Şimdi Ara

Donanımhaber Grid Takımı (60. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.244
Cevap
6
Favori
74.681
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5859606162
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kullanılan sistem fikir boyutunda oldukça iyi. Ancak iş uygulamaya döküldüğünde, bir çok soru işareti oluşuyor. Yapılan araştırmaların ne amaçla yapıldığını tam olarak bilemezsiniz.
    Belki biyolojik silah üretimi amaçlı olarak yapılıyor bu araştırma ? Belki kimyasal, fiziksel veya biyolojik bir güç elde etmek amaçlı yapılıyor ? Nerden bile bilirsiniz ?
    Türk üniversiteleri yapıyor olsa böyle bir projeyi bir bakıma anlarım. Ancak Amerika'daki, Paris'deki , Londra'daki üniversitelerin bu araştırmaları "gerçekte" ne amaçlı yaptığını bilemezsiniz. Gerçi ordaki öğrencilerde, "gerçekte" ne amaçla yapıldığını bilmiyordur.
    Bende isterim insanlığın yararına olacak bir şeye katılıp, hastalıkların çözümlerine, çevre sorunlarına vb. şeylerin çözümüne katkıda bulunmayı. Gelgelelim madalyonun diğer yüzünde hiçte iyilik sever bir dünya göremiyor insan. Yıllardır çevre sorunlarına, doğal afetlere yardım adı altında insanların duygularını ve paralarını sömürdüler. Şimdide böyle birşeyin iyi niyetli yapıldığına inanmak güçleşiyor, bahsettiğim konuları bildiğinizde.
    Kısaca yaptığınız yardımın, işin görünmeyen tarafında nerelere ulaştığını bilmeden böyle birşeye girişmenin sakıncalı olduğunu düşünüyorum.

• Demek istiyordum..
    Aynen harfi harfi katılıyorum
  • @erencexor

Paranoyaklık, belli bir seviyeye kadar iyidir hatta bazı durumlarda başarı için gereklidir de ama sen işi Conspiracy Theory filminden bile daha abartmışsın bence. Birincisi, yazılım açık kaynak kodlu, ve verileri her proje şifrelemiyor. WCG, IBM'in bir projesi olduğundan bunu yapıyor olabilir (açıkçası kontrol etmedim) zira IBM'in gridte verimliliği artırmak için çalışmaları var. Aynı iş paketini 5 kullanıcıya göndermek yerine (verify etmeleri lazım çünkü hesaplamanın doğruluğunu) gönderilen ve alınan verileri şifreleyerek 3 kullanıcıya gönderiyor olabilirler (tamamen sallamasyon verdim bu örneği). IBM, zaten gridte bu şifreleme işini bulalı 1 ya da 2 yıl oldu ve bu teknolojiyi başka projelere lisanslayacağını düşünmüyorum. Zira, tüm projeler gönüllülük esasına göre çalışıyor.

Gelelim hesaplanan veri olayına, hesapladığın verileri kendi üniversitene ve hocalarına yollaman en doğal hakkın, zaten bizlerde bunu destekliyoruz, ancak daha bizim üniversitelerimizde bu konunun öneminin farkına varan ya da varsa da bunu gerçekleştirme zahmetine girmek isteyen yok. Yabancıların yaptığı, insani amaçlıda olsa, projelere katılıp katılmaman senin tercihin ama bu yaklaşımı herşeye genişletmekte mümkün. Mesela, google da bizleri veya amerikalı olmayanları aramalarda belli ürünlere yönlendiriyor ve buna karşılık para alıyor olabilir. Bu listeyi bunun gibi daha çok uzatmak mümkün ben sadece bir örnek verdim.

Ekran koruyucu olayına gelirsek, her ne kadar komikte görünse, çalıştırdığın iş bilmem kaç yüz molekülden birinin etkileşimini hesapladığından öyle görünmesi normal. Help Conquer Cancer projesine katılsaydın sana gelen image lerin sürekli değiştiğini görürdün. Ayrıca, yaklaşık 2004 den beri kullanılan ve milyonlarca kullanıcı olan ve üzerinde çalıştırılan projeler hakkında dünyanın çeşitli üniversitelerinden onlarca bilim insanın katılarak onlarca makale yazmış olmalarına rağmen üretemedikleri komplo teorilerini henüz BOINC'i bir iki gündür kullanan birisi olarak üretebildiğin için de seni ayrıca tebrik etmek isterim.

Düşüncelere ve fikirlere saygım sonsuz ve öyle olacak ama senin burada yaptığın, mahalle kahvesi ağzıyla neyin ne olduğunu da tam bilmeden ve anlamadan ve anlama zahmeti de göstermeden, sadece kendini haklı gösterip, bu zamana kadar milyonlarca insanın farkedemediği (bu insanların içinde yüzlerce, belkide binlerce bilim insanı var) bir gerçeği bir çırpıda gözler önüne sermişsin gibi bir rol takınmak. Bunun bir benzerini LHC ilk devreye girdiğinde de yapanlar olmuştu, çarpışma deneyinde karadelik oluşacak dünyayı yutacak vesaire, muhtemelen o da böyle bir şeyi başkalarından duymuştu ve muhtemelen karadelik in ne olduğunu dahi tam olarak bilmiyordu ama bir video yaptı ve youtube dada iyi kullanıcı çekti ama sonra ne oldu, unutuldu gitti.

Zaten, mesajının sonunda verdiğin youtube videosu linkide bence seviyeni yansıtması açısından önemli. Gerekli cevabı verdiğimi düşünüyorum. Ne yapmaya çalıştığını da çok iyi bildiğimden, seninle ağız dalaşına hiç girmeyecek ve müteakip mesajlarına cevap yazmayacağım. İsteyen takımımıza katılır, istemeyen katılmaz, adı üstünde gönüllülük esası. Sana gerekli cevabı takımdaki arkadaşlar verecektir.

• ayıp valla billahi yaptığınız ayıp
    onca emekle yazılan yazıyı bir anda silmeniz ayıp !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 3 Mayıs 2011; 17:31:57 >
  • Daha yeni başlamama rağmen sağlam bir grafik yakaladım.

Laptop sürekli açık zaten bir işe yarasın
  • pc koca gün download için açık. Başlasamı mı bende? Forumdan hâlâ devam eden var mı?
  • tabi ki takım mevcut ve devam edilyoruz.

takımın tüm projelerle ilgili istatistikleri:
    http://boincstats.com/stats/boinc_team_graph.php?pr=bo&id=460856
    veya
    http://stats.free-dc.org/stats.php?page=teammain&team=Team%20Donanimhaber

takım üyeleri:
    http://boincstats.com/stats/boinc_user_stats.php?pr=bo&st=0&teamid=9fc89104cb037561f8d34a081ae07992
    veya
    http://stats.free-dc.org/stats.php?page=userteamcomb&team=Team%20Donanimhaber

takımımız türkiye'de 2. sırada:
    http://boincstats.com/stats/boinc_team_stats.php?pr=bo&st=0&co=42#2

Türkiye'deki kullanıcılar:
    http://boincstats.com/stats/boinc_user_stats.php?pr=bo&st=0&to=100&co=42

Türkiye'nin dünya genelindeki durumu (47. sıradayız-maalesef):
    http://boincstats.com/stats/country_stats.php?pr=sah&st=0#47

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CanceleratoR -- 9 Ağustos 2011; 0:12:49 >

• Ben overclock.net'in takımında yer alıyorum, buraya geçerim herhalde ancak bir şey soracağım, bu deneyleri görüntülü olarak görme olanağımız var mı? Şimdi sadece yüzde durumunu görebiliyorum ve insan merak ediyor bilgisayar ne hesaplıyor diye :S
  • quote:

Orijinalden alıntı: alpk

Benim de bir sorum var aynı anda bir kullanıcı ile birkaç bilgisayar birden açık olabilir mi?

biraz geç de olsa cevap vereyim. evet bir çok bilgisayardan aynı kullanıcı adıyla projelere katılabilirsin. yüksek kredili kişilerin portföyünde onlarca bilgisayar bulunuyor zaten. bende de 10a yakın var mesela.
  • O anda neleri hesapladığını ekran koruyucu olarak grafiksel şekilde gösterebiliyor. Boinc Manager kurulduğunda zaten ekran koruyucu olarak kendisini ayarlıyor.

Ekran koruyucuyu beklemek istemiyorsan, Boinc Manager'ın "Basit görünüm"ünde, slayt gösterisi şeklinde resimlerin geçtiği bölüme çift tıklarsan ekran koruyucu çalışır (tabi Boinc Manager sadece bilgisayar boşta olduğunda değil, her zaman çalışmaya ayarlı olmalı ki o anda bir hesaplama yapıyor olsun).
    "Gelişmiş görünüm"de ise çalışan bir işi seçince sol tarafta "Grafikleri göster" butonu aktif olur. Ona tıklayabilirsin.

Ha bilimsel bilgileri kastediyorsan da, her projenini internet sitesinde neler yapıldığıyla ve elde edilen sonuçlarla ilgili bilgiler olabiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CanceleratoR

O anda neleri hesapladığını ekran koruyucu olarak grafiksel şekilde gösterebiliyor. Boinc Manager kurulduğunda zaten ekran koruyucu olarak kendisini ayarlıyor.

Ekran koruyucuyu beklemek istemiyorsan, Boinc Manager'ın "Basit görünüm"ünde, slayt gösterisi şeklinde resimlerin geçtiği bölüme çift tıklarsan ekran koruyucu çalışır (tabi Boinc Manager sadece bilgisayar boşta olduğunda değil, her zaman çalışmaya ayarlı olmalı ki o anda bir hesaplama yapıyor olsun).
    "Gelişmiş görünüm"de ise çalışan bir işi seçince sol tarafta "Grafikleri göster" butonu aktif olur. Ona tıklayabilirsin.

Ha bilimsel bilgileri kastediyorsan da, her projenini internet sitesinde neler yapıldığıyla ve elde edilen sonuçlarla ilgili bilgiler olabiliyor.

Yok 3 boyutlu olarak mesela? ilk gönderide var böyle nokta nokta bir dairenin bir şeyini mi hesaplıyor anlamadım, öyle yani

• quote:

Orijinalden alıntı: Sajuuk

quote:

Orijinalden alıntı: CanceleratoR

O anda neleri hesapladığını ekran koruyucu olarak grafiksel şekilde gösterebiliyor. Boinc Manager kurulduğunda zaten ekran koruyucu olarak kendisini ayarlıyor.

Yok 3 boyutlu olarak mesela? ilk gönderide var böyle nokta nokta bir dairenin bir şeyini mi hesaplıyor anlamadım, öyle yani

dediğim gibi onlar ekran koruyucu olarak ya da anlattığım şekilde görülebiliyor. yalnız her projenin grafiği olmayabilir. hepsinin yok yani.
    ikinci konu da, yukarıda yazdığım gibi o anda çalışıyor olmalı. yani bilgisayar boşta olduğunda değil her zaman çalışmaya ayarlı olmalı ki tıklayıp görebilesiniz. yoksa ekran koruyucunun devreye girmesini beklemelisiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CanceleratoR -- 9 Ağustos 2011; 23:42:46 >

• Kırmızıyla yuvarlak aldığım butona tıklamak ya da ya da bölgeye çift tıklamak gerekiyor.

• peki bununla fah ı aynı anda çalıştırsam ne olur var mı hiç deneyen
  • çalışır ancak işlemci gücünü aralarında paylaşırlar. yaklaşık olarak yarı yarıya olur. ikisini bir arada çalıştırmak anlamsız bence ya fah ya da boinc te folding tarzı projelerden biri seçilmeli rosetta wcg gibi.
  • Arkadaşlar, boinc projelerinde bugüne kadar elde edilen neticelere ilişkin yapılan yayımlara buradan ulaşabilirsiniz.

http://boinc.berkeley.edu/wiki/Publications_by_BOINC_projects

paranoyaklara kapak olması dileklerimle..

Diğer yandan konumuzu hiç haber verme zahmetine girmeden üst konu olmaktan çıkaran DH yönetimine de sevgi ve saygılarımı yolluyorum..

Takımın adını da neden donanımhaber koyduğum konusunda da birkaç aydır inanılmaz ötesi pişmanlık yaşıyorum bu olay yüzünden..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CoolnQuiet -- 19 Eylül 2011; 22:07:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: CoolnQuiet

çalışır ancak işlemci gücünü aralarında paylaşırlar. yaklaşık olarak yarı yarıya olur. ikisini bir arada çalıştırmak anlamsız bence ya fah ya da boinc te folding tarzı projelerden biri seçilmeli rosetta wcg gibi.

teşekkür ederim cevap için. bence de gücü bölmektense böyle tek koldan gitmek daha mantıklı
  • Deneyelim bakalım
  • Arkadaşlar Amd 6850 karta sahibim. SETI@Home Beta'da destek var dediler. Katıldım ama GPU nasıl aktif edebilirim? Lütfen yardım edin.
  • bulunsun mesajım harika bir şey...
  • 
Sayfa: önceki 5859606162
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.