Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 35,12 - Altın 2.239 | 15 MART 🔥 (2509. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Vanished Man , mgora Daha Az
2 Kayıtlı Üye ve 29 Misafir (1 Mobil) - 30 Masaüstü1 Mobil
5 sn
233.126
Cevap
1.148
Favori
11.665.353
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1144 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
19. Sırada  bugün en iyi #5
Sayfa: önceki 25072508250925102511
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    ne din mezhep gerilimi yıl olmuş 2018 artık mezhep mi kaldı herkes birbiriyle
    saygılı olduğu şekilde evleniyor örneğini çok gördüm

misal kürt ile alevi evlenmez diye bir kural mı var yada diğer olanlarıda yazalım

türk - kürt sunni-alevi v.s 2 kişi birbirine saygılıysa ben bir sorun görmüyorum

mesela kişi kumurbaz mı evine bakar mı çalışkan mı çapkın mı bo sorular daha önemli olmalı

aynı ülkede aynı t.c kimliğini taşıyan 2 insanın evlenememesi bence çok saçma oluyor
  • Suriye'de ne savaşı yaşanıyor? İran ve Suudi arabistan ortadoğuda neyin savaşını veriyor (örneğin Yemen'de)? Şartlar oluştuğunda bizde de aynı gerilimi kaşıyacaklar.
  • egemena E kullanıcısına yanıt
    tamam da size soralım

aynı ülkede yaşayan aynı kimliği taşıyan insanların birbiriyle evlenmemesini
    diğer ülkelerde çevirip anlatsalar acaba ne derler

ayrıca suriye meselesi uzun bir mesele bu konuya karıştırıp konunun dışına çıkmamakta yarar var ama özet geçersek türkiye için konuşuyorum
    alevilere haksızlık yapılıyor kendini o yolda gören tahminen 6-7 milyon insan var yani bu
    bir çok avrupa ülkesinin sayısından fazla
    bunu göz ardı etmemek gerekli diye düşünüyorum
    yani şimdi kürt sorunu var deyipte alevi sorunu yok demek ne kadar doğru olur ki

o halde kendini o yolda tanımlayanların seçeceği kişilerle dertlerini öğrenip onlarada para
    harcanmalı
    mesela kimse kimseyi hor görmesin hakaret etmesin yani saygılıdan kastım bu alevi yada sunni farketmez
    cemevlerinede statü verip kendi seçecekleri kişiyi memur yapıp maaş bağlanmalı elktirği suyu bir takım giderler karşılanmalı aşevleri kurulmalı
    devlet bunu isterse yapar hemde çok kolay

durup dururken bekçi sistemini 20 yıl önceyi geri getirip bütçeye yük yüklediler mesela
    polis ne iş yapıyorda bekçilik saçmalığı geldi

• Benim bunlara itirazım yok mezhepçilik tamamen bir saçmalık. Mezhep çatışması çıkmamalı demek başka asla çıkmaz demek başka. Öyle bir çıkar ki kan gövdeyi götürür.
  • Ya hala plan vs bahsediyorsunuz arkadaşlar neyin planı?

Bu saatten sonra üretim yapamazsın öyle kolay kolay. Bazı şeyleri kabulleneceksin. Evet diyeceksin kaybettik, evet hata yaptık. Gelin 80 milyon bu işi düzeltelim. Adım adım uğraşacaksın A'dan Z'ye herkesi yanına alacaksın kurtuluş için mücadele edeceksin ancak öyle düzelirsin. Dibi görmen lazım böyle şeylerin olabilmesi için.

Kimse kimseyi kandırmasın. AYNI GEMİDE DEĞİLİZ diyen milyonlarca insan var. Bu insanlar ancak savaş anında yan yana olurlar. Aksi halde Akp'nin adaletine inanan sadece kendi kemik kitlesi kaldı onların da ciddi bir kısmı mama yiyor dalavere ile ihale ile akpli olup iş alarak hayatlarını devam ettirdikleri için görmezden gelmeye çalışıyorlar.

Siz sanıyor musunuz ki bu partiye oy veren herkes cahil bilgisiz saf? Farkında olan çok insan var ama nemalanmaya devam ediyorlar.
    Dibi görmeden bu iş düzelmez.

Ben hiç bir zaman çalanlar ile aynı gemide olamam. Öyle bir dünya yok. Öyle bir ahlak olamaz.

Batmaya bu hızla devam edersek dibe bir an önce ulaşır o tokadı yer birbirimizin değerini anlarız milletçe. Bu siyasilerden bir an önce kurtulup birbirimize yüzümüzü çevirmemiz lazım. Bu ahlaki çöküntüden, dini yalanlardan, safsatalardan, Bizim Allah'ımız varlardan kurtulmadıkça bu iş bu şekilde devam edecek.

• dinden imandan söz edecek olanlar camiye gitsinler
    ekonominin konuşulduğu yerde inanç konuşulmaz çünkü paranın dini imanı yoktur

para kimdeyse o güçlüdür paraya kim muhtaçsa o güçsüzdür

o halde türkiyenin dolara
    ihtiyacı varsa güçlü nasıl oluyor iman gücü mü acaba yoksa bizim allahımız var lafı oradan mı geliyor ilginç
    neyse doların dini imanı olmadığını dünyanın her yerinde geçtiğini hepimiz biliyoruz

o halde ona göre hareket etmeliyiz akılcı yöntemlerle çözüm üretmeliyiz
  • Adam faiz haram diyor ama dolar konusundan cikmiyor

Din reformu olmadikca ne orta dogu duzelir ne bizim ulke

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu gün metrodaydım, hiç tanımadığım ve birbirini hiç tanımayan 3 farklı esnaf
    aralarında konuşuyordu ! 1. kağıt işi yapıyormuş 2. deri işi yapıyormuş 3. demircimi neymiş
    3'ü de bir birini tanımadıkları ve farklı sektörlerde olduğu halde toptancılarından mal alamıyorlarmış ! özetle kriz var kriz büyük çekler dönmüyor. para kazanamıyor insanlar,

bu yüzden kiralar ödenemiyor. borçlar kapanmıyor. yeni evli çiftler bile tabi bu işin bununla ne alakası var diyeceksiniz ama boşanmalara bile sebep oluyor.

para olmayınca stres özellikle yeni evli çiftlere hiç yaramıyor !!!
  • ali_ihsan21 kullanıcısına yanıt
    Hocam farkli yerlerden bakiyoruz o yuzden anlasamayacagiz 20lira icin adam oldurulen suc oranin alip basini gittigi bir ulkede yasiyoruz. Benim yillarca gordugum bu ulkede birisinin parasina kast etmek csnina kast etmekten cok daha tehlikeli. Ekonomik bunalima giren insan herseyi yapar din mezhep vs cok geri planda kalir para yaninda bu ulkede cunku cogu gostermelik

• Döviz konusunda inanılmaz siyaset dönüyor. Ben de/Biz de AKP'yi hiç sevmiyoruz arkadaşlar. Ama lütfen döviz ile alakalı yorumlar yapın da yatırımlarımızı ona göre değerlendirelim.
  • gene en üst sınırlara dayandı !
    bu sefer gene +1 TL yapar mı diye tüm piyasa al veya sat a hazır bekliyor !
    herkesin eli klavyede !

ya +1 TL artacak !
    ya -1 TL düşecek !
  • Sıkıntı da bu zaten. Önünü görememek. Ekonomi yönetimi büyümeden yana olduğu mesajını verdi, baktılar olmayacak şimdi de fiyat istikrarını sağlayacağız mesajı veriyorlar. Ama icraat görmeden kimse inanmıyor artık. Piyasa diken üstünde herkes faiz kararını bekliyor.
  • Faiz artırmak asla çare değildir ve hiçbir zamanda olmayacaktır. Allah faizi yasak etmiştir yasak olanda fayda olmaz olsa bile zararı faydasından çok olur. Faizlerin yüksek olduğu 90 lı yıllarda sanayici ve iş adamları sermayelerini toplayıp fabrikalarını kapatıp paralarını faize yatırdılar. Yattığın yerden para kazanmak dururken neden işle güçle işçiyle tahsilatla pazarlama ile uğraşsın ve bu işlerin sonucu işsizliği ve geri kalmayı getirdi. Evet bu daha önce yaşandı. Şimdi birileri çıkıpta rte faizi artırmaya izin vermedi böyle oldu demese iyi olur neticede faiz artsada artmasada tl değer kaybediyor. Allah faizi yasak zekatı farz etmişse düşünüp öğüt alan insanlar için bunda çok büyük hikmetler vardır.

Ben böyle yazdım gelen tepkilerin başında ali bey Allah faizi yasak etmiş diyen birinin burada ne işi var demiş ve komedi demiş sonrada bloklamış. Sen zaten her halinle komedisin lafı yapıştırdım blokladım kaçtım diyorsun çünkü sende biliyorsun her şeyin en iyisini Allah bilir ve seninde gideceğin son kapı orası.

Diğerleri ise dolar yükseliyor altın yükseliyor gibi şeyler yazmış. Altın yada döviz faiz değildir.

Neyse konumuz ekonomi ve ben ekonomi üzerine konuşayım. Bugün ekonomi üzerine okuyanlara öğrettikleri en büyük saçmalıktır Faizlerin artmasıyla ülke ekonomisinin düzeleceği. Örnek tüm dünya ülkeleridir hepsi faiz üzerinden döner ama her 10 yılda bir küresel kriz gelir. 90 larda ki faiz oranlarını bi araştırın. 94 krizinden sonra faizler tavan yaptı ve elinde sermaye olan herkes işini gücünü bıraktı bankaya faize yatırdı sonra işsizlik derken bankalar batmaya başladı ve sonra 2001 krizi geldi. Görmek isteyene hak güneş kadar açıktır.

• Hayır tepkiler sadece Allah ın yasak etmesi ile alakalı geliyor. Çok gariptir ki. Dindar nesil yetiştireceğiz diyen AKP Allah düşmanı bi nesil yetiştirmiştir.

• quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

gene en üst sınırlara dayandı !
    bu sefer gene +1 TL yapar mı diye tüm piyasa al veya sat a hazır bekliyor !
    herkesin eli klavyede !

ya +1 TL artacak !
    ya -1 TL düşecek !
    dana'nın kuyruğu, borsa kapanış saatinden sonra mı !? kopacak ?
    dana'nın kuyruğunu bırakın da, etrafta b*k sinekleri sarmasın !!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 5 Eylül 2018; 11:19:10 >
  • Faizi şu an çok yüksek çünkü enflasyon çok yüksek.

Mecburen artıyor.

Ama normal zamanda az miktarda faiz olmalıdır. Ölçülü faiz iyidir

• https://paratic.com/finans-disi-firmalarin-net-doviz-acigi-215-9-milyar-dolar Şu an da döviz açığı yok diyenler bir daha düşünsün

• allah kitap karistiran sensin cunku. Ekonomi konusunda allahin ne isi var? Deseydin ki faizlerin olcusuzce artmasi ekonomiye zarar verir, uretim durur vs. evet haklisin der gecerdik. Ama sen kalktin faiz yasak cunku allah oyle dedi diyorsun, bu 0 faiz mantigi gunumuz dunyasinda sadece kokten dinci eglencesidir. Faizden kacamazsin, adam gibi kullanirsan faydasini gorursun. Tamamen zararli bir sey olsa gavur(!) hic kullanmazdi ;)

• Devlet "çıkmaz demeyin şansınızı deneyin" diye TV'lerde boy boy reklam verip kumara teşvik etsin bunda haramlık yok, genelevlerden vergi geliri sağlasın bunda haram yok, içkiden içki parasından daha yüksek seviyede vergi alsın bunda haram yok ama faiz haram...

• pcwolf28 P kullanıcısına yanıt
    Evet saydıkların hepsi haram bütün dünyada reddetse haram bütün dünyada yapsa haram ve Allah bütün dünyayı cazalandırsa bile Allah a karşı insanlar bi zarar veremezler.

• 
Sayfa: önceki 25072508250925102511
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.