Şimdi Ara

dolar yükseliyor araç fiyatları yükseliyor / mb başkanı görevden alındı (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
135
Cevap
3
Favori
10.773
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
159 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Fiat egea 1.6 Multijet lounge paket 220 bin TL olmuş ...
    Bu aracın sıfır fiyatı bir kaç sene öncesine kadar 110 bin lira iken düşücek diyenler araba 220 bin olmuş hala düşücek diyor düşüceğine inanıyor..
    Üstelik bahsettiğim yerli üretim bir araç ithalat malı da değil..

Bazı insanlar cidden hayal aleminde yaşıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkmoon34 -- 31 Mart 2021; 11:36:24 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • beyler bu konu dolar 6,9dan 7,2ye çıkınca artacak diyenlere idi. bi gecede memlekette dolar %20 arttı bunu kimse beklemiyordu. dolar çıktığı günün ertesinde 2021 araçlar gelecek demeye başladılar zaten hepsi danışıklı dövüş.

• quote:

Orijinalden alıntı: büdünün kaşı

beyler bu konu dolar 6,9dan 7,2ye çıkınca artacak diyenlere idi. bi gecede memlekette dolar %20 arttı bunu kimse beklemiyordu. dolar çıktığı günün ertesinde 2021 araçlar gelecek demeye başladılar zaten hepsi danışıklı dövüş.

Bunu kimse beklemiyordu demek yanlış bir ifade bir kaç yerde yazdık anlattık anlatmaya çalıştık kalıcı bir indirim olabilmesi için ne gerektiğini şimdi dahada fakirleştik ve fakirleşmeye devam edeceğiz şimdi cebimden daha fazla ödeyeceğim hayırlı uğurlu olsun

kötü günler geride kaldı şimdi daha kötü günler bizi bekliyor umalım da dolar 10 tl olmasın o zaman da yeni konular açılır devran böyle döner gider

Bu ülke paradan altı sıfır attı. Dolar 10 tl olunca bir sıfır atarız ŞAK dolar tekrar 1 tl olur araç fiyatları da ucuzlar ...

• quote:

Orijinalden alıntı: m_kucukaksoy

Bunu kimse beklemiyordu demek yanlış bir ifade bir kaç yerde yazdık anlattık anlatmaya çalıştık kalıcı bir indirim olabilmesi için ne gerektiğini şimdi dahada fakirleştik ve fakirleşmeye devam edeceğiz şimdi cebimden daha fazla ödeyeceğim hayırlı uğurlu olsun

kötü günler geride kaldı şimdi daha kötü günler bizi bekliyor umalım da dolar 10 tl olmasın o zaman da yeni konular açılır devran böyle döner gider

Bu ülke paradan altı sıfır attı. Dolar 10 tl olunca bir sıfır atarız ŞAK dolar tekrar 1 tl olur araç fiyatları da ucuzlar ...

Alıntıları Göster

hocam dolar 6,85e gidiyordu açık açık naci ağbal alınmasa görevden. 7,19 altına inmişti. pazartesi gidecekti muhtemelen ancak bu dönemde yurtiçi piyasa zaten geberik ihracat, dolar lazım old. için rte müdahale etti direkt herhalde diye tahmin ediyorum. piyasa 1 puan bekliyordu, yoksa naci ağbal görevden 1 puan fazla verdi diye alınacak bi adam değil. 20 ayda 4 kez mb başkanı değişeceğini öngörmedi kimse. faizi indirende arttıranda gidiyor. abdde 1987-2006 yılları arasında 19 sene görev yapmış 4 başkan görmüş fed başkanı var. bizde 19 senelik hükümetin son 20 ayında 4 kez değişti. bunu kimse anlamadı, anlam da veremedi. tamm memleket sürprizler ile dolu ancak bunu kimse anlamadı. fiyatlar yukarı yapışmıştı tabi hemen inmezdi ancak nisanda yeni gelecek 2021ler ile baya uyguna gelecekti araçlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi büdünün kaşı -- 31 Mart 2021; 13:11:18 >

• büdünün kaşı kullanıcısına yanıt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mithrandir24 -- 31 Mart 2021; 14:15:43 >
  • mithrandir24 kullanıcısına yanıt

bi üstteki mesajımı oku. evet beklemiyordu kimse mb başkanının görevden alınmasını

• büdünün kaşı kullanıcısına yanıt
    beni yanlış anlamayın görevden alınan Merkez Bankası Başkanları öyle habersiz iş yapamaz emir verilir yaparlar siz yeter ki kriz çıkartmak isteyin elbet bir sebeb bulunur
    geçen hafta kabine için geçen bir isim vardı bilerek yapılan asılsız haber yada asıl bilemeyiz doları çıkışını birde o etki oldu
    öyle dış güçler, haclı birliği gibi kavramlar artık dışardan seyrediyor çünkü onlara gerek kalmadan krizimizi biz çıkartıyoruz

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • m_kucukaksoy kullanıcısına yanıt

yok hocam yanlış anlaşılacak bişey belli zaten kendileri suni kriz çıkarttı. millet dolarları yüksekten bozsun diye. benimde anladığım o. mantıklı ve normal bi ülke yönetiminin yapacağı bi şey değil bunlar çünkü. dış güçler işin hikaye kısmı. bütün kavramların içi boşaltılıyor zaten siyaset için. suriyeliler için sinan alçın demişti ekonomist. adamlar bi toplantıda inşaat sektöründe ucuz işçi gücü ile katma değer yarattılar diye söylemişler. adamların ensar olduğu için burda tutulduğu vs sana bana söylenen. inşaat sektöründe ucuz iş gücü ile karlılıkları deli artmış. millet teknoloji ile katma değer yaratır, bizimkiler ucuz iş gücü ile sosyal dokuyu bozmak uğruna her şeyi yapıyorlar. iğrendim artık. araba %50 ye indi %80e çıktı. 10 senede 1 araba alalım dedim adamlar resmen dalga geçiyor milletle. alkol sigara kullanmam. adamlar porş ile koko çekiyor, sana bana %50ye indi diye seviniyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: fatihm

"Temmuzdan Kasıma hiç bir ekonomik göstergede bir değişiklik yok" demişsiniz, bir dakika içinde benim aklıma gelen ekonomig deişkenler, 1 temmuz Euro = 7.75 2 Kasım 9.79, Mevsimsellik etkisi (Yaz aylarında ikinci el araç fiyatları artış eğilimi gösterir), Temmuz ile Kasım arasında 5 aylı süreçte TUIK'e göre %6,84 enflasyon olmuş, (TUIK rakamlarını 2 ile çarpmak lazım aslında), Pandemi nedeni ile sıfır araç üretimi azaldı haliyle araç arzının düşmesi, pandemi nedeni ile araçlara olan talepte artış. Neredeyse bütün ekonomik değişkenler değişmiş gibi sanki.

temmuzdan kasıma; 2007 model bir aracın fiyatının 290.000 den 520.000 e çıkmasını gerektirecek bir değişiklik olmadı.

• Tamam

• bazısı zam yapmak için her fırsattan faydalanmaya çalışıyor...

• texjrwillerjr T kullanıcısına yanıt
    eylülde gelen ÖTV düzenlemesi ve kurdaki oynaklık ana sebebi

• quote:

Orijinalden alıntı: m_kucukaksoy

eylülde gelen ÖTV düzenlemesi ve kurdaki oynaklık ana sebebi

ben de diyorum ki rasyonel tükecinin olduğu bir ülkede sıfır araç fiyatlarının artışı ikinci ele yansımaz, tamamen alakasız metalar. hele ki kur gibi, vergi artışı gibi artışları ikinci ele yansıtmak ikinci eldekileri aptal yerine koymaktan başka birşey değil.

• texjrwillerjr T kullanıcısına yanıt
    bu gün aldığınız araca yarın satıcı olacaksınız satıcı olduğunuzda piyasa yerine ucuza verecekseniz size saygı duyarım yok sahibinden ve türevleri sitelerinden ortalama fiyat alıp fiyat belirlersiniz yazdığınız ne anlamı kaldı piyasanın dinamikleri böyle yaşadığımız ülke bu şekilde

• quote:

Orijinalden alıntı: texjrwillerjr

ben de diyorum ki rasyonel tükecinin olduğu bir ülkede sıfır araç fiyatlarının artışı ikinci ele yansımaz, tamamen alakasız metalar. hele ki kur gibi, vergi artışı gibi artışları ikinci ele yansıtmak ikinci eldekileri aptal yerine koymaktan başka birşey değil.

Alıntıları Göster

Türkiye pazarı şartlarını görmezden geliyorsunuz bence. Alım gücü çok düşük ve kişi başına düşen otomobil sayısı da çok düşük bu sebeple ikinci ele talep amerika, avrupa gibi pazarlara göre -oranla- çok daha yüksek. Değer kaybı da bu yüzden daha düşük. İşçiliğin ucuz olması gibi faktörler bu durumu doğrudan destekliyor. İkinci el araç sorun çıkarma, problem vb. "risk" sebebiyle çok değer kaybeder gelişmiş ülkelerde ancak Amerika, Avrupa' da 3-5 bin dolar tutan bir onarım bizde tabi daha düşük standartlarla da olsa 3-5 bin lira tutacaktır, örnek. Sanayiler, tamirciler harika yerler demiyorum ancak işçilik ucuz, beklentiler de düşük. Orada 10 yıllık bir otomobilin değeri komik seviyelere inmiştir ama burada atıyorum dördüncü sahibi sıfır otomobil gibi alıyor. Çünkü sıfırını alacak kişi sınırlı. İstanbul' da bile sınırlı. Artık daha da az. Alım gücü ve şartlar meselesi. İkinci el otomobil bence bizim gibi teknik sevmez toplumlarda büyük risktir ancak piyasa her zaman rasyoneldir.   Sorun devletin otomobili düzenli vergi artışları ile yatırım aracına dönüştürmüş olması. Sürekli değer kaybeden para birimini de ekleyelim. Pazardan aldın bir tane, üç sene kullanıp eve geldin 5 tane (...) Eğer birgün ÖTV indirimleri başlarsa, ikinci el otomobil değerlemesi zamanla normalleşebilecektir, tabi diğer faktörlerin etkisi devam ederken olacağı ölçüde. Malesef durum bu.

• Neye gelmiyor bütün listelere döşediler.

• Kalsiyum 17 kullanıcısına yanıt

güzel bir cevap olmuş, yazdıklarınızı çok doğru buluyorum.

• Evet inanmayın çünkü arttı zaten

• Tamam hsksjsjshdhskdj
    https://www.facebook.com/126041630760593/posts/4627347800629931/

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.