Şimdi Ara

dolar yükseliyor araç fiyatları yükseliyor / mb başkanı görevden alındı (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
135
Cevap
3
Favori
10.774
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
159 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle şunu kavramak lazım 2 sene önceki 75000 birim para ile su an ki 143000 birim para aynı. Şöyle anlatalım 2019 Ocak altın gramı 217 TL 75000 birim para ile 345 gram altın alabilirsiniz. 26 Şubat 2021 143000 ile bugün 345 gram altın alabilirsiniz. Hesap ortada aracının fiyatını yükseltenler sadece parasının değerini korumuş ortada kar yok hatta bence zarar var 2019 yılında aldığı aracın üzerine 30 bin koyduğunda alabileceği araç icin bugün belki de 100 bin koymasi bile yetmiyor. Bu süreçte her şey artarken ÖTV de yerinde durmadı tabi onada güzel bir ayar çektiler. Hesap ortada şimdi gelelim araç fiyatlarına bu ortamda neden araç fiyatları düşsün? Kısmi düşebilir elbette olabilir bu dönemlik düşüşler her yıl oluyordu ama öyle astronomik düşüşler zor benden söylemesi. ( Basit hesaplar sundum al-sat fln yaptığım yok sadece boş hayallere kapılmayın diye yazıyorum geçen sene fiyatlar çok yukseldi düşüş olur diye Haziran ayına kadar aracımı almak icin bekledim Mart ayında almış olsam 20 bin daha uyguna alacaktım.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shark1907 -- 27 Şubat 2021; 15:27:28 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Millet burda araç alınmasın fiyatlar düşsün minvalinde ahkam keserken şubat'ta araç satış rakamları 58 ile 61 bin civarında bekleniyor... 100 150 kişi burda piyasayı şekillendireceğini sanıyor.... Bu kadar arz varken bazı araçlar yüzde 50'lik dilime girer mi diye bekleyenler var ne yazık ki... Daha geçenlerde adamın biri bayide 450'lik arabayı almış renk konusunda kararsızlık yaşıyordu... Özetle millette deli paralar var... Ayrıca herhangi bir bayiye gidip istediğim pakette, istediğim renkte hangi aracı bulursam piyasa o zaman düzelecektir diye düşünüyorum.... Kimse kendini kandırmasın...

• Hepsi çakal cukal takımı piyasanın düşmesini hazmedemiyorlar.Dunde Antebin en büyük galericisindeydim adam kemkum etti piyasa düşüyor diyemedi kivrandi durdu.Piyasa dusmeyecek olsa saticilar böyle tutusmazdi.Sizleride Facebook'taki ikinci el araclarla mücadele grubumuza bekleriz.

• quote:

Orijinalden alıntı: ghost43

Araba piyasasiniı kaç senedir takip ederim.hic çıktığı yerden aşağıya çok düşmedi olduğu yerde kalıyor keşke düşse

Daha önce 3 katına çıktığı olmusmuydu hic

• VolkanCOO kullanıcısına yanıt
    Olmustu
  • Araçların gerçekten satılmadığı piyasanın felaket derecede kötü olduğu kesin fakat kardeşim bu üçkağıtçı kazıkçı türk milletinde nasıl bir sabır varsa,nasıl bir inat varsa kesinlikle öyle gözle görülür şekilde kimse fiyat indirmiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ykaya1983

Araçların gerçekten satılmadığı piyasanın felaket derecede kötü olduğu kesin fakat kardeşim bu üçkağıtçı kazıkçı türk milletinde nasıl bir sabır varsa,nasıl bir inat varsa kesinlikle öyle gözle görülür şekilde kimse fiyat indirmiyor.

Kesinlikle herşeyin özeti bu. İlanları en düşük fiyattan sıralıyorum en üstte sıfır km ve model yılı en yüksek araç var Altlarında ise km si artan ve model yılı düşen arabalar.

Bu kişiler bi de sosyal medyada falan ilanlarını paylaşabiliyorlar. Sıfır daha ucuz diyen olunca da onu al kardeşim sen yorum yapma diyorlar 

İşte sonra 2. el durdu bitti. E nasıl bitmesin ? PAHALI ÇÜNKÜ. SIFIR DA PAHALI 2. EL DE. Daha ne kadar artsız acaba ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tsfirtina -- 27 Şubat 2021; 19:54:30 >

• kredi faizleri çok yüksek. bu nedenle piyasada canlı para kıtlığı var. böyle devam edemez. marttan itibaren faiz indirimi başlarsa, zaten yükselen döviz coşacaktır. sıfır araç fiyatları, mecburen döviz kuruna paralel olarak artacaktır.

• Forum ne diyorsa tersini yapın her zaman, milletin 2080 ti ekran kartlarına 6 ya satamazsınız 3 e düşecek diyordu burdakiler şimdi 7lik ekran kartı 14 oldu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1 dolar.1 tl.yani 1 birimdir.aksi halde sorun vardir

• Dolar bazlı gelen bir ürün nasıl olur da dolardan etkilenmez :) ?

Kendimizi kandırmanın bir mantığı yok. Fakir Kemancı arkadaşıma katılıyorum.

• coviden C kullanıcısına yanıt

Ekonomimiz çin gibi her haltı üretmedikçe veya abd gibi arge yapıp cep telefonu gibi yeni icatlar çıkartmadıkça yada Arabistan gibi artezyen kuyusu gibi petrol çıkmadıkça kolay kolay düzelmez.

Yeni teknolojileri üretmeyip belli bir süreliğine kiraladıkça (altta açıklarım) herşeyin fiyatı artar da artar. Bu dolar olur başka bir şey olur.

Yeni bir satın aldığınızda aslında teknolojiyi kiralarız. Misal cep telefonu aldınız 2 sene sonra bozulur. Hadi bozulmadı diyelim 10 sene sonra yeni uygulamaların hiçbirini çalıştırmayan günde 3 kere sarjı boşalan bir şey olur. Araba içinde 1.000.000 km yi görürseniz bilin ki şanslısınız.

Sonuçta ekonomi düzelmedikçe hiçbir şeyin normal olmayacağı belli

• kolay kolay düşmez dolar sürekli açık veriyor ekonomi. ülkede malum hizmet diye yapılan köprüler otoyollar döviz geçiş garantili zararını hazine karşılıyor. tek çözüm bence imfeden düşük faiz borç almak aldığı parayada sanayi teknoloji daha çok ham madde çıkarabileceğimiz alanlara yatırım yapmasıdır. yoksa daha kötüye doğru adım adım gidiyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: shark1907

Öncelikle şunu kavramak lazım 2 sene önceki 75000 birim para ile su an ki 143000 birim para aynı. Şöyle anlatalım 2019 Ocak altın gramı 217 TL 75000 birim para ile 345 gram altın alabilirsiniz. 26 Şubat 2021 143000 ile bugün 345 gram altın alabilirsiniz. Hesap ortada aracının fiyatını yükseltenler sadece parasının değerini korumuş ortada kar yok hatta bence zarar var 2019 yılında aldığı aracın üzerine 30 bin koyduğunda alabileceği araç icin bugün belki de 100 bin koymasi bile yetmiyor. Bu süreçte her şey artarken ÖTV de yerinde durmadı tabi onada güzel bir ayar çektiler. Hesap ortada şimdi gelelim araç fiyatlarına bu ortamda neden araç fiyatları düşsün? Kısmi düşebilir elbette olabilir bu dönemlik düşüşler her yıl oluyordu ama öyle astronomik düşüşler zor benden söylemesi. ( Basit hesaplar sundum al-sat fln yaptığım yok sadece boş hayallere kapılmayın diye yazıyorum geçen sene fiyatlar çok yukseldi düşüş olur diye Haziran ayına kadar aracımı almak icin bekledim Mart ayında almış olsam 20 bin daha uyguna alacaktım.)

verdiğiniz örnek çok yanlış: altın finansal bir kıymettir, likittir otomobil ise bir mamul. mamulün kıymetini altın gibi koruması realist bir ekonomide söz konusu değildir. altın piyasası spekülasyona son derece açıktır. bugün birşey oldu altın gramı 1000 tl ol hop bütün araçların fiyatını ikiyle mi çarpacağız altın karşısında değer kaybetmesin diye? lütfen biraz izan.

• Evet dolar yükseliyor araç fiyatları düşecek diyenlere inanın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fakir Kemancı kullanıcısına yanıt

ötv indirimi gelcekti bi ara zam geldi bende tersini düşünüyorum hep:)

ayrıca taksit geldi zaten zamlanacak üstüne ben ötv zammı bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hakan.. -- 18 Mart 2021; 8:50:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: texjrwillerjr

verdiğiniz örnek çok yanlış: altın finansal bir kıymettir, likittir otomobil ise bir mamul. mamulün kıymetini altın gibi koruması realist bir ekonomide söz konusu değildir. altın piyasası spekülasyona son derece açıktır. bugün birşey oldu altın gramı 1000 tl ol hop bütün araçların fiyatını ikiyle mi çarpacağız altın karşısında değer kaybetmesin diye? lütfen biraz izan.

Alıntıları Göster

Hocam sonuçta arkadaşın söylediği tarihlerde alım gücünün düştüğü gerçeğini değiştirmez. Sizin hesabınıza göre 5 sene önce Toyota corollayı 50 bine alan birisi şimdi aynı aracını 50binin altında satması lazım . Siz o durumda olsaydı 30-40 bin arasında aracınızı şuan satarmıydınız?

• quote:

Orijinalden alıntı: sml_akyz

Hocam sonuçta arkadaşın söylediği tarihlerde alım gücünün düştüğü gerçeğini değiştirmez. Sizin hesabınıza göre 5 sene önce Toyota corollayı 50 bine alan birisi şimdi aynı aracını 50binin altında satması lazım . Siz o durumda olsaydı 30-40 bin arasında aracınızı şuan satarmıydınız?

Alıntıları Göster

şöyle düşün, 5 yıl önce aldığın buzdolabını değiştirmek istediğinde aynı paraya ikinci elde satmayı düşünüyor musun? otomobile sonuçta bir tüketim ürünüdür ve bu kadar değer verilmesi ancak 3. dünya ülkelerinde olur. wheeler dealer da hiç mi seyretmiyorsun 10 senelik maseratiyi sıfır fiyatının % 10 na alıyor adam. ha keza amerikada yada almanyada da sonuç değişmiyor, almancı kardeşimin 1000 euronun altında aldığı mercedes için burada 10.000 eurodan fazla para istiyorlar, sence bu normal mi?

• araç fiyatları düşmez, düşmediği için de satılmamaya ve sıfır araçlarda rekorlar kırılmaya devam eder. Milletimizin açlığı sağolsun, büyük galeriler şu an araba satışı sıfırlansa 5 yıl karnını doyuracak parayı kazandı zaten geçen sene. Neden fiyat düşürsün ki?

• quote:

Orijinalden alıntı: texjrwillerjr

şöyle düşün, 5 yıl önce aldığın buzdolabını değiştirmek istediğinde aynı paraya ikinci elde satmayı düşünüyor musun? otomobile sonuçta bir tüketim ürünüdür ve bu kadar değer verilmesi ancak 3. dünya ülkelerinde olur. wheeler dealer da hiç mi seyretmiyorsun 10 senelik maseratiyi sıfır fiyatının % 10 na alıyor adam. ha keza amerikada yada almanyada da sonuç değişmiyor, almancı kardeşimin 1000 euronun altında aldığı mercedes için burada 10.000 eurodan fazla para istiyorlar, sence bu normal mi?

Alıntıları Göster

Ülkenin genel fakirliğinden ötürü o fark oluşuyor hocam. Ayrıca biz arabalara her dönemde çok iyi paralar verdik ve vermeye de devam ediyoruz. Bir ülkede 15bin birim paraya alınan araba 10 sene sonra 1000 birime fiyata satsa da gidip 10 sene önce verdiği paraya aynı markanın son modelini alabiliyor ama bu bizde öyle olmuyor.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.