Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (6007. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: cohibar , Dark Territory , Turcopolo Daha Az
3 Kayıtlı Üye (3 Mobil) ve 18 Misafir (7 Mobil) - 11 Masaüstü10 Mobil1 iOS3 Android
5 sn
235.489
Cevap
1.165
Favori
11.785.215
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
14. Sırada  bugün en iyi #1
Sayfa: önceki 60056006600760086009
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bu mana da söylemedim demek istediğim şu gelin ufak bir hesap yapalım. evlensem kesinlikle kira değil ev alma taraftarıyım bu arada. ama bir hesaplayalım

asgari ücret 2825 TL ( hayali ) eşim ve ben asgari ücrete çalışalım birimizin maaşı krediye birimizin ki geçim derdine gitsin. köşeye bir şey atamayacağız. şuan yaşadığım yerde 20 yıllık binalar 200-250 bin falan. düğünü eşyayı saymıyorum onları benim birikimle halledelim. evi kredi çekelim. gidelim 200 binlik bişey alalım 20 yıllık binalardan.

aylık taksit 3330 TL asgari ücret 2825 TL sürekli olarak mesaili çalışalım zorlayalım sonuna kadar anca ödeyebiliyoruz. ki benim çalıştığım yerde şuan mesai sistemi yok ama biz varmış gibi düşünelim ( yıl sonu gelir vergi kesintileri olduğunda ödeyemezsin bide ) ve bunu 10 yıl boyunca tekrarlayacağız.

ben 25 te evlensem 10 yıla 35 olacağım. 35 e kadar da bi çocuk furyası başlayacak değil mi? asgari ücretle maddi olarak ne kadar yetebilirsin o çocuğa? hadi diyelim yettik iyi kötü ne bırakabileceksin en fazla ben öldükten sonra bir evi olmuş olacak ama asgari ücretli bir ailenin çocuğu olduğu için kendi işini eline alana kadar ( onda da iyi bir iş sahibi olursa ) yoksul bir hayatı olacak.

ben 20 yıl borç ödemem demiyorum öderim ama asgari ücretle bu yükün altına girmek bana mantıklı gelmiyor. 5-6 bin alsam mesela şuanki düzende hadi eşimde çalışsın diyip bi şekilde kurtarırız durumu öyle ütopik hayallerim de yok bu konuda.

• Sığ piyasada 8.43 te usd.
    30 marttaki tepe değere ulaştı.

Kasım 2020 deki 8.51 hacimli geçilir ise gözünüzü kapatın 9 kara merhaba deriz.. 🤷‍♂️

Ve lakin 8.50 den geri gelir bir şekilde(!) diye düşünüyorum.
    Ytd

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yok yav ne ilerlemesi virüs olunca virüslüleri dışarı çıkarmadılar bizi dışarı attı adamlar gidin 1 gününüz var ev otel bulun diye  

• ozbey08 kullanıcısına yanıt

şuan 10 yıllık 200 bin TL kredi çeksen 402 bin TL olarak geri ödüyosun aylık 3330 TL...

• çok abartı gap olmadı felaketçilerin beklediği olmayacak sanırım, yarın eski yerine gelir diye umuyorum.

• oturacağın fazladan 1 ev var demekki doğuran yatırım yapmışsın kiracı her ay düzenli ödediği sürece güzel sistem daha nolsun  

• M4M00D kullanıcısına yanıt
    Öyle bir kredi mi var 😅

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

Ben evi aldığımda asgari ücret 950 lira imiş. Taksit 1500 dü.

Şu an taksit hala 1500 asgari ücret 2850 lira.

Birde bu açıdan düşünmek gerekir.

• tbytby05 kullanıcısına yanıt

yok mu ne bileyim var gözüküyor  

• geçmiş veriler gelecekte böyle olacağının garantisini vermez zorunda kalırsam kesinlikle bende kredi ile ev alırım kirada oturmak bana aşırı saçma gelir bu durumda 20 yıl kira öde elinde bir şey olmasın neden olmasın ki 1000 ödeyeceğime 3000 öderim elimde en azından bi ev olmuş olur  

• quote:

Orijinalden alıntı: M4M00D

oturacağın fazladan 1 ev var demekki doğuran yatırım yapmışsın kiracı her ay düzenli ödediği sürece güzel sistem daha nolsun  

Fazladan evi bu sene başında aldım. Lojmanda oturuyordum daha önce : )) Lojman deyince yanlış anlaşılmasın jandarmanın dağ karakolunda kiralık ev bulunamadığı için karakolların içindeki lojmanda mecburiyetten oturuyorduk : ))

• askeri personelmiydiniz  

Cıks, jandarmaydım.

• Dellialli D kullanıcısına yanıt

Misal İş bankasının almanya sitesinde mortgage hesaplayıcı var, orada istediğiniz kadar yılı ve full repayment ı seçerseniz değişik teklifleri de görebilirsiniz.

misal 350000 euro ya 10 yılda 1.26 dan 26000 euro faiz işliyor, 15 yıl için ise 1.56 dan 42000 euro faiz işliyor...

aynı şekilde türkiyede iş bankasından 350000 TL kredi alsanız 10 yılda 750000 tl nin üzerinde, 15 yılda ise 1 milyon 150bin ödüyorsunuz... tam bir rezalet

Genelde türkiyeden ev vs alırken ben burada kredi çekmektense ingiltereden kredi çekip türkiyeden alışımı gerçekleştiriyorum.Çok daha avantajlı oluyor. 30000 pound ihtiyaç kredisi çekiyorsun (350 bin tl) 8 yılda geri ödemesi 33500 pound yıllık 3.3 faizden. Dolar/euro/pound 8 yılda 8 katına çıksa hala kredi türkiyeden daha ucuz.

• 10 yıl önce kredi çekip ev alan mı daha çok karlıdır,yoksa 10 yıl önce 20 farklı yabancı teknoloji şirketi hissesi alıp 10 yıl boyunca elinde tutan mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: ozbey08

10 yıl önce kredi çekip ev alan mı daha çok karlıdır,yoksa 10 yıl önce 20 farklı yabancı teknoloji şirketi hissesi alıp 10 yıl boyunca elinde tutan mı?

Olmayan para ile hisse alınabiliyorsa tabiki hisse alan karlıdır. Olmayan parayla hisse almak zor ama. Ev kolay.

• quote:

Orijinalden alıntı: tafesan

Misal İş bankasının almanya sitesinde mortgage hesaplayıcı var, orada istediğiniz kadar yılı ve full repayment ı seçerseniz değişik teklifleri de görebilirsiniz.

misal 350000 euro ya 10 yılda 1.26 dan 26000 euro faiz işliyor, 15 yıl için ise 1.56 dan 42000 euro faiz işliyor...

aynı şekilde türkiyede iş bankasından 350000 TL kredi alsanız 10 yılda 750000 tl nin üzerinde, 15 yılda ise 1 milyon 150bin ödüyorsunuz... tam bir rezalet

Genelde türkiyeden ev vs alırken ben burada kredi çekmektense ingiltereden kredi çekip türkiyeden alışımı gerçekleştiriyorum.Çok daha avantajlı oluyor. 30000 pound ihtiyaç kredisi çekiyorsun (350 bin tl) 8 yılda geri ödemesi 33500 pound yıllık 3.3 faizden. Dolar/euro/pound 8 yılda 8 katına çıksa hala kredi türkiyeden daha ucuz.

Bu ek bilgiler için teşekkür ederim.

Peki bu para aktarma olayında kayıpsız hangi yolla para gönderebiliriz Türkiye'ye?

malum almanya paranın kokusunu alınca çöküyor hemen vergiden.

• Jacek J kullanıcısına yanıt

sizce 6 mayısta naparlar hocam

• fonlar düşüyooo ozbey  

• beyler yarın kabine toplantısı olacakmış..

sizce yarın tam kapanma ihtimali varmıdır yoksa yemezmi dersiniz?

• 
Sayfa: önceki 60056006600760086009
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.