıt oldugunu sandıgınız şeylere madde madde cevap veriyorum.
    sevgili mimar kardeşim, daha çok okuman lazım.

1. atılan uyduların düzlemsel bir alanda sonsuz mesafeyi kapsadıgını zannediyorsun sanırım ki düz olsaydı heryeri kapsardı, yuvarlak oldugundan yeryüzü mani oldu kapsamıyor diyorsun :) bunu geçtim, nerde bu 37bin uydu, teleskopla aya geceleri bir ay boyunca bak bakalım bi tanesimi geçmez önünden? nerde bu uydular?

2. antalyadan bakıp afrikayı görme umudu içindesiniz. aman allahım?! iyi o zaman burdan çıplak gözle bakıp saturnun halkalarını da görelim?
    mimar kardeşim insan gözünün belirli bir kabiliyeti vardır, açık ufukta 5kmden ötesini göremezsin, ne afrikası?

3. diğerleri yuvarlaksa dünyada yuvarlak olmalı diyerek bir varsayım yaptınız. delil değil

4. vırt zırt

5. güneş sandıgından daha yakın, bu yüzden her yönde gölge görebilirsin

6. güneş sandıgından daha yakın, lokal olarak bölgesel aydınlatıyor ve diğer bölgeler karanlık yani geceyi yaşıyor

7. gözardı edilen bir girdidir. sallamışsınız.

8. aynı videonun hemen başlarında pilotun arkasına bakın, henüz 500metre yüksekteyken bile arka fonda eğimli, curve edilmiş ufuk çizgisi görünüyor. yere o kadar yakınken curve varsa bile gözlemlenemez, yani video fisheye lens ile çekilmiş!!

9. yayın canlı değil! 45dakkada bir kesilir ve 45 dakka boyunca karanlık kalır

10. konuyla ne alakası var?

11.varsayım

next please?
  • Diyelim ki Dünya düz. O zaman dünyanın köşegenlerinin kesiştiği yerde neresi var. O kadar ölçtüysen bunu da ölç de görelim, doğru ölçersen sana döner, ayran, artı nohutlu pilav benden.
  • quote:

quote:

quote:

konuyu baştan okumaya gayret gösterdim ancak
    konuya verilen cevaplar genellikle sığlık derecesini aşmıyor,
    çoğunlukla aşağılama, dalga geçme boyutunda çoğu. bunu aslında normal karşılıyorum,
    doğdugunuz günden bu yana size 2x2=4 gibi gerçekliği asla sorgulamadıgınız bir kavramı gelip birileri sorgulayınca ilk tepki olarak aşağıluyor, dalga geçiyorsunuz çünkü bu kavramın aksi durumda olma ihtimali bile müthiş bir rahatsızlık veriyor.
    gerçeği kabullenme aşamalarıda böyledir.
    önce dalga geçilir, aşağılanır
    sonra kavga ve tartışma başlar
    kabullenme safhasına gelinmesi acılı bir süreçtir.

dalga geçen sığ kullanıcıları bir kenara bırakarak şunu soruyorum entellektüel birikimine güvenen arkadaşlar cevaplasın
    "dünyanın yuvarlak olduguna dair BİR tane kanıt sunun"

ben yuvarlak olmadıgına dair onlarcasını sunabilirim

ama sakın cgi, phoshopta yapılmış nasa fotoglarıyla gelmeyin

Dünya kutuplardan basık bir küredir. Yani amiyane tabirle yuvarlaktır. Ben size ''eğlenceli'' delilleri sunacağım, bilimsel açıklamaları yani karmaşık formülleri, kanun ve yasaları görmek için zaten elinizin altında tonla kaynak var. En kötüsü açıp bir belgesel izleyebilirsiniz. Bakmıyorsanız dünyanın suçu ne.

1. Dünya düz olsaydı, yeterince yükseğe fırlatılan bir uydu tüm yeryüzünü kapsardı. Oysaki bizim Türksat uydularımız mesela sadece kendi coğrafyamızdan erişilebilir. Daha uzak yerlerden erişilemez çünkü ufkun aşağısında kalır. Bu sebeple dünyanın her tarafı uydularla kaplıdır.

2. Ufuk. Dünya küre şeklinde olmasaydı, hava durumu müsait olduğu müddetçe alabildiğine uzağı görebilirdik. Antalya'dan bakınca Afrika kıtasını görebilmemiz gerekirdi örneğin.https://tr.wikipedia.org/wiki/Ufuk

3. Ay, güneş vb. gökcisimlerinin yuvarlak olmaları. Evrendeki milyar tane gezegen yuvarlak iken kendi gezegeninizin düz olduğunu iddia etmek, 21. yüzyıl itibariyle saçmalık oluyor. :) Dünyanın düz olduğu düşüncesi evrenin merkezinin dünya olduğu, insanların çok özel varlıklar olarak yaratıldıkları gibi inançların bir sonucudur. Ortaçağda avrupalılar haritaların sonuna (yani normalde amerika, kutuplar vb. olması gereken keşfedilmemiş yerlere) bir takım hayaletlerin, öcülerin resimlerini çizerlermiş. Cahillik işte, her şeyi bildiklerini sanırlarmış. Amerika'yı ilk keşfeden Kolomb'un orayı Hindistan sanması da yine aynı cehalet ve kibrin bir sonucudur. :)

4. Ay, güneş vb. gökcisimlerinin gözlemlediğimiz hareketleri:
    http://www.popsci.com/sites/popsci.com/files/styles/large_1x_/public/antwalkingonanorange2-300x110.png?itok=D6QoRJtp

Üç boyutlu senaryoları kafasında canlandırma kabiliyeti olanlar durumu hemen kavrarlar.

5. Gölgeler. Dünya düz olsaydı, farklı noktalardaki farklı gölgeler hep aynı yönde olurdu, yalnızca güneşin hareketine göre değişirdi. Oysaki durum böyle değil.

6. Gündüz ve gece. Dünya düz olsaydı tüm dünyada aynı anda gündüz veya gece olurdu. Döndüğü için güneş her saniye farklı yerleri aydınlatıyor.

7. Karayolları. Eğer yakınınızda bir karayolu veya inşaat mühendisi var ise, kendisine çok uzun mesafeli yolların nasıl yapıldığını sorabilir, dünyanın küre olması sebebiyle yolların dümdüz değil bu küreye oturacak şekilde eğikliğinin hesaplandığı cevabını alabilirsiniz.

8. Soğuk savaş döneminde üretilen ve bugünkü yolcu uçaklarının yedi katı yükseklikte (20 km) uçan U2 casusluk uçağının kokpit içi videosu:
    https://youtu.be/q48Swb2ATww?t=4m26s

Ben video'yu dünyanın yuvarlak olduğunun gözüktüğü kısımdan başlayacak şekilde ayarladım ama başa alıp kalkıştan itibaren de izleyebilirsiniz. Bu uçaklar basıncın çok düşük olduğu yüksekliğe çıktığı için pilotlar astronot elbisesi giyiyor.

9. Uluslararası uzay istasyonu canlı yayını:http://www.n2yo.com/space-station/ :)

10. Bu sitede de dünyada yaygın olarak kullandığımız harita projeksiyonunun, dünyanın küre biçiminde olması nedeniyle özellikle kutuplara doğru sapıtmasını ülkeleri istediğiniz yere doğru taşıyarak kendiniz gözleyebilirsiniz. Ben sizin için Türkiye'yi Kanada'nın ucuna yerleştirdim:http://thetruesize.com/#?borders=1~!MTc0MTk2ODk.MjUwNzgwNg*MzYwMDAwMDA(MA~!TR*NTk2NTEzNQ.MTY1OTQ0MTA)Mw

11. Nasıl ki sahildeki taşlar giderek yuvarlaklaşır, gezegenler de aynı mantıkla yuvarlaktır. Zaten uzayda küre gibi mükemmel (köşesiz) bir geometri yerine küp, kare, daire, yıldız vb. insan ürünü şekle sahip gezegenlerin uçuşması fikri fazlasıyla saçma gelmeli herkese. Düz dediğiniz, kare dediğiniz, daire dediğiniz şeyler Öklid geometrisinin ürünleridir, yapaydır. Doğada rastlanmaz. Dünyanın düz olduğuna ''inanmak'' ancak düz kafalara yakışır.

Bu arada ben 12 sene örgün eğitim, üzerine 4 sene üniversite okudum. Mimarım. İTÜ'de yüksek lisans yapıyorum. Dünya'nın yuvarlak olduğunu anlamam lise fiziğini öğrenince, kütle çekimini idrak edince gerçekleşmişti. Dünyanın yuvarlak olduğunu bize gösteren bütün bilimsel veriler, buluşlar, teori ve kanunlar bugün bindiğiniz arabadan uçtuğunuz uçağa, tuvaletinizi yaptığınız klozetin sifonuna kadar kullanılan şeyler. Dünyanın düz olduğuna inanmak isteyen insanlar ya okumamış cahiller ya komplo meraklısı canı sıkkın az okumuşlar ya da ortaçağ kilisesi refleksi gösteren dinciler oluyorlar. Hepsi için inandıkları tanrılardan akıl ve fikir diliyorum.

madem zahmet gösterdiniz sundugunuz, kanıt oldugunu sandıgınız şeylere madde madde cevap veriyorum.
    sevgili mimar kardeşim, daha çok okuman lazım.

1. atılan uyduların düzlemsel bir alanda sonsuz mesafeyi kapsadıgını zannediyorsun sanırım ki düz olsaydı heryeri kapsardı, yuvarlak oldugundan yeryüzü mani oldu kapsamıyor diyorsun :) bunu geçtim, nerde bu 37bin uydu, teleskopla aya geceleri bir ay boyunca bak bakalım bi tanesimi geçmez önünden? nerde bu uydular?

2. antalyadan bakıp afrikayı görme umudu içindesiniz. aman allahım?! iyi o zaman burdan çıplak gözle bakıp saturnun halkalarını da görelim?
    mimar kardeşim insan gözünün belirli bir kabiliyeti vardır, açık ufukta 5kmden ötesini göremezsin, ne afrikası?

3. diğerleri yuvarlaksa dünyada yuvarlak olmalı diyerek bir varsayım yaptınız. delil değil

4. vırt zırt

5. güneş sandıgından daha yakın, bu yüzden her yönde gölge görebilirsin

6. güneş sandıgından daha yakın, lokal olarak bölgesel aydınlatıyor ve diğer bölgeler karanlık yani geceyi yaşıyor

7. gözardı edilen bir girdidir. sallamışsınız.

8. aynı videonun hemen başlarında pilotun arkasına bakın, henüz 500metre yüksekteyken bile arka fonda eğimli, curve edilmiş ufuk çizgisi görünüyor. yere o kadar yakınken curve varsa bile gözlemlenemez, yani video fisheye lens ile çekilmiş!!

9. yayın canlı değil! 45dakkada bir kesilir ve 45 dakka boyunca karanlık kalır

10. konuyla ne alakası var?

11.varsayım

next please?

1. Afrika'yı görmeyi umunca yeriyorsun beni ama kendin uyduları görmek istemişsin? Uluslararası uzay istasyonu dünyadan görülerbiliyor diye biliyorum. Uydular yeryüzünden bakıp görmek için çok çok çok küçük kalıyorlar. Uçakları bile zar zor farkediyoruz çok yüksekte ise. :)

2. 5 km'den ötesini göremem mi? 10 km yüksekte uçarken evimi nasıl seçebiliyorum o zaman?

3. Gezegenler dönüyorlar, merkezlerine doğru kütle çekimleri var, haliyle küre şeklindeler. Sen tanrı olsan ve küp şeklinde bir cismi gezegen diye uzaya yerleştirip dünya gibi döndürmeye başlasan, o küpün köşeleri bir süre sonra yok olur gider. (Birkaç milyon sene sonra)

4. Vırt zırt mı? Her sabah doğumuna ve batışına şahit olduğun güneş sana vırt zırt gibi mi geliyor? İyiymiş bu.

5 ve 6. Güneş Dünya'dan tam olarak 1,496×10^11 metre uzaklıktadır. Bu da ışık yılı türünden 8 dakika yapar. Yani güneş ışınları dünya'ya 8 dakikada ulaşır. Kimi mevsimler günün 16 saati boyunca gördüğüm, gözümün önünde duran güneş dünya'yı çok yakından bir spot misali nasıl aydınlatabilir? Birden fazla güneş var falan mı diyorsun yoksa? Onun filmi var, The Truman Show. :) İzle ufkun açılır belki.

7. İşine gelince sallamışsın de, vırt zırt de geç, iyiymiş senin metod.

8. Bu da mı fish eye ile çekilmiş?https://www.youtube.com/watch?v=c7OO3qCfH9Y Dünya küre şeklinde işte neden bu kadar kasıyorsun ki? :) İnandığın kutsal kitaba aykırı mı geliyor? Kendini ortaçağ kilise macerası yaşamak isterken mi buluyorsun nedir? Google Earth'ü açıyorum dünyayı yuvarlak yuvarlak döndürüp oynuyorum. Bu kadar zahmete girmişler yani bu sözde yalanı inandırmak için öyle mi? Aklının derinliklerinde saçmaladığının farkında olduğunu biliyorum.

9. Al bak bu hiç kesilmiyor:https://www.youtube.com/watch?v=qzMQza8xZCc :)

10. Çok alakası var, kullandığımız dünya haritasının bir projeksiyon olduğunu bilmeyip uçak rotaları ile dünyanın düz olduğunu kanıtlamaya çalışanlara cevap niteliği taşıyor. Bilgi birikimin zayıf olduğu için alakayı çözememişsin.

11. Sana uzayda küre değil de daha insan yapımı, doğada rastlanmayan şekillerde (daire, küp, kare vb.) bir gezegende yaşıyor olmamız mantıklı geliyor ise benim sana yapabileceğim bir şey yok. Varsayım değil o, benzetme. Uzayda güneşin çekim etkisinde, yörüngesinde ve kendi etrafında dönen, merkezi çekim kuvvetine sahip bir gezegende yaşıyoruz. Altı üst, üstü alt. Son derece mantıklı ve tutarlı.

Sen ise sonu olan, kenarı olan, köşesi olan, altı olan, üstü olan tepsi gibi bir şeyde yaşadığımıza inanıyorsun. Aynı evrenin insanları değil miyiz? Aklın yolu bir değil mi siz nasıl şaşmışsınız bu kadar yoldan? Hayret gerçekten.
  • Değerli kardeşim dünyanın yuvarlak oldğunu ispatlamak çok basit:)

Dünya yuvarlak olsa aşşağıya düşerdik sorusun yanıtı şu;uzayda her şey çekim kuvvetlerine göre hareket eder bizim gezegende en büyük çekim gücü dünyadır.yani dünyaya yakın bizden daha fazla çekim gücübe sahip başka bir gezegen olmadığı için çeken kuvvet dünyadır.buyüzden dolayı geoid dünyanın neresine gidersen git çekim gücü dünyada oldğu için aşşağıya düşmessin.zira aşşağı yukarı referanslarını çekim güçleri belirler.mesela jupiter bize aydan yakın olsa işte ozaman göğe doğru düşerdik doğru.yani çekim güçleri aşşağı yukarı dediğimiz referansları belirler.dünyada çekim gücü dünya olduğu için yer çeker gök çekmez.bu yüzden gökten dünyaya düşerizde dünyadan göğe düşemeyiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M.Parolo -- 12 Şubat 2017; 0:31:10 >
  • NeoTrinity kullanıcısına yanıt
    Nasa aya gitti. Tekrar gidilmiyor çünkü maliyeti çok fazla ve ay bomboş ama aya tekrar gidilecek illaki önümüzdeki yıllarda. Çinliler gidecez demişti en son yanılmıyorsam. Yeni hedef mars artık marsa gidilecek. Nasanın ayda çekilen videoları, fotoğrafları stüdyo vb değildir gerçektir. Aya 1 kere değil 1969 72 arası defalarca gidilmiştir sadece neil armstrong değil 12 tane insan evladı ayın yüzeyinde yürümüştür. Daha fazlası için google kullan.

Bu da dünyanın uzaydan çekilmiş en son fotoğraflarından birihttp://i.imgur.com/do31Gdf.jpg
    isteyen varsa full çözünürlük halihttps://www.nesdis.noaa.gov/sites/default/files/assets/images/abi_full_disk_jan_15_2017_high_res.jpg (dikkat 26 mb)

Gördüğünüz şey cgi falan değildir yeni bir uydudan alınan yüzlerce fotoğraf birleştirilerek oluşturulmuştur.
    Dünya çevresinde kimse tur atmamış diyorsun sen öyle sanıyorsun denizci derken bunu kastediyordumhttps://tr.wikipedia.org/wiki/Ferdinand_Macellan
  • Göğe doğru düşmememizin sebebi dünyanın çekim gücünde saklıdır.ay bize en yakın büyük kütle oldğu için oda bizi çeker fakat dünya kütle olarak aydan büyük olduğu için bizim göğe doğru düşmemizi engeller.yani göğü gök olduğunu hissetmemizin sebebi yerin bizi çekmesi ve kendisini yer olarak referanslandırmasından kaynaklanmaktadır.aslında çekim gücü olmasa her yer dümdüzdür.her yöne gidilebilen dümdüz sonsuzluk.aşşağı yukarı kavramlarına sebep olan çekim güçleridir.ay neden aşşağıda değilde hep yukarıdadır çünkü dünyanın bizi belli bir kuvvetle çekmesi ve kendisini yer olarak referanslandırmasından kaynaklanmaktadır.yukarıda aşağıda sağda solda vs gibi kavramlar aslında hiç bir şey ifade etmiyor aslında hiç bir şey ne yukarda ne aşşağıda ne sağda ne solda.izafiyet teorisi devreye giriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M.Parolo -- 12 Şubat 2017; 0:41:8 >
  • Sunu incelemeden konuya yorum yazmayin. Daha oncede atmistim bunu.

https://www.nasa.gov/press-release/nasa-satellite-camera-provides-epic-view-of-earth

• quote:

kanıt olarak sundugunuz konu çoktan tartışıldı, ingilizce bir kaynak ama sadece izlenerek dahi kuzey yarım küre güney küre yıldızların neden farklı yönde döndügü meselesi basitçe anlatılıyor. söylediginiz gibi küresel olmasına gerek yok.
    https://www.youtube.com/watch?v=t30-YbayyXE

soyuz fırlatışı vs space jump mevzusu gopro balık gözü lens kamerayla çekildiginden bişey kanıtlamıyor. düz olan ufuk çizgisini bu lens yayıyor, bu bilinen birşey bunun için çok yükseğe çıkmaya gerek yok.

Yeni Zelanda'dakiler Orion'u ters görürler. Güneydekilerin gökyüzü farklı yıldızlardan oluşur. Ay ters görünür mesela.

Kutup Yıldızı da güney yarımküreden gözükmez. Güney ülkelerinin bayraklarında sembol crux'tur. Ekvatora geldikçe gemiciler kutup yıldızının ufuk çizgisine yaklaştığını gözlemler. Ekvator geçildiğinde eğimin ardında kaldığından gözükmez. İddia edildiği gibi polaris uzaklaştığı için görünmez olmaz. Basitçe ufukta batar. Gemici tanıdığınız varsa bunu sorun.

Düz dünyacı arkadaşlar.

Videoda Dave Murphy bulutların arkasından süzülen güneş ışınlarından dolayı güneşin o kadar uzakta olamayacağını söylüyor (god rays).

Google'ye God Rays yazın. Bir ton imaj çıkacak karşınıza.

Mesela birkaçı.

İlk imajda güneş ağacın hemen arkasında, öyle kilometrelerce ötede olmasına gerek kalmadan açılı ışık göndermiş.

Şu videolarda güneş büyüklüğünü muhafaza ederek ufuk çizgisinde batıp doğuyor. Yani sizin iddia ettiğiniz gibi uzaklaşma yok. Bu küre-dünyanın apaçık kanıtlarından biridir.

https://www.youtube.com/watch?v=vbaJ1SPjLnc

https://www.youtube.com/watch?v=XwkdmHt_Ez8

https://youtu.be/W9ksbh88OJs?t=10m56s

Denizdeki gemi takip videolarına ve meşhur Toronto şehrine bakıyorum, şehirlerin ve gemilerin ufuktaki eğimden dolayı belden aşağısının suya battığı kabak gibi gözüktüğü halde (üstelik bu videoları kendileri koyuyor:) ) hala düz diyorlar. Ortada bi trolleme olduğu açık.

Ay da kayadan bir küre, amatör fotoğrafçılar Nikon ile bunu gösteriyorlar. İnanmayan alıp baksın.
  • Bir gerçeğe inandırılmış kişilerin sayısı ile asıl gerçek arasında hiçbir ilişki yoktur. Mark Twain.
  • revivo,

uzay istasyonunun içindeki görüntülere ne diyorsun? kadın 40 dakika boyunca yayın yapıyor, uçup kaçıyor. bunu dünyada yapmanın yolu uçak uçurup pikeye geçmektir. bu da ancak 30 saniye sürer ve kontrollü uçmak imkansıza yakın.

istasyon amatör fotoğrafçılar tarafından dünyanın her yerinden fotoğraflanıyor. bu insanlar da komplonun bir parçası mı?

ayın kabak gibi yuvarlak oluşuna ne diyorsun mesela?
  • 
Sayfa: önceki 139140141142143
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.