Şimdi Ara

Dublex Evde Kombi Sorunu (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
94
Cevap
2
Favori
51.437
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    hepsi aynı güçte değil ne yazıkki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nofate_82

bu arada su boşalmışken bahsettiğiniz filtrenin içine baktım serçe parmağı kadar yok içi :((

Bilgisayarın hızı en yavaş parçanın hızı kadardır. Keşke önce metal filre ve vanaları tam geçişli yaptırsaydınız. Sondan başlamışsınız.
  • nofate_82 N kullanıcısına yanıt
    Kombiyi iade etmeden önce alt peteklerin hepsi kapalı üst açık şekilde çalıştırıp havasını da alın. Metal tam geçişli vanadan sonra daha iyi olur. Sonra alt tarafı yavaş yavaş açmaya başlayın. Sanırım proplem çözülür. Benim üst kat altları tamamen kapattıktan sonra iyi ısınmaya başlamıştı.
  • memint M kullanıcısına yanıt
    HAYIR pompa yüksek ısıda ısıtyorsa sorun yoktur pompada dediler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ertan081

quote:

evet mlsf 32 lik dedikleri kalın borudan döşendi tamamı. mlsf diyorum ben çok ümitliydim tümü kalın boru. gereksi bütün dirsekleri görsellikten taviz vererek iptal ettik sonuç değişmedi.

işin en can sıkıcı kısmı ise kombiyi iade ettim diyelim ki iade işlemini başlattım. e ben ne takacağım buraya. diğer firmaların tümünü kontrol ettim. daha 45kw kombi baymak dışında yok.

kombi defalarca kontrol ettiler sağlam. arızalı olsa direk aynısını alıp takacağım.

ÇÖZÜMSÜZÜM :(((

kombi değil artık bence kazan+ boyler düşünmeye başlayacaksın, benim triplex evde hiç sorun olmadan 45KW kazan +200LT boyler çalışıyor. radyatör boyutu önce 15m falandı daha sonra forumdaki arkadaşların tavsiyesi ile yaklaşık olarak 30m civarına çıkardım tabi benimkiler aliminyum radyatör. kazan bodrum katta en üstt katta bile bir sorun yok. bende wiessman 45KW lık kazan var ancak buderusun 43KW lık kazanı sanki daha verimli gibi geldi bana zira modulasyon aralığı %0-%100

abi toplam 160-170mtkare ev. kazan çok abartılı bir çözüm sanki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nofate_82 -- 17 Ocak 2014; 22:42:25 >

• quote:

Orijinalden alıntı: almost

quote:

uzun yazdım kusura bakma derdimi döküyorum. yani demem o ki bana sana 45 lik değil 165lik :) kombi yeter deselerdi onu alsaydım. şimdi gerekenden büyük bir kombi alıp da neden pompa derdine gireyim mevzusu var. hele ki benim sitede aynı dublexlerde 24kw kombilerle insanlar aynı petek boyu ve aynı yapı ile gayet rahat sorunsuz ısınırken.

o zaman diğer dublekslerdekiler ne takmışlarsa sizde o kombiden takın, onlarınki ne acaba bende merak ettim.
    ben yine ek pompa işinizi görürdü dioeum, hemen kombinin altına denge kabı ile evin içine sıkıntı vermeden hallederdiniz. buradaki arkadaşlar daha iyi bilirler ama kombinin büyük olması içindeki sirkülasyon pompasının da büyük olduğu anlamına gelmez. kombi büyüklüğü ısıtabailceği petek metrajı ile ilgili, su sirkülasyonu pompası bence hemen hemen hepsinde aynı güçtedir. zaten pompada modülasyonlu, ihtiyaca göre zaten pompanın gücünü arttırıp azaltıyor otomatik.

buderus gb072 taktılar. o kombi 24kw. düşük olabilir endişesiyle ben 45kw taktırdım. evet göya modülasyonlu ama olmuyor işte. tama bişeyleri otomatiğe bağlamak güzel ama manuel de ayarlanabilmeli gerektiğinde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nofate_82 -- 17 Ocak 2014; 22:44:33 >

• hardcrss kullanıcısına yanıt
    işte asıl sorun bence burda. satarken hiç açıklama yok. tamam şimdi ben yeni kombide bunu sorgulayayaım. ama ilk aldığımda nerden bileceğim. anlatmıyorlar. geliyorlar keşif yapıyorlar. bana 24 yeter dediler. hayır dedim 45 olsun. tüketici olarak daha ne yapayım ki :(
  • quote:

işte asıl sorun bence burda. satarken hiç açıklama yok. tamam şimdi ben yeni kombide bunu sorgulayayaım. ama ilk aldığımda nerden bileceğim. anlatmıyorlar. geliyorlar keşif yapıyorlar. bana 24 yeter dediler. hayır dedim 45 olsun. tüketici olarak daha ne yapayım ki :(

siz alt kattaki petekleri kapatinca ust kattaki petekler iyi isiniyormu?

daha once yazdinizmi hatirlamiyorum. eger tesisatiniz cok kotu degilse bu kombinin size yetmesi gerekiyordu ya kombide sorun var yada tesisat sorunlu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ar_tryk A kullanıcısına yanıt
    ama bilmiyordum ki :(

aslında bilmem de gerekmediği halde bayağı bişey öğrendim. tonla para veriyosun onlar çözmeli aydınlatmalı. doğrusu böyle olmalı demeli. de mlsf piyasa şartları böyle değil.
    aslında bu konuda yukarılarda biryerde evin şemasını da çizip eklemiştim de kısaca bahsedeyim size.

ev en üst kat dublex. alt katta toplam 8mt. üst katta toplam 6mt civarında petek var. ev yeni yapı. petekler yeni tesisat yeni. bireysel kollektörlü sistem. altta ve üstte kolalektörler var. üst kata şu anda açıktan 10mt civarı hat çekildi açıktan onda da sorun yok.

ilk etapta ters bağlantılar vardı. hepsini hallettik.

şu anda alt katı komple kapattığımda üst katta ısı yarıya düşüyor. şöyleki kombi diyelim 60 derecede sadeced altları açarsam petek sıcaklıkları üzerine koyduğum termometrede 50derece civarı. bu normal sanırım.

altları komple kapatıp sadece üstleri açarsam yine 60 derecede üst peteklerde üzerindekitermometreden okunan ısı 30derece. çok bariz bir ısı eksiğiliği oluşuyor.

evet bu şekilde bakılırsa ben kombiyi yaklaşık 65 derecede çalıştırıp alt kat petekleri açıp hepsine reglaj uyguladığımda tüm petekleri eşite yakın ısıtabiliyorum. fakat 65 derece ile ay sonu hesap 1500tl ye tekabül ediyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

quote:

siz alt kattaki petekleri kapatinca ust kattaki petekler iyi isiniyormu?

daha once yazdinizmi hatirlamiyorum. eger tesisatiniz cok kotu degilse bu kombinin size yetmesi gerekiyordu ya kombide sorun var yada tesisat sorunlu.

ya aslında bilenler varsa sorayım. çok merak ediyorum.

kombide ayarladığımız ısı petek üzerinde kaç derece eksiğiyle okunmalıdır. sağlıklı çalışan bir sistemde.

yani diyelim kombiyi ben 50dereceye ayarladım. petek üstü ısı kaç derece olmalıdır.

pompanız suyu döndürmeye yetmiyor açık ve net. ya kombi arızalı, yada tesisat çok kötü tasarlanmış. başka açıklaması yok ne yazıkki. 45 kw bir kombinin bu eve yetmemesi mümkün değil.

ayrıca tesisatınız yapan firmanın elinde confeo premix varsa, 30 yada 35 kw olanını getirip deneyebilir çıkma vs varsa. ısınıp ısınmadığını kontrol edebilirsiniz.

eğer dediğiniz gibi sitedeki diğer evlerinde planı sizin evle birebir aynı ise, tesisatları aynı şekilde ve uzunlukta iken 24 kw kombide ısınıyorlarsa, kombinizi değiştirmekten başka çare kalmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hardcrss -- 17 Ocak 2014; 23:08:24 >
  • quote:

quote:

aslında bu konuda yukarılarda biryerde evin şemasını da çizip eklemiştim de kısaca bahsedeyim size.

ev en üst kat dublex. alt katta toplam 8mt. üst katta toplam 6mt civarında petek var. ev yeni yapı. petekler yeni tesisat yeni. bireysel kollektörlü sistem. altta ve üstte kolalektörler var. üst kata şu anda açıktan 10mt civarı hat çekildi açıktan onda da sorun yok.

şu anda alt katı komple kapattığımda üst katta ısı yarıya düşüyor. şöyleki kombi diyelim 60 derecede sadeced altları açarsam petek sıcaklıkları üzerine koyduğum termometrede 50derece civarı. bu normal sanırım.

altları komple kapatıp sadece üstleri açarsam yine 60 derecede üst peteklerde üzerindekitermometreden okunan ısı 30derece. çok bariz bir ısı eksiğiliği oluşuyor.

evet bu şekilde bakılırsa ben kombiyi yaklaşık 65 derecede çalıştırıp alt kat petekleri açıp hepsine reglaj uyguladığımda tüm petekleri eşite yakın ısıtabiliyorum. fakat 65 derece ile ay sonu hesap 1500tl ye tekabül ediyor.

Kolektörlü sistemde kombiden 60C çıkan su alt kat peteklere 50C geliyorsa, üste 30C çıkması da şaşırtıcı değil. Yani sirkülasyon yavaş... Kolektörde ve tesisatta tıkanma-çap daralması yoksa bunun tek açıklaması olabilir: POMPA ARIZALI...
    Alta reglaj yaptığınızda üstle aynı olması yetmez; kombiden 60C derece çıkan su, reglajdan sonra heryerde 55 civarı olmalı ki sirkülasyon normaldir denebilsin...
    Servis ne derse desin, pompayı değiştirmelerini isteyin...

• quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

pompanız suyu döndürmeye yetmiyor açık ve net. ya kombi arızalı, yada tesisat çok kötü tasarlanmış. başka açıklaması yok ne yazıkki. 45 kw bir kombinin bu eve yetmemesi mümkün değil.

ayrıca tesisatınız yapan firmanın elinde confeo premix varsa, 30 yada 35 kw olanını getirip deneyebilir çıkma vs varsa. ısınıp ısınmadığını kontrol edebilirsiniz.

eğer dediğiniz gibi sitedeki diğer evlerinde planı sizin evle birebir aynı ise, tesisatları aynı şekilde ve uzunlukta iken 24 kw kombide ısınıyorlarsa, kombinizi değiştirmekten başka çare kalmıyor.

:)

kesinlikle varılacak en makul mantıklı sonuç bu bencede. ama kimseye anlatamıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

quote:

Kolektörlü sistemde kombiden 60C çıkan su alt kat peteklere 50C geliyorsa, üste 30C çıkması da şaşırtıcı değil. Yani sirkülasyon yavaş... Kolektörde ve tesisatta tıkanma-çap daralması yoksa bunun tek açıklaması olabilir: POMPA ARIZALI...
    Alta reglaj yaptığınızda üstle aynı olması yetmez; kombiden 60C derece çıkan su, reglajdan sonra heryerde 55 civarı olmalı ki sirkülasyon normaldir denebilsin...
    Servis ne derse desin, pompayı değiştirmelerini isteyin...

evet tam olarak sorum bu. sağolasın.

kombiden çıkan 60derece petekte kaç olmalı. 5 derece kayıp mı olmalı ortalama?

Evet aynen öyle, en uçta 5C'in üstüne çıkabilir ama en yakındaki petekte 1-2C'yi geçmemeli. Dış sıcaklık yükseldikçe fark azalır, düştükçe artar...

Peteğin ısınması sirkülasyon hızıyla doğrudan bağlantılı, bu yüzden yeni ve sağlam bir pompa ile deneme yapın/yaptırın...
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

Evet aynen öyle, en uçta 5C'in üstüne çıkabilir ama en yakındaki petekte 1-2C'yi geçmemeli. Dış sıcaklık yükseldikçe fark azalır, düştükçe artar...

Peteğin ısınması sirkülasyon hızıyla doğrudan bağlantılı, bu yüzden yeni ve sağlam bir pompa ile deneme yapın/yaptırın...

Alt katlara yeten pompa alt petekler kapanınca üst kata yetmiyor. Pompa bozuksa neden alt katta sorun yok.
    @nofate_82 demiş ki:" şu anda alt katı komple kapattığımda üst katta ısı yarıya düşüyor. şöyleki kombi diyelim 60 derecede sadeced altları açarsam petek sıcaklıkları üzerine koyduğum termometrede 50derece civarı."

Yani kombiden 60C olarak çıkan su kolektör üzerinden alt kata 50C dağılıyor. Yükseğe çıkmadan aynı katta bile peteğe gelinceye dek 10C derecelik azalma normal değil, en fazla 3-5C olması lazım. Nerdeyse her metrede 1C kayıp var, pompa gerçekten çalışıyor mu araştırmaya değer...

Eski oturduğum evde, elektrik kesilip pompa devreden çıkınca, kat kaloriferinin by-pass hattı ile tripleks eve su sirküle olurdu. Kazan çıkışı ile petekler arasındaki sıcaklık farkı ancak bu kadar açılırdı...
    bozuk demeyelim güçsüz diyelim. çünkü üst kata suyu basamıyor.
    Doğru.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.