Şimdi Ara

Dota 2 hastalığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
1.648
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese merhabalar. Kardeşim yaklaşık bir buçuk senedir dota 2 oynuyor. Maçları kaybettiği zaman ağlıyor, sinir krizleri geçiriyor. Günde 6-7 saat oynuyor ve engel olamıyoruz. Evde bağıra bağıra küfürler ediyor ve rüyasında "Ulti ulti" diye bağırarak hepimizi uyandırıyor. Doktora gitmeyi reddediyor. Biliyorum bu işler öyle zorla olmaz ama bunu engellemem lazım çünkü uzun süredir okula gitmemeye başladı. Ben de ona düzenli aralıklarla izin vereceğim ancak bilgisayardan anladığı için de oyun dosyalarını silmek, değiştirmek parola koymak vb. ona sökmüyor. Ancak modemden engellesem çözemez. Biliyorum, o zaman da gider başka yerde oynar ama en azından evde kısıtlanmış olur. Bunun için ise Dota 2 mac adresi veya ona benzer bir şey lazım fakat bulamıyorum. Yardımcı olabilecek bir arkadaş var mı?

• cebine koydugunuz parayı biraz kesin evdeki internetede modemi saklayarak çözüm getirim fakat ortada para bırakmayın ( ödünç alma olayı yaşanmasın ) onun haricinde karşına al konuş biraz bu oyunda noob oyuncular cok dolu bazen biz bile sinir krizi geçiriyoruz ve ikna edebiliyosan başka oyunlara yönelt mesela 2 nizin ortak oynayabilecegi fps oyunlar online olmayan abi kardeş oyunları bölüm bölüm bitirirsiniz birlikte birşeyler yapmaya özen göster dotadan yavaş yavaş soğut onu kurtaramazsın ama en azından onun oyun oldugunu bi süre sonra anlar
  • ben 2006 da teyzeminoğlu sayesinde tanıştım ve düzenli olarak oynuyorum. Oynamayınca eksiklik hissediyorum. Oyunu tamamen bıraktırmanız biraz zor olabilir ama azaltabilirsiniz :) ben üniversite zamanı akşam 10 dan sabah 7-8 e kadar oynuyordum. Bir keresinde gece hiç uyumadan bayram namazına gittiğimi hatırlıyorum :) ergenlik dönemindeyse çok fazla inatlaşmayın yoksa daha fazla oynar. Şahsen babam kızdıkça ben daha fazla oynuyordum. Sinirlenme konusuna gelince oyunda çok fazla çaylak olduğu için sinirlenme normal bişey. Ben hala oynarken küfür ettiğim oluyor yani :D yani sonuç olarak sosyal aktivitelere yönlendirin oyunu gene oynasın ama 2-3 saat yeter yani. Allah sabır versin inşallah çözüme ulaşırsınız. Ben 2-3 saat oynamama rağmen kız arkadaşımla kavga ediyorum oyun yüzünden :D
  • Niye oyun oynuyoruz?
    Neredeyse herkez başarı hissi için oynar. Oyunlarda birşeyleri başarmak gerçek hayattan daha kolay olduğundan oyunlara bu kadar düşkün olunuyor.
    Bir diğer nedende gelişimini görüp takip edebiliyor olmak (puanlar, xp barlar, eşyalar vs.. herneyse)....

Kısaca anlatmam gerekirse;
    Bu bağımlılığa da diğer bağımlılıklar gibi yaklaşmak gerekiyor.

Bırakabilmek için sadece 2 yol var.
    1. Azaltarak bırakmak. İradeli insanın yapabileceği birşeydir. Herkez kendini iradeli zanneder ama iş buraya geldiğinde herşey değişir. İrade iyiyse zaten gereğinden fazla veya hayatını etkiyecek kadar oynamazsın. Bakma sağda solda oyunlar zeka geliştirir felan derler ama... Bir oyunu uzun zaman oynamaktan veya saatlerce oynamaktan bahsetmiyor o araştırmalar.

2. Bir anda bırakmak. Zayıf bünyenin işidir, yardım edilmesi gerekir. Buradaki en büyük problem bir boşluğa düşmektir. Zaman geçmiyor olur. Çünkü bırakmaya çalıştığımız bağımlılık önceden vakit aldığından, bu vakit boşa çıktı artık. Ayrıca diğer vakitlerde de bu düşüneceği için baya zor.. Fakat vücudun/beynin adapte olabilmesi için 1 hafta gibi bir süre yetiyor. Ortalama 1 haftayı sağ salim atlatınca geriye kalan tek korku "bağımlılığın tetiklemesi". Aylarca oynamaz, bir kurayım der.. aynen başa sırar.. İşte burada kişi biraz kendi istemeli.

Ayrıca en önemli şeylerden bir taneside, TEKRARA DÜŞMEMEK. "Bu sefer düzenli oynayacğaım, günde 1 saati geçmeyeceğim" gibi yalanlarla kendimizi kandırabiliriz. İlk denemede neyse, sonraki denemede de aynı olur. Bu yüzden tekrara düşmemek önemli.

Yukarda yazdığım göz korkutmasın. Aslında baya kolay işler. Bana göre en temizi 2 inci yol. 3-4 güne üstesinden geliniyor, sonraki bir kaç gün vakit geçmiyor gibi oluyor... Sonrası düzen....
    Herşeyde böyle, oyuna göre değil.

• Çaktırmadan regionu rusya ya da peru yap.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: YesilliksizTantuni

Çaktırmadan regionu rusya ya da peru yap.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Witch_King -- 18 Ocak 2016; 10:36:42 >
  • quote:

• Kardeşinin ilgi alanlarını, nasıl bir tip olduğunu yazarsan daha iyi yardımcı olunabilinir. Çünkü bu konular hakkında genel öneriler yapmak karakteri içinde bulunduğu durumdan çok daha kötü bir duruma sürükleyebilir.
    İmkan varsa ilk fırsatta bir psikoloğa götürün.Zira bu konular basit gibi görünen ama aslında içerisinde ailenin sosyolojik yapısından çocuğun uyuduğu saat aralığına kadar bir çok detayı ve mahremiyeti barındıran konulardır.
    Kim ne derse desin, casual olarak oynadığı bir oyunda(hani turnuvalara katılıp bu işten para kazanıyorsa durum değişebilir) bu kadar çok süre harcayıp agresif davranışlar sergiliyorsa,oyunu oynadıktan sonra mutlu olamıyorsa hem kendisi hem de toplum için zararlı bir bireye dönüşebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mega Therion -- 22 Ocak 2016; 22:45:22 >
  • quote:

amaç çocuğu kanser etmek değil hocam yanlış anlamışsın
  • İnternet bağlantısını iptal ettir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hsnp_16

İnternet bağlantısını iptal ettir.

adam diyorki interneti kessem cıkıp dısarka oynicak sen hala interneti iptal et diyorsun :D

şaka maka bir yana bende aynı durumdayım yaklasık 10 senedir oynuyorum daha once dota 1 oynuyordum simdi dota 2 oynuyorum nooblar yuzunden o kadar sinirleniyorumki kufur etmeden duramıyorum kufur etmesem patlıcakmısım gibi oluyorum dayanamıyorum agzımı acıyorum kufur ediyorum artık durum öyle bir hal aldıki sesli kufur etmeye basladım bu aralar bu oyunun hastalık oldugunu herkese anlattımç bırakamıyorumda bir ara 2 ay bıraktım ama 2 ay icindede arada aklıma geliyordu oynamak icin sonunda yine basladım hatta durum oyle bir sekle geldiki kalktım pc aldım dota 2 icin yeminle lanet olası nasıl biroyun bu dota 2 arkadas gercekten nasıl bir oyun bu dota 2 bırakamıyorum oynamasam kendinmde bir eksiklik hissediyorum pc basında oturyorum hemen dota 2 giriyorum kazanınca moralim duzeliyor kaybedince moralim bozuluyor kardeslerim oyun ortaasında beni cagırınca bagırıyorum onlara bu bole olmaz ben bu oyunu silicem insl bi daha oynamamak kaydıyla Allah kardesine ve ize yardım etsin kardesim insl bıraktırırsın

daha cok anlatacaklarım varda aklıma gelen bunlardı.

• İrade meselesi 10 yili askin suredir oynuyorum suan elektrik ve elektronik muhendisi olarak 3.45 ortalama ile mezun oluyorum. İnsanin kendisinde bitiyor olay. Şahsen vize/final odev vs oldugunda 5-6 saat ders calisiyorsam 1 oyunda kendime odul veriyorum ve en verimsiz ders saatlerine koyuyorum onuda gece saat 11-12 gibi deneyin calisiyor :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

/>
  • dota ayrı bi güzellik zaten :))) 2 3 gün başından kalkmadan oynayabilirsin 5 kişi arkadaşın varsa hele tadından yenmez
  • Bende öyleydim bir zamanlar.Dota dışında başka bir hobi ile ilgilenirse bırakmasına yardımcı olabilir.
  • geçmiş olsun :) ben 2007 ' den beri oynuyorum dota1 vardı o zamanlar garena üzerinden bağlanırdık. ilk yıllar aşırıya kaçan bağımlılık halinde bu oyunu arıyordum. geçtiğimiz 1-2 seneye kadar da hergün oynamasam eksikliğini ciddi ciddi hissediyordum. dışarı çıkmadığım zamanlar oluyordu sırf evde oturayım oyun oynayayım diye. geçen ay gelen son güncellemeden sonra dotayı 2 haftadır oynamıyorum :) bilgisayardan silmedim ama hiç açmıyorum darısı başınıza dostlar kurtulun bu saçmalıktan insanın hayatını ciddi anlamda ele geçiriyor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.