Şimdi Ara

Dolar kaça düşerse sıfır otomobil fiyatları geçen seneki haline döner sorusunun cevabını buldum! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
2.008
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Torlak Kemal

Alıntıları Göster

Dolar 1.1'e düşünce 2008 ötv indirimi oldu sıfır arabaların fiyatı 2003-2004 yılındaki haline geri döndü. Yaşınız yetmeyebilir belki ama hatırlatayım dedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Metalciadam335

Dolar 1.1'e düşünce 2008 ötv indirimi oldu sıfır arabaların fiyatı 2003-2004 yılındaki haline geri döndü. Yaşınız yetmeyebilir belki ama hatırlatayım dedim.

Alıntıları Göster

Yaşım 56, senin yaşın kaç?

Ayrıca çok bilmişlik yapmana gerek yok. Bugün ülke ekonomisi iflasın eşiğinde. Otomobil fiyatlarını düşmesine izin veren hükümet, cari açığı patlatmayı da göze almış demektir.

Bugünkü şartlarla 2008'in şartları sanki aynıymış gibi bilgiçlik taslamak da ayrı bir komedi.

• quote:

Yaşım 56, senin yaşın kaç?

Ayrıca çok bilmişlik yapmana gerek yok. Bugün ülke ekonomisi iflasın eşiğinde. Otomobil fiyatlarını düşmesine izin veren hükümet, cari açığı patlatmayı da göze almış demektir.

Bugünkü şartlarla 2008'in şartları sanki aynıymış gibi bilgiçlik taslamak da ayrı bir komedi.

Alıntıları Göster

Pardon da yaşınızı sormamıştım.

• quote:

Pardon da yaşınızı sormamıştım.

Alıntıları Göster

"Yaşınız yetmeyebilir belki" diye yazan ben miyim?

• quote:

"Yaşınız yetmeyebilir belki" diye yazan ben miyim?

Alıntıları Göster

Yetmeyebilir belki dedim yaşınız kesinlikle yetmiyor demedim. Yanlış anlaşılma olmuş orda...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Metalciadam335 -- 8 Aralık 2020; 17:44:35 >
  • Dolar kaça düşerse sıfır otomobil fiyatları geçen seneki haline döner sorusunun cevabını buldum!

Dolar insla 15 lira olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • dolar bu ülkede 5 e düşmez hocam en fazla olacağı şey 10 lira olur paradan sıfır atarız 1 liradan tekrar başlar.

• Başlık çok saçma. Geçen sene ki araç fiyatlarında ki dolar kuru neyse ona düştüğünde fiyat aynı olacaktır.

Konu troll mü ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Brother ToLGa

Dolar insla 15 lira olur

Yıllarca aziz milletimizi kahvede oturup göbeğini kaşıyan adam demek suretiyle aşağıladılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-007649809

Başlık çok saçma. Geçen sene ki araç fiyatlarında ki dolar kuru neyse ona düştüğünde fiyat aynı olacaktır.

Konu troll mü ?

Fiyat yapışkanlığı diye bir şey duydunuz mu?

Bir ürünün fiyatı kolay kolay eskisine düşmez. Son zamanlar otomobil fiyatları çok çıktı ve bunun düşmesi için dövizin öncekinden daha fazla düşmesi gerekiyor.

Yani geçen sene $1=6 tl iken olan otomobil fiyatlarına geri dönmemiz için doların 5 tl'ye düşmesi gerekiyor. Kesinlikle dolar 5'e düşecek, 5'e düşünce de fiyatlar böyle olacak demiyorum belki 5.35'e düşünce fiyatlar yarıya düşecek belki 4.90'a düşünce. Ama sizin "geçen seneki dolar kuru neyse ona düştüğünde fiyat aynı olacaktır" görüşünüz yanlış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Metalciadam335 -- 8 Aralık 2020; 17:2:40 >

• quote:

Fiyat yapışkanlığı diye bir şey duydunuz mu?

Bir ürünün fiyatı kolay kolay eskisine düşmez. Son zamanlar otomobil fiyatları çok çıktı ve bunun düşmesi için dövizin öncekinden daha fazla düşmesi gerekiyor.

Yani geçen sene $1=6 tl iken olan otomobil fiyatlarına geri dönmemiz için doların 5 tl'ye düşmesi gerekiyor. Kesinlikle dolar 5'e düşecek, 5'e düşünce de fiyatlar böyle olacak demiyorum belki 5.35'e düşünce fiyatlar yarıya düşecek belki 4.90'a düşünce. Ama sizin "geçen seneki dolar kuru neyse ona düştüğünde fiyat aynı olacaktır" görüşünüz yanlış.

Alıntıları Göster

Neyse hocam inşallah düşer diyelim o zaman.

• Brother ToLGa B kullanıcısına yanıt

Ülken için ne yaptın ne yapıyosun. Dolar 15 olsun 20 olsun başın göğe mi deyecek. İşte bu zihniyet yüzünden iş verenlerde asgari ücreti düşük tutması için devlete baskı yapıyor. Halkın üzerinden geçinmeyin yeter daa. Dolar 100 tl olsun halk iyice ezilsin ki araba vs alamasın dimi kendi elindeki arabanın vs daha da değerlenmesi halktan daha önemli görüşünüze göre kendinizi düşünmekten vazgeçin.

• hesap baştan hatalı. avrupa otomobil pazarı dolar değil euro üzerinden değerleniyor.

• Ağam bizle eğleniğ 🤣
  • 7.83ten 7 ye düşmesiyle

7den 6 ya düşmesini oransal olarak aynı şekilde hesaplamışsın bence cok yanlıs bir bakış acısı.

onun dısında suan doların kac oldugunun da bi önemi yok (kac oldugunun önemi yok derken 8.20den 7.70 e düşmesi pek anlam ifade etmiyor fiyatlar gene aşırı pahalı enflasyon gittikce artıyor )

araba,ekran kartı gibi yurtdısına bagımlı oldugumuz şeyleri geçtim markette

süt,tereyagı,makarna,kıyma gibi ürünlere bakarsanız dolar ortalama 9-10tl imiş gibi fiyatlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tony Ferguson -- 8 Aralık 2020; 17:32:34 >
  • Yalnız otomobil fiyatları euro ile

• quote:

Orijinalden alıntı: pardus28

Ülken için ne yaptın ne yapıyosun. Dolar 15 olsun 20 olsun başın göğe mi deyecek. İşte bu zihniyet yüzünden iş verenlerde asgari ücreti düşük tutması için devlete baskı yapıyor. Halkın üzerinden geçinmeyin yeter daa. Dolar 100 tl olsun halk iyice ezilsin ki araba vs alamasın dimi kendi elindeki arabanın vs daha da değerlenmesi halktan daha önemli görüşünüze göre kendinizi düşünmekten vazgeçin.

Halk 20 senedir seçimini yapmış işte

Euro 2.80 TL iken ben daha 18 yaşındaydım Mo-Ra3 radyatörü olan PC toplamıştım Türkiye'de tek idi , kendi maaşım ile Suzuki srad 600cc motosiklet almıştım vs vs

Herkes hakettiği gibi yönetilir beter olsun Anadolu çomarları bunlara ev araba lazım değil bunlara çoban lazım

• quote:

Yetmeyebilir belki dedim yaşınız kesinlikle yetmiyor demedim. Yanlış anlaşılma olmuş orda...

Alıntıları Göster

Anladım, öyleyse sorun yok.

Yaşım sorgulanınca agresifleşiyorum. Keşke ima edilen yaşlara geri dönebilsem...

Çok mutlu olurdum.

Üslup için kusura bakma, bu "senin yaşın yetmez anlamaya" tavrı forumda çok yaygın. Öyle mesajlardan biri sandım.

2008'in şartları farklıydı. Ülkenin döviz sorunu yoktu, yurtdışından borsaya olsun, endüstriyel ve turizm için olsun, banka sendikasyon kredisi olarak olsun ülkeye yeterince döviz giriyordu. O zamanlar döviz sorunu yoktu. Merkez bankası -50 milyar usd açık vermemişti daha. Ayrıca enflasyon da GERÇEKTEN tek haneliydi, TUİK istatistiklerle oynamaya başlamamıştı henüz ve Merkez bankası henüz bağımsızdı. O günkü sorun halkın kriz beklentisiyle otomobil alımlarını ertelemesiydi.

Bugün bu şartların hiç biri yok. Krize rağmen yeterince otomobil satışı var, gerçek enflasyon %25-30 bandında veya daha yukarıda, ülkenin dövize olan had safhada ihtiyacı bir yana, bu yıl COVID19 nedeniyle düşen ihracat ve hiç olmayan yabancı turizmi yüzünden ciddi oranda döviz açığı var. Üstüne bağımsızlığını yitiren merkez bankası 108 milyar dolar parayı kuru güya yükseltmemek için eritmiş durumda. Merkez bankasında borç ödeyebilecek rezerv yok. Hükümetin seçim meydanlarında kendini bağlaması yüzünden IMF'ye de gidilemiyor. Ülkenin ekonomik kredibilitesi - kredi notu - çok düştü. O yüzden ancak %8-9 gibi çok yüksek faizlerle dışardan borç bulunabiliyor.

Sence bu şartlar altında hükümet otomobil ithalatını zıplatarak cari açığa tavan yaptırmak ister mi?

Dövizin düşmesi için gerekli şartlar bugün ülkede yok. En başta piyasalarda hükümete güven yok. Bir kez güven gitti mi o iş biter. Yeni bir hükümet gelmeden piyasalar kolay kolay durulmaz.

İkincisi bankalar zor durumda, çok fazla batık kredileri var ve artık dışardan çok ucuz sendikasyon kredisi de bulamıyorlar. ve vadesi gelen yüksek döviz borçları var. Bankaları yeniden bol keseden kredi dağıtma furyasına zorlamak imkansıza yakın.

Daha da sayarım ama gerek yok.

Hükümet döviz düşse bile ki 7 TL'nin altına asla düşmeyecek, ÖTV indirimine istese de gidemez. Çünkü Kamunun bürçe açığı almış başını gitmiş durumda, açık para basarak kapatılıyor. Basılan fazladan para da enflasyon olarak geri dönüyor. Hükümet enflasyonu olduğundan düşük açıklayarak kendi, ayağına da sıkıyor çünkü vergileri gerçek enflasyon kadar artırsa, bu durumu halka izah edemez ve ilk seçimde şapkasını alır gider. Mecburen açıkladığı enflasyon civarında vergi artırıömı yapıyor ve bu da ciddi vergi kaybına neden oluyor. Bu durumda ÖTV'yi düşürmeleri çılgınlık olur ve benim tanıdığım RTE asla öyle bir şey yapmaz çünkü eli kolu her yerden bağlı durumda, fazla manevra alanı yok.

Yani hayal görmeyin derim, ÖTV'nin düşmesi için gerekli şartların hiç biri yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: The Division Bell

160 milyari kisa vadeli olmak uzere toplam 450 milyar dolar dis borc varken ve buna karsilik ise tcmb net rezervleri -50 milyar dolara kadar gerilemisken bu kadar analizi boşa yapip kendini gereksiz yere yormuşsun guzel kardesim. Ayrica yaptigin hesaplarin bircogu hatali.
    En doğru tespit

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Brother ToLGa B kullanıcısına yanıt

Konuyu uzatmak istemiyorum. Yanlış yerde tartışıyoruz. Kolay gelsin.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.