Şimdi Ara

Dolardaki artış teknolojik ürünlerin fiyatını nasıl etkileyecek?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
0
Favori
2.099
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dolardaki artış teknolojik ürünlerin fiyatını nasıl etkileyecek?

Dolar kurundaki hareketlilik teknoloji başta olmak üzere ithal ürünlerin fiyatlarında önemli bir hareketliliğe sebep olacaktır. Henüz teknoloji mağazaları bu noktada bir zam kararı almış ya da uygulamış değil ancak bu durum çok da uzun vadeli olmayacak gibi görünüyor.

Posta Gazetesi’nin sektör temsilcilerine yönelttiği sorular da bu durumu işaret eder nitelikte. Yaygın kanı, stokların tükenmesinin ardından zammın kaçınılmaz olacağı yönünde. Yılbaşı hareketliliği de işin içine girince muhtemel zamlar çok da uzak olmayacağa benziyor.

%5 - 10 Arasında Zam Gelebilir 

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen, şirket olarak 4-5 haftalık stoklarla çalıştıklarını, bu stokların tükenmesinin hemen ardından % 5-10 arasında değişen oranlarda zam gelebileceği vurgusunu yapıyor. Döviz kuru bu hareketliliğe devam ettiği takdirde yılbaşına kalmadan zamlı fiyatların tüketiciye yansıtılacağı tahmin edilmiş.

Media Markt İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım ise stoklu çalıştıklarından yıl başına kadar bir zam öngörmediklerini vurgulamış ancak yılbaşından sonra bir değişliklik olabileceğini de belirtmeden geçmiyor. Teknosa tarafından da benzer nitelikte açıklamalar var.

Dolar kuru haftayı 3,37TL ile kapattı 

Merkez Bankası Müdahale Etti 

An itibariyle birçok satış noktası kampanyalarına ara vermiş durumda. Reklam bütçelerinde kesintiye giden bazı şirketler, stoklar eritilene kadar tedbirli davranmaya başlamış durumda. Sektör sonrasında piyasada oluşacak duruma göre hareketlenecek gibi görünüyor. Bu tür zamlara hızlı reaksiyon gösteren Apple cephesinden de henüz bir adım gelmiş değil.

Dolardaki hareketlilik nedeni ile gündemine döviz kurunu alan Ekonomik Koordinasyon Kurulu, bugün bir takım kararlar alarak uygulamaya koyacak. Ülke içi ve dışındaki etkilerle ateşi düşürülemeyen dolar için Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde piyasaya likidite sağlamak adına 700 milyon dolarlık döviz satımı yapmıştı.

• Umarım daha da kötü olur | Dolar 4 tl olsun kimsenin çıtı bile çıkmaz

• Biz Türk lirası aldığımız için bizi ilgilendirmez. Hem 2023 de bor çıkaracağız. O zaman süper güç olacağız. Cumhurbaşkanımız in dediği gibi oyuna gelmeyelim. Dış güçler bizi kıskanıyor. Çekemiyorlar bizi. Allahın izniyle cumhurbaşkanımiz başkan olduğu zaman kimse bizim karşımızda duramayacak.

• Ne güzel 90'lara döndük.

Artık yurt dışından playstation isteriz almancılarımızdan o zamanlar olduğu gibi,bir yazın birde bakmışız bavulu açıyorlarki ps4 ve içinden exc 2-3 oyun dünyalar bizim olur
  • Teknoloji marketleri Telefonları TL olarak alıyor, oyüzden donanım parçası alırkenki değişen kur fiyatı tüketiciyi etkilerken telefonları etkilemiyor, ay başından önce zam beklemem ben açıkçası

• Volkswagen , iPhone , Nvidia Ekran kartı alacaklar maalesef gene bamya..
  • Apple fırsat bu fırsat %20 bindirir. En ucuz iPhone 7 Plus 400 lirayı geçecek :(

• ekonomik kriz var resmen. ama hükümet yetkililere önlemler alacağına iyice yangına benzin döküyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: toysican

Biz Türk lirası aldığımız için bizi ilgilendirmez. Hem 2023 de bor çıkaracağız. O zaman süper güç olacağız. Cumhurbaşkanımız in dediği gibi oyuna gelmeyelim. Dış güçler bizi kıskanıyor. Çekemiyorlar bizi. Allahın izniyle cumhurbaşkanımiz başkan olduğu zaman kimse bizim karşımızda duramayacak.

Burada ironi yapmak çok tehlikeli, haberiniz olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunlar zam değil, zamcık!

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • zene dokunmasalar

• Hayatimda ilk defa bir telefona 500 tl den fazla vermeye karar verdim ve iphone se aliyim dedim. bu gidisle ben alcagima kadar 500 tl zam yaparlar bende vazgecerim.
    buyuksun dolar beni zarardan kurtardin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yılbaşına kadar durumları toparlayıp fotoğraf makinesi alayım diyordum ama fiyatlar şu an bile el yakıyorken o zamana daha da uçacak demek. Ne hale geldi ülke yahu. 2001'deki o büyük krizde bile ülkenin ekonomisi daha iyiydi en azından pahalılık yoktu bu denli. O zamanki dolar kurunun altı sıfır atılmış haliyle ulaştığı maksimum kur 1,63 TL idi. 1,63 nere 3,40 nere yazıklar olsun. O zamandan bu zamana dolar ~%109 artmış. Şimdi bile 1,63 olsa fiyatlar yarı yarıya düşer. Maşallah ekonomimiz çok istikrarlı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dahada artsın zaten batmışız dahada batalım 3 lira sabit olacaksa ülkeyi kapatalım zaten o yüzden dahada artsın.

• donanımhaber takipçileri bunu beğenmedi.

• Ben hep 50 liralık teknoloji aldığım için sorun yok.
  • ulan çinden ucuza telefon alıyorduk artık o da pahalı gelmeye başladı
  • Eyy dölar,eyy avro sen kimsin yaa!

İşin kötü tarafı bu daha iyi günlerimiz gibi,düşünsene yarın eyy avrupa,abd vs. sen kimsin ya dendiği için amborgo yersek o zaman işte dolar,euro gerçekten bizi ilgilendirmeyecek çünkü dışardan çöp bile alamayacağız.

Komik tarafı yüzde yüz yerli diyenler montaj yapacak parça bile bulamayacaklar
  • Doların vanasını açık unutmuşlar . Kapatmıyorlar da akıp gidiyor yazık .

• quote:

Orijinalden alıntı: enizam

Bunlar zam değil, zamcık!

Hiç kimseden çekinmeyen ADAM gibi ADAM dı.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.