Şimdi Ara

donma ve 'a disc read error occured'hatası!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
586
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

sistemim yanda mevcut. Bilgisayarımda bir boot problemidir gidiyor bir yıldır. Bu sorun ilk önce masaüstünde herhangi bir tarayıcı, program ya da oyun açtığımda bir süre sonra takılma ve programların yanıt vermesiyle başlıyor sonra pc donduğu için tabii ki reset atıyorum ve reset attığımda pc boot etmeyip "A disc read error occured press ctrl+allt+del to restart" hatası vererek devam ediyor. Acaba kopya windows 7 den mi kaynaklanıyor diye şüpheleniyorum. Çünkü pc donduğu ve reset attığım zaman boot 'u düzeltmek için pc beni bir tür onarma sistemine yönlendirdi ve programı çalıştırdıktan sonra pc açıldı fakat bilgisayardaki windows 7 ilacını silmişti. Yaklaşık bir yıl önce başladı sorun. Bunun yüzünden sıfır bir tane hard disk aldım ama gördüğümüz gibi durum hala aynı. Bu arada sata kablolarını değiştirdim fayda etmedi. İşin ilgiç yanı her zaman boot ettiğinde bu hatayı vermiyor bazen pc açılıyor ama bir süre sonra tekrar donma yaşıyorum ve aynı seraryo devam ediyor.

Acaba bu konuda yardım edebilir misiniz? Deneyeceğim başka bir yöntem var mıdır?

• Disk okuma hatası diyor hdd okuma yazma kafalarında sorun olursa donma olur,bu ayrıca hdd'de bedsektor oluşumuna neden olabilir.Hdtune programını kurun programın bencmark bölümünden grafik testi yapın,healt sekmesinden hata var mı bakın birde error scan bölümünden sektör taraması yapın.Resimleri buraya atın sıkıntınız hdd ne aşamada olduğunu görmek istiyorum sadece
  • Cengaver53 C kullanıcısına yanıt
    Ilginiz icin cok teşekkür ederim..pc yi acabilfigum ilk fırsatta dediklerinizi yapacagım. Yalniz buraya nasıl resim koyuluyor onu bilmiyorum..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • benchmark:

http://imageshack.com/a/img829/5997/0uhf.jpg

health sekmesi:

http://imageshack.com/a/img513/5182/v9et.jpg

error scani de şimd yapıyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lull_82 -- 12 Şubat 2014; 21:54:53 >
  • Grafik testi kötü,healt sekmesinde arayüzde veri hataları gözüküyor,error scan testi son noktayı koyar.
  • Tesekkurler..Nasıl okunuyor bu grafik? alta dogru gittiği icin mı kotu..bir de health sekmesinde bir yerde attension vermiş ama o yazı bechmark yapmadan once de vardı..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Grafikte yer yer ciddi düşüşler var normalde olması gereken düzenli aralıklarla fazla düşüş yapmadan grafikte görmüş olduğu ufak zigzaglar gibi azalması gerekir.Ciddi düşüşler okuma yazma kafalarındaki düzensizliği gösterir,hata kısmında hdd arayüzünde birçok hata var dikkat edilmesi gerektiğiniz söylüyor.Senin hdd eski heralde 100gb'lik hdd artık beni bırak diyordur biraz bütçen varsa yeni bir disk alabiirsin 7200rpm bir disk alabilirsin ortalama 150tl
  • arkadaşım bu da error scan da sector u secerek yaptıgım tarama..temiz görünüyor...

http://imageshack.com/a/img208/5986/e293.jpg
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lull_82

Merhaba arkadaşlar,

sistemim yanda mevcut. Bilgisayarımda bir boot problemidir gidiyor bir yıldır. Bu sorun ilk önce masaüstünde herhangi bir tarayıcı, program ya da oyun açtığımda bir süre sonra takılma ve programların yanıt vermesiyle başlıyor sonra pc donduğu için tabii ki reset atıyorum ve reset attığımda pc boot etmeyip "A disc read error occured press ctrl+allt+del to restart" hatası vererek devam ediyor. Acaba kopya windows 7 den mi kaynaklanıyor diye şüpheleniyorum. Çünkü pc donduğu ve reset attığım zaman boot 'u düzeltmek için pc beni bir tür onarma sistemine yönlendirdi ve programı çalıştırdıktan sonra pc açıldı fakat bilgisayardaki windows 7 ilacını silmişti. Yaklaşık bir yıl önce başladı sorun. Bunun yüzünden sıfır bir tane hard disk aldım ama gördüğümüz gibi durum hala aynı. Bu arada sata kablolarını değiştirdim fayda etmedi. İşin ilgiç yanı her zaman boot ettiğinde bu hatayı vermiyor bazen pc açılıyor ama bir süre sonra tekrar donma yaşıyorum ve aynı seraryo devam ediyor.

Acaba bu konuda yardım edebilir misiniz? Deneyeceğim başka bir yöntem var mıdır?

disk bozulmuş olabilr mi

• aynı sorunu bende yaşadım. bilgisayarınızı kapatın ve kasanın yanına oturun arkasından bilgisayarı açın. harddisken tıklamaya benzer bir ses duyuyor musunuz ona bakın. eger duyuyorsanız bu "click of death" dir ve hdd'nin okuma mekanizmasında sorun var demektir. harddiski çıkartıp bir poşete koyup yaklaşık 45 dakika derin dondurucuda bekletmek geçici bir çözüm olabilir.
  • Sanctorum S kullanıcısına yanıt
    Aslında pek öyle gelmiyor bana başka bir sorun var sanki. Çünkü yaklaşık 5 ay önce yine bu sorunu yaptığı için hdd yi değiştirip yenisi almıştım. Bu yeni hdd.
  • kirkyedi kullanıcısına yanıt
    cevap için teşekkür ederim. Ben geçici bir çözüm istemiyorum ama. Şimdi nereden kaynaklandığı da belli değil. Dediğim gibi bu yeni hdd acaba pc de bir şey mi var yeni gelen hdd leri bozuyor

Bu arada sorunu sen nasıl çözdün?
  • dedigim gibi benim hdd den tık tık tık ses geliyordu ve sir süre sonra windows donuyordu yada açılmıyordu bilgisayar. bende hdd yi söküp buzluga attım bir poşet içinde. yaklaşık 25 gün boyuncada hiçbir sorun vermedi (25 gün boyunca evde kaldım çünkü. bilgisayar 25 günden sonra kullanılmadı). bu çözümü de yabancı bir forumda görmüştüm
  • Öncelikle HDD'nizde gözle görülür hiçbir sorun olmadığını belirteyim. Benchmark sonuçları grafik üzerinde kötü gibi görünüyor olsa da sağ taraftaki bölümde ulaşılan okuma hızı, erişim süresi gibi değerler o HDD için son derece normal ve sağlıklı değerler. Health sekmesinde de ufak bir uyarı dışında dikkat çeken bir şey görünmüyor. Bad sector de yok gibi. Dolayısıyla sorun HDD değil.

Bence windows yükleme sırasında ya da sonrasında "ilaç" uygularken sistem dosyaları zarar görmüş. Windows açılış sorunlarını giderme aracı (formatla aynı yerdedir) işinizi görmezse en baştan temiz bir format atmak ve o "ilacı" bir daha kullanmamak doğru olur.

• thunderwatcher kullanıcısına yanıt
    ilginiz için teşekkürler. Ben de bir ara düşündüm yazılımsal bir problem mi var diye. Format çekebilirm evet ama birde ide kablosundan şüpheleniyorum onu da bir değiştirip olmazsa format çekerim..
  • kirkyedi kullanıcısına yanıt
    anladım. değişik bir yönetemmiş. demek ki sizin sorununuz kesinlikle hdd denmiş. Ama benim sorun orada mı belli değil işte. Sağolun cevap için...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lull_82

ilginiz için teşekkürler. Ben de bir ara düşündüm yazılımsal bir problem mi var diye. Format çekebilirm evet ama birde ide kablosundan şüpheleniyorum onu da bir değiştirip olmazsa format çekerim..

format değil imzamdaki win7 anakonudan maxblast yap
  • Bugün hdd nin sata kablosunu yenisiyle değiştirdim bir de bios ayarlarını fabrika ayarlarına döndürdüm. Ben de az bir oc vardı onu iptal ettim. Bakalım şimdilik pc de bir sorun gözükmüyor..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.