Şimdi Ara

🔥 Dolar=6,80₺ ' Euro=7,57₺ ' G.Altın=380₺ (01 HAZİRAN) 🔥

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: wa$abi , E.T.01 Daha Az
2 Kayıtlı Üye ve 114 Misafir (61 Mobil) - 55 Masaüstü61 Mobil
81.474
Cevap
696
Favori
3.237.046
Tıklama
Popüler Konular listesinde 68. Sırada  bugün en iyi #5
Tüm Forumlar >> Finans Forumları >> Yatırım Araçları >> 🔥 Dolar=6,80₺ ' Euro=7,57₺ ' G.Altın=380₺ (01 HAZİRAN) 🔥
Giriş
    134 Mesaj

Yorumsuz...!!!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

https://www.zanka.com.tr/8452/tuik-baskanligina-cok-konusulacak-atama

Şaşırdıkmı..??? 🤨
    Önümüzdeki ay yıllık enflasyonun %5 e düstüğünü felan açıklayıp ilk başarılı icraatına imza atar artık... 🤨

|
    |
    |
    |
     (AirPods Pro Seri 1 / Apple Watch 5 / iPhone 11 Pro Max - 64GB / iPad Mini 4 - 128 GB / Macbook Pro 2017 - 8 GB Ram - 1 TB SSD / Xiaomi Mi Box S 4K / Asus Vico PC VC60 - 16 GB Ram - 256 GB SSD) 
  • Yarbay
    6169 Mesaj
    Altın alımına uygulanan valör döviz alımına neden uygulanmıyor? Demek ki gerçek düşman döviz değil altınmış.

Son derece hatalı bir yaklaşım olur..

Cevabı gayet basit.

Altın bir ödeme aracı değil.
    Döviz bir ödeme aracı.

Altını yatırım için alırsınız, dövizi direk yurtdışına ya da ithal gelen bir malzeme için yurticindeki satıcıya ödeme için kullanırsınız..
    Kur farkından etkilenmemek için alacağınız malın ödemesini döviz ile yapabilirsiniz. Zira döviz ile satılan ürünlerde TL karşılığı ödeme yapmak isterseniz resmi olarak TCMB nin 1 gün önceye ait kuru dikkate alınır. 1 gün önce kur 7 ama. Bugün kur 6.80 olabilir. Bu durumda özellikle yüksek meblag ödemelerde kur farkından fazla TL ödemiş olursunuz.

Bu nedenle döviz alımında valor uygulamanız ticari hayatı sıkıntıya sokar Dünyada örneği yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 23 Mayıs 2020; 11:34:43 >
    |
    |
    coupant kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Enflasyon %5,faiz %5 e bağlanacak zaten.. En azında kağıt üstünde.. Haliyle memur maaşları, emekli aylıkları ve asgari ücret de, dolaylı olarak özel Sektör maaş artışları da %5e bağlanacak.

Bunu bilmeyen ya da beklemeyen konuyu hiç anlamamış demektir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 23 Mayıs 2020; 11:37:42 >
    |
    |
    first_officer kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Peki şimdiye kadar valör uygulamasına gerek duyulmazken bundan sonrası için neden gerek duyuldu? Altın yine aynı altın değil mi?

|
    |
    acquiles kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Onun da cevabı çok basit.
    Bugün sabah aldınız düştükten, akşama yüksekten satmak istedniz.
    Bunu yapamayacaksiniz..
    Yada gün içinde sürekli al sat yapma şansınız kalmadı.

Maksat işlem hacmini düşürüp ortamı sakinleştirmek ve manuplatif hareketi engellemek.

Altını yatırım amaçlı kullanacaksınız da, 1 gün valörlü olmasının size bir zararı yok. Tabi bu durumda da madem para kazanıyorsunuz binde 2 vergisini vereceksiniz dedi devlet..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 23 Mayıs 2020; 12:17:54 >
    |
    |
    coupant kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Dediğiniz gibidir umarım. İş altının özel mülkiyetinin yasaklanmasına kadar gidebilir diyenler umarım yanılıyordur. Zira benim gibiler kağıt paralar alım gücünü koruyamayan enstrümanlardır. Altın koruyucu tek limandır bizim gibi orta halli insanlar için. Finansal okur yazar olma zorunluluğu yoktur. Alır unutursun. Birikiminin erimesini engellemek için yapman gereken başka bir şey yoktur.

Bizim gibiler için kazanç altına altın eklemektir. Altın şu kadar TL idi, bu kadar TL olduyu kazanç olarak görmeyiz. Düzenli altın biriktirir ne kadar TL oldu, ne kadar dolar oldu diye bakmayız. Zira altın altındır. Altından başka hiçbir şey para değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coupant -- 23 Mayıs 2020; 12:33:8 >
    |
    |

Kaynak okuduğum araştırdığım bilgilerin kompozisyonu ve daha önce yanılmadığım hislerim diyebilirim. İki kere ikinin üç veya beş ettiğini söyleyenler olsa da gerçekte daima 4 edeceğini bildiğim gibi...

Daha önce altın 278 de iken bu sessizlik ortamını farkedip 20.000 TL kredi çektim (4 ay vadeli olarak. 670 TL faizi vardı) 71 gram altın aldım. . Altın geri gelecek, düşecek diyen ekonomistleri dinleyip 312 den tamamını sattım. Yükselmeye devam etti 327 yi gördükten sonra geri döndü. 302 den tekrar aynı parayla 73 gram aldım. Onu da 328 den bozdum. Sonra 350 den tekrar aldım. 395 i gördüğünde hislerimle bozduracaktım altın yorumlarını okuyunca vazgeçtim. Şu an banka hesabında 68 gram altın var karşılığı 26.200 TL. Bütün bu macera sadece 3 ayda yaşandı.

Evet soru şu : Ben karda mıyım, zararda mı?

• Yarbay
    6977 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Halilkez34

Bu mesaj silindi.
    Her konuya aynı spam linkini eklemeye üşenmemek de ayrı bir azim ..

LİNKE TIKLAMAYINIZ

|
    |

Yazdıklarından yola çıkarak 20 bin koyup 3 ay da 26 bin yapmışsın niye zararda olasın.
    |
    |
    Erzurum lu kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

71 gram altınım 68 gram oldu ise zararda değil miyim? Altın yorumcuları kardan zarar diye açıklıyor. Aslında paradan para kazananların durumunu tecrübe etmek için yaptım bunu. Görece altın açısından zarardayım. Çünkü bu arada başta gıda ve otomobil fiyatları altın fiyatları ile yarış halindeydi. Hiç tasarrufu olmayan sabit gelirli insanların alım gücündeki erimenin ne denli büyük olduğunu ve emeğin nasıl sömürüldüğünü, nasıl bir açmaz içinde olduğumuzu bizzat yaşayarak gördüm. Kanunlaşmış, afişe edilmiş vergilerin haricinde bir vergi daha ödüyoruz ki bu vergi devlete değil sermayeye ve adı enflasyon vergisi. Ve işin en ilginç noktası böyle bir tecrübe ortada olduğu halde bankaların hala düşük faizle kredi vermeleri... Bu durumda döviz ve altın nasıl düşecek, iki kere iki kaç ederdi sahi?

Basit bir vatandaş olarak dolar ve altına kaçışın TL ye yönlendirilmesi için en azından faizlerin olması gereken bir seviyeye gelmesi gerektiğini düşünüyorum.
    |
    |
    mr.yasoo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    366 Mesaj

Finansal açıdan zarar ettiğinizi kimse söyleyemez sonuçta totalde bu iş için yatırım yaptığınız rakamın üstündesiniz. Kaç birimle başlayıp elinizde kaç birim tutabildiğiniz elbette önemli ama gününde sonunda + yazmış sonuçta. Milyon dolarlı işlem yapmadınız için 1-2 gram çokta takılmayın.
    |
    |
    Erzurum lu kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: acquiles

Enflasyon %5,faiz %5 e bağlanacak zaten.. En azında kağıt üstünde.. Haliyle memur maaşları, emekli aylıkları ve asgari ücret de, dolaylı olarak özel Sektör maaş artışları da %5e bağlanacak.

Bunu bilmeyen ya da beklemeyen konuyu hiç anlamamış demektir
    Fakirleşme yolunda; güzel başarılı adımlar... 🤨

Aynen dediğiniz gibi. Halbuki objektif biri reel enflasyonun %20 civarı olduğunu biliyor ve bunu dile getiriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mr.yasoo -- 23 Mayıs 2020; 14:36:54 >
    |
    |

acılı olsun.
    |
    |

Orijinalden alıntı: Suppose27now

Hocam ne demek Aya Sofya yı ortodokslara satmak öyle bir şey yapmaya kalkışırsalar o gün yönetimden indirilirler yani
    dedim zaten satmak için erken ortamın oluşması gerekiyor. Nasıl ki Tunceli isyancılarından özür dilendi ,100 bin kişinin katili PKK ile pazarlık yapıp anlaşmalar yapıldı teröristbaşı seçimler öncesi mektupları okundu kardeşleri Tv'lerde dolaştı. Ortam oluştuğu zaman Ayasofya ve suriçi 'de satılır tabii bu direk Rum ortodoks kilisesine olmaz nasıl Galataport'un işletmesi bazı firmalara veriliyor Ayasofyanın içinde olduğu bölgenin işletmesi de Amerikan hükümetinin desteklediği şirket alır onlarda Rum ortodokların istediği hizmetleri sunar olay ticari bir olay olarak sunulup ülkeye döviz girişi ve zenginleşme olarak gösterilir .Kilisenin açılması da dinsel özgürlük ve Türkiye'nin batıya açılımı olarak lanse edilir . Halkın yarıya yakını İranlı Hintli ve Arap olan bir ülkemizde böyle şeyler artık tepki görmüyor .Bugün malazgirt zaferi etkinliğinde malazgirt belediye başkanı ortadan kayboluyor bana mı zafer kazanılmış diyorsa bir başkası 19 mayıs için diğeri 9 eylül başkası da 29 mayıs için de benzer şeyler söylüyorsa Ayasofya kilisesi niye açılmasın?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baudelaire -- 23 Mayıs 2020; 19:10:15 >
    |
    |

• Uzaklaştırılmış 2 gün cezanın, 1 gün 2 saat 37 dakika kadarı kaldı.
    quote:

IMF’in bilimi, teknolojiyi destekleyici kaynak kullandırdığını duydun mu? Dünya Bankası veya Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası’yla IMF’i birbirine karıştırmayalım. IMF defalarca Latin Amerika’da ekonomik felaketlere sebep oldu.Repütasyonu çok kötü.

Arkadaşım @birgarip2019 cevap verilmesini istemiyorsan başkasına verdiğim cevaba cevap verip engellemenin manası nedir?

IMF hakkında böyle dedirtecek birşey mi dedim acaba? Trump ne diyor Dünya Sağlık Örgütüne en yüksek fonu sağlayan biziz ama gidip Çin'in çıkarını sağlıyor bu nedenle parasını kesiyoruz. IMF içinde benzer şeyler olmaması mümkün mü?

|
    |
SEO
192.168.1.1
Media Sözlük
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,750
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.