Şimdi Ara

Doları düşüren ülkeler = Katar + Suudi Arabistan +Kuveyt

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
930
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Nereden geldiği belli olmayan dolar miktarı (Merkez Bankası buna “Net Hata ve Noksan” diyor) her yıl 10 milyar doları aşmaya başladı. Bir yıl önce, ülkeye giren 2 doların 1 dolarının nereden geldiği belli değildi. 2016 yılında ülkeye giren 3 doların 1 dolarının nereden geldiğini bilemiyoruz. Kim gönderiyor bu dolarları? Neden sahibi bilinmiyor. Ama bizim açığımızı kapatıyor,e konomimize katkıda bulunuyor? Döviz açığımızı (cari açığı) yurt dışından değişik kanallardan yurda giren dövizle finanse ediyoruz.

Normal kanallardan ülkeye giren döviz; (1) Doğrudan yatırım için gelen döviz, (2) Portföy yatırımı için gelen döviz, (3) Kredi olarak gelen döviz. Bu 3 kanaldan giriş/çıkış yapan dövizi “sermaye hareketleri” olarak izliyoruz.

Ne var ki son zamanlarda döviz açığımızı sermaye hareketiyle, bu normal üç kanaldan ülkeye giren dövizle değil de (net hata ve noksan kalemiyle) Nereden geldiği belli olmayan dövizlerle finanse eder hale geldik.

- 2015 yılında, sermaye hareketiyle ülkeye gelen döviz 10.1 milyar dolar. Nereden geldiği belli olmayan döviz 10.2 milyar dolar.

- 2016 Yılında sermaye hareketiyle ülkeye giren döviz 22.3 milyar dolar. Nereden geldiği belli olmayan döviz 11.0 milyar dolar.

Merkez Bankası tarafından 2005 yılında yayınlanan bir notta net hata ve noksan rakamlarının kaynağı şöyle anlatılıyor:

- İthalat veya ihracat için malın hareketi ile ödemenin farklı bilanço dönemlerine yansımasında zaman uyumsuzluğu,

- Gümrük işlemlerine ilişkin beyanat hataları (ithalat veya ihracat rakamlarının az veya fazla gösterilmesi),

- Ödemeler dengesindeki çeşitli kalemlerden elde edilen gelirlerin sistem dışına (yastık altına kasalara) çıkarılması veya finansman esnasında sistem dışından kaynak kullanılması seklindeki kayıt dışı işlemler,

- Bazı verilerin (turizm ve bavul ticareti) anketleelde edilmesindeki hatalar.

Hata olur da... Hatanın giderek büyümesi, normal yollardan giren döviz boyutuna ulaşması şaşırtıcı. 2002’den 2016 sonuna kadar nereden geldiği belli olmayan döviz girişi 40.9 milyar dolar...

Ekonominin çarkı neredeyse, nereden geldiği belli olmayan dolarlar sayesinde dönüyor. Neredeyse, cari açığı nereden geldiği belli olmayan dolarlarla finanse ediyoruz. Nereden geldiği belli olmayan dolarlar olmasa, döviz kıtlığı çekeceğiz. Dolar fiyatını dizginlemek mümkün olamayacak.

Rivayet muhtelif

İyi de bu dolarlar nereden geliyor? “Şehir efsanelerine” (halkımızın kendi kendine yaptığı açıklamalara göre):

(1) Bu dolarların kaynağı, bizim, Türklerin yurt dışındaki döviz hesapları. Sıkıştıkça dışarıdan döviz getiriyorlar. Türklerin yurt dışında her yıl bu büyüklükte döviz getirecek bollukta kaynaklarının olması, bu kaynağın bir türlü tükenmemesi inandırıcı değil.

(2) Bu dolarları Iraklılar, Suriyeliler, kendilerini güvende hissetmeyen Araplar Türkiye’ye getiriyorlar. Yabancılar dolar getirince ya bankaya yatıracaklar, ya harcayacaklar ki getirdikleri döviz cari açığın finansmanına katkı yapsın. O zaman da nereden geldiği bilinir. Getirilen dolarlar sandık içinde, bavulda saklanıyorsa, hesaba girmez.

(3) Katar, Suudi Arabistan, Kuveyt gibi dost Müslüman ülkeler, Türk ekonomisine destek vermek için dolar gönderiyorlar. Bu gerçekse, o zaman da bu dolarların gene banka hesaplarında görülmesi gerekir.

(4) Hesap hatası denilmesi zor. Çünkü bu büyüklükte hesap hatası yapılamaz.

Döndük dolaştık aynı noktaya geldik. Nereden geliyor bu dolarlar? Büyüklerimiz ne demişler? “Üzümünü ye de... Bağını sorma...”

İşte o durumdayız.

Gelen dolarları afiyetle yiyoruz. Kime teşekkür edeceğimizi bilemiyoruz.

GÜNGÖR URAS / MİLLİYET

• Özetle; ülkeyi sattılar şimdi de para için arapları yalıyorlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nereye kadar peki

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu ulkenin dogusunda kacakcilik normal bir hadise. Ayrica dogudan Avrupa ya uyusturucu satisinda kopru ulkeyiz. Buralardan da kayit disi ciddi para girisi var.

• 2023de 1tl 4 dolar olacak

• Anlasma var bi kere

• Beyler kara para aklandiği doğru fakat Varlik fonuna devredilen sirketler su anda ipe dizilmis Essek gibi kullaniliyor dolar ve Euro'yu dusurmek için+Yabanci sirketlere arsa satiliyor ve kasaya euro dolar giriyor.Satma girisimleri hiz kazandi.Yakinda Thy ellerinden cikarmayi dusunuyorlar bahaneleri zarar etti.

• valla arkadaşlar bu gazlı balon patlayınca ülke 100 değil 500 sene geriye gidecek, tabi ülke kalırsa
  • Yazıyı okumadığına eminim.. Adam zaten yazıda doların nerden geldiğinin bilinmediğini ve olası ihtimallerin gerçek dışı olduğunu açıklamış. Zaten yazıda doların nerden geldiği sorgulanmakta? Ortaya bi iddia atmamış ki kanıt gösterip senin karnını doyursun..

• Dolar yükseliyor

Batırdınız ülkeyiiiiiiiii Batırdınız

Dolar düşüyor

Dolar neden düşüyor, kara para alıyorlar, yok araplar bilmem ne

Güzel kafa valla

• quote:

Orijinalden alıntı: mmm2515

Dolar yükseliyor

Dolar düşüyor

Güzel kafa valla

Ben kara para getirdiler anlamında devleti suçlamıyorum. Kara parayı şirketler getirir zaten. Vergiden kaçmak için vb.

Ben dolar ne zaman çıksa, körfez Araplarının sıcak parasıyla günün kurtarılmaya çalışıldığından bahsediyorum.

Dolar hafiften düşüyor evet. Peki sende bu oluşan fırsat nasıl değerlendiriliyor?.. Hiç..

Mevcut hükümet dediğim gibi sadece günü kurtarıyor. Benim kızdığım nokta budur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Dolar yükseliyor hükümet suçlu dolar düşüyor hükümet suçlu. Tarafınızı seçin artık hainler.

• Türkiye, Arabistan, Katar, Kırgızistan ve BAE bir araya gelip islam birliği oluşturulmalı bir an evvel.

• anahtar teslim türkiye
  • quote:

Orijinalden alıntı: zeus_1907

valla arkadaşlar bu gazlı balon patlayınca ülke 100 değil 500 sene geriye gidecek, tabi ülke kalırsa

Balon patlayınca artık zil takıp oynarsınız.yahu 2007'den beri battıktan bittik gidiyoruz edebiyatı ile felaket tellallığı yapıyorsunuz.sene oldu 2017 hale aynı terane.bir bitmediniz yahu.hayır ülke batsa 2001den beter olsak elinize ne geçecek.aaa krizi bildiniz diye madalya mı verecekler.sizin bilip bizim bilmediğimiz bir şey varsa deyiverinde bizde tellallık yapalım.Türk milletinin en iyi bildiği iş bir siyaset bir teknik direktörlük sanırdım üçüncüsü ekonomiymiş.bir forumda herkes mi ekonomi profösörü olur arkadaş.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Civitas Terrana

quote:

Orijinalden alıntı: mmm2515

Dolar yükseliyor

Dolar düşüyor

Güzel kafa valla

Ben kara para getirdiler anlamında devleti suçlamıyorum. Kara parayı şirketler getirir zaten. Vergiden kaçmak için vb.

Ben dolar ne zaman çıksa, körfez Araplarının sıcak parasıyla günün kurtarılmaya çalışıldığından bahsediyorum.

Dolar hafiften düşüyor evet. Peki sende bu oluşan fırsat nasıl değerlendiriliyor?.. Hiç..

Mevcut hükümet dediğim gibi sadece günü kurtarıyor. Benim kızdığım nokta budur.

Ben genel konuşmuştum

Konuya gelince

Ülkenin gerçeklerini görmeden

Süperiz demek ne ise

Berbatız demekte aynı şeydir

Ne süperiz hatta süperliği geçtim iyiyiz ne de çok kötüyüz

Belini doğrutlmaya çalışan ama hem sırtındaki kamburlardan hemde üzerine yapışmış kene gibi emen asalaklardan bir türlü kurtulamadıpından hep bir çırpınış içinde olan bir ülkeyiz

Bazen sendelesek te bazen düşeyazsak ta sonrasında yine çırpınış pozisyonuna dönen ilginç bir kısır döngüyü yaşayan bir ülkeyiz

Ne zamanki sırtımızdaki kamburlardan

Bedenimize yapışmış asalaklardan kurtuluruz işte o vakit dimdik ayakta durabilecek bir ülkeyiz ayrıca

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.