Şimdi Ara

Donnie Darko (2001) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
89
Cevap
0
Favori
11.005
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: hannibal

Belki yönetmen veya senarist bile anlamadı ne yaptığını

+1

Saçma sapan bir yapımdı.Soytarı bir tavşanı çıkarmışlar bir oraya bir buraya yuvarlıyorlar lolilop gibi
  • http://www.donniedarkofilm.com/
    http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=donnie+darko

Konu yukarı çıksın dedim. Hem siteyi ve ekşi yorumları falan ekledim.

Donnie Darko bir kaç milyon kere izlenmesi gerekn bir filmdir.

• quote:

Orjinalden alıntı: PHI

http://www.donniedarkofilm.com/

Hiçbir açıklama yapmadan siteyi koy, korkut bizi ondan sonra burda daha detaylı bilgi ver çakal seniii.

• quote:

Orjinalden alıntı: coyjonquil

quote:

http://www.donniedarkofilm.com/

Hiçbir açıklama yapmadan siteyi koy, korkut bizi ondan sonra burda daha detaylı bilgi ver çakal seniii.

• PHI öyle bir filmi yukarıya çıkarmışsın ki mahfettin bizi hocam. Donnie Darko mükemmel ötesi bir filmdir bana göre. Herşeyiyle çılgındır. Sitesi dehşet ötesidir. Ne desem azdır. Lost Highway çözümü yazdım soran adam okumadı. Bu film için yazmayacağım. Ben kendimi paralayıp çözüm yazayım konu arka taraflara gidip tarihe karışsın öyle mi? Yok öyle üç kuruşa beş köfte:)
  • quote:

Orjinalden alıntı: De-Niro

PHI öyle bir filmi yukarıya çıkarmışsın ki mahfettin bizi hocam. Donnie Darko mükemmel ötesi bir filmdir bana göre. Herşeyiyle çılgındır. Sitesi dehşet ötesidir. Ne desem azdır. Lost Highway çözümü yazdım soran adam okumadı. Bu film için yazmayacağım. Ben kendimi paralayıp çözüm yazayım konu arka taraflara gidip tarihe karışsın öyle mi? Yok öyle üç kuruşa beş köfte:)

Lost Highway'i izlemedim. İndirme listemde. İnsin izleyeceğim. Ve yazdığın çözüm de word dosyası olarak bilgisayarımda. İzledikten sonra emin ol okuyacağım.
    Sinema-tv diziler bölümünde yazdıklarını okumaktan zevk aldığım, yorumlarını merak ettiğim kişilerden birisin.

Onun için Darko'nun çözümünü de kendi üslubunla yazarsan okumaktan zevk alacağımı bilmeni isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHI -- 20 Şubat 2008; 15:42:40 >

• quote:

quote:

PHI öyle bir filmi yukarıya çıkarmışsın ki mahfettin bizi hocam. Donnie Darko mükemmel ötesi bir filmdir bana göre. Herşeyiyle çılgındır. Sitesi dehşet ötesidir. Ne desem azdır. Lost Highway çözümü yazdım soran adam okumadı. Bu film için yazmayacağım. Ben kendimi paralayıp çözüm yazayım konu arka taraflara gidip tarihe karışsın öyle mi? Yok öyle üç kuruşa beş köfte:)

Lost Highway'i izlemedim. İndirme listemde. İnsin izleyeceğim. Ve yazdığın çözüm de word dosyası olarak bilgisayarımda. İzledikten sonra emin ol izleyeceğim.

Onun için Darko'nun çözümünü de kendi üslubunla yazarsan okumaktan zevk alacağımı bilmeni isterim.

Eyvallah hocam. Lost Highway de favorilerimden biridir. Mutlaka izle. Tımarhaneye düşmeden önce izlenen nadir filmlerdendir:) Donnie Darko hakkında da bir çözüm yazacağım hocam söz. Ama tekrar izlemem gerekiyor. Sağol ilgin için.

• quote:

Eyvallah hocam. Lost Highway de favorilerimden biridir. Mutlaka izle. Tımarhaneye düşmeden önce izlenen nadir filmlerdendir:) Donnie Darko hakkında da bir çözüm yazacağım hocam söz. Ama tekrar izlemem gerekiyor. Sağol ilgin için.

Donnie Darko hakkında ekşiden bir yorum

http://ruinedeye.com/cd/time1.htm

filmdeki yaşlı teyzenin yazdığı kitaba bu linkten ulaşmak mümkün ama burda yazanları okuduktan sonra, film o gizemini ve ulaşılmazlığını yitiriyor benden söylemesi. hatta biraz vasat bir hikayeye sahip oluyor. şöyle ki:
    evrenimiz var, bir de paralel evrenler var. burda bir arıza meydana geldiğinde evrenden bir alet paralel evrene geçiş yapıyor bu alet metal. sanıldğı gibi kitap bçak ya da başka bir şey değil bizzat uçağın motoru bu alet. eski çağlarda benzer durumlarda kılıç, okbaşı iken medeniyet sağolsun darko'ya uçak düşüyor. darko seçilmiş, bu aleti paralel evrenden gerçek evrene yollayıp varoluşu kurtarmakla görevli. paralel evrendeki herkes ise ona bu görevde yardım ve yataklık etmekle yükümlü. paralel evrende ölenlerin rolü ise daha büyük. yoldan çıkarılmış, saptırılmış ölüler (tavşan ve donnie'nin sevgilisi) özel güçlere sahip bu evrende. tavşan bunları kullanıyor, kız ise donnie ile aşk yaşayıp ona "fırsatın olsa her şeyi düzeltirdin di mi?" şeklinde gazı veriyor ki erken erken ki, donnie zamanı gelince gerekeni yapıp uçak motorunu gerçek dünyaya geri yollasın. donnie'nin açtığı boyut kapısı (wormhole) iyi huylu, bütün bu olaylara sebep olan arıza gibi değil. sonuçta donnie evreni şökmekten kurtarp boyut kapısını açıyor, uşçak motorunu geri yolluyor. belki gülümseyerek ölmeyi bekliyor, belki de olanları rüya sanıp rahatlıyor. muhtemelen ilki çünkü kitap diyor ki tarihteki seçilmişler sahip olmadıkları bir kılıçla ölü bulunmuş ya da durduk yerde bir ok başı tarafından öldürülmüş. yani bir nevi seçilmiş olmak demek, gönerilen metal anahtar obje ile ölüyorsun demek. olaylar sonlandığında paralel evrende yaşamış normal insanlar olanları hatırlamasa bile kabus görürmüş diyor yine kitap ki filmin sonunda herkes korkuyla uyanıyor. seçilmişin yaşadıklarıysa, acı dolu ve rahatsız edici olurmuş onu paralel evren'deki görevini yerine getirip işleri hal yoluna koymaya itsin diye. bunlar işin sarsılmaz gerçek bölümü. bana pek başarılı gelmedi. bilmemeyi tercih ederdim. donnie kızı kurtarmak için kendini feda etti bile bundan daha iyi bir açıklama buradakinde ise aslında her şey donnie'ye gerekeni yaptırmak için donnie de yedi bunları yaptı gerekeni paşa paşa. öğretmenin tahtaya yazdığı tamlama (bkz: cellar door), büyük annenin mektubu okuduğu için yolun ortasında dikilmesi, arabanın ondan kaçarken kızı öldürmesi, her şey donnie'yi kaçınılmaz sondan aşağı yuvarlamak için hazırlanmış bir tuzağın parçası.

Ha bir de.
    Bu cherita chen'in (şişman çinli kız) olayını anlayamadım bi türlü. İlk izlediğimde "bütün her şeyi buna yükleyecekler öylece bitecek" diyodum. Hiç alakası yok.

Sırada memento ve frequency var. Bunları izlemedim henüz. Bi izleyeyim bakalım.
    Hatta abartarak butterfly effect serisini bile izlemeyi düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PHI -- 20 Şubat 2008; 15:51:02 >

• quote:

Kelebek Etkisi güzel filmdir. Ama serisini izleme sadece birincisini izle. İkincisi çöplüktür. Memento, Lost Highway, Twin Peaks, Mulholland Drive, Inland Empire. Bunları izle sıyır:)
  • quote:

quote:

Kelebek Etkisi güzel filmdir. Ama serisini izleme sadece birincisini izle. İkincisi çöplüktür. Memento, Lost Highway, Twin Peaks, Mulholland Drive, Inland Empire. Bunları izle sıyır:)

Zaten akıllı kalmak için izlemiyorum. Sırf sıyırmak için.
    Matrix üçlemesini ard arda izlediğimde epey bi kendime gelememiştim.
    Saw serisini izleyince de epey bi komplo kurmuştum.
    Sıra bu tür filmlerde. Bakalım sonum hayrola

Kelebek etkisi2'yi kimse beğenmiyor bu arada.

• quote:

quote:

quote:

Zaten akıllı kalmak için izlemiyorum. Sırf sıyırmak için.
    Matrix üçlemesini ard arda izlediğimde epey bi kendime gelememiştim.
    Saw serisini izleyince de epey bi komplo kurmuştum.
    Sıra bu tür filmlerde. Bakalım sonum hayrola

Kelebek etkisi2'yi kimse beğenmiyor bu arada.

Hocam Matrix, Saw falan hiçbirşey değil bu filmlerin yanında. Bunlar tam kafa sıyırmalık. Kelebek Etkisi 2 boş bir filmdir kimse beğenmez haliyle. Yüzüne bile bakma. David Lynch izle sen sürekli. Eraserhead mesela. Beni hayata küstürmüştü:)

• quote:

Hocam Matrix, Saw falan hiçbirşey değil bu filmlerin yanında. Bunlar tam kafa sıyırmalık. Kelebek Etkisi 2 boş bir filmdir kimse beğenmez haliyle. Yüzüne bile bakma. David Lynch izle sen sürekli. Eraserhead mesela. Beni hayata küstürmüştü:)

Lynch tarzı apayrı zaten. Matrix ve saw ayrı bi konsept. Ama bu lynch denen insan(!) nasıl bi insansa artık adamı dağıtıyor resmen.

Her filmi de bu tarz sıyırmalık film sanırım değil mi? Küçükken kaza falan mı geçirmiş de bu adam bu hale gelmiş acaba?

• quote:

quote:

Lynch tarzı apayrı zaten. Matrix ve saw ayrı bi konsept. Ama bu lynch denen insan(!) nasıl bi insansa artık adamı dağıtıyor resmen.

Her filmi de bu tarz sıyırmalık film sanırım değil mi? Küçükken kaza falan mı geçirmiş de bu adam bu hale gelmiş acaba?

Evet garip adamdır ama her filmi sıyırmalık değildir:) Mesela The Straight Story ve Elephant Man. Ayrıca Blue Velvet'i de izle. O da hafif sıyırmalık:)

• quote:

quote:

quote:

Evet garip adamdır ama her filmi sıyırmalık değildir:) Mesela The Straight Story ve Elephant Man. Ayrıca Blue Velvet'i de izle. O da hafif sıyırmalık:)

Sen listeyi doldurdukça dolduruyorsun. Hele dur. Daha sırada bi sürü film var.
    Hem hepsi de bi kaç defa izlemelik.

• bn bu filmi sanırm 1 ya da 2 yıl once izledm ve cok acık ve net soyluorum hicbirsey anlamadm anlayanlar guzel dio ama bn anlamadıgım icin bi yorum yapamıcam ama pc de duruo hırs yapıp bi daa izlicem dedm ama kaldı ole
  • Donnie darko yu biraz önce izledim bende pek bir şey anlamadım açıkcası.Anlaşılması güç bir film ama güzel.
  • Donnie Darko için hayatımın filmi yorumunu rahatlıkla yapabilirim. Lynch filmleri ile benzemediği gibi aslında Butterfly Effect’in de tam tersi bir yapıdadır benim fikrime göre.

Neyse kısaca kendi anladığım gibi anlatmaya ve sorulara cevap vermeye çalışayım bende. Aslında Donnie kasıtlı bir zaman yolculuğu yapmıyor ya da kaderini kendi tayin etmiyor. Sadece olacak olan döngünün sonuçlarını yaşıyor. Şimdi bir olacak olayların gerçekleştiği evren bir de buna paralel olan olasılıkların olduğu evren varsayalım. 1. evrende Donnie ölecek diğer herkes yaşantısına devam edecektir çünkü bir wormhole yüzünden alternatif evrendeki malum uçak yolculuğu sırasında motor kopacak ve Donnie’nin odasına düşecektir. Lakin burada Donnie’nin piskolojik rahatsızlıklarına da bağlı olarak alternatif evrenden bir yansı (tavşan) Donnie’nin 2. alternatif evrende yaşamasına sebebiyet verecektir çünkü tavşan yüzünden o anda odada olamaz. Ama atlanmaması gereken olay bunlar da olması gereken şeylerdir yani zaten olacak olanlardır. Kadının sürekli posta kutusuna bakmasının sebebi döngünün gerçekleşmesini sağlamaktır onun sayesinde Donnie’nin kız arkadaşına araba çarpacak alternatif evrendeki döngünün bir parçası tamamlanmış olacaktır. Daha sonrasında Donnie Frank’i gözünden vurarak sanrısının kendinde yer edinmesini sağlayacak hem de alternatif evrendeki ve normal evrendeki döngüyü tamamlamış olacaktır. Bu olanların sonucunda Donnie değişmez döngünün farkına varır aslında Donnie yolunu kendi çizmemiştir yol zaten çizilmiştir o sadece onu takip etmiştir. Bunu silah sahnesinde karnından çıkan kader çizgisinde de görüyoruz. Zaten sevgilisinin yaşadığı son sahnede bir deja-vu söz konusu olmuştur. Bilinçsiz olarak bir üzülme ve el sallama durumu bu da döngünün bir gereğidir. Tabi bunlar benim yorumlarım umarım net olarak aktarabilmişimdir ve yardımcı olabilmişimdir. Bu film ile beraber 12 Maymun’un izlenmesi benim düşündüklerimin daha iyi anlaşılmsına yardımcı olacaktır. Son olarak ta zaman kavramı konusundaki 12 Maymun ile beraber en az mantık hatası barındıran film olduğunu düşünüyorum.

• film müzikleri de çok hoş... bence sonundaki mad world en iyilerden... ve hala dinlerim arada...
  • Evet soundtrack süper
    All around me are familiar faces
    Worn out places, Worn out faces
    Bright and early for the daily races
    Going nowhere, Going nowhere
    Their tears are filling up their glasses
    No expression, No expression
    Hide my head I want to drown my sorrows
    No tomorrow, No tomorrow
    ...
  • director 's cut ripini izleyenler daha kolay anlayabilir, Donnie 'nun okuduğu kitap ile ilgili ayrıntılar chapter lar halinde anlaşılır şekilde verilmiş, bazı yerleri izleyicinin yorumuna bırakmış olsa da asıl kurgunun o kitapta (The Philosophy of Time Travel) oluştuğu anlaşılıyor.

Donnie ' nin odasına uçak motoru düşmesinden sonuna kadar olan olayların tamamı zamanın başka bir boyutunda oluyor, bu boyuta geçebilmek için kitapta su ve metal gerektiğinden bahsediliyor, benim tahminim Donnie 'nin aynaya baktığında eliyle dokunduğu zaman dalgalanmalar oluyordu, burda zamanın diğer boyutunun sudan yapıldığını zannediyorum... boyut değiştirmek için gereken metalde odaya düşen metalde mevcut. Filmin sonunda diğer herkes uyanıyor ve hiçbirşey hatırlamıyorlar. Diğer boyutta yaşanılan bütün herşeyin sadece Donnie farkında oluyor; burda da Donnie ' nin seçilmiş bir kişi olduğu anlatılıyor, ayrıca Donnie 'nin zamanın diğer boyutuyla alakalı olmasının seçilmiş olmasıyla alakası var. . Zamanın diğer boyutunda ölen 2 kişi (kitapta the manipulated living denilenler) bu seçilmiş kişinin yakın arkadaşı veya komşusu olmak zorunda(kitaba göre böyle imiş...) Ayrıca sona doğru partide herkesin göğsünde ki o yolu görmeye başlıyor, burda da galiba artık Donnie kadere inanmaya başlıyor çünkü önce o yol canlanıyor sonra insanlar o yola gidiyorlardı. ve sonunu bile bile gülerek uçağın moturunun düşmesini bekliyor.

bu haliyle bile soru işaretleri kalıyor, abartıldığı kadar sağlam bir kurgusu yok gibi, ya da ben o kadar derinlere inemedim, beni açmadı bu haliyle:p

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi confused -- 4 Mayıs 2008; 23:21:41 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.