Şimdi Ara

🔥 Dolar 7,95 - Euro 9,48 - Altın 463 | 26 KASIM 🔥

8 Kayıtlı Üye (5 Mobil) ve 188 Misafir (72 Mobil) - 119 Masaüstü77 Mobil1 Android
5 sn
99.430
Cevap
811
Favori
4.706.190
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 39 dk. önce
  • Cevaplayan Üyeler 6406
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 1583
  • Ortalama Mesaj Aralığı 21 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 3
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 814
  • Favoriye Eklediklerim 818
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • acquiles (2870 mesaj) Equris (2262 mesaj) Hendrik Johannes Cruijff (2243 mesaj) mitokondrioglukadayi (2159 mesaj) MRT_ (1871 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (53851 mesaj) Mobil (35523 mesaj) Tablet (3328 mesaj) Mini (8768 mesaj) Uygulama (5094 mesaj)
  • @
881 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
24. Sırada  bugün en iyi #3
Tüm Forumlar >> Finans Forumları >> Yatırım Araçları >> 🔥 Dolar 7,95 - Euro 9,48 - Altın 463 | 26 KASIM 🔥
Giriş
    8022 Mesaj

%20 de pek anlam ifade etmeyebilir açıkçası.

Sene sonu dolar kurunu 8.00 alalım (Trump seçildi geri geldi vaattler vs vs).

O haliyle bile yıllık TL deki değer kaybı %36.

8.2 lerde kapatırsa ki öyle bekliyorum %40.

Siz olsanız TL ye donermisiniz %20 ile? Helei bu para ile mal alıp satiyorsaniz ticari olarak kur riskini alır mısınız?

Net karınızin bir kısmını harcayıp bir kısmı ile tekrar mal alacaksınız neticede bu mal da usd ye endeksli (büyüklerimiz ilgisi yok dese de), 100 birim mal almak varken o parayla 3 ay sonra 90 birim mal alsanız aradı %10 u satış fiyatına yansitabilecek misiniz TL bazında?

Herkes bir faiz oranına takılmış durumda ama mevzu bu değil.. Yani tek etken bu değil.

Acilen para bulmamız lazim(döviz) bunun 2 yöntemi var dünyada birisi ihracat diğeri borç alma. Üçüncü yöntem (dolar basma onu abd dışında yapabilecek yok haliyle).

Borç kısmını şu an eledik, duvarların hepsi kapalı, imf dışında. Ki o bunda şartları malum o topa girecek siyasi irade şu anda bence hiç oraya bakmıyor.

Geriye tek seçenek var, rekabetçi kur ile yatırım çekmek, ihracati arttırıp döviz gelirini yükseltmek.

Turizm de fiyat cazibesi yaratıp 2021 yazında turizm rekoru kırmak (pandeminin bittiğini varsayarsak)..

Faiz diye tek noktaya odaklanmamak gerek..

Yüksek borçlanma faizinde sanayi yatırımını durdursunuz, bunu yaparsanız ihracat geliri senaryonuz çöker.

O nedenle, faizden ziyade nasıl para buluruz diye odaklanmak lazım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 1 Kasım 2020; 11:38:59 >
    |
    |
    Kimyager06 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    14536 Mesaj
    Teknik anlamda düzeltme gelebilir. Haftalık Rsi tepe seviyelerde ama bu ekonomiye teknikte sökmez o ayrı mesele.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

seçim varken nasıl teknık anlamda olcak .d

|
    |
    ~Lion King~ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: 9600_G_T

seçim varken nasıl teknık anlamda olcak .d

Onu bilemem. Şuan 2018 ağustos kur krizindeki seviyelerdeyiz. Doların sağlıklı yükselmesi için alıcı gruplarına cazip hale gelmeli. Her daim yükselen bir para kazanma enstrümanı yoktur.

Orijinalden alıntı: ~Lion King~

Onu bilemem. Şuan 2018 ağustos kur krizindeki seviyelerdeyiz. Doların sağlıklı yükselmesi için alıcı gruplarına cazip hale gelmeli. Her daim yükselen bir para kazanma enstrümanı yoktur.

Alıntıları Göster
    2018 Rahip krizi ile gelen kur şokundan sonra epey geri çekilme oldu yalnız dolarda, şimdi ise bu ihtimal tükenen rezervler, faizlerin artsa bile işlevsiz kalacak olması ve swap retleri nedeniyle pek mümkün değil.

Arkadaşlar alakasız bi konu ama evlilik tazminatlarında değişiklik olacak diye duydum yeni yıldan itibaren hakedilen ücretin hepsi verilmeyecek %10 alınacak falan deniyor. Bilgisi olan var mı? Eğer öyle bişey olacaksa kesin nişanlımla yıl bitmeden nikahı kıyalım diyoruz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • Çavuş
    65 Mesaj

damattan dolarla işimiz yok sahte dolar bile geçerli artık diye bir açıklama gelir mi?

işin ilginç yanı diyebilir misiniz ki bunu damat kesin demez diye? ben diyemiyorum? sahte dolar kullanın deme potansiyeli çok fazla.

|
    |
    Dartanyan_Artagnan

quote:

Orijinalden alıntı: acquiles

%20 de pek anlam ifade etmeyebilir açıkçası.

Sene sonu dolar kurunu 8.00 alalım (Trump seçildi geri geldi vaattler vs vs).

O haliyle bile yıllık TL deki değer kaybı %36.

8.2 lerde kapatırsa ki öyle bekliyorum %40.

Siz olsanız TL ye donermisiniz %20 ile? Helei bu para ile mal alıp satiyorsaniz ticari olarak kur riskini alır mısınız?

Net karınızin bir kısmını harcayıp bir kısmı ile tekrar mal alacaksınız neticede bu mal da usd ye endeksli (büyüklerimiz ilgisi yok dese de), 100 birim mal almak varken o parayla 3 ay sonra 90 birim mal alsanız aradı %10 u satış fiyatına yansitabilecek misiniz TL bazında?

Herkes bir faiz oranına takılmış durumda ama mevzu bu değil.. Yani tek etken bu değil.

Acilen para bulmamız lazim(döviz) bunun 2 yöntemi var dünyada birisi ihracat diğeri borç alma. Üçüncü yöntem (dolar basma onu abd dışında yapabilecek yok haliyle).

Borç kısmını şu an eledik, duvarların hepsi kapalı, imf dışında. Ki o bunda şartları malum o topa girecek siyasi irade şu anda bence hiç oraya bakmıyor.

Geriye tek seçenek var, rekabetçi kur ile yatırım çekmek, ihracati arttırıp döviz gelirini yükseltmek.

Turizm de fiyat cazibesi yaratıp 2021 yazında turizm rekoru kırmak (pandeminin bittiğini varsayarsak)..

Faiz diye tek noktaya odaklanmamak gerek..

Yüksek borçlanma faizinde sanayi yatırımını durdursunuz, bunu yaparsanız ihracat geliri senaryonuz çöker.

O nedenle, faizden ziyade nasıl para buluruz diye odaklanmak lazım..

Döviz yükseliş trendine devam ediyor. Politika faizi sert artmadigi sürece devam edecek gibi... Faizler de sert bir artış olmaz. Sert artış olursa Piyasanın kilitlenmesi Kredi mekanizmasının çökmesi ve iflasların artması olması muhtemeldir...

Rekabetçi kur devam edecektir. Şöyle hesaplayın devlet yap işlet devret projelerinde Dolar kurunu 9.5 TL'den hesaplıyor. Yani Dolar şuan düşük kalmaktadır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Xiaomi Redmi Note 4X
    \\ 3 GB Ram || 32 GB Rom || Snapdragon 625 || 5.5" FHD IPS || MIUI 9 || 4100 mAh //

• Yarbay
    14536 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

2018 Rahip krizi ile gelen kur şokundan sonra epey geri çekilme oldu yalnız dolarda, şimdi ise bu ihtimal tükenen rezervler, faizlerin artsa bile işlevsiz kalacak olması ve swap retleri nedeniyle pek mümkün değil.

Alıntıları Göster
    Şok faiz arttırımı ile doları bir süre stabil tutabilirler. Hele trump kazanırsa 20 kuruş salacağını düşünüyorum. Şok faiz arttırımı dediysem de düşer anlamında demedim alım fırsatı verir. Tüm param dolarda, bende düşmesini istemem ama teknik gerçekler var. Dolar düşmeden daha fazla gidemez çünkü alıcı grubu azaldı.

|
    |

• Yarbay
    14536 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Kimyager06

Döviz yükseliş trendine devam ediyor. Politika faizi sert artmadigi sürece devam edecek gibi... Faizler de sert bir artış olmaz. Sert artış olursa Piyasanın kilitlenmesi Kredi mekanizmasının çökmesi ve iflasların artması olması muhtemeldir...

Rekabetçi kur devam edecektir. Şöyle hesaplayın devlet yap işlet devret projelerinde Dolar kurunu 9.5 TL'den hesaplıyor. Yani Dolar şuan düşük kalmaktadır.

Alıntıları Göster
    Faizi arttırmayarak çevresindeki 3-5 müteahhiti kolluyorlar ama doların artmasıyla da hızla oy kaybedecekler. Bence her şeye rağmen doları yıl sonunda sırf göstermelikte olsa 9 liranın belki de 8 liranın altında tamamlatacaklar. 2021’den sonra ralli başlar. Yazın bacasız endüstriden para da gelmediğinde gör o zaman cümbüşü.

Seneye mecburen erken seçim yapacaklar yoksa zaman aleyhlerine işliyor.

• Binbaşı
    1624 Mesaj

Hocam valla bence 8 liranin alti artik hayal. Cok buyuk bir olay olmadikca 8in altina dusmez bence. Tabiki bunlar benim tahminlerim beni baglar:)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    ~Lion King~ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1879 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    Dartanyan_Artagnan

quote:

Orijinalden alıntı: ~Lion King~

Faizi arttırmayarak çevresindeki 3-5 müteahhiti kolluyorlar ama doların artmasıyla da hızla oy kaybedecekler. Bence her şeye rağmen doları yıl sonunda sırf göstermelikte olsa 9 liranın belki de 8 liranın altında tamamlatacaklar. 2021’den sonra ralli başlar. Yazın bacasız endüstriden para da gelmediğinde gör o zaman cümbüşü.

Seneye mecburen erken seçim yapacaklar yoksa zaman aleyhlerine işliyor.

Alıntıları Göster

Şok faiz artışı olmadan 8 TL altına sarkmaz dolar... Merkez Bankası rezervleri boş hatta ekside yabancı yatırımcı arkasına bakmadan kaçıyor... Siyasi irade Avrupa Amerika Rusya ile ağız dalaşı ve kavga halinde... Bu Dolar nasıl düşecek ki elinde 100 TL olan adam da dolar alıyorken düşme zor gibi... Yıl sonu 9-9.5 TL gibi kapatır diye tahmin ediyorum. Zaten cari açığı kapatmak için dövizin yükselmesi iktidarın işine geliyor...

Xiaomi Redmi Note 4X
    \\ 3 GB Ram || 32 GB Rom || Snapdragon 625 || 5.5" FHD IPS || MIUI 9 || 4100 mAh //

• Yarbay
    14536 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: fitamino

Hocam valla bence 8 liranin alti artik hayal. Cok buyuk bir olay olmadikca 8in altina dusmez bence. Tabiki bunlar benim tahminlerim beni baglar:)
    Hocam hiçte hayal değil. Trump’ın kazanması, fransayla araların yumuşaması, doğu akdeniz krizinde yumuşama olursa 7.80 leri test edebilir. Bir de mb başkanının toplantıda bahsettiği faiz silahını çekerse 7.50’leri bile görürüz.

Ama alım için harika fırsat olur o ayrı

Katılıyorum..

Faiz/kur sarmalinda, şu ortamda birini seçmek gerekirse kur u seçmek zorundayız.

Emlak sektöründeki heyecan biteli çok oldu.

Türkiye de kıaa vadede para getiren ve piyasada dönüşüme sokan lokomotif sektör inşaat. Yüksek faiz zaten patates olan inşaat sektörünüle son darbeyi vurur. Bunu göze alacak ne iktidar ne de olası bir muhalefet hükumeti olamaz..

Hayaller ve gerçekler durumu..

Yapisal reform diyoruz, üretim diyoruz ama bunlar 1 günde olacak işler değil bu da bir gerçek..

Bize acil çok acil usd lazım. Net..

|
    |
    Kimyager06 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: Kimyager06

Şok faiz artışı olmadan 8 TL altına sarkmaz dolar... Merkez Bankası rezervleri boş hatta ekside yabancı yatırımcı arkasına bakmadan kaçıyor... Siyasi irade Avrupa Amerika Rusya ile ağız dalaşı ve kavga halinde... Bu Dolar nasıl düşecek ki elinde 100 TL olan adam da dolar alıyorken düşme zor gibi... Yıl sonu 9-9.5 TL gibi kapatır diye tahmin ediyorum. Zaten cari açığı kapatmak için dövizin yükselmesi iktidarın işine geliyor...

Alıntıları Göster
    Bu iktidarın en çok cari açık mı umrunda olur yoksa oy kaybı mı? Adamların devlet diye bir derdi yok. İşleri güçleri algı yönetimi ve siyasi mühendislikle oyları arttırmak. 9.5 tl olduğunda her sektör domino etkisi yaratır gibi iflas ederler. Devalüasyonist etki baş gösterir ve 9.5’dan 10-12 liralara ani gelir. Sonra faiz silahı mecburi kalır.

Ben ekmeği 10 liradan aldıktan sonra cari açık kapanmış neyime...

Bu seviyeler şimdilik köpük gibi duruyor. Fransa dışişleri bakanı deprem için yardım edebiliriz dedi. Aralar bir düzelsin o zaman görürüz düşüşü(tabi geçici) keza yunanistanla da öyle.

Her zaman sert çıkan enstrümanın inişi sert olur. Nasıl 7.20’ye ani çıkıp 5.20’lere düştü, bu da öyle olur. En sağlıklı yükselme yavaş yavaş olanı.

Evet rezervde para kalmadı ama faiz arttırarak devlet senin paranı alıp doları düşürebilir. Swap anlaşması yapar düşürebilir. Koskoca devletin her türlü enstrümanı var. Ancak ekonomi yönetimini değiştirmediği sürece dediğim gibi her düşüş alım fırsatı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ~Lion King~ -- 1 Kasım 2020; 13:31:10 >
    |
    |

• Binbaşı
    1879 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    Dartanyan_Artagnan

quote:

Orijinalden alıntı: acquiles

Katılıyorum..

Faiz/kur sarmalinda, şu ortamda birini seçmek gerekirse kur u seçmek zorundayız.

Emlak sektöründeki heyecan biteli çok oldu.

Türkiye de kıaa vadede para getiren ve piyasada dönüşüme sokan lokomotif sektör inşaat. Yüksek faiz zaten patates olan inşaat sektörünüle son darbeyi vurur. Bunu göze alacak ne iktidar ne de olası bir muhalefet hükumeti olamaz..

Hayaller ve gerçekler durumu..

Yapisal reform diyoruz, üretim diyoruz ama bunlar 1 günde olacak işler değil bu da bir gerçek..

Bize acil çok acil usd lazım. Net..

Hocam faiz silahını öyle hemen kullanmaz iktidar... Düşünsenize %2 den ev kredisi araba kredisi çekebilir misiniz ? Krediler kesilir bankalar bilançolarını düşürür... Ev araba satışları düşer piyasada para dönmez... Bu ülkenin en büyük dezavantajı düşük faiz değil ihracata yönelik üretimin olmaması ve stratejik kamu kurumlarının özelleştirilmiş olması... İsterseniz faizi %50 yap o zaman tüketici enflasyonu da %50 lere çıkar ve döviz kurları da Arjantin gibi 75-80 leri görür... Maalesef durum böyle geçmişte yapılan hataların diyeti şimdi ödeniyor....

|
    |

Xiaomi Redmi Note 4X

• Yüzbaşı
    265 Mesaj

Vallahi ülke battı

Maaşla çalışmak özellikle TL için insanin ömrünü boşa harcaması demektir

2021 de asgari ücretin minimum 4000 lira olması gerekir ama patron seven hükümet vermez.

Bugün ben kazanamıyorum ama ayda 10,000 bile büyük para değil artık

Alım gucu kalmadı millette

quote:

Orijinalden alıntı: BenYoruldumHayat

Vallahi ülke battı

Maaşla çalışmak özellikle TL için insanin ömrünü boşa harcaması demektir

2021 de asgari ücretin minimum 4000 lira olması gerekir ama patron seven hükümet vermez.

Bugün ben kazanamıyorum ama ayda 10,000 bile büyük para değil artık

Alım gucu kalmadı millette

Forumda konusunu açtım ve herkes aynı fikirde diyebilirim. Aylık 10,000 TL gelir bile insanları artık tatmin etmiyor. TL için maaşla çalışmanın Afrika'da günlük yemek için çalışan beden işçilerinden farksız olduğunu düşünüyorum şahsen. Bugün TL için çalışan birisi için aileden gelen maddi bir zenginlik olmadığı sürece, dediğini gibi ömrünü boşa harcaması ve sermaye sahiplerini zengin etmesinden öteye geçmiyor.

@~Lion King~

*Apple AirPods 2. Generation White
    * iPhone 11 Pro Max 512 GB Space Gray
    * iPad Pro 12,9" Space Gray 1 TB Wifi + Cellular
    * İstanbul-Kadıköy'de 4+2 145 m2 net daire, birçok dükkan ve daha niceleri...

• Yarbay
    14536 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Stand Alone

Forumda konusunu açtım ve herkes aynı fikirde diyebilirim. Aylık 10,000 TL gelir bile insanları artık tatmin etmiyor. TL için maaşla çalışmanın Afrika'da günlük yemek için çalışan beden işçilerinden farksız olduğunu düşünüyorum şahsen. Bugün TL için çalışan birisi için aileden gelen maddi bir zenginlik olmadığı sürece, dediğini gibi ömrünü boşa harcaması ve sermaye sahiplerini zengin etmesinden öteye geçmiyor.

@~Lion King~

Alıntıları Göster
    Aynen öyle

|
    |

• Yarbay
    12680 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: first_officer

İşsizliği yumuşatmak için İşsizlik Sigortasındaki 109 milyar tl’yi eritmeye geldi sıra. İşverene diyor ki, işsizi işe al ya da kayıt dışındakini sigortalı yap, 44 TL devletten.
    İşe aldığını istersen ücretsiz izne çıkar, işsize 39 tl devletten hzr 2021’e kadar.
    Fon hovardalığı...!!! 🙄

Özel sektöre kaymışlar artık, bu saatten sonra kendisini devam ettiremediği gibi çalışanına da kazandırması mümkün değil.

|
    |
    *Apple AirPods 2. Generation White
    * iPhone 11 Pro Max 512 GB Space Gray
    * iPad Pro 12,9" Space Gray 1 TB Wifi + Cellular
    * İstanbul-Kadıköy'de 4+2 145 m2 net daire, birçok dükkan ve daha niceleri...
Reklamlar
Masal Oku
Ekonomi
Sohbet
Canlı Tv izle
Gülüş Tasarımı
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,819
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.