Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (4415. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: erdinc222 , programmer_onur , Space-Dye Vest Daha Az
3 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 55 Misafir (2 Mobil) - 55 Masaüstü3 Mobil
5 sn
234.888
Cevap
1.164
Favori
11.761.657
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
5. Sırada  bugün en iyi #3
Sayfa: önceki 44134414441544164417
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Benim dolar alarak zengin olma amacım yok şahsen. Ülkede açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeğin çeyreği bile olmadığını bakkaldan abur cubur alan 5 yaşındaki çocuk bile biliyor. Amaç eldeki meblanın tl de kalıp çöp olmasını engellemek. Döviz ve altın da şimdilik bunu sağlıyor. Vergiden dolayı ufak bir kayıp oluyor ama enflasyonun %100 e yakın olduğu bir ortamda bence bu gözden çıkarılabilecek bir değer.
  • Dostlar ekonomistler şuan insanlar toplanıp bankadaki dövizini çekmek istese bunun büyük çoğunluğunu karşılayacak döviz miktarı bankalarda yok diyor bu ne kadar doğru? Bu beni oldukça endişelendiriyor açıkcası. Yarın öbürgün kodamanlardan biri toplu çekim yapıp nakite geçse piyasada döviz kalmasa bankadaki dövizini normal vatandaş nasıl alacak? Bu durumda nasıl bir yol izlenir?
  • Dolara yatırım yapıp vatan haini olmayalım diye altına geçtik. Sarı kız durmadan düşüyor. Keşke hükümetimiz biraz da altınla uğraşsa. Dolar gibi durmadan artardı. Zira vizyon bunu gerektirir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kassady

Altın güzel düştü kademe kademe alıyorum.
    Hocam almayın.
  • Look At Me kullanıcısına yanıt
    Neden?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • çiko miko Ç kullanıcısına yanıt
    evine hırsız girmiş.gözü gibi baktığı hergün çıkarıp parlatıp saydığı,evladım dediği altınları çalınmış.kafayı yemiş deniyor.
  • quote:

Neden?
    Sürekli düşüyor hocam o yüzden bakalım daha ne kadar düşecek inşallah uzun vadede zarar etmeyiz.
  • 2-3 aydir ilk defa bu kadar düştü altin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Look At Me

Sürekli düşüyor hocam o yüzden bakalım daha ne kadar düşecek inşallah uzun vadede zarar etmeyiz.

Alıntıları Göster
    Ben çoğu insanın aksine 3-5 ay alıp satmıyorum hocam. Aldığımı hiç satmıyorum hatta tutuyorum öyle :) Acil bi ödemem vs yok gerekirse 3-4 sene tutmaya razıyım. TL de her ay paranız %25 e yakın eriyor.
  • quote:

Dostlar ekonomistler şuan insanlar toplanıp bankadaki dövizini çekmek istese bunun büyük çoğunluğunu karşılayacak döviz miktarı bankalarda yok diyor bu ne kadar doğru? Bu beni oldukça endişelendiriyor açıkcası. Yarın öbürgün kodamanlardan biri toplu çekim yapıp nakite geçse piyasada döviz kalmasa bankadaki dövizini normal vatandaş nasıl alacak? Bu durumda nasıl bir yol izlenir?
    Bankacılık sisteminin açığı bu zaten. sadece döviz değil MB'nin bastığı TL'de de benzer şey vardır piyasada 200milyar tl basılı para var diyelim mevduatlarda da trilyonlarca lira var 150milyar çekilmek istense bu kadar para yok herkesin cebindekini bankaya verse ancak 200milyar çıkar... Eğer 10-15 milyar dolar çekilmek istense epey zorlu olur çekim süreci 30-40 milyar dolar zaten mümkün olmaz . 200 küsur milyar dolar para sadece banka cüzdanlarında bilgisayar ekranlarında vardır

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam bunu biliyorum tüm para birimleri içn var fakat şuanki döviz talebi malum TL ye bu kadar bir talep yok. Yarın öbür gün bir kanun gelse yunanistandaki gibi döviz cekmeye limit diyelim ki herkes bankalardaki dövizini çeker evine alır. Geriye kalan tutar da bankalarda dijital olarak kalacak o halde sadece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kassady -- 23 Eylül 2020; 11:36:58 >
  • Dolar yuksek olmasa altin fena seyler yasatacakti bizim gibi son vagona atlayanlara.

Valla herkes konusuyorsa cidden girmemek lazim ama TL ye de guven kalmadi. TL de kalsak da eriyecek zaten. Altina gectik o da duserek eritiyor sagolsun.

• Kassady kullanıcısına yanıt
    Vakıf katılım kullanıyorum ama.
    Altın,gümüş v.s alırken daha iyi bir öneriniz var mı ?
    Makas bahçe makası oluyor bazen.
    (Al-sat değil uzun süreli)
  • Cuamaya kadar 7.80 görülecek gibi.
    Ya sonra?
  • Guest-D5AF8E7A8 G kullanıcısına yanıt
    Ben isbankasından hesap aldım ordan alıyorum hocam makası iyi gibi.
  • quote:

Hocam bunu biliyorum tüm para birimleri içn var fakat şuanki döviz talebi malum TL ye bu kadar bir talep yok. Yarın öbür gün bir kanun gelse yunanistandaki gibi döviz cekmeye limit diyelim ki herkes bankalardaki dövizini çeker evine alır. Geriye kalan tutar da bankalarda dijital olarak kalacak o halde sadece.
    Yunanistan Euro kullanılıyor Yunanistandaki euro sınırlı ve basma hakkı yok. Emeklilere ATMden çekme sınırı getirilmişti sanırım

Türkiyede günlük hayatta TL kullanılıyor TLye sınırlama getirilmez ( yasalara aykırı olsa da fazla para basılıp borçlanma yapılıyor nasıl olsa) Eğer MB para basmayı reddetse ve borçlanmak için meclise gelen önerge MHP tarafından reddedilse o zaman memur-emekli maaşları ödemede sorun olurdu. Başkanlık sistemi sayesinde kimse kanun nizam dinlemediği için böyle bir sorun yok şu an(!) fakat bunun bedeli ağır olacak

• quote:

Orijinalden alıntı: vc1903

Yalnız kullanıcı adları efsane

Alıntıları Göster

• Bu kadar TL basmanın ne gibi sonuçları olur peki hocam? Anladıgım kadarıyla bu şekilde sonsuza kadar basabilirler para.
  • Kassady kullanıcısına yanıt
    Karşılıksiz para basarsanız paranızın değeri düşer. Şu an olan da o. Basit

Elinizde 100 gram altın var 1000 para yapıyor.
    Siz 2000 para basarsanız 200 gram altininiz olmaz.

• Dolar böyle fırlamasaydı (TL değer kaybı) ONS şu an için parası olana harika alım fırsatı veriyor. 1900'ün altı en son ne zaman görüldü, hatırlayın.

• 
Sayfa: önceki 44134414441544164417
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.