Şimdi Ara

DUAL RAM KULLANIMI HAKKINDA KRITIK BIR SORUM VAR ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
924
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir şey merak ediyorum benim anakart dual ram mimarisine sahip, ben 2x4GB 1600mhz dual 8GB ram kullanıyorum. Diğer 2 boş slota aynı şekilde 2x4GB ram takıp dual olarak 16 GB ram kullanabilirmiyim. Yani (2x4GB)x2 = 16GB dual kullanmak istiyorum bu mümkün ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kara344 -- 15 Mart 2017; 11:31:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Selam ,

Evet 4x4 takip dual kullanabilirsin , bende ayni sekilde 4x4 dual kullaniyorum , sorun olmaz .

DUAL RAM KULLANIMI HAKKINDA KRITIK BIR SORUM VAR ?

Ramlerin CL ve mhz degeri problem degil , ama 1.5V yada 1.65V olayina dikkat et .
  • bende benzer bir konuyu araştırıyorum. 2x4=8gb ramim var ve 16 gb a yükseltmek istiyorum 2x4gb dahamı eklesem yoksa 2x8=16 gb ram mi alsam bilemiyorum bu konuyu araştırıyorum ama sizin dediğiniz olayda dediğiniz gibi 2 kanal çalışıyor ama 4 kanal çalışmıyormuş 4 kanal sadece x99 chipsetli 2011 pin li anakartlarda varmış. 4 slotu olan ankartlarda 4 tane ram kullanılsa 4x4 da 2 kanal çalışıyormuş. yani 4 kanal çalışmıyormuş. 2 kanal olsa da olur eksisi varmı diye araştırmaya devam ettim ama şu yorumu gördüm

quote:

4x4 alma ram slotun boş kalsın ne olur ne olmaz. Ayrıca, 4x4ler işlemciye daha çok yük bindirir, genelde böyle biliniyor, en azından JJ böyle söylüyor.

işlemciye fazladan yük bindirdiğini söylemiş tamda emin değil sanırım. bu konuda bilgili arkadaşlar yardımcı olursa iyi olur.

• 19yusuf05 kullanıcısına yanıt
    O yorum şaçmalık, ben 2x4gb daha ekledim sisteme, 4x4 = 16 GB dual olarak kullanıyorum. Quad chanel kullanmak için anakartın desteklemesi gerek bu doğru. Ama dual ram için şöyle düşün bir arabayı iki halatın çekmesi ile mi hızlı gider, yoksa dört halatın çekmesi ile mi hızlı gider? Ben ramleri dual kullandığımdan beri oyunlarda 10 - 20 fps daha performans alıyorum. 4 slotun dolu olması işlemciye yük bindiriyormuş, çok güldüm bu saçma yoruma :)

• kara344 kullanıcısına yanıt
    dual destekli anakarda dual kit ram kullanımı ile aynı marka model ram den 2 tane kullanmak arasında performans farkı olurmu?
  • capacitor C kullanıcısına yanıt
    Çok fazla fark olmaz. Ama aynı marka model ram eklemek daha stabil çalışmasını sağlar.

• kara344 kullanıcısına yanıt
    görebileceğimi benchmark sitesi vs gibi bir şey varmı acaba

• Merhabalar

Bende 2x4 = 8 GB corsair vengeance ram var(Şu an dual channel olarak kullanıyorum). aşağıda ki linkte ki ürün.
    http://www.corsair.com/en-eu/vengeance-8gb-dual-channel-ddr3-memory-kit-cmz8gx3m2a1866c9r

Aynı markanın farklı serisinden(üst seri) aynı voltaj, frekans ve latency'de 2x8=16 GB daha eklemek istiyorum. Eklemek istediğim ürün aşağıda
    https://www.amazon.de/Corsair-Dominator-Platinum-Arbeitsspeicher-CMD16GX3M2A1866C10/dp/B008Y6SNVA/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1489579001&sr=8-2&keywords=1866+ddr3+dominator

Merak ettiğim husus bu üst seri 16GB ram yerine aynı üründen 2x4=8 GB daha eklemek daha mı mantıklı bir tercih?

Yoksa 4+4 ram ile 8+8 ram kendi aralarında dual channel çalışır ve sıkıntısız iyi bir performans alırmıyım. Ram hacmi 24 GB ye çıkmış olacak.

Yoksa 4+4 ram ile 8+8 ram kendi aralarında dual channel çalışır ve sıkıntısız iyi bir performans alırmıyım. Ram hacmi 24 GB ye çıkmış olacak.

Edit: Anakartım GA-Z87X-OC 4x4 slot 32GB'ya kadardestekliyor, dual channel desteği var. Anakart quad channel olmadığı için eğer bahsettiğim şekilde anakart üzerinde ki 4 slotta, 4+4 ram'ler kendi arasında, 8+8 ram'ler kendi arasında dual channel olarak çalışacaksa bunu tercih edeceğim. Aynı ramden 4x4 yapmanın bir avantajı olmayacak çünkü, anakart sebebiyle quad channel çalışmayacağı için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrWrong -- 15 Mart 2017; 16:16:35 >

• MrWrong kullanıcısına yanıt
    Size tavsiyem 4x4gb= 16 GB dual kit olarak kullanın, bende öyle kullanıyorum oyunlarda fps artışı yaşadım. Zaten 16 GB ram fazlasıyla yeterli 1080p oyunlar için. Eğer 2K veya 4K oyun oynayacaksanız yükseltirsiniz ilerde. 4+4 ram ile 8+8 ram kendi aralarında dual channel çalışmaz, boyutların hepsi aynı olması gerekiyor.4+4+4+4 veya 8+8+8+8 olması gerekir dual için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kara344

Size tavsiyem 4x4gb= 16 GB dual kit olarak kullanın, bende öyle kullanıyorum oyunlarda fps artışı yaşadım. Zaten 16 GB ram fazlasıyla yeterli 1080p oyunlar için. Eğer 2K veya 4K oyun oynayacaksanız yükseltirsiniz ilerde. 4+4 ram ile 8+8 ram kendi aralarında dual channel çalışmaz, boyutların hepsi aynı olması gerekiyor.4+4+4+4 veya 8+8+8+8 olması gerekir dual için.
    Selamlar kardeş aynı sorunu bende yaşıyorum şuan elimde 4GB 4 adet ram var ve imzamdaki anakartı kullanıyorum çift kanal ram teknolojisini destekliyor ancak ne hikmetse ram lerin 4 üde aynı olmasına rağmen 4 ünü birden çalıştıramadım sorun nedir sence bir fikrin varmı?
  • saltanat1299 kullanıcısına yanıt
    Öncelikle bilgisayarı açacak kadar rami slotlara takıp varsa BIOS'u en son sürümü güncelleyin, sonra da BIOS RAM ayarlarını sıfırlayıp kalan ramleri öyle takın. Eğer bu şekilde açılmıyorsa ya bir ram/anakart uyumsuzluğu ya da ram veya anakart ram slotlarında donanımsal bir sorun olabilir. Ram'leri anakartın kitapçığında belirtilen slotlara sırayla takarak bu tür bir arıza olup olmadığını test edebilirsiniz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.