Şimdi Ara

DonanımHaber Konu Dışı Psikoloğu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
140
Cevap
11
Favori
1.887
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, tanıyanlar bilir ODTÜ Psikoloji bölümüne girdiğimden bu yana (2006) DonanımHaber Konu Dışı müdavimiyim. Bugüne kadar üniversite muhabbetlerinde olsun, üyelerin kafalarına takılan diğer hususlar ya da dışarıda insanlara açamadıkları/doktora danışamadıkları hususlarda birçok kişiye yardımcı oldum. Bu iş benim için büyük bir zevk, işten arta kalan zamanlarımda mailleri ve özel mesajları okuyorum ilgi çok büyük ve bu beni mutlu ediyor :) İşin güzel yanı ücretsiz danışmanlık vermek ve sürüsüyle hayır duası almak, yalnızca özel mesaj üzerinden karşılıklı sohbet ederek dahi seans yaptığım üyeler var ve çok iyi geçiyor

İhtisasım adli psikoloji üzerine, emniyette görev yapıyorum dolayısıyla. Boş vakit pek fazla bulamıyorum, adamın biri çift cinayet işleyip geliyor ve üstlerimiz benden bu adamın akli dengesini sorgulamamı istiyor. Televizyonda gördüğünüz ve ''manyak bu'' diye tabir ettiğiniz adamların çoğunu birebir sorguladım, yakında kitabım da piyasada olacak. Reklam yapmamak adına ne kendi adımı, ne de kitabın adını vermeyeceğim zira yanlış anlaşılma olmasın. Biraz kendimden bahsetmek, yaptığım işin tanımını anlatmak için bu paragrafı yazdım..

Özetle, işte burdayım. Bu mesleği icra etmek isteyen arkadaşlar, sorularınızı çekinmeden yöneltebilirsiniz. Aynı zamanda, doktora gitmeye çekindiğiniz sıkıntılarınızı paylaşırsanız zevkle yardımcı olmak isterim. Bu benim işim, severek yapıyorum ve çok sevdiğim turuncu sitenin müdavimlerine bu işi seve seve yaparım

• hocam merhaba
    2010 yılında şizofreni teşhisi ile düzenli ilaçlar kullanmaya başladım
    2012 yılında doktor seni yatırmak lazım deyince hastaneden kaçtım ilaçları da bıraktım

kendimi daha iyi hissediyorum genelde ama bazen nöbet şeklinde ataklar geliyor
    şu an elimin altında birkaç yerde silah zula yaptım acil durumda kendimi öldürmek için

durum vahim mi
  • hocam merhaba
    2010 yılında şizofreni teşhisi ile düzenli ilaçlar kullanmaya başladım
    2012 yılında doktor seni yatırmak lazım deyince hastaneden kaçtım ilaçları da bıraktım

kendimi daha iyi hissediyorum genelde ama bazen nöbet şeklinde ataklar geliyor
    şu an elimin altında birkaç yerde silah zula yaptım acil durumda kendimi öldürmek için

durum vahim mi
  • CeyKalDa kullanıcısına yanıt
    PM'den biraz daha detay anlatırsan yardımcı olabilirim.
  • Pardon beyfendi siz psikologmusu nuz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir insanın hiç dışarı çıkmadan evde ailesiyle yaşamını devam ettirmesi mümkün mü

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • All Hail The King kullanıcısına yanıt
    Bu denli bir asalaklığı kendine yakıştırıyorsa, neden olmasın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rust Cohle.

Bu denli bir asalaklığı kendine yakıştırıyorsa, neden olmasın
    Maddi açıdan değil

• All Hail The King kullanıcısına yanıt
    Aseksüelse olabilir.
  • Bende Obsesif kompulsif bozukluk var, ilaçlarla düzeldi ama zihnim tam olarak düzelmiş değil. İlaç yardım ediyor da tedavi etmiyor.

önerebileceğiniz birşey var mı, bazen kötü hissediyorum, dışarıdan birşey yok ama zihnen ve ruhsal olarak kötüyüm kimse de anlayamıyor dolayısıyla. mutluluk, heyecan gibi seyler de hissetmiyorum. Bugün sınava girdim tık yok bende yatacam resmen zaten çalışmadım da okulda da başarısız oldum. Benim için acilen çözülmesi gereken bir problem ama yok, olmuyor.

Hayatımı değiştirmek için artık tüm dinleri ideolojileri araştırdım, hani müslüman olur namazda mutlu olur, milliyetçi biri için vatan amaçtır, başka bir din veya felsefeden biri onunla ilgili şeyle mutlu olur ya. Benim de hayatımın pek bir şeyi kalmadı, din, tanrı hakkında düşünmeye başladım, merak ettiğim de konular ama süreci hızlandırdım çünkü hayatımın birşeyi kalmadı ya tanrıyı varsa bulacam ve onunla çıkacam/bir yol bulup onunla çıkacam ya da ailem üzülmesin sevinsin diye öyle yaşamak için yaşayacam

Hayat bir kabus sanki yemin ediyorum

• Mrgvl M kullanıcısına yanıt
    Öncelikle geçmiş olsun.

OKB teşhisini ne zaman aldınız, kaç seansta bu teşhiş konuldu? Günde kaç doz hangi ilaçtan kullanıyordunuz? Ve neye takıntılısınız? Bunları biraz açarsanız yardımcı olabilirim.
  • quote:

Öncelikle geçmiş olsun.

OKB teşhisini ne zaman aldınız, kaç seansta bu teşhiş konuldu? Günde kaç doz hangi ilaçtan kullanıyordunuz? Ve neye takıntılısınız? Bunları biraz açarsanız yardımcı olabilirim.
    Çok güzel bir noktaya değindiğiniz. İlk Cerrahpaşa ya gittim, asosyallik dedi. Ama benim kafamda kırk tilki dönüyor. Sonraki doktor tek seansta koydu. Daha sonra çok farklı doktorlara gittim ama hiçbiri (galiba belirtilerden) teşhisi sorgulamadı.

Faverin 100 mg Rileptid 1 mg kullanıyorum

Takıntı yaptığım konular herşey olabiliyor, o aralar neyi takarsam oluyor. 4 yıl önce saf takıntı vardı. Vesvese halinde geldi, geçmişi özleme ve suçluluk duygusu olarak, bir senede namaz ve teog a çalışma temposuyla atlattım (şimdi ne dinim var ne çalışma isteğim )

Bir sene sonra stresten tekrar çıktı ortaya.

Temel problem bilinçaltı birşey herhalde 4 sene önceden kalma, ama asosyallik te olabilir mi olabilir. Sonuç ise Okb iste. İlgilendiğiniz için teşekkür ediyorum.

• Mrgvl M kullanıcısına yanıt
    TEOG'dan bahsettiğinize göre liseli olmalısınız, 100'lük faverin o yaşta bir çocuğa fazla olmuş. Kendinde herhangi bir yan etki gözlemledin mi?

Her şeyi kafama takıyorum, geçmişi takıyorum demişsiniz. ''Her şey'' kelimesinden ben her şeyi anlayabilirim rahatlıkla. Mesela, bir hastam trikotilomani'den muzdaripti. Bilir misiniz bilmiyorum, kaş, sakal, bıyık, saç yolma rahatsızlığı kısaca. OKB o kadar ilerlemişti ki canı sıkılınca yolduğu sakallarını ayrı, bıyıklarını ayrı, saçlarını ayrı bir kutuda saklıyordu. Her yolduğunda kendine bir iğne saplamasını söyledim, aylar içerisinde kutudaki kılların azaldığını birlikte gördük. Zamanla da birkaç ilacın desteğiyle tedaviyi tamamladık. Sizin ''Her şey''den kastınız nedir?
  • quote:

TEOG'dan bahsettiğinize göre liseli olmalısınız, 100'lük faverin o yaşta bir çocuğa fazla olmuş. Kendinde herhangi bir yan etki gözlemledin mi?

Her şeyi kafama takıyorum, geçmişi takıyorum demişsiniz. ''Her şey'' kelimesinden ben her şeyi anlayabilirim rahatlıkla. Mesela, bir hastam trikotilomani'den muzdaripti. Bilir misiniz bilmiyorum, kaş, sakal, bıyık, saç yolma rahatsızlığı kısaca. OKB o kadar ilerlemişti ki canı sıkılınca yolduğu sakallarını ayrı, bıyıklarını ayrı, saçlarını ayrı bir kutuda saklıyordu. Her yolduğunda kendine bir iğne saplamasını söyledim, aylar içerisinde kutudaki kılların azaldığını birlikte gördük. Zamanla da birkaç ilacın desteğiyle tedaviyi tamamladık. Sizin ''Her şey''den kastınız nedir?
    Neyi kafaya takıyorum biliyor musunuz

Örnek vereyim, sınavdan 3 ay önce sınavda ya tuvaletim gelirse diye bir fikir takıldı bir anda kafama, günlerce takıldı, biriyle konuşurken de vardı, yemek yerken de , dışarıya hava almaya çıktığımda da. Midem bulanıyordu artık düşünmekten

Sonra tanrı nasıl birşey sorusu takıldı

Ortaya atılan fikirler sabah uyanınca aklıma geliyor, akşam yatınca da aklıma geliyordu. Onu düşünmekten de midem bulandı. Yani belli birşey değil.

Ben şu şekilde düşünüyorum. 8. Sınıfta zihnim bozuldu, bozukluk oluştu ve herşey hakkında takabilirim artık. Ama temel problemi bildiğimi söylüyorum. 8. Sınıftaki geçmişi özleme düşüncesi, geçmişle ilgili suçluluk duygusu. Olayın tamamen kaynağının bu olduğunu düşünüyorum. Sabah kalktığımdan akşam yatana kadar bu düşünceler kafamda geziyordu. Her an bu vardı. Hatta içimde suçluluk gelince, kendimi suçlarken, ben de kendimi haklı çıkarmaya çalışırken uyku uyuyamadığım oluyordu.

Hatta zihnimde o dönemlerde değişimi hissediyordum, beynimdeki serotoninin değişimini, hormonal değişimi hissediyordum.

Ama sonra boş kaldım, doğrudur asosyal de takılıdım. Çok boş kalmaktan mıdır, stres ile mıdır bilmiyorum tekrar ortaya çıktı.

İlacın etkisi, başlarda lustral kullanıyordum çok uykum geliyordu, şu an uyutmuyor çok fazla faverin rileptid

Psikoloğa da gittim iki psikolog da bilişsel davranışçı terapi uyguluyordu ama etkisi olmuyor. En iyi tavsiyeleri, "spora git"

• Annenin çocuğuna "abur cubur yeme karnında böcekler biter" demesi gibi sırf hastaları normalleştirmek için dürüst davranmadığın oldu mu? Olduysa bunu ahlaki açıdan ne kadar doğru buluyorsun?

Depresyon döneminde, önceki halinin tam tersi olarak daha dışadönuk ve surekli heyecan arayan, karşı cinse ilgisi artan, eski ilgi alanlarına ilgisini kaybeden hastaların oldu mu veya bu durumu ne olarak nitelendiririz?
  • hocam benim hiç bi sıkıntım yok bu normal mi
  • @Mrgvl

Tüm ciddiyetimle sorayım madem, sevişmeni söylediler mi?

@There goes your life

Oo, Emil Cioran. Severim.

İlk sorun için, benim hiç olmadı. Ama umutsuz vakalara uygulanan bir yöntem bu, vakalar gerçekten de umutsuz olduğundan mecburen bu yapılıyor. Ha, sana denk gelse yapar mıydın dersen hiç kurtarır bi yönünü görmezsem (ağır ilerlemiş şizofreniler mesela.) hiç ahlaki yönünü sorgulamam.

İkinci soruna gelirsek, burdan okuyunca mani dönemi ve depresyon dönemi arasındaki geçişi tanımlamışsın. 17-18 yaşında internetten kendine teşhis koyan çok fazla ergene plasebo yazıp göndermişliğim oldu, ama tabii ki çok ciddi vakalarla da karşılaştım. Birini anlatayım sana.

39 yaşında evli bir adam, 4 ayrı doktordan manik depresyon teşhisli. Yorgancılık işiyle uğraşıyor, alıp satıyor yapıp satıyor vs.

Mani döneminde ''ben Kayseri'nin en iyi yorgancısıyım.'' deyip bu özgüvenle bankadaki bütün parasını çekip iki dükkan daha açıyor (çalıştıracak, yorgan yapacak elemanı olmamasına rağmen.) işler o dönem kötü gittikten sonra klasik senaryo; kişi depresyona girip intihar ediyor. Bu hastalığa müdahale edilmezse işler bu denli sarpa sarabiliyor maalesef.

• Aklıma takılan bir soru daha var, kişi gerek genetik yatkınlar gerekse çevresel sebeplerden dolayı depresyon semptomları gösterebilir. Diğer taraftan hayatı gayet düzgün ilerleyen biri sebepsiz bir şekilde depresyon semptomları gösterebilir.

Fakat psikolog/psikiyatristler kötü bir hayata sahip olmak ile depresyon arasında ki farkı görmezden geliyor diye düşünüyorum. Bu noktada kötü şartlara sahip olan insan bir depresyon hastası mıdır yoksa bu semptomlar duruma karşı verilen haklı tepkiler midir?

• obsesifim. değiştiremeyeceğim şeylere çok takılıyorum. hayatımda istediğim her şeyi yapabilmeme rağmen çok takıntım var.

milletin acı çekmesinden keyif alıyorum. fakat acı derken fiziksel değil, duygusal olarak tamamen. sırf milletin acı çektiğini görmek için onlara anne babasından daha yakın olup sonra hiç haber vermeden terk ediyorum. kızlar bana bağlandığı anda, bensiz yapamayacakları anda bırakıp gidiyorum. çok keyif alıyorum. birini ağlattığımda orgazm seviyesine çıkıyorum denilebilir.

herhangi bir doktora gitmedim, ilk dediğim şey ocd oluyor. gayet bilinen bir şey toplumda. ikinci şey için ne tanı koyardınız? (ayrıca narsistim)

• Bende sürekli olan bir huzursuzluk var.Yakalanmaktan korkuyorum.Sürekli kötü bir şey olacak hissi var.Örneğin yabancı bir numara arıyor acaba başıms bi bela mı gelecek diye korkuyorum.Mesela bir konu ile ilgili kuruntu yapıyorum. En az 5-6 ay sürüyor sonra geçiyor.Ertesi sene başka bir konuda takıntı yapıyorum acaba bundan dolayı başıma bela gelirmi gibi....

Sizce bu bir anksiyete mi?

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.