Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 35,12 - Altın 2.239 | 15 MART 🔥 (2514. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Erzurum lu , otaku , otaku Daha Az
3 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 20 Misafir (2 Mobil) - 20 Masaüstü3 Mobil
5 sn
233.115
Cevap
1.148
Favori
11.664.758
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1144 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
18. Sırada  bugün en iyi #5
Sayfa: önceki 25122513251425152516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ali_ihsan21

Dolar değil tl ayrıca 7 milyar 2018 bütçesi diyanetin.

Alıntıları Göster
    7 milyar lira da dehşet hocam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

7 milyar lira da dehşet hocam.

Alıntıları Göster
    Elbette, birçok bakanlığın toplamından fazla.

İmam Hatip, İlâhiyat mezunlarına bütçeden sırt sıvazlaması.
  • Türkiye, sadece toprak parçası olarak bir bütündür.Geriye kalan her şeyi bölünmüş, bölüştürülmüştür.
  • ali_ihsan21 kullanıcısına yanıt
    Simdiki kafa(!) icin cok utopik tabi ama devletin din icin para harcamayi acilen birakmasi lazim. Inanan varsa imaminin, papazinin maasini, camisinin kilisesinin giderini kendisi karsilasin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Peki enflasyon hakkında ne diyor?
    Adamın parası enflasyon karşısında eriyip gidecek buna çözüm yok. Sizin faiz mantığınızla piyasalar, bankalar falan var olamayacak varlıklar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

Tam ibretlik olay ama anlamıyorlar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Dinle faizi yorumlama isine giren kisilerle muhattap olup konuyu dagitmamak lazim. Faiz sonuctur, sebep degil. Asiri borclanirsan, dis sermaye ile buyumeyi ve acik vermeyi adet haline getirmissen, katma deger olusturacak yatirimlar yerine betona, yani olu yatirima yonelmissen, o yuksek faizi odersin.

Faizin haram olduguna en cok inanan ic anadolu neden full dovizde acaba ? Doviz tutmak hani kotuydu ?

Ahlak dinin en onemli sarti bence.

Faiz odemek istemiyor musun ? Kapat ekonomiyi disa, temel tuketim maddelerinin ithalatini tumden yasakla ve yerli ureticiye urettir. Yuksek teknolojiyi de ithalati izne tabi olan statusune al. Iyi bir egitim planiyla 50 yil sonra sen de yuksek teknoloji urunleri ihrac edebilirsin .

Bunlari yapmiyor musun, o faizi odeyeceksin. Dolar alsan da odeyeceksin (Ic anadolu bireysel doviz mevduatinda rekor kiriyor nedense), almasan da odeyeceksin.

Her turlu odeyeceksin. Odememe gibi bir ihtimal yok. Haram olan cooook sey var, sanki sadece faiz kismi es geciliyor... Ahlak yoksa hicbir sey yok.

Hicbir kiymet yoktur ki dunya uzerinde ahlaktan daha degerli olsun, bizi yuksek faiz odeme noktasina getiren nedenleri elestiremeyip faizi elestirmek dogru degildir, ahlaki hic degildir!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mitokondrioglukadayi -- 7 Eylül 2018; 8:50:41 >

• Kisiler dinlere inanabilir, kendi sahislarini ilgilendiren isleri de istedikleri dinin kuralina gore yapabilirler ama is toplumun dunyevi meselelerine geldiginde din biter mantik baslar. Devletler kul degildir, kimseye tapmalari gerekmez halklarini en refah sekilde yasatmalari gerekir sadece. Neyse konuyu dagitmaya gerek yok, sahsiniz icin en iyisini allah biliyor olabilir ama bir ulkede sadece x dininin mensuplari yasamadigi icin sizin dogrunuzu herkese dayatamazsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: BluePassenger

Bu mesaj silindi.
    ne allahı ya

ulan gavur dedıgınız adamlar anamızdan emdıgımız sutu burnumuzdan getırıyo.

allahta müslüman cennete sokacagı insanları 200 lira faiz aldı diye cehennemı yasatıyo oyle mi

o zaman ben gavur tarafına geçiyorum onların allahı onları daha çok seviyor

ne boş bir memleket bu ya hiç bir şeyden anladıkları yok tam işte bunların iş gücünü emeklerını calacaksın valla

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • blok... Sana gore iyi hoşta adamlar ayetlere göre mi hareket ediyor saka mısın arkadasım
  • Bence faiz konusunu düşünürken İslamiyet'in ilk zamanlarında enflasyon diye bir şey var mıydı o düşünülmeli.
    O ortamda enflasyon yoksa, para durduğu yerde değerini kaybetmiyorsa eğer paradan para kazanmak olan faizi yasaklarsın. Ama günümüz dünyası öyle değil, faiz dediğin şey de genelde paradan para kazandırmaz sadece paranın değerini korur.
    Burada yasaklanan tefecilik şeklindeki faizdir diye düşünüyorum. Sen paran yılda %10 değer kaybediyorken bir yıllık %30 faizle borç verirsen faizle para kazanmış olursun ve büyük ihtimalle yasaklanan da budur. Paranın değerini koruyacak faiz değil.

He varsayalım ki paranın değerini koruyan oranda faiz bile yasaklanmış olsun İslam'da. Bize ne? Biz şeriatla yönetilen bir devlet değiliz, serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülkeyiz. Ekonomi konuşurken dini referanslar ne alakaymış? Devlet dediğin birey değil, yapıdır. Devlet faiz verdi diye cehenneme gidemez. Sen faizin haram olduğuna inanıyorsan devletin verdiği faizi almazsın ve cennete gidersin olur biter.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jack Rabbit Slims -- 7 Eylül 2018; 9:48:0 >

• Suan ki kur'dan alim yapilir mi sizce beyler ?

• Jack Rabbit Slims kullanıcısına yanıt
    Siz daha kaç asır İslamiyet'in ilk yıllarını düşüneceksiz ve bugün ile mukayese edeceksiniz ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Enescelik69

Suan ki kur'dan alim yapilir mi sizce beyler ?
    Ytd. 6.48e kadar inecegini düşünüyorum gün içinde.ytd

• 6.50ye kadar geriledi.

• quote:

Orijinalden alıntı: sbyl03

6.50ye kadar geriledi.
    Faiz beklentisi yüksek demek ki.
  • dolar çakıldı şükürler olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali_ihsan21

Siz daha kaç asır İslamiyet'in ilk yıllarını düşüneceksiz ve bugün ile mukayese edeceksiniz ?
    Ne demek istediğini anlamadım. Ben pek inanan biri değilim, sadece üstte faiz de faiz diyen arkadaşa yazdım onu.
  • keriz silkeleme var , dolar endeksi hafif gerilemede bu yüzden düşüş.
  • sbyl03 S kullanıcısına yanıt
    Neye göre dediniz böyle dediğiniz oldu da

• 
Sayfa: önceki 25122513251425152516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.