Şimdi Ara

DOLAR MAĞDURLARI | 18 AYDIR ÇEKİLEN ÇİLE (ANA KONUSU) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
376
Cevap
11
Favori
54.390
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
153 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Fatih KARAHAN

Şu anda milletin parasını millete satıp doları baskılıyorlar,hükümet mb na ne yaparsan yap doları belli seviyede tut diye talimat verdi.Doları olanlar gidip dolarlarını çekse ülke batar bu kadar net
    Doları olanlar gidip bankadan dolarlarını çekerlerse evet ülke batar.

Ama ülke kim? Kendileri.

Yani dövizi olanlar kendilerini dahada fakirleştirmek istiyorlarsa hay hay gidip çeksinler dolarlarını bankadan.

Bu ülkede insanlar 15 temmuzda ve 2018 Ağustos kur krizinde tüm sosyal medyada bankalardaki dolarlara el konacak spekülasyonlarına rağmen paralarının çok azını çekti.

Kısacası kimse gidip bankadan dolar çekmez. Nerde saklıcan doları bir kere en güvenli yer banka..
  • Fatih KARAHAN kullanıcısına yanıt
    İşte gerçek tespit.
    Konu içindeki en doğru mesaj.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • DOLAR MAĞDURLARI | 18 AYDIR ÇEKİLEN ÇİLE (ANA KONUSU)

MAYIS ve HAZİRAN ayi dis borc takvimine gore dolarda artiş bekliyorum.

• ldr1907 kullanıcısına yanıt
    silinsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Osiris34 -- 6 Şubat 2020; 21:8:14 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • piyasada zarar etmeyen olmazsa kar eden de olmaz. herkes aynı anda kar edemez yani.
    bu arada paranın faiz gelirini yani fırsat maliyetini eklemeyi unutmuşsun.
    maliyet düşürüp zarar kes yapacaksın başka çaren yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: diyatlov

MAYIS ve HAZİRAN ayi dis borc takvimine gore dolarda artiş bekliyorum.
    Çok düşük ödemeler bunlar geçen ekim kasım aylarında 15 milyar dolar ödedik. 2.5 milyar dolar vız gelir gider hocam.

Ayrıca tam o dönemde zaten çok fazla turist geliyor. TR'de dolar yükselecekse siyasi ve jeopolitik risk ve talep artışı ile anca yükselir. Çünkü şuan net borç ödeyicisi konumundayız ve bankalarda rezervlerin yarısı dolar. Bunlar bize koruma sağlıyor.
  • her halükarda tl değer kaybetti. Halk kaybetti. O dediğin kesiminde ceplerine 10 kuruş fazla girsin diye yapmayacakları da yok, onlara iyi oldu ama olan bizim gibi vatandaşa oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Equris

Ülkede üretimin %65'i yurtdışından gelen mallara dayalı. Eğer dolar 2 katına çıkarsa malların fiyatı vergilerden dolar yaklaşık 2.5 katına çıkar.

Alıntıları Göster
    %65 i değil

%23 ü. mb girdi çıktı raporlarına bakabilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sioux -- 19 Ocak 2020; 19:23:4 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sml_akyz

her halükarda tl değer kaybetti. Halk kaybetti. O dediğin kesiminde ceplerine 10 kuruş fazla girsin diye yapmayacakları da yok, onlara iyi oldu ama olan bizim gibi vatandaşa oluyor.
    Krizlerde fakirleşmeyi en çok en alt tabaka görür. Fakirleşmenin şiddeti zenginlere gittikçe azalır özellikte Türkiye'de.

Hatta Türkiye'de zenginler hep elinde o dönemde altın, dolar tuttuğu için kriz dönemimnde zenginleşir.

Edit: Bu yüzden AKP'liler kriz döneminde "Ne bu kardeşim AVM dolu, adamlar BMW Mercedes alıyor dedi. Dolar yükselince anında satıp zam ellerinde kalan zam yapamadıkları araçları aldı o insanlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Equris -- 19 Ocak 2020; 19:47:34 >
  • Equris kullanıcısına yanıt
    Zarar umrumda değil yükselmesin yeter :)

• quote:

Orijinalden alıntı: ldr1907

İşte ben de yıllardır bunu anlatamadım buradakilere. Doların geleceğini her zaman biz belirledik biz belirleyeceğiz. Bazen yükseltir ihracatçımızı zengin eder duasını alırız. Bazen de çakılmasını sağlayıp ithalatçımıza yardımcı oluruz. Her zaman bir denge ve kurallar içinde yönetiriz. Ama bunu bilmeyen cahiller, yok ABD ambargo uyguladı, yok rahip yüzünden anamızı ağlattılar ondan böyle zanneder. Yahu ABD daha kendi ekonomisini düzeltemedi. Korkudan İran'a bir cacık yapamıyor, bizim kaya gibi sağlam ekonomimizi mi batıracak? Buna kargalar bile güler. Öyle olsaydı şimdi niye bir cacık yapamıyorlar? S400'leri aldık mı aldık. Trump'a adam ol çektik mi çektik. Faizleri yerin dibine soktuk mu soktuk. MB başkanını görevden aldık mı aldık. Ekrem'in seçimini iptal ettik mi ettik. Peki geçen sene osurukla artan dolar şimdi s*çmakla bile niye artmıyor? Neden anlıyor musunuz? Anlayamazsınız, çünkü vatan hainisiniz. Bizim kudretimizin ulaştığı yerlere, onların hayalleri bile ulaşamaz.
    Kaya gibi ekonomi derken ironi yapıyorsun değil mi?

• AlliedSL A kullanıcısına yanıt
    Bravo çünkü yükselirse daha zarar edeceksiniz. Keşke herkes sizin gibi mantıklı olsa:)
  • bu kadar olaya,bu kadar faiz indirimine rağmen dolar nasıl 8-10'lara gitmiyor bende hayret ediyorum

hatta yetmiyor borsamız rekor kırıyor

olumlu bişiler var demekki ama halk bunu hane bazında hissetmiyor şuan.

bakalım neler olacak.
  • 2018 Haziran ayı
    -Yılsonuna kalmaz dolar 10 TL olacak demişti, bir yakinim.2020 ye geldik, bildiğim kadarıyla 7 TL yi gördü.

-Ben öyle bir şey dediğimi hatırlamıyorum, diyor. Arada hatırlatıyorum.
  • şu zamandan sonra kriz bekleyen aptaldır çünkü artık abd bile olmayan ekonomiye bişey yapamaz....
  • muammer816 M kullanıcısına yanıt
    Düşük faizden kaçan para dolara değil borsaya gidiyor. Demek ki dolarda pek bir beklenti yok.

Borsanın yükselmesi için illa olumlu birşey olmasına gerek yok. Yüksek enflasyon ortamında bile borsa yükselir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tek_Türk

2018 Haziran ayı
    -Yılsonuna kalmaz dolar 10 TL olacak demişti, bir yakinim.2020 ye geldik, bildiğim kadarıyla 7 TL yi gördü.

-Ben öyle bir şey dediğimi hatırlamıyorum, diyor. Arada hatırlatıyorum.
    Evet 7.20tl'yi gördü. Sonra Atilla Yeşilada 2018 eylül-ekimde 4-5 ay sonrası şubat 2019 için 7tl diyordu. Sonra yerel seçim öncesi 6.50tl'ye revize etti o da olmadı.

Elvan Aktaş kredi faizleri %40 iken kredi çekilir dolar alınır diyormuş. Yani geçen sene kredi çekip dolar alan adam %40 kredi faizinden, %25 enflasyondan eridi, %10'da doların 6.20'den 5.90'a hatta aşağısına erimesinden kaybetti. Kısacası bu soytarıyı ciddiye alıp kredi çekip dolar alanlar parasının aslında neredeyse tamamını kaybetti.

Selçuk Geçer hakkında zaten bişey yazmaya gerek yok hayatımda gördüğüm en boş adam.
  • dolar konusundaki herkes senin nasıl biri olduğunu anladığı için yazamıyorsun tabi. ülke ve dünya gündemi yerine buraya açtığına göre oradakiler de az çok seni tanımış. neyse ihtiyacın olan ilgiyi bir süre konu dışında alırsın artık. ilk 2 mesajda da kraldan çok kralcı geçinen şahıs var, şaşırtmadı tabi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: b0Ni

dolar konusundaki herkes senin nasıl biri olduğunu anladığı için yazamıyorsun tabi. ülke ve dünya gündemi yerine buraya açtığına göre oradakiler de az çok seni tanımış. neyse ihtiyacın olan ilgiyi bir süre konu dışında alırsın artık. ilk 2 mesajda da kraldan çok kralcı geçinen şahıs var, şaşırtmadı tabi.
    Burayı sen, Football Always, Musty578, SoNKaLe gibiler için açtım ama yoksunuz.

Gelinde dertleşin burda olmuyor kambersiz düğün olur mu?

Yavaş yavaş yaklaşıyor yaklaşmakta olan gibi efsanevi analizlerinizi görelim.

Nijeryalı mendil satan, gram altından kambiyo vergisi alındığını iddia eden arkadaşlarınla şurda konuşun tartışında konu dışı konu kalitesinde yorumlar görsün gözümüz
  • Equris kullanıcısına yanıt
    benim o tarz bir mesaj yazdığımı gördün mü veya o civarlardan dolar aldığımı belirttiği mi? forumda herhangi bir işlemimi yazmıyorum, sadece senin gibi çakma ekonomist geçinenleri ifşa etmek hoşuma gidiyor. dediğim gibi burada kimse tanımadığı için ihtiyacın olan ilgiyi alabilirsin. insanlara hayali olarak yaptığın işlemleri anlatıp özgüven pompalayabilirsin burada. zaten tüm amacın o, başka mesajına cevap vermeyeceğim sen bu mesajı 5-10 kere alıntılayıp kendince cevaplar verirsin nasılsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi b0Ni -- 19 Ocak 2020; 20:43:29 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.