Şimdi Ara

Donnie Darko (2001) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
89
Cevap
0
Favori
11.003
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: hieroglyphics

üstad bu film Türkçe'ye hangi adla çevirildi? benim vcdci film isimlerini bilmiyor, o yüzden soruyorum.

türkiyede "karanlık yolculuk" ismiyle yayınlandı ne alakaysa,donnie darko ojjinal adı filmin,kendisi zaten filmin ana karakteri
    sen vcd cilerde karanlık yolculuk ismiyle ara
  • e
    quote:

Orjinalden alıntı: chinablue

quote:

Orjinalden alıntı: antucom

donnie darkoyu izledim ben soyle hatırlıyorum
    paralel evrenler soz konusu ve ucak motoru bir sekilde bunlarla aynı anı yasayan baska bir evrenden "worm hole denilen cukurlar sayesinde geliyor
    tavsan frankie de baska paralel evrenden geliyor donnie ye bazı seyler yaptırarak sonucta filmin sonundaki kiler kapısına gitmesini saglıyor
    bu kadar hatırlıyorum internette turkce bir acıklama yok ingilizceden anlamak da cok zor.

arkadaşım sende biraz yanlış anlamışsın sanırım
    filmin sonunu dikkatli izlediysen donnie nin kardeşi ve annesi,bir seyahatten(küçük kız bir yarışmaya gitmişti) geri dönüyorlardı ve uçaktaydılar,onların bulunduğu uçak bir çeşit hortum benzeri hava felaketi sonucu parçalanıyor ve uçağın motoru donnie nin odasına düşüyordu(her ne hikmetse:),yani motorun farklı bir evrenden gelmesi sözkonusu değil
    kiler kapısı olayı ise hepten muallak,ama orayada donnie yi tavşan değil yaşlı kadının kitabı yönlendiriyordu
    belli ki o yaşlı kadın da donnie nin gördüğü sanrıları geçmişte yaşamıştı

evet annesinin bulunduğu ucaktan geliyor ama o ucak annesi iste paralel evrendeler zaten. kendi evreninde filmin sonunda motor dusmesine ragmen ortada ne ucak var, annesi ve kardesi de saglam.
    ben de tam anlamadım ama sunu biliyorum film paralel evrenler kuramıyla ilgili

• alakası yok annesi ve kız kardeşi uçarken o zamanki tarih 30.01 di..gök yarıldığı için kaza geçiriolardı fakat çocuk zaman yolculuğu yapıp geriye dönüyor..yoksa kıyamet günüydü ve dünyada yalnız başına kalcaktı..02.01 tarihine dönüo we annesini bindiğpi uçağın parçası düşüo odasına ewt...
    ama paralel ewren
    bi garip yaa eğer o annesinin bindiği uçağın parçasıysa garip bence o olay 30.01 de oluyor çocuğun odasına düştüğü 02.01
    ya da o uçağın bi ilgisi yok.

• quote:

Orjinalden alıntı: oduth

mulholland drive daha bi insan işi, ona yine kendi yorumumu bir nebze olsun kattım ama kayıp otoban ile filmi anlama çalışmalarımı müteakip takriben 1 ay sonra bana psikotik nevroz teşhisi kondu

yani filmin ortasında isyan edip "abi bu nasıl bi filmdir yaa, bırak allaa aşkına" diyip kalkan insanlar gördüm. film bittikten sonra yüzüme moron gibi bakan insanlar mı ararsın, filmin ortasında horlayarak uyuyan mı...

şunu da bilmek lazımdır ki, artık david lynch filmleri kendi tarzında klişeleşmiş "çift kişilik" konusunu bellemiştir. Bu da bi saatten sonra sıkıcı olmaya başlıyor..ikiz tepeler'de de aynı temayı bulabiliriz.

bu arada konu amacı dışında yorum oldu kusura bakmayın.

+100000

ya ama ben mulholland dr. nefret ediom bi boq anlamadım yaa izlerken filmdeki oynayanlara yönetmene falan saydım

rica etsem bi açıklarmısın yaa?ne biçim filmdi yaa

• quote:

e
    quote:

Orjinalden alıntı: chinablue

quote:

donnie darkoyu izledim ben soyle hatırlıyorum
    paralel evrenler soz konusu ve ucak motoru bir sekilde bunlarla aynı anı yasayan baska bir evrenden "worm hole denilen cukurlar sayesinde geliyor
    tavsan frankie de baska paralel evrenden geliyor donnie ye bazı seyler yaptırarak sonucta filmin sonundaki kiler kapısına gitmesini saglıyor
    bu kadar hatırlıyorum internette turkce bir acıklama yok ingilizceden anlamak da cok zor.

arkadaşım sende biraz yanlış anlamışsın sanırım
    filmin sonunu dikkatli izlediysen donnie nin kardeşi ve annesi,bir seyahatten(küçük kız bir yarışmaya gitmişti) geri dönüyorlardı ve uçaktaydılar,onların bulunduğu uçak bir çeşit hortum benzeri hava felaketi sonucu parçalanıyor ve uçağın motoru donnie nin odasına düşüyordu(her ne hikmetse:),yani motorun farklı bir evrenden gelmesi sözkonusu değil
    kiler kapısı olayı ise hepten muallak,ama orayada donnie yi tavşan değil yaşlı kadının kitabı yönlendiriyordu
    belli ki o yaşlı kadın da donnie nin gördüğü sanrıları geçmişte yaşamıştı

evet annesinin bulunduğu ucaktan geliyor ama o ucak annesi iste paralel evrendeler zaten. kendi evreninde filmin sonunda motor dusmesine ragmen ortada ne ucak var, annesi ve kardesi de saglam.
    ben de tam anlamadım ama sunu biliyorum film paralel evrenler kuramıyla ilgili

evet filmin sonunda annesi ve kardeşi uçağın düşmesine rağmen sağlam görünüyor,çünkü donnie kazadan önce bir zaman yolculuğu yapıyor ve tavşanın ona sunduğu fırsatı(yani kendi yolunu seçme şansını) reddedip tanrının yolunu(filmde böyle geçiyor) yani kaderi seçiyor ve odasından çıkmayıp yatıyor bir anlamda ölüme razı oluyor

eğer kendi yolunu seçseydi kendisi kurtulacaktı belki ama hem annesi ve kardeşi hem de kızarkadaşı ölmüş olcaktı,bunu filmin sonundaki hava hareketlerinden de sezip geçmişe dönüyor
    o yüzden annesi ve kızkardeşi hayatta ve kendi yolunu seçtiği zamanda tanıştığı kızarkadaşıyla hiç tanışmamış hale geliyor(kız arkadaşı filmin sonunda donnie nin öldüğünü görüyor ama hiç tanımadığı için geçip gidiyor yoldan)

• bu avatara sahip olupta film hakkında yorum yapmamak olmaz

ilk olarak rchard kelly nin sırf bu film için yazdığı filmde de geçen bir kitap var
    philosophy of time travel 5-6 sayfalık bişi nette bulabilirsiniz
    okumak pek çok soru işaretini kafanızdan siler

ahanda linkhttp://ruinedeye.com/cd/time1.htm

izleyeli çok oldu ayrıntıları hatırlamıyorum ama cellardoor iki büyük yazra göre(edgar alan poe-j.r.r. tolkien) ingilizcedeki en güzel kelime imiş
  • donnie darko gerçekten değişik ve güzel bir film.
    David lynch filmlerine benzerliğiyle dikkat çekiyor. ama kesinlikle daha açık bir film. zaten David lynch filmlerini tam anlamıyla anlayabileni tebrik etmek gerek
  • kimseyi tebrik edemeyeceksin o zaman
  • quote:

Orjinalden alıntı: odyle

donnie darko gerçekten değişik ve güzel bir film.
    David lynch filmlerine benzerliğiyle dikkat çekiyor. ama kesinlikle daha açık bir film. zaten David lynch filmlerini tam anlamıyla anlayabileni tebrik etmek gerek
    katılıorum..donni darko tek bi izleyişte anlayabilecek filmlerden değil..birkaç kez izlemek gerekio.herkes başka anlamlar çıkarıo filmde.ben mesela 1 kez izledim ve soru işaretleri var kafamda...david lynch filmleri gibi söylemine katılıorum..
    --ama sana ii gelebilecek bi tavsiyem var.bir david lynch filmini bir oturuşta anlama muradına ermek istiosan "STRAİGHT STORY" filmin izle..ben çok mutlu omuştum valla

• quote:

Orjinalden alıntı: pandacuum

kimseyi tebrik edemeyeceksin o zaman

• Belki yönetmen veya senarist bile anlamadı ne yaptığını
  • Donnie Darko ölmeden izlenmesi gereken 10 film arasında ama izlemedim ben
  • ilk çıktığı zamanlarda seyretmiştim bu filmi film bittiğinde nasıl yani dedim ?
    bendemi bir salaklık var niye anlamadım dedim birde arkadaslarımla seyrettim onlarda film bittiğinde birbine bakıyordu şaşkın şaşkın
    konuyu görünce ahaa dedim ama bakıyorum çok kişinin aklında soru işaretleri kalmış
  • quote:

Orjinalden alıntı: hannibal

Belki yönetmen veya senarist bile anlamadı ne yaptığını

Senaristle yönetmen aynı kişi.Mulholland dr. ı tam olarak anladıktan sonra(ki her şey birbiriyle bağlantılı ve anlamlı bir film) başka film seyretmeseniz de olur.
  • Şu paralel evren kuramı nedir arkadaşlar bi anlatın lütfen
  • Lynch filmleriyle bir alakası yok,konu gayet anlaşılır ve açık....
  • Bu filmi hangi akla hizmetse italyanca dublaj ile izlemiştim, dilin iğrençliğinden bu film bende pek de olumlu anlamda iz bırakmadı...hatta bu filmi gördükçe aklıma hep o iğrenç dublaj gelir...bu yüzden ısınamadım bu filme...
  • 2 sene once arkadasım soyle degisik bir izlemek istiyorum demis bende mementoyu vermistim 4 arkadas filmi ust uste 2 defa izleyip anlamayıp bana saygılarını iletmisti
    quote:

Orjinalden alıntı: oduth

quote:

Orjinalden alıntı: Wolqanyc

Frequency,Memento,Butterfly Effect,Donnie Darko bunların konusu birbirine benzer.

memento'nun konusu tamamen farklıdır, kelebek etkisi'nden...memento anlık hafıza ile normal hafıza arasındaki tampon bellekte geçmekte olan günlük yaşantı anında kısa hafıza yokluğunun nelere sebep olacağını (karısını öldürmek gibi) işleyen kült ve belki 3 kere izlenmesi gereken bir filmdir.

• kült bi yapım
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.