Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (4393. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
24 Misafir - 24 Masaüstü
5 sn
235.373
Cevap
1.165
Favori
11.780.444
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 43914392439343944395
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Stand Alone

Yok babacım çok demiyorum haklısın. Nüfusa oranla araba satışı az. Hatta konut satışı da çok az. Bakma sen çok satıyor konutlar falan diyorlar ya, alanların yarısından fazlasının zaten 3-4 dairesi var, kiraları toplayıp 5. dairenin taksitini çıkarıyorlar. Yani sistem kiracıyı ev sahibi yapmıyor, 4 dairesi olana 5. daireyi kolaylık sağlıyor.

Ben sadece seni sinir etmeyi seviyorum.

Alıntıları Göster
    Bu ulkede Egea 500 bin olsa arac alacak bir kitle var. Bu orta ve ust direk zamaninda 6-7 Eylul olaylarinda gayri muslimlerin varini yogunu bedavadan aldi. Bunlara hukumet, parti fark etmez.

Yani bu ulkenin en olusu bile 200-300 bin arac satisi yapar ama rakamlar komik.

Neyse eyvallah

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Yok babacım çok demiyorum haklısın. Nüfusa oranla araba satışı az. Hatta konut satışı da çok az. Bakma sen çok satıyor konutlar falan diyorlar ya, alanların yarısından fazlasının zaten 3-4 dairesi var, kiraları toplayıp 5. dairenin taksitini çıkarıyorlar. Yani sistem kiracıyı ev sahibi yapmıyor, 4 dairesi olana 5. daireyi kolaylık sağlıyor.

Ben sadece seni sinir etmeyi seviyorum.

Alıntıları Göster
    Heh şunu bileydiniz....

Bu ülkede fakir hep fakirdi. Akp döneminde Zengin servetine servet katıyor. Orta sınıf fakirleşiyor. Bir ülkede orta sınıf yok oluyorsa durumlar vahim demektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Six Feet Under.

Hayata yeni başlayan ve babadan yardım almayan, para kalmayan bir genç içinr araç almak artık imkansız. Hadi diyelim çekti krediyi maaşının yarısı 50 bin lira çekti yaklaşık 2000 lira aylık ödemesi var... Bu para 15-20 yaşında taklacı güvercin alabilir ancak. Akıl mantık işi degil.
    Hayata yeni başlayanlara hayat çoktan kaymış duruda zaten. Kerim Rota'nın yazısını okuyun derim. Barış ile Sinem'in hikayesi...

Şahsi fikrim ise kendisine ait olmayan ve çocuğuna bırakacak bir evi dahi olanların çocuk sahibi olması direkt hata. Bu zamanda evlenip çocuk sahibi olacak birinin aylık 15,000 TL+ gelire ve evinin kendisine ait olmaya ihtiyacı var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: onur1301

Heh şunu bileydiniz....

Bu ülkede fakir hep fakirdi. Akp döneminde Zengin servetine servet katıyor. Orta sınıf fakirleşiyor. Bir ülkede orta sınıf yok oluyorsa durumlar vahim demektir.

Alıntıları Göster
    Bu sadece Türkiye ile ilişkili değil. Gene anlamda bütün dünyada orta sınıf yok oluyor ve alt sınıfa doğru kayıyor.
  • Euro 9 TL olmasına 5 kuruş kaldı. Resmen paramız hiç oluyor hiçbir şey alamıyoruz herhalde seneye bu rakamları da ararız

• quote:

Orijinalden alıntı: svs

2010 yılı olduğu gözüküyor aşağıdaki linke göre.
    http://www.gazetevatan.com/indirim-dizustu--347465-ekonomi/

2010 yılında asgari ücret 599TL imiş. Gazete küpüründe de bir asgari ücretle notebook u alabiliyorsun.

Bugüne gelecek olursak asgari ücret 2324tl, hepsiburada da en ucuz casper notebook 2799TL bo notebooklarda da işletim sistemi yer almıyor free-dos.İşletim sistemi olanlarda 2999tl ile başlıyor.

Tahminimce 2.999tl olan notebook vatanda 3.100-3.200 arasındadır. Yani asgari ücretli bugün ortlaama 700-800tl daha para eklemesi lazımki notebook alabiilsin.
    Dostum yıl 2010, yönetimdeki insanlar aynı aldığımız asgari ücrette 580~usd civarı bir şey. Yaptığımız iş ABD deki Avrupa'daki vatandaşların işleriyle aynı olmasına rağmen kat be kat az kazanıyoruz. Açıkçası ben özlenilen o 2010 lu yıllarda da pek başarılı olduğumuza inanmıyorum. Tr kuruluş tarihinden beri böyle yalnız galiba hep böyle fakir yaşamışız. Ülkenin fabrikalarını falan satmaya başlayınca da belirli bir dönem (2010) yılları refah seviyemiz yükselmiş biraz. Şimdi de sıcak paranın gidişiyle daha da fakirlesmisiz durum bu

• quote:

Hayata yeni başlayanlara hayat çoktan kaymış duruda zaten. Kerim Rota'nın yazısını okuyun derim. Barış ile Sinem'in hikayesi...

Şahsi fikrim ise kendisine ait olmayan ve çocuğuna bırakacak bir evi dahi olanların çocuk sahibi olması direkt hata. Bu zamanda evlenip çocuk sahibi olacak birinin aylık 15,000 TL+ gelire ve evinin kendisine ait olmaya ihtiyacı var.

Alıntıları Göster
    Yani şimdi yaklaşık %40lık bir kesim asgari ücrete çalışıyor bu ülkede. Günde 10-12 saat. Yol ile birlikte 14 saat. Eve karnını doyurup uyumaya geliyor bu vatandaşlar... Aldıkları para günlük 10 dolar civarı. Ben düşünüyorum düşünüyorum işin içinden çıkamıyorum bu millet nasıl buna razı olabiliyor aklım mantıgım almıyor.

E özel sektördeki bu şartları bilen bütün gençlerin hayali şu an memur olup kamuda çalışabilmek. Gençlerin hayalinin memur olmak oldugu bir ülke kalk-kı-na-maz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Six Feet Under. -- 18 Eylül 2020; 11:3:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Six Feet Under.

Yani şimdi yaklaşık %40lık bir kesim asgari ücrete çalışıyor bu ülkede. Günde 10-12 saat. Yol ile birlikte 14 saat. Eve karnını doyurup uyumaya geliyor bu vatandaşlar... Aldıkları para günlük 10 dolar civarı. Ben düşünüyorum düşünüyorum işin içinden çıkamıyorum bu millet nasıl buna razı olabiliyor aklım mantıgım almıyor.

E özel sektördeki bu şartları bilen bütün gençlerin hayali şu an memur olup kamuda çalışabilmek. Gençlerin hayalinin memur olmak oldugu bir ülke kalk-kı-na-maz.

Alıntıları Göster
    Ortalama üstü bir gelire sahibim, açıkçası ben de anlamıyorum. Açıkçası bu toplum biraz da fukara bir hayatı yaşamayı, sürünmeyi kendine hak biliyor.

Seneler önce yazın iş tecrübesi ve harçlık olsun diye evin yakınlarındaki Türk Telekom bayisinde işe girmiştim. Sözde satış falan yapıp prim alacaktık. Adam daha ikinci günden dükkanı paspas çekmemi falan bekledi benden. Baktım yanımdaki eleman da daha dünden hazır bekliyor. Çektim çocuğu yanıma, konuyu anlattım, bizim işimizin bu olmadığını falan söylesem de çocuk resmen benle kavga edecek duruma geldi. Hani işveren olsan neyse de, ulan zaten orada asgari ücretle çalışan birisin, neyin savunmasını yapıyorsun belli değil. Daha benim yaş 21 falan o zamanlar, baktım bu böyle olmuyor, ertesi gün hemen ayrıldım. Yıllar sonra Alman firmada direkt kendi mezun olduğum alanla ilgili işimde, kurumsal dolgun maaşla başladım. Şu an kendi işimin gücümün sahibiyim. Allah'a şükür maddi bir sıkıntım ve kaygım da yok ama o bayide 2 günde yaptığım sosyolojik gözlem sonucunda, bu toplumun özüne fukaralığın işlediğini anlamıştım ve henüz yaşım 21 idi...

Sözün özü, kıçını kurtarmaya bakacaksın bu ülkede. Sağına soluna bakma kardeşim kendine odaklan.

• quote:

Ortalama üstü bir gelire sahibim, açıkçası ben de anlamıyorum. Açıkçası bu toplum biraz da fukara bir hayatı yaşamayı, sürünmeyi kendine hak biliyor.

Seneler önce yazın iş tecrübesi ve harçlık olsun diye evin yakınlarındaki Türk Telekom bayisinde işe girmiştim. Sözde satış falan yapıp prim alacaktık. Adam daha ikinci günden dükkanı paspas çekmemi falan bekledi benden. Baktım yanımdaki eleman da daha dünden hazır bekliyor. Çektim çocuğu yanıma, konuyu anlattım, bizim işimizin bu olmadığını falan söylesem de çocuk resmen benle kavga edecek duruma geldi. Hani işveren olsan neyse de, ulan zaten orada asgari ücretle çalışan birisin, neyin savunmasını yapıyorsun belli değil. Daha benim yaş 21 falan o zamanlar, baktım bu böyle olmuyor, ertesi gün hemen ayrıldım. Yıllar sonra Alman firmada direkt kendi mezun olduğum alanla ilgili işimde, kurumsal dolgun maaşla başladım. Şu an kendi işimin gücümün sahibiyim. Allah'a şükür maddi bir sıkıntım ve kaygım da yok ama o bayide 2 günde yaptığım sosyolojik gözlem sonucunda, bu toplumun özüne fukaralığın işlediğini anlamıştım ve henüz yaşım 21 idi...

Sözün özü, kıçını kurtarmaya bakacaksın bu ülkede. Sağına soluna bakma kardeşim kendine odaklan.

Alıntıları Göster
    Haklısın ama iş kendine bakmakla bitmiyor işte. Bu agır şartlarda 7/24 stres altında acaba patrondan ne azar işiticem, acaba elektrik faturasını ödeyebilcem mi, acaba icraye gelicekler mi diye düşünen insanlar ortada patlamaya hazır bomba gibi dolaşır. Bir insan 7/24 stres altında yaşarsa illaki ama illaki bir yerden patlak verir. Sabır taşı olsa çatlar. Haberlerde görüyorsun ya " arabasına su sıçrattı diye ezerek öldürdü, kırmızıda geç kalktıgı için 7 yerinden bıçaklandı, yol vermedi diye kurşuna dizildi, yan baktı diye defalarca bıçaklandı ..." tarzı haberleri... İşte bunlar bizi de etkiliyor. Herkesin burnundan soludugu bir ortamda banane deyip çekilemezsin işin içinden... İster istemez sen de etkilenirsin.

Brezilya, Meksika olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Six Feet Under. -- 18 Eylül 2020; 11:43:12 >

• Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 28 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 25 kuruş zam gelmesi bekleniyor.

Güzel haberler arka arkaya geliyor gerçekten. Bakan haklıymış

• Kararsızlar dağıtılmadan, yedek lastik ile birlikte % 38,8 oranında bu gün itibarıyla blok oy alabiliyorlar... Karşı taraf paramparça, bir araya gelmeleri mümkün görünmüyor. Karşı tarafın kurabileceği en büyük blok, en iyi ihtimal %35 gibi...

Coğrafya yalnızca toprak parçası değildir, "Beşeri Coğrafya" da vardır, ufukta bir değişiklik yok gibi görünüyor. Boşuna dememişler : Coğrafya Kaderindir!
  • ebavamqko E kullanıcısına yanıt
    Et derken anlamadim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vatikanli Mumin -- 18 Eylül 2020; 11:36:15 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vatikanli Mumin

Et derken anlamadim
    et kilosu 9 leva 4.5 euro idi dana etinin.

bu arada ablalarımızda sofya plazza clubtaymışlar. öğrenci kardeşelerimiz bunlar bizim. abalalarının izindeler.

işte görüldüğü üzre etin ucuz olduğu yıllarda, hayat daha güzeldi.

• quote:

Orijinalden alıntı: acquiles

2019 a göre araç satışında büyüyen tek ülke.
    TÜRKİYE..

Demekki kriz falan yok, dağılın (böyle değil tabi ama böyleymiş gibi yapıyorum daha eğlenceli oluyor)

Yaklaşık aynı nüfusa sahip Almanya'nın araç satış sayısının sadece 5'te 1'i (2020). Önceki 2019'da fark yaklaşık 12'de 1'i imiş. Maşallah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 18 Eylül 2020; 12:16:50 >

• Birisinin meydanlarda "Sahte senet cambazı" diye alenen hakaret ettiği, haysiyet cellatlığı yaptığı....

Mansur Yavaş rüşvet suçlamasından beraat etti
    Yerel seçim öncesinde sahte senet, rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlaması ile hakkında dava açılan Mansur Yavaş beraat etti. Suçlamayı yapan Necmettin Keskin ise aranıyor.

m.tr/2020/gundem/mansur-yavas-rusvet-suclamasindan-beraat-etti-6043865/
  • Dikkat edin.https://twitter.com/patronlar/status/1306885953223626752?s=21

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Erzurum lu E kullanıcısına yanıt
    neden arasınlar hocam, bu memlekette hırsız tecavüzcü gaspçı terörist şarlatan vb insanların kaçmasını gerektirecek hiçbir sebep yokki.karakolda çayını çorbanı içip bikaç saatte serbestçe gezebiliyorsun zaten.

• Sıçrama yaptık diyenlere kızmayın, adamlar haklı

18 Eylül 2019 USD 5.68 EUR 6.28
    18 Eylül 2020 USD 7.56 EUR 8,98

Aynı dönemde TCMB faizi %16.50 idi. Hadi 1 yıllık vadede mevduat faizini %18 alalım.
    sonucu sanırım hesap etmeye gerek yok.

TL de kalan kesinlikle kazanmış..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 18 Eylül 2020; 12:34:25 >
  • Aslında toplumun sorunu şükür kültürü.
    Ne yaşarsa yaşasın kendisinden daha kötü olan gösterildiğinde itiraz etmiyor.Razı oluyor.
    Daha iyi yaşamak hakkım diyemiyor.
    Bakın bir hastaneye gidin sıra beklerken yanınızdaki kimse size hemen neyin var kardeş? diye sorar.
    Aslında sizin hastalığınız onun umrunda bile değildir.Amacı sizin hastalığınızın ondan daha kötü bir hastalık olduğunu öğrenip durumuna şükretme isteğidir.Bu şekilde hastalığından şikayet etmemesi gerektiğini düşünür.Hatta bu iş daha da ileri gider tedavi olmasam da olur daha kötüsü var der.
    Yani bu durum neyle alakalı bilemiyorum.Toplumla mı,Coğrafya ile mi,Din ile mi?
  • Mevduat faizleri %15 civarına getirilmeli.

Negatif reel faizle hiçbir dövizi sabit tutamayız.
  • 
Sayfa: önceki 43914392439343944395
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.