Şimdi Ara

Dolar Can Yakıyor !!! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
969
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Hocam hepsi kendi durumuna göre değerlendiriliyor biz kendi gücümüze göre paramız çok değersiz. Herkesi kendi içinde değerlendirince ekonomik gücüne göre parasının değeri olarak kıyaslama yapıyorlar sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Marketen ekmegi dolarlami aliyorsun. Bize ne kardesim elalemin parasindan...

Ben fırından alıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Firinciya dolar versen ekmek icin almaz parayi sanada ekmek vermez. O zaman anlarsin tl nin kiymetini...

• Bank-note nedir?
    Önce oradan başlamadan lidya krallarının ticarette alın satımda terazi ile tartılarak kullanılan altın madenini üzerine kral resmi basarak egemenliğin bir parçası ve sikke haline getirip altın maden değerinin dışında bir senyoraj değeri ve hakkı elde ettiğiyle başlayalım. Anlamanız için kuyumcu örneğini vereceğim mesela 1 gram altınla küpe yaptığında ve sattığında mutlak 1 gramdan fazla altın değeri elde edecektir bunun gibi.
    Özellikle 19.yy da borç ve faiz üzerine gelişen bankerlik sistemi aynı zamanda savaş vs eldekileri kaybetme korkusu yaşayan insanların altın ve birikimlerine de faiz vermeye başlamıştır. Bu insanlardan topladıkları altın vs değerlileri için üzerinde bunun karşılığu bendedir anlamı taşıyan bir kağıt parçası vermişlerdir.Bu insanlardan topladıkları altınlarla diğer insanlara faiz nema karşılığı borçlar dağıtmışlardır.
    1970 lere kadar gerek merkez bankaları gerek ise diğer bankalarda para karşılığı bu altınlar "not" edilmiştir. İşte bunun adı banknottur! Bu yıllarda petrol krizi sonrası amerika fed altın karşılığı dolar basmayacağını ilan etmiş tüm dünya bunu tepkiyle karşılamıştır. Nedeni bu "bank-note" ların karşılığının altın olmayıp ne olacağıdır.
    Yıllarca bu süregelmiş dolar basıldıkça artmış ve dünya dolarize olmuştur. Gerçi tüm dünya ticaretinde her malın karşılığı dolar cinsinden belirlendikçe bu abd ye enflasyon ve diğer argümanlar olarak dönmeyecektir. Tam tersine amerika doları süper gücüne ve bu güce dayanan senyoraja bağlamıştır.
    Bizim ülkede durum nasıldır? TL sadece yurtiçi ticarette kullanılan para birimi olduğundan ve karşılığı artık sadece altın olmayan çok değişkenler(ticaretle turizmle elde edilen dövizler vs gibi) olduğundan gelir artıp azaldıkça değer kazanıp kaybetmektedir. Bunun vatandaşlara yansıması enflasyon ve alım gücünün düşüşü olarak yansımaktadır.
    Yani dolar dünya rezerv parası olarak altının onsunu da ekmeğin yapıldığı buğdayın ton fiyatını da belirledikçe sizler bağımsızlıktan bahsedemezsiniz. Hele ki küresel dünyada küreselliğe ortaksanız.
    Parayı basan kraldır ve senyorajı yani işin kaymağını o yer!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0z0z -- 22 Nisan 2017; 0:03:36 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• dolar gayet makul değerlerde aslında 1$ = 1400 tl olması lazımdı bu rakamlara uyanamayıp yediği kazığın hakkını sormaktan aciz insanlar belki o zaman azıcık batan kazık acıttığı için hesap sorma eğiliminde olurdu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: black_flood

dolar gayet makul değerlerde aslında 1$ = 1400 tl olması lazımdı bu rakamlara uyanamayıp yediği kazığın hakkını sormaktan aciz insanlar belki o zaman azıcık batan kazık acıttığı için hesap sorma eğiliminde olurdu.

Uluslararası piyasalarda bırakınız petrol, altın, her tür aramal ve elektronik eşya araba araç vs
    Buğday, nohut, fasulye bile tonilato değeri dolarla belirlenir.
    Sonra mazuta, ekmeğe, fasulyeye neden zam geldi demesin kimse.
    Bu ülkeyi batıran şey ülke bu denli küresel unsurlara bağımlı iken köyünde oturup ahkam kesenlerdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0z0z -- 22 Nisan 2017; 0:15:01 >
  • 2003 te 780euroya guzel bir sistem toplamiştim. Yine ayni fiyata orta halli bir sistem toplanabilir.

• Aynen ya..
    Bir ara 1.000 TL alan ülkede rahat yaşıyordu. Şimdi 3.000 TL alana yetmiyor aynı seviyedeki ürünler vs.
    Geçen 2 poşet market alışverişi yaptım. 80 küsür lira tuttu
    80 liraya 8 sene önce falan yapsan aynı ürünlerden, poşetleri tek balına kaldıramazdın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 0z0z

quote:

dolar gayet makul değerlerde aslında 1$ = 1400 tl olması lazımdı bu rakamlara uyanamayıp yediği kazığın hakkını sormaktan aciz insanlar belki o zaman azıcık batan kazık acıttığı için hesap sorma eğiliminde olurdu.

Uluslararası piyasalarda bırakınız petrol, altın, her tür aramal ve elektronik eşya araba araç vs
    Bu ülkeyi batıran şey ülke bu denli küresel unsurlara bağımlı iken köyünde oturup ahkam kesenlerdir.

Dostum atladığın bir nokta var. 5 dönüm yerin var diye düşün buraya ne ekeceksin sebze. Domates, Biber en basit yetişen sebzelerdendir dikersin büyük gübresini verirsin Tırtıl ve bitten etkilenmesin diye etrafına fesleğen ve nane dikilir genelde.

Yeni nesil F1 ürünlerde bu tarz doğal yollar ile haşeratlar engellenemiyor gübre ile yetiştiremiyorsun bunların hepsi bir maliyet. Tohumunu da kendin üretemiyorsun o da ayrı bir külfet. sen 20 ton domates ve biber elde etmek istiyorsun ona da izin yok bu yıl 5 ton fazlasına izin yok diyor devlet ne yapacaksın ?? ya o eşek yüküyle masrafı çekip ardından 10 kuruşa satmaya razı olacaksın y ada hiç dikmeyeceksin.
    dönüm başı verdiğin fide parasını her sene kendi ürettiğin tohumlar ile karşılasan zaten dünyanın kazancı cebinde kalır ama bu na da devlet izin vermiyor her sene benden alacaksın diyor. Eski Çanakkale domatesini yasakladı devlet artık geçen sene dikilmedi yerine gelen tür hastalıktan börtü böcekten bir türlü kurtulamadı. Aynı türü çok daha önce denemiştim ne bit sorununa çözüm bulabildim ne de kırmızı örümcek sorununa 4 kök bitkiye 50 tl bayıldım sadece ilaç parası.
    şimdi elimde olan türlerde Kırmızı örümcek derdim kimyasal besin ihtiyacım yok endemik kendi tohumundan devam eden eski türlerden ve hastalıklara karşı dirençli değil sadece soğuk havaya da dayanıklı.

Tarım arazilerinin yaklaşık % 70' PİÇ oldu Yurt dışından arazi kiralama noktasındayız artık gerisini tartışmaya bile gerek yok. başımıza bela oldu bu yanlış Tarım politikası Şeftaliler bile piç oldu ne tadı ne de aroması yok saman gibi nereden bulup getirdiyseler o lanetli ağaçları iyi cins diye. eski şeftalinin kokusu yetiyor yedirmeye kendisini ham bile olsa.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 0z0z

quote:

Dostum atladığın bir nokta var. 5 dönüm yerin var diye düşün buraya ne ekeceksin sebze. Domates, Biber en basit yetişen sebzelerdendir dikersin büyük gübresini verirsin Tırtıl ve bitten etkilenmesin diye etrafına fesleğen ve nane dikilir genelde.

Yeni nesil F1 ürünlerde bu tarz doğal yollar ile haşeratlar engellenemiyor gübre ile yetiştiremiyorsun bunların hepsi bir maliyet. Tohumunu da kendin üretemiyorsun o da ayrı bir külfet. sen 20 ton domates ve biber elde etmek istiyorsun ona da izin yok bu yıl 5 ton fazlasına izin yok diyor devlet ne yapacaksın ?? ya o eşek yüküyle masrafı çekip ardından 10 kuruşa satmaya razı olacaksın y ada hiç dikmeyeceksin.
    dönüm başı verdiğin fide parasını her sene kendi ürettiğin tohumlar ile karşılasan zaten dünyanın kazancı cebinde kalır ama bu na da devlet izin vermiyor her sene benden alacaksın diyor. Eski Çanakkale domatesini yasakladı devlet artık geçen sene dikilmedi yerine gelen tür hastalıktan börtü böcekten bir türlü kurtulamadı. Aynı türü çok daha önce denemiştim ne bit sorununa çözüm bulabildim ne de kırmızı örümcek sorununa 4 kök bitkiye 50 tl bayıldım sadece ilaç parası.
    şimdi elimde olan türlerde Kırmızı örümcek derdim kimyasal besin ihtiyacım yok endemik kendi tohumundan devam eden eski türlerden ve hastalıklara karşı dirençli değil sadece soğuk havaya da dayanıklı.

Tarım arazilerinin yaklaşık % 70' PİÇ oldu Yurt dışından arazi kiralama noktasındayız artık gerisini tartışmaya bile gerek yok. başımıza bela oldu bu yanlış Tarım politikası Şeftaliler bile piç oldu ne tadı ne de aroması yok saman gibi nereden bulup getirdiyseler o lanetli ağaçları iyi cins diye. eski şeftalinin kokusu yetiyor yedirmeye kendisini ham bile olsa.

Tohum setifikasyon yasaları
    Tarlalara ekilen ürünlere yasaklar
    Yerli gübre ve hayvan yem fabrikalarının kapatılması
    İthal hibrit genetiği değiltirilmiş tohum kullanma zorunluluğunun getirilmesi
    Ülkeye ve iklimine uygun olmayan damızlık hayvanların getirilmesi
    Yem ve saman ithali
    Tarlaya ekme diye verilen dönüm başı ab hibe fonları
    Tarım bitik
    Her millet müstehaklığına erişir önce taşralı köylüsü yaşayacak bunu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0z0z -- 22 Nisan 2017; 1:04:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Marketen ekmegi dolarlami aliyorsun. Bize ne kardesim elalemin parasindan...

cebimde tl yok olsa bile bozuk madeni paralar var dolar hesabımda kredi kartıyla alışveriş yapıyorum dolar arttıkça tl değeri düşünce karlıyım
    tl tutacak kadar aptal ve enayi değilim dolarla tutarken değerini böyle koruyorum tl tuvalet kağıdı kadar bile değeri yokken sizin elalemin parası dediğiniz dünyada gecerli olan para birimidir
  • Ama onlar 5 insansız yeni metro yapıyor

• zamanında Allahtan carbon yol bisikletimi almıştım. Artık araba parası.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.