Şimdi Ara

🔥 Dolar 8,56 Euro 10,38 - Altın 513 | 15 HAZİRAN 🔥

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Erhan Güven , oknozd74 , Cém Daha Az
3 Kayıtlı Üye (2 Mobil) ve 107 Misafir (30 Mobil) - 78 Masaüstü32 Mobil1 iOS1 Android
5 sn
127.541
Cevap
872
Favori
6.296.218
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 21 dk. önce
  • Cevaplayan Üyeler 6810
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 1591
  • Ortalama Mesaj Aralığı 19 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 813
  • Favoriye Eklediklerim 880
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • acquiles (4356 mesaj) MRT_ (3374 mesaj) Hendrik Johannes Cruijff (2476 mesaj) mitokondrioglukadayi (2406 mesaj) Equris (2262 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (72547 mesaj) Mobil (43513 mesaj) Tablet (3328 mesaj) Mini (12832 mesaj) Uygulama (5156 mesaj) (61 mesaj) (988 mesaj)
  • @
988 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
17. Sırada  bugün en iyi #1
Tüm Forumlar >> Finans Forumları >> Yatırım Araçları >> 🔥 Dolar 8,56 Euro 10,38 - Altın 513 | 15 HAZİRAN 🔥
Giriş
    2116 Mesaj
    Hala dolar kurundan bahsediyorsunuz, Nutella harammış. Konumuz bu olmalı!
    |
    |
  • Yüzbaşı
    376 Mesaj
    Turkiye`nin sorunu paranin olmamasi... Para yok para...

Istedigin kadar konut ihtiyaci olsun...

Finansmani nereden gelecek ?

Disaridan mi ? Geciniz.

Icerden mi ? Geciniz, millet full dovizde, altinda.

Eeeee, para mi basacaksiniz ?

O zaman da doviz roketliyor.

Al sana denklem, cik cikabiliyorsan icinden.
    |
    |
  • Bölüm Yetkilisi
    1105 Mesaj
    Bir köpek dolabı dönüyor ya bakalım ne olacak bu işin sonu. Rekorlara doyamadı muhteşem devletimiz.
    |
    |
  • Yarbay
    2616 Mesaj
    $7.5650

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Teğmen
    137 Mesaj
    Doların yükselmesi ya da düşmesi, ekonomimizin iyi ya da kötü olduğunu göstermez. Ama uzunca bir süredir, biz ekonominin iyi/kötü olduğunu doların düşüp yükselmesi ile ilişkilendiriyoruz. Bu yanlış, diğer yanlışları doğuruyor. Dolar yükselince, ekonomi kötü diyip harcamalarımızı kısıyoruz, bu da bizim gibi tüketim ile büyüyen, üretime önem vermeyen ekonomiler için zaten kötü bir durum.

Bana göre doların 7,50 olması o kadar da kötü bir şey değil. Kötü olan belirsizlik. İhracatçı, yurtdışında satış yapacak ama hangi kur üzerinden maliyetlerini hesaplayacağını bilmiyor. Tamam hedging yöntemleri v.s. var ama bunlar hem yüksek maliyetleri (yıllık %12-13 civarında), hem de ciddi bir finansal okuryazarlık istiyor.

Doların düşmesi ya da ekonomide belirsizliğin kalkması için, öncelikle şunlar olmalı.

1) Piyasaya/ekonomiye güven
    2) Hukuk/Adalet
    3) Liyakat

Bu 3 konu ön koşul. Bunlar olduktan sonra, zaten dolar kendi kendine düşer. Sizin bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Dünyada bu kadar para bol iken, para gidecek yer ararken, siz "wellcome" dediğiniz an, ülkemize onlarca milyar dolar akar.

Peki, bunu herkes biliyor? ama neden yapmıyoruz?

İşte durum burada kritik:
    Asıl soru, Sn. Erdoğan bu durumu biliyor mu? Farkında mı? Yoksa yanlış mı yönlendiriliyor?
    Amaç nedir?

Doğu Akdeniz'de şöyle böyle yapmak istiyoruz,
    Doğalgaz/petrol çıkarmak istiyoruz v.s. v.s. konuşmaya gerek yok.

Piyasanın dili, dini, imanı, milliyeti v.s. yoktur. Piyasa 2008'de ABD'yi yedi. Yani piyasa bakmaz öyle, ben TR'de doğalgaz çıkarılsın istemiyorum, bu nedenle bunlara oyun oynayayım demez. Binlerce yatırımcıı/Fonun, trilyonlarca dolarından oluşan, tüm dünya devletlerinden çok daha büyük bir ekosistem var. Yüzlerce/binlerce portföy/fon yöneticisi var. Adamların umrunda değil siyasi manevralar. Adam karına/zararına bakar.

Kısacası,
    Dolar düşsün istiyorsan, yabancı yatırımcıya güven vereceksin. Onlar da milyarca doları buraya akıtacak, dolar da düşecek. Bu nasıl olacak? Güven-Hukuk-Liyakat

Piyasa ile inatlaşılmaz. ABD'yi yuttuğu gibi, her ülkeyi yutabilir.

• Yüzbaşı
    744 Mesaj
    Bankalar doları yüksek gösteriyor, vatan hayınlarını yargılasın hükümet, bu bankalar akıllarını başlarına alsınlar, dolar okadar değil ama çok yüksek gösteriyorlar, tez durdurun bu yalancı düzenbazları!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Merkur -- 17 Eylül 2020; 16:57:38 >
    |
    |
  • İnanılmaz cidden tek adam rejimini iliklerimize kadar hissediyoruz.

Tarihte yürüyoruz şu an ileride çoluk çocuk yaşadıklarımızı duyduklarında üzülecekler.

|
    |
  • Yüzbaşı
    565 Mesaj

Dolar kuru yüzünden arkadaşlarım bilgisayar alamıyor uzaktan eğitim için bit pazarı kovalıyor adamlar laptop düşer parça düşer sistem toplarız diye. Bana laptop atıyorlar 16-17 yaşında laptoplar.

7.5 Dolar kuru fakirleştik, yalnızlaştık dahada artınca dahada fakirlik yalnızlık.

Dolar kuru çok yüksek facia durumda

Mart 2020'de 5000 TL'ye aldığım oyuncu laptobu

Şuan 7500 TL almasaydım herhalde alamazdım daha.

Ben kurumsal bir şirketteyim maaşım beni götürüyor. Allah asgari ücretliye yardım etsin çok zor. Bu fiyatlarla şarj kablosu alınmaz.

Kuafore berbere gitmeyip makine alan arkadaşlarımda 4 traşta parasını çıkardı kanka makine zaten diyorlar. Güzel traş edebilsem bende alırdım ödün veriyorsun hayatından yaşantından kendinden sürekli ödün veriyorsun dolar kuru artınca.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mojidozirikato -- 17 Eylül 2020; 17:13:34 >
    |
    |
    altai35 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    6024 Mesaj

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Teğmen
    137 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Mojidozirikato

Dolar kuru yüzünden arkadaşlarım bilgisayar alamıyor uzaktan eğitim için bit pazarı kovalıyor adamlar laptop düşer parça düşer sistem toplarız diye. Bana laptop atıyorlar 16-17 yaşında laptoplar.

7.5 Dolar kuru fakirleştik, yalnızlaştık dahada artınca dahada fakirlik yalnızlık.

Dolar kuru çok yüksek facia durumda

Mart 2020'de 5000 TL'ye aldığım oyuncu laptobu

Şuan 7500 TL almasaydım herhalde alamazdım daha.

Ben kurumsal bir şirketteyim maaşım beni götürüyor. Allah asgari ücretliye yardım etsin çok zor. Bu fiyatlarla şarj kablosu alınmaz.

Kuafore berbere gitmeyip makine alan arkadaşlarımda 4 traşta parasını çıkardı kanka makine zaten diyorlar. Güzel traş edebilsem bende alırdım ödün veriyorsun hayatından yaşantından kendinden sürekli ödün veriyorsun dolar kuru artınca.
    (Bence) Dolar kurunun yüksekliğinde değil sıkıntı,
    Sıkıntı satın alma gücümüz yok, (Yani maaşlar çok düşük, herkesi asgari ücret vermeye çalışıyorlar),
    vergiler çok yüksek ve adaletsiz.

• Yüzbaşı
    376 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: altai35

Doların yükselmesi ya da düşmesi, ekonomimizin iyi ya da kötü olduğunu göstermez. Ama uzunca bir süredir, biz ekonominin iyi/kötü olduğunu doların düşüp yükselmesi ile ilişkilendiriyoruz. Bu yanlış, diğer yanlışları doğuruyor. Dolar yükselince, ekonomi kötü diyip harcamalarımızı kısıyoruz, bu da bizim gibi tüketim ile büyüyen, üretime önem vermeyen ekonomiler için zaten kötü bir durum.

Bana göre doların 7,50 olması o kadar da kötü bir şey değil. Kötü olan belirsizlik. İhracatçı, yurtdışında satış yapacak ama hangi kur üzerinden maliyetlerini hesaplayacağını bilmiyor. Tamam hedging yöntemleri v.s. var ama bunlar hem yüksek maliyetleri (yıllık %12-13 civarında), hem de ciddi bir finansal okuryazarlık istiyor.

Doların düşmesi ya da ekonomide belirsizliğin kalkması için, öncelikle şunlar olmalı.

1) Piyasaya/ekonomiye güven
    2) Hukuk/Adalet
    3) Liyakat

Bu 3 konu ön koşul. Bunlar olduktan sonra, zaten dolar kendi kendine düşer. Sizin bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Dünyada bu kadar para bol iken, para gidecek yer ararken, siz "wellcome" dediğiniz an, ülkemize onlarca milyar dolar akar.

Peki, bunu herkes biliyor? ama neden yapmıyoruz?

İşte durum burada kritik:
    Asıl soru, Sn. Erdoğan bu durumu biliyor mu? Farkında mı? Yoksa yanlış mı yönlendiriliyor?
    Amaç nedir?

Doğu Akdeniz'de şöyle böyle yapmak istiyoruz,
    Doğalgaz/petrol çıkarmak istiyoruz v.s. v.s. konuşmaya gerek yok.

Piyasanın dili, dini, imanı, milliyeti v.s. yoktur. Piyasa 2008'de ABD'yi yedi. Yani piyasa bakmaz öyle, ben TR'de doğalgaz çıkarılsın istemiyorum, bu nedenle bunlara oyun oynayayım demez. Binlerce yatırımcıı/Fonun, trilyonlarca dolarından oluşan, tüm dünya devletlerinden çok daha büyük bir ekosistem var. Yüzlerce/binlerce portföy/fon yöneticisi var. Adamların umrunda değil siyasi manevralar. Adam karına/zararına bakar.

Kısacası,
    Dolar düşsün istiyorsan, yabancı yatırımcıya güven vereceksin. Onlar da milyarca doları buraya akıtacak, dolar da düşecek. Bu nasıl olacak? Güven-Hukuk-Liyakat

Piyasa ile inatlaşılmaz. ABD'yi yuttuğu gibi, her ülkeyi yutabilir.
    "Doların yükselmesi ya da düşmesi, ekonomimizin iyi ya da kötü olduğunu göstermez. "

Dolarin asiri yukselmesi bal gibi de ekonominin kotu oldugunu gosterir (Asiri kelimesine dikkat), yilbasindan bu yana %kac artti ?

1 Ocak 2020 = 5.95

17 eylul 2020 = 7.56

Bu iyi ekonomi gostergesi mi ? Yilin ilk 9 ayinda %27 deger kaybi iyi ekonomi gostergesi mi ? Bal gibi de kotu ekonomiyi gosteriyor cunku her artis, borclarini da artiriyor.

Dolar yukselince, harcamalarini kismanin sebebi, hem reel anlamda gelirinin dusmesi, cunku enflasyon artiyor ama negatif reel faiz veriliyor, ote yandan belirsizlik de olusuyor, onu zaten yazmissiniz.

Borcu durduk yere kur yuzunden artan isveren yatirim falan yapmaz, isci almaz, buyumeye gitmez, kuculur.

Issizlik artar. (Isten cikartma yasagi olmasa neler olurdu kim bilir ? )

Turkiye`de ekonomi sicak para uzerine kuruluydu, doviz duserken, iyi ekonomi dendi, doviz cikarken rekabetci kur deniyor.

hayir kardesim, rekabetci kur %27 devaluasyonla olmaz. Cunku zaten 2018`de, daha 1.5 sene once rekabetci kura kavusmustuk.

Paramiz pul oldu, olan budur.

Yabanci yatirimciya guven = Bagimsiz Merkez Bankasi = Olagandisi para politikasindan vazgecmek, yani sadelesme= yuklu faiz artisi

Bu siyasetle yukaridakilerin hicbiri olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mitokondrioglukadayi -- 17 Eylül 2020; 17:20:54 >

• Yüzbaşı
    565 Mesaj

Yurtdışında böyle değil ama 2000 Euro maaş ile geçinebiliyor bu ülkeyede gelince krallar gibi tatil yapabiliyor. Mesele senin paranın güçü dolar ve euroya karşı saygınlığı g10 bin de alsan sadece kağıt miktarın artıyor. 500 Euro kaç TL ediyor biliyorsundur
    Dostum ben ek işte yapıyorum Aliexpress'ten ürün getirip satıyorum birim fiyatı sabit ama dolar arttıkça ödenen TL'de artıyor. 1046 ödüyorsam 10 gün sonra 1146 ödüyorum kur farkı nedeniyle. TL çok değersizleşti

|
    |
    altai35 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2181 Mesaj
    Yılbaşından beri dolar nasıl değer kazanmasın ki?

Dünya çapında bir salgından bahsediyoruz .Dünyada tüketim durdu.

İhracat durdu sanayi durdu turizm durdu.. Dolar getiren kalemler durdu.

Yabancılarda olan parasını nakite çevirdi aldı gitti.

Kasada dolar vardı kullanıldı. Merkez Bankası ve kamu bankaları 50 milyar dolar yaktı.

|
    |
  • Teğmen
    137 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: mitokondrioglukadayi

"Doların yükselmesi ya da düşmesi, ekonomimizin iyi ya da kötü olduğunu göstermez. "

Dolarin asiri yukselmesi bal gibi de ekonominin kotu oldugunu gosterir (Asiri kelimesine dikkat), yilbasindan bu yana %kac artti ?

1 Ocak 2020 = 5.95

17 eylul 2020 = 7.56

Bu iyi ekonomi gostergesi mi ? Yilin ilk 9 ayinda %27 deger kaybi iyi ekonomi gostergesi mi ? Bal gibi de kotu ekonomiyi gosteriyor cunku her artis, borclarini da artiriyor.

Dolar yukselince, harcamalarini kismanin sebebi, hem reel anlamda gelirinin dusmesi, cunku enflasyon artiyor ama negatif reel faiz veriliyor, ote yandan belirsizlik de olusuyor, onu zaten yazmissiniz.

Borcu durduk yere kur yuzunden artan isveren yatirim falan yapmaz, isci almaz, buyumeye gitmez, kuculur.

Issizlik artar. (Isten cikartma yasagi olmasa neler olurdu kim bilir ? )

Turkiye`de ekonomi sicak para uzerine kuruluydu, doviz duserken, iyi ekonomi dendi, doviz cikarken rekabetci kur deniyor.

hayir kardesim, rekabetci kur %27 devaluasyonla olmaz. Cunku zaten 2018`de, daha 1.5 sene once rekabetci kura kavusmustuk.

Paramiz pul oldu, olan budur.

Yabanci yatirimciya guven = Bagimsiz Merkez Bankasi = Olagandisi para politikasindan vazgecmek, yani sadelesme= yuklu faiz artisi

Bu siyasetle yukaridakilerin hicbiri olmaz.

Alıntıları Göster
    Ben aşırı yükselmeden bahsetmedim.

Ben, bir devlet politikası olarak, ülke para birimi değersizleştirilebilir ya da değerli hale getirilebilir demek istedim. Bunu İsviçre de yapıyor? Çin de yapıyor? ABD de yapıyor? Bu sene içerisinde parite 1,0695 'den 1,190'a geldi. %12 değer kaybetmiş.

Ha bizim şu anda bir politikamız var mı? Kesinlikle yok. Zaten piyasayı üzen de bu? Kimse ne yaptığımızı? Neden yaptığımızı? Bilmiyor.

• Yüzbaşı
    376 Mesaj
    quote:

Ben aşırı yükselmeden bahsetmedim.

Ben, bir devlet politikası olarak, ülke para birimi değersizleştirilebilir ya da değerli hale getirilebilir demek istedim. Bunu İsviçre de yapıyor? Çin de yapıyor? ABD de yapıyor? Bu sene içerisinde parite 1,0695 'den 1,190'a geldi. %12 değer kaybetmiş.

Ha bizim şu anda bir politikamız var mı? Kesinlikle yok. Zaten piyasayı üzen de bu? Kimse ne yaptığımızı? Neden yaptığımızı? Bilmiyor.

Alıntıları Göster
    Bahsettiginiz ulkelerle bizim uzaktan yakindan ilgimiz yok. Ekonomik yapilarimiz cok farkli, Hele ABD, rezerv para ile istedigini yapiyor, Cin de benzer sekilde, senelerdir uretimi desteklemek icin parasini degersizlestirir ama bu onlarin kalkinma politikasiydi, onlar deli gibi borclanip, heryere insaat yapip, fabrikasiz buyumediler, Isvicre zaten kucucuk ulke, son 20 senedeki faiz ortalamasi 0.70, bizle ne gibi bir baglantisi var bu ulkelerin ?

Asiri yukselmeden bahsetmediyseniz, o zaman yil basinda dolarin 5.95 oldugunu ve 2018`deki siddetli devaluasyonu hesaba katmadiniz.

Asiri olan hicbir sey politika degildir, politika kontrollu yapilan seye denir. 2018`deki de kontrollu degildi, bu sene olan da degil.

Ihracata yariyor laflari da dogru degil, ara mali ithalati hala yuksek cunku.

Velhasil kelam, politika olarak yapabilirler, dogru ama bizde politika yok, mutabik oldugumuz konu da bu zaten.

• Binbaşı
    1376 Mesaj
    dolar arttıkça tüketimle ilgili her şeye zam geliyor. öyle böyle değil, kallavi zam. konu maaş artışları olunca yalancıktan açıklanan enflasyon rakamı baz alınıyor. bunun doğal sonucu olarak sürekli fakirleşiyoruz. bunu bilmeyen ekonomi yorumu yapmasın birader!

|
    |
  • Teğmen
    137 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: mitokondrioglukadayi

Bahsettiginiz ulkelerle bizim uzaktan yakindan ilgimiz yok. Ekonomik yapilarimiz cok farkli, Hele ABD, rezerv para ile istedigini yapiyor, Cin de benzer sekilde, senelerdir uretimi desteklemek icin parasini degersizlestirir ama bu onlarin kalkinma politikasiydi, onlar deli gibi borclanip, heryere insaat yapip, fabrikasiz buyumediler, Isvicre zaten kucucuk ulke, son 20 senedeki faiz ortalamasi 0.70, bizle ne gibi bir baglantisi var bu ulkelerin ?

Asiri yukselmeden bahsetmediyseniz, o zaman yil basinda dolarin 5.95 oldugunu ve 2018`deki siddetli devaluasyonu hesaba katmadiniz.

Asiri olan hicbir sey politika degildir, politika kontrollu yapilan seye denir. 2018`deki de kontrollu degildi, bu sene olan da degil.

Ihracata yariyor laflari da dogru degil, ara mali ithalati hala yuksek cunku.

Velhasil kelam, politika olarak yapabilirler, dogru ama bizde politika yok, mutabik oldugumuz konu da bu zaten.

Alıntıları Göster
    Siz gerçekten başka bir gözle yazımı okudunuz ya da ben kendimi ifade edemedim.
    Ben de aynı sizin gibi düşünüyorum zaten. Enterasan bir yere gitti konu.

Ben daha çok ülkede güven eksikliğine vurgu yapmak istemiştim oysa.
    Güven-Hukuk-Liyakat üçlüsü dolar kurundan daha önemli demek istemiştim.

• Yüzbaşı
    376 Mesaj
    quote:

Siz gerçekten başka bir gözle yazımı okudunuz ya da ben kendimi ifade edemedim.
    Ben de aynı sizin gibi düşünüyorum zaten. Enterasan bir yere gitti konu.

Ben daha çok ülkede güven eksikliğine vurgu yapmak istemiştim oysa.
    Güven-Hukuk-Liyakat üçlüsü dolar kurundan daha önemli demek istemiştim.

Alıntıları Göster
    Hemfikiriz aslinda, ufak bir detaya yanit verdim, dolarin yukselmesi kotu ekonomi degildir dediniz ya, bizde dolar normal yukselmiyor. Durum ortada.

• Yüzbaşı
    596 Mesaj
    Tüm parayı dolara çevirmek lazımdı hata ettik. Tl'ye ülkenin zenginleri güvenmiyor biz salak mıyız bu parayı kullanıyoruz?
  • Binbaşı
    1376 Mesaj

dolar yükselmiyor, bizdeki güvensizlik, adaletsizlik, liyakatsizlik, demokrasisizlik , global piyasa tarafından değerlendiriliyor ve karşılık olarak paramız pula dönüyor.

|
    |
    mitokondrioglukadayi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Reklamlar
vp satın al;valorant vp satın al;Valorant VP Fiyat
Instagram takipçi satın al
Radyo Dinle
kripto para haberleri
Webtures SEO;SEO Nedir?
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,938
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.