Şimdi Ara

DOWLOAD HIZI UPLOAD HIZINDAN DÜŞÜK

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
218
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2 yıldır Türk Telekom kullanıyorum. Bir gün düzgünce kullanamadım. Doğuda bir ilçede yaşadığımız için altyapı çok yetersiz. Asıl sorun şu interneti düşük hızda bile düzgünce kullanamıyorum. Geçenlerde son çare olarak direkt dışarıdaki dağıtıcıdan kablo çektik. İnternet tam düzeldi derken şimdide fotoğrafta gösterdiğim gibi bir sorun yaşıyorum normalde 25mb dowload gösterirken şimdi 0.3e düşüyor yükleme hızı 5mp sabitlendi fakat işin ilginci hala interneti doğru düzgün kullanamıyoruz donmalar kasmalar eğer işin ehli bilen bir arkadaşımız var ise lütfen yardım etsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetq21 -- 10 Eylül 2022; 1:16:38 >

• Hocam, modem markası ve DSL istatistikleri neler?

• tcebeci1 kullanıcısına yanıt

hocam modem markası zte dsl istatistikleri aşağıda ekledim.

• mehmetq21 M kullanıcısına yanıt

Download yönünde hat zayıflaması oldukça yüksek(10,9 dB). Yine upload SNR değeri download SNR den daha düşük. Genelde upload yönünde SNR çok daha yüksek olur.

İmkan varsa modemi dağıtıcının (ankastre) yanında çalıştırıp DSL istatistiklerine bakmak bir fikir verecektir. Bu sayede sorun ankastreden modeme gelen hatta mı? Yoksa saha dolabıyla ankastre arasındaki kabloda mı? Bu açıklığa kavuşur.

Kabloyu yeni çektiğinizi yazmışsınız. Bu doğrultuda benim kişisel tahminim, ankastre ile saha dolabı arasındaki kablonun eski veya sorunlu olduğu yönünde.

Bunu yanında bir arkadaşınızdan farklı bir modem rica edip deneme yapabilirsiniz. Yada tam tersi, modeminizi interneti sorunsuz olan bir arkadaşınızın hattına takıp inceleyebilirsiniz.

Modem-DSLAM uyuşmazlığı da olabilir.

Cevabınız için çok teşekkür ederim hocam. Daha önce upload hızı çok düşüktü bu sebeple 2 gün önce ankastreden yani caddedeki direkten direkt olarak eve kablo çektik yani kablo sıfır. Direkteki kabloda bir sorun var mı bilemiyorum fakat orda da şöyle bir durum var, 3.kattaki komşumuzda da aynı şekilde direkt dışarıdan kablo çekilmişti oradaki yedek kablodan bizim giriş kattaki eve gönderdi komşumuzda herhangi bir sorun yok. Yani kablo sağlam diyebiliriz. Modem için önerilerinizi yarın deneyeceğim ama

• mehmetq21 M kullanıcısına yanıt

Rica ederim kardeşim, kolay gelsin.

• Modemi böyle yapınca

Bu şekilde bı düzelme yaşadım.Kafayi yiyecem hshshahahaha😂😂

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Rj-11 ucun sağlıklı temas etmemesinden kaynaklı bir sorun olabilir.

Bende sorunlar yaşarken Rj-11 ucu direk Cat-6 ya çakıp hatta baya bir düzelme sağlamıştım.

Bir çok kişi ihmal edebiliyor fakat telefon kablosu ve ucu bazen çok etkili oluyor.

Altın kaplamalı Alfais Rj-11 uçları tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci1 -- 10 Eylül 2022; 23:59:10 >

Valla hocam herhalde sizin sayenizde sorunu çözecez. Allah razı olsun şimdiden bir hata daha yaptık biz büyük ihtimal fotoğraftaki gibi dışarıdan(direkten) gelen kabloyu eski başlığa görüntüde olduğu gibi birleştirip bu şekilde taktı tekniker arkadaşımız. Pencereden modeme doğru uzun bir kablo çektik ayrıca yaklaşık 2 metre ben pencerenin dibinden yarım metre bırakacak şekilde kesecem dediğiniz alfais rj-11 ucunu alıp direkt dış kablonun ucuna bağlayıp modeme takacam. İnşallah kökünden çözülmüş olacak mesele.

• Hocam sizdende Allah razı olsun.

Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla çok fazla ek var kablolarda. Her bir ek sisteme ilave yük getirir.

Aslında imkan olacak saha dolabından yada direkten modeme kadar %100 bakır Cat-6 çekeceksiniz. Cat-6 nında ucunada direk Alfais Rj-11 çakıp modeme taktınız mı internet tadından yenmez gibime geliyorDOWLOAD HIZI UPLOAD HIZINDAN DÜŞÜK 

Eğer direkten itibaren Cat-6 çekmek meşakkatli olacaksa en azından şimşek işaretinden sonraki kısma Cat-6 takalım. Cat-6 nın ucunada Alfais Rj-11 i çakıp modeme öyle girelim. Cat-6 daki mavi ve beyaz iki kabloyu kullanırsınız. Diğer 6 damarı kullanmayalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci1 -- 11 Eylül 2022; 2:50:58 >

Keşke öyle bir imkan olsa hocam 😂😂

Hocam şimşek işaretinden önceki mavi beyaz kablo dışarıdaki direkten geliyor.Direkt onun ucuna Alfais Rj-11 takıp modeme takamaz miyim illa simsegin olduğu yerden Cat 6 kablo ile birleştirmem şart mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.