Şimdi Ara

DOOM 4 (PS4 ANA KONU) 2016 (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
513
Cevap
6
Favori
21.389
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

doom bu ya amaç öldürmek parçalamak.carmegeddon neyse doom da odur
  • Bitirdim, ultra violence zorluğunda tam 20 saat sürdü single, yer yer şahane yer yer efsaneydi ve tek kötü bir anı dahi yok. Buram buram Doom 1-2 kokuyor olsa da Doom 3'ü de es geçmemişler, bazı mekanlar Doom 3'den fırlamış gibiydi. Ancak korku unsurunu tamamen kaldırmışlar, hiçbir bölümünde bu duyguyu yaşatmıyor, aksiyon dozu yüksek, önümüze çıkanı biçtiğimiz klasik Doom.

Açıkçası övmeye nereden başlayayım bilemiyorum zira her detayına hayran kaldım. Beklentim zaten çok iyi bir single ile karşılaşmaktı ama beklentimin de üstünde çıktı. İlginçtir hiç de fena olmayan, kendini takip ettiren güzel bir hikayeye sahip. Mekan tasarımları ağzı açık bırakıyor, inanılmaz detaylı ve inanılmaz büyük. Argent Facility diye bir bölüm vardı, arkama baktığımda kat ettiğim yolu görünce büyük bir şaşkınlık yaşadım ve bazı bölümlerin büyüklüğü gerçekten çılgınlık boyutunda. Her bölümün birbirine hiç benzemeksizin böylesine hayran bıraktıracak kadar iyi çizilmesi de ayakta alkışlanacak türden. O kadar iyi ki oyun içine eklenmiş, gizemleri, challenge'ları, rune'leri kaçırdığınızda aynı bölümü sıkılmadan tekrar tekrar oynattırabiliyor ya da bu gizemleri bulmaya çalışırken bir an olsun sıkmıyor. Özellikle rune görevleri oldukça başarılı olmuş ama sayıları bence yeterli değil, tam hatırlamıyorum ama son dört ya da beş görev kala tüm rune'leri toplamış oluyorsunuz. O ana kadar sürekli yaptığınız için de ister istemez gözünüz yenilerini arıyor.

Oynanışa en büyük renk katan özellik ise bitirişler olmuş. Her düşman tipi için çok sayıda animasyon hazırlamışlar ve önden, arkadan, yukarıdan, ayağına, gövdesine vurduğunuz yere göre çeşit çeşit bitiriş görüyorsunuz. Oynanış ile ilgili tek eleştirim şu olabilir, super shotgun aşırı güçlü olmuş, onu bulduktan sonra neredeyse başka bir silah kullanmanıza gerek kalmıyor, silah kullanımını biraz dengeleyebilirlerdi. Silah ve armorları geliştirme kısmı multideki kadar çeşitlilik sunmuyor. Silahlar yine bir nebze iyi bu konuda, her bölümde bulduğunuz drone'lar vasıtası ile silahlara çeşitli modlar ekliyor ve upgrade puanları ile bunları geliştiriyorsunuz. Bazı silahların normal vuruşları ileri safhalarda etkisini kısmen yitiriyor, oralarda silahların modlarından yararlanmanız şart. Mesela Rocket Launcher'ın Lock on Burst modu müthiş işlevsel, keza Heavy Assault Rifle'daki Micro Missile, Plasma Rifle'daki Stun bombası bunları ister istemez kullanmanız gerekiyor. Armor geliştirme kısmı görsel ise olarak bir şey sunmuyor. İki şekilde geliştirebiliyoruz, biri Elite Guard'lardan bulduğumuz upgrade çipi diğeri de Argent Cell denilen bir eşya. Çip ile zırha çevreden gelebilecek hasarlara direnç, silahların şarj süresini azaltıp bomba sayımızı artırma, çevresel tarama özelliği, power-up'ları daha etkili kullanabilme ve çeviklik kazanıyoruz. Cell ile de zırhın Sağlık, Armor ve Cephane özelliklerini geliştirebiliyoruz. Tabii bunları yapabilmek için her bölümü didik didik aramak gerekiyor. Ben geliştirmeler de ilk olarak Area Scannig (çevresel tarama özelliğini) açtım, bu sayede toplanabilir tüm eşyaları görebiliyorsunuz. Hatta her bölümde auto map bilgisayarı var, onu bulursanız tüm harita açılıyor, eşyaları bulmak kolay oluyor. Ayrıca klasik Doom'dan hatırladığımız bazı boss'ları böylesine detaylı görmek de ayrı bir güzellikti.

Ek olarakdaha önce Wolfenstein'da gördüğümüz klasik mekanlara girebilme seçeneği bu oyunda da var. Buralara girebilmek için bölüm içlerine gizlenmiş kolları çekmeniz gerekiyor, ardından tanıdık bir müzik eşliğinde klasik mekanın kapısı açılıyor.

http://i.hizliresim.com/kvrBbJ.jpg
    http://i.hizliresim.com/NEVApg.jpg

Görsel anlamda ise kimse bir Doom 3 etkisi beklemiyordu muhtemelen ama o konuda da oyun cidden aşağı kalır bir seviyede değil. Ben PC'ye almayı tercih ettim PS4'de nasıl görünüyor emin değilim ama çok fazla fark yoktur diye düşünüyorum. Oyunun genel olarak grafikleri şahane, tam anlamıyla film gibi diyebilirim. Bazı yerlerde hakikaten çılgın bir hal alıyor, oralardan birkaç resim ekliyorum ama ileri ki bölümler olduğu için spoiler içine alıyorum.

DOOM  4  (PS4 ANA KONU) 2016

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melkor23 -- 16 Mayıs 2016; 13:12:46 >

• Amazondan Ön sipariş verdiğim Doom Collector Edition elime ulaştı arkadaşlar darısı herkesin başına, içerikler kırılmadan paketlenmesi çok hoşuma gitti.

• melkor23 kullanıcısına yanıt
    Gördüğüm kadarıyla kaplama kalitesi ve gölgelendirmeler PC de daha başarılı. Hikaye moduna başladığımdan beri grafikler bir türlü içime sinmedi. Monitörün renk ayarlarıyla uğraşıp durdum acaba sorun bende mi diyerek. Grafiklere kafayı takmaktan oyunu bitiremedim daha, öyle diyeyim.
  • Hocam hayırlı olsun,bizim forumda ve Whatsappta özel sürümleri toplayan ekibimiz var.
    Katılmak isterseniz bana bildirin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Demin 1-2 saat oynama fırsatım oldu. Oyunu çok beğendim, grafik anlamındada tatmin etti, oyunu şuan bıraktım geceleri oynamayı düşünüyorum daha bir ekşın olur. oyunu hikaye modu için almamıştım aslında, multi için almıştım, iyi bir stres atılıyor oyunda umarım hasılatı bol olur, doom 5 bekleriz şimdiden
  • emretor23 kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkürler hocam, koleksiyon bölümünün linkini bulamadım bende buraya atayım dedim. Whatsapp pek kullanıcısı değilim hocam, çalıştığım için pek telefonla işim olmuyor, ama size özelden numaramı atarım, eklerseniz gruba konuşuruz.
  • Valla oyuna hard da basladım sonra orta seviyeye düşürdüm suan too young to die modundayım :)

Hocam merhaba ben de 11. bölümdeyim şu an da oyun kaç bölümden oluşuyor toplam? Ve oyunu bitermeme tahminene kaç saat kalmıştır? Hemen bitmesini istemiyorum yahu. :)))
  • Tfn123 kullanıcısına yanıt

13 bölüm
  • Mad Max filmi gibi oyun. Onda da aksiyon başladığında bitmeyen bir sirkülasyon vardı. Aynısını yapmışlar.

Grafik kendi türündeki Alien gibi değil ama hemen sonra gelir. Tek şansızlığı Uncharted 4'ü gördü bu gözler. Bir ay evvel gelse daha abartı reaksiyon alırdı şu grafik. Bu kadar laçka, iddiasız oyun alttaki visuali veriyor yine de. Bunun altında iş çıkarana direk sövülür bundan sonra.

• Oyunun ilk 2 bolumunu oynadim pending to install diyor simdi ve ilerliyrmiyrum multiyedr girmiyor oyun ayni sekilde

• quote:

Orijinalden alıntı: koftehor1

Oyunun ilk 2 bolumunu oynadim pending to install diyor simdi ve ilerliyrmiyrum multiyedr girmiyor oyun ayni sekilde

Tamamı inmemiştir.

Pinky Demon yok mu oyunda? 7. bölüme geçtim hala karşıma çıkmadı

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: PlayerX

quote:

Orijinalden alıntı: koftehor1

Oyunun ilk 2 bolumunu oynadim pending to install diyor simdi ve ilerliyrmiyrum multiyedr girmiyor oyun ayni sekilde

Tamamı inmemiştir.

Kutulu oyun hocam.

• Yav bugun psn de bi sikinti mi var bu arada. Yeri degil ama forumda kimse cevap vermedi. Bazi oyunlarsa guncelle dedigimde kurulu oyun zaten en guncel surumdur diyoe ama 1.00 versionda aslinda. Mesela gta v ve witcher 3 u inatla güncellemiyo ama bazi oyunlardada normal guncellemeyi kuruyor. Nedir sorunun kaynagi yada cozumunu biliyor musunuz? Oyunlar kutulu bu arada

• Yukarda yazdigim sorunu yasayan baska var mi veya sorunla ilgili bir bilgisi olan varsa sevinirim yabanci forumlarda bugun ayni sorunu yasayan baskalarida varmis. Birazcik oyundan bahsediyimm uncharted dan sonra beni cok etkilemez diyordum ama neredeyse olmayan senaryosuna ragmen oyun olmus. Uzun zamandir bir fps yi bu kadar keyifle oynamamistim. Old school kavrami cok iyi yansitilmis. Doom dan zaten senaryo bekliyorsaniz yanlis yerdesiniz ama oynanış olarak kesinlikle muthis olmus oyun alip almamakta kararsiz kalanlar bence düşunmeyin alin derim. Bu arada arkada metal muzik ve elinizde testereylr tam bir badass havasi yasatiyor oyun size

• delio kullanıcısına yanıt
    id, modifiyeli id tech 4 ve sonrası 5 ve 6 sürümlerinde mega texture adı verilen bir teknoloji kullanılıyor, bu yeni doku teknolojisinde oyunda var olan alanların dokuları neredeyse kendine hiç tekrarlamıyor tabi bunu sağlamak için 128000x128000 pikseldi sanırım bu kadar genişlikte haritada tek görüntü örnekleri kullanılıyor ve bu dosyalar çok yüksek kalitede kaydedilirse oyunun 1tb boyutlarına kadar çıktığı söyleniyordu o yüzden bu dosyalara sıkıştırma yapılarak sunuluyor ve tabi ister istemez kalite kaybı oluşuyormuş yani pratikte oyun içinde eşsiz ama biraz kalitesiz kaplamalarla karşılaşıyoruz ileride alan sıkıntısı olmadığında bu teknoloji gerçeklik adına çok önemli bir yer tutacağı kesin ama günümüzdeki disk kapasiteleri bant genişlikleri belli id hala niye diretiyor bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doom II -- 16 Mayıs 2016; 23:51:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pinky_Demon

Pinky Demon yok mu oyunda? 7. bölüme geçtim hala karşıma çıkmadı

Argent Facility (Destroyed) görevinde karşılaşıyorsun ilk olarak, ya bu bölümdesin ya da 8. bölümdü sanırım.
    Aynen o bölümdeyim demek aşkımla karşılaşmaya çok az kaldı

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.