Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 35,12 - Altın 2.239 | 15 MART 🔥 (2518. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: RedWheelBarrow Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 21 Misafir (3 Mobil) - 19 Masaüstü3 Mobil
5 sn
233.549
Cevap
1.152
Favori
11.693.478
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1146 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
23. Sırada  bugün en iyi #3
Sayfa: önceki 25162517251825192520
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • mitokondrioglukadayi kullanıcısına yanıt
    Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması ekonomi açısından çok daha olumlu olur, diğer ihtimallere göre. Hem askeri harcamalarımız azalır hem de sınırda ticaret yeniden canlanır. Ama onca olan şeyden sonra Esad'ın yerinde olsam asla bu hükümet ile barışmazdım. Savaşı kazandığında Türkiye ile ilişkileri yeniden tesis ederse ülkeyi tekrar inşada faydalı olur ama buna yanaşır mı bilmiyorum. Yanaşır ise bizimkilerin "kardeşim Esad" dönemine geçmesi iki gün bile sürmez.
  • Ben sizlere çok sağlam bi tiyo vereyim. Ayın 13 ünde bişe olacağı yok şu an doları çektiler birilerinin dolar alması şart ayın 20 ile 30 u arasında dolar 7 yi devirecek belki de bi sıçrama ile 7 ile 7.5 arası bi yerlere gelecek.

Bakın burada 5. Ayda herkes turist gelecek kabine belli olacak hükümet kurulacak dolar düşecek derken ben temmuzda 5 i geçecek diyordum ama yanılmışım ağustosta 6 yı geçti. Sadece gününü tutturamıyorum bu seferde 7 yi devirecek diyorum. Şayet iktidar çok büyük bi baskı uygularsa belki ekime sarkabilir.

Film ayın 23 ünde kopar diye tahmin ediyorum. Ben geçen hafta 6.27 den dolar aldım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BluePassenger -- 8 Eylül 2018; 1:9:2 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hatta büyük oynayan adamlar 8 i bekliyor

• "Hani üretimle rekor büyüme olmuştu, yandaş gazetelerde bas bas bağırdı 7,4 büyüdük diye, yoksa o depremmiydi 7.4 şiddetinde."

https://www.yenisafak.com/ekonomi/rekor-buyume-yuzde-74-3357502

• Merkur M kullanıcısına yanıt
    Büyüyen bir sey var orasi dogru ama ekonominin kendisi degil dibindeki delik.

• harbidenmi H kullanıcısına yanıt
    Bence faiz artışı olmayacak.

• Circassian81 kullanıcısına yanıt
    Neden faizler artsın istiyorsun?

• Paratic kullanıcısına yanıt
    Tabi arttırırsa!

• Ziraat bankasinda alis satis farki 60 kurus. Euro alacam sizce alayim mi 100 tl lik falan parca parca aliyorum.

• Bu Merkez Bankası toplantısını bence Türkiye'nin Myıs 2013 FED Başkan'ı Bernanke'nin "Parasal Genişlemeyi Sonlandırıyoruz." açıklamasından sonra gireceğimiz en önenmli Merkez Bankası toplantısıdır.

Eğer Merkez Bankası burada piyasanın önüne geçmezse Türkiye ilerleyen yıllarda Arjantin gibi olacaktır.

Ben Merkez Bankası Başkanı olsaydım bu toplantıda faizleri direkt %25'e çekerdim. Ama buna AKP'nin kamu harcamalarında ve maliye politikalarında sıkılaşması OVP(Orta Vadeli Plan) ile eşlik etmezse sıkıntı olur.

Bu durumdan sonra birde Türkiye ABD, AB ile ilişkleri düzeltirse işte o zaman dolarda, faizde, kurda düşer..
  • Equris kullanıcısına yanıt
    Cari acik sene sonu 29 milyar dolara duser.mi

Cari acigi nasil.kapatacagiz kesin cozum olarak

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: M.ERTEN

Neden faizler artsın istiyorsun?
    piyasada zaten faizler yükseliyor.bankalar %22-23-24 veriyor .
    Amerika ile ayni taraf gecmek bana gore iyi birsey

Sizce dogru mu dusunuyorum

Amerika barzaniye ne yaptiysa pkkya da zamani grlince onu yapacak

Sirf pkk icin 70+ yildir muttefigi olan bir ulkeyi birajacak kadar aptal bir ulke degil Amerika

• Su moderatorlere kimse sikayet etmedi mi konuya surekli din yazanlari, devlet seriatla yonetilsin deme noktasina gelmisler doviz konusunda, yeri burasi degil, bu konuyu rahat birakin. Forum degil yolgecen hani.

• quote:

Orijinalden alıntı: Apple_M1

Amerika ile ayni taraf gecmek bana gore iyi birsey

Sizce dogru mu dusunuyorum

Amerika barzaniye ne yaptiysa pkkya da zamani grlince onu yapacak

Sirf pkk icin 70+ yildir muttefigi olan bir ulkeyi birajacak kadar aptal bir ulke degil Amerika
    Politik durusumuz asiri tutarsiz oldugu icin rusya'nin suriye'de bize actigi Alan daralacaktir, afrin vs... Tahmin etmek cok zor degil, taraf degistirmenin sonuclari olacaktir.

• quote:

Cari acik sene sonu 29 milyar dolara duser.mi

Cari acigi nasil.kapatacagiz kesin cozum olarak
    Ekonomik durgunlaştığı için elbette cari açık düşecektir. Mesela otomobil satışlar sene sonunda muhtemelen %40 civarında daralmış olacak ve geçen sene 900.000 civarında olan satışlar 600.000 adet belkide aşağısına düşecektir. Çünkü fiyatlar çok arttı.

Aynı şeyleri diğer döviz bazlı şeyler içinde düşünebilirsiniz mesela cep telefonu, çamaşır makines vs. herşey. (Saman dahil)

Cari açığı kapatmamız için bizim ara malı ithalatını bitirmemiz gerekiyor. Biz yurtdışına sattığımız her 100 dolarlık malın 65 dolarını ham madde aldığımız için geri yurtdışına ödüyoruz. Yani 50 milyar dolar ihracat yaptıysak aslında gerçekte masraflar çıkınca cebimize kalan para 18 milyar dolar oluyor.

Bu da sürekli döviz kurlarının artması oluyor. Döviz artınca enflasyon artıyor, enflasyon artınca faiz artıyor ve sarmala giriyor.

Tasarruf etmeliyiz, tasarruflarımız artarsa yurtdışından borçlanmak yerine iç piyasadan borçlanırız bu da cari açığı çok olumlu etkiler.

Edit: 29 milyara belki daha aşağı bile düşebilir ama biz asıl ekonomik daralmayı 2019 yılında göreceğiz. Cari açığı kapatmanın kesin çözümü ise her konuda dışa bağımlığığı minimuma indirmektir. Dışardan aldığımızdan çok dışarı satmalıyız ayrıca.. Yani bakkal hesabı ile para dahil her konu alıp sattıklarımızda artıda kalmalıyız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Equris -- 8 Eylül 2018; 11:52:33 >
    Hocam yanlis anlasilmak istemiyorum da

Abd İsid ciktiginda bize askerinizi bizimkilerle beraber İside karsi savasmaya yollayin demis

Bizimkiler kabul etmemis haklilar da

Ama biz pkkya alan actik isidle mucadele dolayisiyla

Biz kendi Özel Kuvvetler-öso-Abd Ozel kuvvetler-Abd Hava Kuvvetleri ile birlikte girseydik mantikli olnaz miydi

Pkkya boyle bir alan acmazdik

Zaten komandolara pek zor gelmezdi

Amerikan hava kuvvetleri sabah aksam bombalarken bizim kuvvetler isidlileri fare gibi avlayacakti

Bence İsid 2 yilda biterdi

Hocam piyasa da zaten senin söylediğin şeyi fiyatlıyor gibi. Ama faiz takıntılarını bir kenara bırakabilirler mi göreceğiz. GLP ile falan uğraşacaklarına sadeleştirmeyi zamanında yapsalardı zaten kur 5 leri aşmazdı. MB nın elinde önemli bir fırsat var piyasada hava olumlu gibi. Bunu kur aşağı gidecek, fazla radikal bir artış yapmayalım şeklinde okurlarsa bu fırsat bir daha ele geçmeyebilir.
    Nereye düşüyor hocam bu ay ödenmesi gereken borç ödenirse ay sonunda yada en geç Ekim ayında ağustos ayını rahmetle anacağız

• quote:

Hocam yanlis anlasilmak istemiyorum da

Abd İsid ciktiginda bize askerinizi bizimkilerle beraber İside karsi savasmaya yollayin demis

Bizimkiler kabul etmemis haklilar da

Ama biz pkkya alan actik isidle mucadele dolayisiyla

Biz kendi Özel Kuvvetler-öso-Abd Ozel kuvvetler-Abd Hava Kuvvetleri ile birlikte girseydik mantikli olnaz miydi

Pkkya boyle bir alan acmazdik

Zaten komandolara pek zor gelmezdi

Amerikan hava kuvvetleri sabah aksam bombalarken bizim kuvvetler isidlileri fare gibi avlayacakti

Bence İsid 2 yilda biterdi
    Iceride acilim sureci vardi hatirliyor musunuz ? Iste bu surec abd'nin irak ve suriye'de israil ile birlikte olusturmak istedigi Kurt bolgesinin Turkiye ile uyumu acisindan vazgecilmezdi ama turkiye bu konuda abd'yle anlasamadi. Isid Kurt alaninin buyutulmesi icin muthis firsat yaratti, esad'a olan tutumumuz nedeniyle abd'yle bunlara ortak operasyon yapmadik, boylece abd kurtlerle direkt muttefik oldu suriye'de.

Zaten irak sonrasi suriyede olacaklar belliydi. Rusya ise bizim aramiz abdyle bozulunca kurtleri cezalandirmak icin hava sahasini bize acti, afrin cerablus al bab vs...

Simdi surec tersine donuyor, firatin dogusu ne olacak ?

Rusyanin Sahada agir cevaplari olacaktir.

Abdyle tekrar muttefik olusumuz ekonomiyi biraz rahatlatir ama politik olarak baska tehlikeli sureclerin tetikleyicisi olur.

Kotu siyaset ve sonuclari.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mitokondrioglukadayi -- 8 Eylül 2018; 12:38:25 >
  • 
Sayfa: önceki 25162517251825192520
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.