Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (4642. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: smart1978 Daha Az
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 37 Misafir - 37 Masaüstü1 Mobil
5 sn
235.036
Cevap
1.166
Favori
11.767.092
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
3. Sırada  bugün en iyi #2
Sayfa: önceki 46404641464246434644
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Biz niye başka ülkelerin ekonomilerini kuşatmıyoruz? CİMER'e yazıyorum şimdi.

• önümüzde abd seçimleri varken şu aşamada 8,35 veya üzerinden alım yapmak mantıklımı beklemelimiyim sizce ?

• MrOpen kullanıcısına yanıt

şakacı senii s400 halkbank caatsa gelir biden gelirse.

• Seçimden önce mi sonra mı gram almak mantıklı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Atilla Yeşilada Ekonomist Özlem Derici Şengül’ün twitter hesabından dolar kuru ile ilgili “TL değer kaybında iflas eden Arjantin’in pesosuyla yarışıyor” paylaşımına cevap verdi.

Atilla Yeşilada paylaşımında Merkez Bankası’nın faizleri artıracağını artıracağını “İddiaya giriyorum, bir gece ansızın 700 puan" sözleriyle” öne sürdü

https://www.milligazete.com.tr/haber/5658787/dolar-kuru-yukselecek-mi-atilla-yesilada-iddiaya-giriyorum-dedi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dogangoxel -- 31 Ekim 2020; 21:36:11 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ben de merak ediyorum. Eğitime , bilime , altyapıya önem veren bir başkan gelirs ABD'ye neden diğer ülkeler, TL falan kötü duruma düşecek? Herkes kendi ülkesinin iyiliğini ister de yani ne alaka bizim TL'yle olumsuz açıdan?

• hele daha durun joe biden başkan olunca bakalım neler olacak, ne gibi yaptırımlar gelecek

trump deli meliydi ama tayyip'le aralarında değişik bir bağ vardı, türkiye'ye karşı da hiç çok sert çıkmadı.

joe biden ise çok daha tehlikeli ve sinsi bir adam.

• faizler yükseldi haftaya düşüş ile başlar diye düşünüyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: drjacob

faizler yükseldi haftaya düşüş ile başlar diye düşünüyorum

Kredi faizleri yükseldi. Kredi faizlerinden bahsediyorsunuz sanırım. Zaten faizler yüksekti. Ve bankalar kendi kendine faizleri artırmışlardi. Politika faizi şuan 10.25 ve bu faizde değişiklik yok. 19 kasıma kadar faiz artışı yok. Bu belirsizlikte ve ekonomide döviz düşmez...

Mevduat faizleri yükselmiyor. Mevduat faizleri %20-25 olmadan kimse dövizden çıkmaz. Şuan bankaların verdiği mevduat faizleri enflasyonun altında getiri sağlıyor....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sokrates 1983 -- 1 Kasım 2020; 10:46:5 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: drjacob

faizler yükseldi haftaya düşüş ile başlar diye düşünüyorum

hangii memleketi/piyasayi takip ediyosun birader...?

TR. olmadigı kesinde, neresi oldugunu anlayamadık..! 🤔

• İşsizliği yumuşatmak için İşsizlik Sigortasındaki 109 milyar tl’yi eritmeye geldi sıra. İşverene diyor ki, işsizi işe al ya da kayıt dışındakini sigortalı yap, 44 TL devletten.
    İşe aldığını istersen ücretsiz izne çıkar, işsize 39 tl devletten hzr 2021’e kadar.
    Fon hovardalığı...!!! 🙄

• %20 de pek anlam ifade etmeyebilir açıkçası.

Sene sonu dolar kurunu 8.00 alalım (Trump seçildi geri geldi vaattler vs vs).

O haliyle bile yıllık TL deki değer kaybı %36.

8.2 lerde kapatırsa ki öyle bekliyorum %40.

Siz olsanız TL ye donermisiniz %20 ile? Helei bu para ile mal alıp satiyorsaniz ticari olarak kur riskini alır mısınız?

Net karınızin bir kısmını harcayıp bir kısmı ile tekrar mal alacaksınız neticede bu mal da usd ye endeksli (büyüklerimiz ilgisi yok dese de), 100 birim mal almak varken o parayla 3 ay sonra 90 birim mal alsanız aradı %10 u satış fiyatına yansitabilecek misiniz TL bazında?

Herkes bir faiz oranına takılmış durumda ama mevzu bu değil.. Yani tek etken bu değil.

Acilen para bulmamız lazim(döviz) bunun 2 yöntemi var dünyada birisi ihracat diğeri borç alma. Üçüncü yöntem (dolar basma onu abd dışında yapabilecek yok haliyle).

Borç kısmını şu an eledik, duvarların hepsi kapalı, imf dışında. Ki o bunda şartları malum o topa girecek siyasi irade şu anda bence hiç oraya bakmıyor.

Geriye tek seçenek var, rekabetçi kur ile yatırım çekmek, ihracati arttırıp döviz gelirini yükseltmek.

Turizm de fiyat cazibesi yaratıp 2021 yazında turizm rekoru kırmak (pandeminin bittiğini varsayarsak)..

Faiz diye tek noktaya odaklanmamak gerek..

Yüksek borçlanma faizinde sanayi yatırımını durdursunuz, bunu yaparsanız ihracat geliri senaryonuz çöker.

O nedenle, faizden ziyade nasıl para buluruz diye odaklanmak lazım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 1 Kasım 2020; 11:38:59 >

• Teknik anlamda düzeltme gelebilir. Haftalık Rsi tepe seviyelerde ama bu ekonomiye teknikte sökmez o ayrı mesele.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ~Lion King~ kullanıcısına yanıt

seçim varken nasıl teknık anlamda olcak .d

• quote:

Orijinalden alıntı: 9600_G_T

seçim varken nasıl teknık anlamda olcak .d

Onu bilemem. Şuan 2018 ağustos kur krizindeki seviyelerdeyiz. Doların sağlıklı yükselmesi için alıcı gruplarına cazip hale gelmeli. Her daim yükselen bir para kazanma enstrümanı yoktur.

• quote:

Orijinalden alıntı: ~Lion King~

Onu bilemem. Şuan 2018 ağustos kur krizindeki seviyelerdeyiz. Doların sağlıklı yükselmesi için alıcı gruplarına cazip hale gelmeli. Her daim yükselen bir para kazanma enstrümanı yoktur.

Alıntıları Göster
    2018 Rahip krizi ile gelen kur şokundan sonra epey geri çekilme oldu yalnız dolarda, şimdi ise bu ihtimal tükenen rezervler, faizlerin artsa bile işlevsiz kalacak olması ve swap retleri nedeniyle pek mümkün değil.

• Arkadaşlar alakasız bi konu ama evlilik tazminatlarında değişiklik olacak diye duydum yeni yıldan itibaren hakedilen ücretin hepsi verilmeyecek %10 alınacak falan deniyor. Bilgisi olan var mı? Eğer öyle bişey olacaksa kesin nişanlımla yıl bitmeden nikahı kıyalım diyoruz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • damattan dolarla işimiz yok sahte dolar bile geçerli artık diye bir açıklama gelir mi?

işin ilginç yanı diyebilir misiniz ki bunu damat kesin demez diye? ben diyemiyorum? sahte dolar kullanın deme potansiyeli çok fazla.

• quote:

Orijinalden alıntı: acquiles

%20 de pek anlam ifade etmeyebilir açıkçası.

Sene sonu dolar kurunu 8.00 alalım (Trump seçildi geri geldi vaattler vs vs).

O haliyle bile yıllık TL deki değer kaybı %36.

8.2 lerde kapatırsa ki öyle bekliyorum %40.

Siz olsanız TL ye donermisiniz %20 ile? Helei bu para ile mal alıp satiyorsaniz ticari olarak kur riskini alır mısınız?

Net karınızin bir kısmını harcayıp bir kısmı ile tekrar mal alacaksınız neticede bu mal da usd ye endeksli (büyüklerimiz ilgisi yok dese de), 100 birim mal almak varken o parayla 3 ay sonra 90 birim mal alsanız aradı %10 u satış fiyatına yansitabilecek misiniz TL bazında?

Herkes bir faiz oranına takılmış durumda ama mevzu bu değil.. Yani tek etken bu değil.

Acilen para bulmamız lazim(döviz) bunun 2 yöntemi var dünyada birisi ihracat diğeri borç alma. Üçüncü yöntem (dolar basma onu abd dışında yapabilecek yok haliyle).

Borç kısmını şu an eledik, duvarların hepsi kapalı, imf dışında. Ki o bunda şartları malum o topa girecek siyasi irade şu anda bence hiç oraya bakmıyor.

Geriye tek seçenek var, rekabetçi kur ile yatırım çekmek, ihracati arttırıp döviz gelirini yükseltmek.

Turizm de fiyat cazibesi yaratıp 2021 yazında turizm rekoru kırmak (pandeminin bittiğini varsayarsak)..

Faiz diye tek noktaya odaklanmamak gerek..

Yüksek borçlanma faizinde sanayi yatırımını durdursunuz, bunu yaparsanız ihracat geliri senaryonuz çöker.

O nedenle, faizden ziyade nasıl para buluruz diye odaklanmak lazım..

Döviz yükseliş trendine devam ediyor. Politika faizi sert artmadigi sürece devam edecek gibi... Faizler de sert bir artış olmaz. Sert artış olursa Piyasanın kilitlenmesi Kredi mekanizmasının çökmesi ve iflasların artması olması muhtemeldir...

Rekabetçi kur devam edecektir. Şöyle hesaplayın devlet yap işlet devret projelerinde Dolar kurunu 9.5 TL'den hesaplıyor. Yani Dolar şuan düşük kalmaktadır.

• quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

2018 Rahip krizi ile gelen kur şokundan sonra epey geri çekilme oldu yalnız dolarda, şimdi ise bu ihtimal tükenen rezervler, faizlerin artsa bile işlevsiz kalacak olması ve swap retleri nedeniyle pek mümkün değil.

Alıntıları Göster
    Şok faiz arttırımı ile doları bir süre stabil tutabilirler. Hele trump kazanırsa 20 kuruş salacağını düşünüyorum. Şok faiz arttırımı dediysem de düşer anlamında demedim alım fırsatı verir. Tüm param dolarda, bende düşmesini istemem ama teknik gerçekler var. Dolar düşmeden daha fazla gidemez çünkü alıcı grubu azaldı.

• 
Sayfa: önceki 46404641464246434644
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.