Şimdi Ara

Dosyalarımı Kurtarmak için Yardım // Ubuntu (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
1.528
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Evet o bölümde (SSD'de) kuruluydu windows 10.
    hocam pc hiç açılmıyor. onarıma geçiyor onaramıyor.
    Sonra mavi ekrana geçiyor (bios değil).
    Orada gelişmiş seçenekler var sistem geri yükleme yapayım diyorum seçenek gelmiyor, oradaki hiç bir işlev etki etmiyor.
    mind içerisinde ben diskin içindekileri kurtamak için testdisk kurup içinde photerec (ismi yanlış hatırlıyor olabilirim) isimli proogramı çalıştırdım terminalden. mind usb'den kurulu olduğu için sabit diske kurulu olmadığı için yedekleme kapasite yetersiz diye yapamadı, daha dosğrusu kısmi yaptı. Bu da etki etmiş olabilir mi?

Şuan işteyim pc evde bu kadar analatabildim.
    Eğer çok zor bi durumsa herşeyi silip sıfırdan format atayım mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hulusi -- 28 Ağustos 2018; 14:3:56 >
  • hulusi kullanıcısına yanıt
    Öncelikle bir Windows kurtarma medyası oluşturun. Arama motorlarından nasıl oluşturacağınızı bulursunuz. Bunun için iş yerindeki PC'yi kullanabilirsiniz. Tabii evdeki Windows sürümü ile aynıysa.https://support.microsoft.com/tr-tr/help/4026852/windows-create-a-recovery-drive

Bunun yardımıyla önyükleyiciyi onarmayı deneyin. Buna rağmen olumsuz durum devam ederse, yeniden kurulum yapabilirsiniz.

Windows kurulu disk bölümündeki dosyalarınız şu an itibariyle çok büyük ihtimalle kayıp değil. Bu bölüme Linux altından erişmek için aşağıdaki komutla hibrit hibernite artıklarını temizlemeniz gerekiyor.

sudo ntfsfix /dev/sda5

Yukarıdaki komut sonrasında Windows kurulu bölüme çok büyük ihtimalle erişim sağlarsınız, buradaki öenemli dosyalarınızı böylece yedekleyebilirsiniz.

• kelebekx3 kullanıcısına yanıt
    Malesef hocam dediginiz komut ile denedim. icerik silinmis heralde sadece tek dosya var.

Dosyalarımı Kurtarmak için Yardım // Ubuntu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hulusi -- 28 Ağustos 2018; 23:11:51 >

İsyerindeki pc den islem yapma imkanim yok kisitli pcler.
    windows 10 olmasi yeterli mi diger pc. yoksa home, professional surumlerinde ayni mi olmasi lazim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hulusi -- 29 Ağustos 2018; 12:26:29 >
    Diskler uygulamasının ekran görüntüsüne baktığımda 255 GB.'lık disk bölümünün %0 dolu olduğunu gördüm. Yani veri kaplayan bir alan yok, boş görünüyor. Bu durumda sizin bahsettiğiniz üzere veriler silinmiş olmalı. Ama siz daha önce 30 Gb.'lık SSD üstünde yer açtığınızı ve sonrasında bu alanı yeniden birleştirdiğinizi söylemiştiniz.

Silinen verileri kurtarmak için Hiren's boot CD yazılımı deneyebilirsiniz, bunun içinde alışık olabileceğiniz bir dolu kurtarma yazılımı olacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kelebekx3

Diskler uygulamasının ekran görüntüsüne baktığımda 255 GB.'lık disk bölümünün %0 dolu olduğunu gördüm. Yani veri kaplayan bir alan yok, boş görünüyor. Bu durumda sizin bahsettiğiniz üzere veriler silinmiş olmalı. Ama siz daha önce 30 Gb.'lık SSD üstünde yer açtığınızı ve sonrasında bu alanı yeniden birleştirdiğinizi söylemiştiniz.

Silinen verileri kurtarmak için Hiren's boot CD yazılımı deneyebilirsiniz, bunun içinde alışık olabileceğiniz bir dolu kurtarma yazılımı olacaktır.
    Hocam, hakkını helal et seni yordum ve yoruyorum hala.
    Hiren's boot indirim. ssd ye değil hdd ye(dahili olana) indirdim.
    Windows 10 kurmak için mind üzerinden komut ile usb ye iso yazdırmadım.
    win 10 kurulum cd'si ile boot olup kurulum yaptım.
    Yaptım ama öncesinde aşağıdaki üzücü durum meydana geldi.
    Ssd'ye kurmayım dahili hdd ye kurayım istedim. Ancak GBT hatası verdi.
    Nette araştırdım 2 disk olunca bu hatayı veriyormuş. disklerden ssd olanı çıkardım. HDD'ye kurayım dedim tek disk tiyine aynı hatayı verdi.
    bende aşağıdaki linkteki işlemi ssd ye uygulayım derken hdd ye uyguladım :(
    yani disk 1 clean yaptım.
    http://www.kursatozcan.com/windows_10_kaldirma_windows_7_yukleme_sorunu_mbr_gpt

şimdi ssd ye win 10 kurdum ama yine canım çok sıkıldı. clean yaptığım hdd'de aileme ait eşim, benim ve çouklarımın 14 yıllık resim ve video arşivi vardı. Bunu kurtarma imkanı varmı. yukarıda yaptığımız yöntemi kullansam fayda eder mi? (gparted / check) yoksa win üzerinden bi program olur mu?

Ocağınıza düştüm.. çok önemli..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hulusi -- 29 Ağustos 2018; 23:5:39 >

photorec ile dosyaları kurtardım çok şükür.
    Ancak 1063 tane recup_dir dosyası açtı.
    resimleri videoları falan tek bir dosyada toplama imkanı varmı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hulusi -- 30 Ağustos 2018; 9:18:58 >
    Photorec yerine Hiren's önermemin nedeni buydu, bence Hiren's içindeki araçlarla kurtarma deneyin.

https://www.hirensbootcd.org/download
    Dün gece ssd yi de taratmaya başladığım için hala tarama devam ediyor.
    sonraki işlemleri artık windows 10 kurup dediğiniz programla deneyeceğim.

filmleri kurtardığım hdd (ilk konuyu açmama neden olan hdd) ile ilgili

3 kötü sektör var yazıyor..

endişe etemelimiyim.. nette biraz araştırdım bazı çözüm önerileri var.. sizin fikriniz nedir?

• Bir kaç tane bozuk sektör çok önemli değil. Bu sektörlerin üzerine veri yazılmadan önce işaretlemesini yaparsanız sorun yaşamazsınız. Ama belirli aralıklarla kontrol edin, örneğin ayda bir defa olabilir. ektör sayısında artış görünüyorsa, iş ciddileşmeye başlamış olabilir. Bu durumda bu sektörleri tecrit edip yayılmasını önleyebilirsiniz. Tecritten kası, kötü sektörlerin bulunduğu alanları bir aralık ile tespit edip, bunların bulunmadığı ksımlarda disk bölümü oluşturmaktır. Tecrit ettiğiniz kısımları biçimlendirmeyeceksiniz. Böylece hdd okuma kafası bu alanların üzerinden çok fazla geçmez ve kötü sektörler fazla yayılmaz.

https://macrorit.com/disk-surface-test/how-to-isolate-bad-sectors-on-hard-drive.html

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.