Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (497. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: commagene Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 22 Misafir - 23 Masaüstü
5 sn
235.188
Cevap
1.166
Favori
11.773.428
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 495496497498499
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: AkatooS86

quote:

Orijinalden alıntı: acc04

quote:

quote:

quote:

Bu ülke neleri gecirdi, bunuda gecirir. Cumhuriyet kuruldugundan beri burnumuz b.ktan cikmadi. Ama her seferinde gene 4 ayak üstüne düsüp yolumuza devam ediyoruz. Burdaki ülke batacak söyle olacak diye adamlara kulak asmayin. Bununda üstesinden gelir millet.

Hocam illaki geçirir bundan bir kuşkumuz yok.

Ama belki bir standartin uzerine çikamaz. Kaliteli yasayamaz. Surekli kriz olacak korkusuyla ve gelecek korkusuyla yaşar.

Her insanda devamli olacak olan bir korkudur o.
    Yurtdisinda esnafim. O korku bendede var. Acaba isim bøyle devam edecekmi. Yakinda iflas edermiyim. Kizimi krese birakiyorum, korkuyorum. Acaba bi yerde düser basina bisey gelirmi. Yani 1000lerce ørnek verebilirim.
    Insanlar paranoyaktir.

Bosvereceksin bazen. Hersey olacagina varir.

Benim de musterilerim yurt disindalar.

G.Kore'den Abd'ye kadar.
    Nerdeyse hepsi gelişmiş ülkeler.

Şunu söyleyebilirim bizim gibi seçim dönemi hop oturup hop kalkmıyorlar.

Insanlari bizim gibi birbilerini şuculukla buculukla suçlamıyor.

Para birimleri çok stabil.

Insanlar kutuplaşmamış.

Çocuklarda sürekli bir ders okul sınav stresi yok. At yarışında değiller.

vs vs

O dedigin elit ülkeler. Biz hic bir zaman bir elit ülke olamadik.

Farklı coğrafyalara bakarsan iyiyiz tabi.

Özellikle Ortadoğu, Latin Amerika ülkelerinin nerdeyse tamamı, Orta Asya ülkeleri...

Benim kıstasım gelişmiş ülkeler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bu ülke neleri gecirdi, bunuda gecirir. Cumhuriyet kuruldugundan beri burnumuz b.ktan cikmadi. Ama her seferinde gene 4 ayak üstüne düsüp yolumuza devam ediyoruz. Burdaki ülke batacak söyle olacak diye adamlara kulak asmayin. Bununda üstesinden gelir millet.

Hocam illaki geçirir bundan bir kuşkumuz yok.

Ama belki bir standartin uzerine çikamaz. Kaliteli yasayamaz. Surekli kriz olacak korkusuyla ve gelecek korkusuyla yaşar.

Her insanda devamli olacak olan bir korkudur o.
    Yurtdisinda esnafim. O korku bendede var. Acaba isim bøyle devam edecekmi. Yakinda iflas edermiyim. Kizimi krese birakiyorum, korkuyorum. Acaba bi yerde düser basina bisey gelirmi. Yani 1000lerce ørnek verebilirim.
    Insanlar paranoyaktir.

Bosvereceksin bazen. Hersey olacagina varir.

Benim de musterilerim yurt disindalar.

G.Kore'den Abd'ye kadar.
    Nerdeyse hepsi gelişmiş ülkeler.

Şunu söyleyebilirim bizim gibi seçim dönemi hop oturup hop kalkmıyorlar.

Insanlari bizim gibi birbilerini şuculukla buculukla suçlamıyor.

Para birimleri çok stabil.

Insanlar kutuplaşmamış.

Çocuklarda sürekli bir ders okul sınav stresi yok. At yarışında değiller.

vs vs

O dedigin elit ülkeler. Biz hic bir zaman bir elit ülke olamadik.

Farklı coğrafyalara bakarsan iyiyiz tabi.

Özellikle Ortadoğu, Latin Amerika ülkelerinin nerdeyse tamamı, Orta Asya ülkeleri...

Benim kıstasım gelişmiş ülkeler.

Elit ülke olmamiz zaten suan icin imkansiz. O kapasite yok bizde. Illerde oda olur insallah.
    Ama genede cogu ülkeye göre iyiyiz dedigin gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AkatooS86 -- 10 Aralık 2016; 20:22:45 >

• Ingiliz poundu son 31 senedir dollar karsisinda en køtu dønemini yasiyor.

• quote:

Ingiliz poundu son 31 senedir dollar karsisinda en køtu dønemini yasiyor.

Brexitten dolayi O.

Adamlar AB yi birakiyor.
    Onlarca senedir ABdeler. Ve Brexit beklenmeyen bir sonuç oldu.

Ama toparladilar su an. Sterlin/Usd kuru 1.20 den yukari dondu ve şu an 1.27 falan.

• quote:

Orijinalden alıntı: bi tylol hot içer miyiz

Hocam maddeleri biraz incelemenizi öneririm. Yürütmeyle yargının tek elde toplandığını göreceksiniz. Hatta ve hatta yasamanın da.

Hocam bu sorun Türkiye'de yıllardır var. Bizde kanunlar var ama uygulanmıyor. Zaten Bahçeli'de bunu yıkmak için bunu yapalım dedi ve sanırım o da bu sistemin daha iyi olacağını düşündü. Dediğim gibi hocam zaman gösterecek.

Bizim sorunumuz sistem ile ilgili değil sistemin doğru uygulanmaması konusunda. Bunuda yeni anayasalar ile değil iyi bir eğitim sistemi ile yıkabiliriz.
  • Bukalemun kullanıcısına yanıt
    Kur farkının yansıması 1-2 ay sonra gerçekleşir ve dolar halen geleceği noktaya gelmedi. Dilersen Ocak ortası gibi tekrar konuşalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Equris

quote:

Hocam maddeleri biraz incelemenizi öneririm. Yürütmeyle yargının tek elde toplandığını göreceksiniz. Hatta ve hatta yasamanın da.

Hocam bu sorun Türkiye'de yıllardır var. Bizde kanunlar var ama uygulanmıyor. Zaten Bahçeli'de bunu yıkmak için bunu yapalım dedi ve sanırım o da bu sistemin daha iyi olacağını düşündü. Dediğim gibi hocam zaman gösterecek.

Bizim sorunumuz sistem ile ilgili değil sistemin doğru uygulanmaması konusunda. Bunuda yeni anayasalar ile değil iyi bir eğitim sistemi ile yıkabiliriz.

Anayasadan çıkartılan ve anayasaya giren yeni maddelere baktığımda birtakım sıkıntılar görüyorum. Yeni sistem kesinlikle tek adamlıktır.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: herons

ha birde şurda yanlışınız var recep taytip erdoganı dinleyerek altın almak dolar almak demek degildir.

tıpkı dolarla petrol aldığımızda dolar almadığımız gibi.

bir malın dolar ile satılması o malın dolar oldugu algısı yanlış..

malların dolarla satılması tabiki doları güçlendirir.

ama sonuçta altın ve bütün emtilar bağımsız mal birimleridir.

ve yarattığı etkiler bağımsızdır kimi zaman bu yüzden sonuc olarak altın dolar demek degildir.

dolar araçtır.

Şimdi ben dolarımı aldım bankadan tl yaptım. Sonra o tl ile altın almak istedim ama altın yok piyasada. Şimdi biz bu altını nerden alcaz? Yurtdışından. Hangi para birimi ile? Dolar ile.

Altın dışardan geldi. Kuyumcuya dedim ki ver bana altını al tl'yi. Aldı tl'yi napacak? Altını aldığı yere tl olarak verecek. Orası alıp darphaneye verecek tl olarak. Darphane o tl'yi ne yapacak? Dolar yapıp yurtdışına altını aldığı yere borcunu ödeyecek.

En başta dolar olan paranız tl oldu ve sonunda yine dolar oldu. Bu kadar açık ve net:) Hocam ben yıllardır bu işin içindeyim lütfen:)

TL nin üzerine para kazanmak amaçlı bankaya yatırılması dini inancımızın temel prensipleriyle bağdaşmıyor. Sıkıntılı bir konu. Bu nedenle siyasiler tarafından hitap ettiği kitlenin hassasiyetleri göz önünde de tutularak 'altın alın' denmiş olabilir.

Bunu hiç düşünmemiştim hocam doğru diyorsunuz. Ama katılım bankacılığı ürünlerine de yönelebilir insanlar o halde amaç parası enflasyona karşı erimesin benim derdim o:)

Açıkçası ben halkın (en azindan bir kisminin) dovizini bozdurarak dovizi fazla geriletecegini dusunmuyorum. Turkiye'nin para piyasası sığ yani disaridan gelen etkenler (sıcak para vs ) piyasayi çok etkileyebilir. Ben bir siyasi hamle olarak gordum olayi yani biraz simgesel bir olay. Tamam kitleleri etkiler, insanlar bir amaç etrafinda birleşir ancak etkisi çok sınırlı olur. Belki bunu da dusundugunden 'altın' demiş te olabilir.

Turkiyenin yuksek ticari açığı var, bu onlarca senedir var ve Turk piyasası yurt disindan gelecek paraya bagimli. O yuzden kisa vadede fazla yapacak pek birsey yok. Ekonomik olarak katma degerli şeyler uretip ithalata denk ihracat yapabilmeliyiz. Kalici çözum budur.

Hocam döviz kurunda zararlı olan şey çok yüksek ya da alçak olması değildir. Kurda oynaklık çok olması zararlıdır. Yani keşke dolar 5tl olsa ama bunun önümüzdeki 20 yıl hep 5tl olacağını bilsek. İşte o zaman ülkemiz için en sağlıklı şey olur.

Şimdi bazıları o zaman serbest kur rejiminden çıkıp sabit kur rejimine geçelim diyebilir. Ama buda olmaz çünkü o zaman merkez bankasında çok fazla dolarınızın olması lazım. Buda bizde yok.

Zaten en güzeli serbest kur rejimi ama çok yükseliş ve çok düşüş iyi değil.

Bunun olmamasının tek şartı ise güçlü bir ülke olmak için çabalamak.

Ben AKP'li değilim ama Başkanlık Sisteminin ülkemiz için faydalı olacağını düşünüyorum.

Hocam işte bu oynaklığın olma sebebi söz konusu sığ olan piyasamız. Yani dış kaynağa bağımlı oluşumuz. Gelecek herhangi bir sistem katma değerli uretim yapmamıza katkı yapacaksa gelsin. Ancak bu kolay olacak bir şey değil. Ulke mutesebbis yetistirmeli, bilim insanlari artmali, Arge ya ayrilan para artirilmali vs vs. Yani konu siyaset ustu bir konu. Bu ulkede neden bunlar yapilmiyor neden onune gelen memur olmayi dusunuyor, ticaret erbabi ise fasonculugu çokonemli bir iş saniyor ya da yabanci bir markanin franchsingi olmayi çok matah bir iş sanıyor, bu mentalite degismeli.

Doğus VW getiriyor,Anadolu grubu Hondayla isbirligi yapiyor, Mc Donaldsı getiriyor, Koç lisansla araba uretiyor, tekstil atölyelerimiz Avrupanin onemli markalarinin fasoncusu. Bu mentalitenin otesine geçilmeli. Bu da hemen olacak bir şey değil. Orta gelir tuzağı deniyor buna. Yani ülke belli bir seviyenin üzeri seviyeye geçemiyor. Yani 10level oyunda 5.leveli aşamıyorsun sebep farklı bir kurgu var o kurguyu çözemezsen 6.level'e geçemiyorsun. 6.level'e geçen G.kore var en son. Onların da ne yaptığı belli.

Bunun temelinde yatan tek bir sebep var hocam. Cehalet..

Cehaletin sebebi ise kalitesiz eğitim sistemi. Orta gelir tuzağı sadece ve sadece iyi bir eğitim sistemi ile aşılabilir.

Bknz; Güney Kore

Cehalet
    Kendini düşünme (bencillik)
    Adaletsiz (adalet mülkün temelidir)
    Ahlaksızlık, görevi kötüye kullanmak.
    Ataerkil yapı. Herşeyi ben yapacagım tutkusu
    Vizyonsuzluk. Kisa vadeli düşünmek
    vs vs.

Tek başına cahillik olamaz zira çok zeki olupta kendine çalışan, veya vizyonsuz, bencil insanlar da çok var.

Toplumun her kesimi buna dahil.
    Eskiden beri az ya da çok var bunlar.

Ama saydığınız şeylerin hepsinin temelinde cehalet yatıyor bence:) Ama saydıklarınız çok doğru. Mesela az önce bir arkadaş başkanlık sisteminin bu ülke için doğru olduğunu yazdığımda beni aktrol olmakla suçladı:) Nato kafa nato mermer hocam ne yapacaksın.

• Troller taktik değiştirmiş. Ama biz yemeyiz.

• Dolar NİSAN 2017 YE KADAR 3.70 ÜSTÜ olacak sonra yavaş yavaş toparlanacak

• Belarus başbakanı demişki millet vekıllerıne. Fiyatları isteyen salak yükseltebilir, bunun için hükümet olmaya gerek yok demiş. Ve eklemiş gişdin gizli hesaplarınızdaki paraları getirin.

Bu kadar tercume edebıldım. Bu konusmayı benzın fıyatlarına zam yapmak isteyenlere demıs. Bızdekıler her allahın gunu ötv ye benzıne zam yapıyorlar, sonrada utanmadan ekonomı eyiii diyorlar ulan o kadar sınırlenıyorum kı, Kıytırık belarus bıle bızden ıyı.
  • Equris kullanıcısına yanıt
    İnsanda biraz utanma olur desek linç ediliveririz kesin ama yine de köşeye şunu bırakayım ->https://youtu.be/yKVwK0alCD8

• Doların düşmesi için tek umudum askeri alanda çok daha iyi şeyler yapıp satmamız. O da yerli jet tf x tir. İlk etapta
  • quote:

quote:

İyi kabul de bizi pisada sonuncu yapanlara kısacası eğitimden hiç bir halt anlamayanlara teslim etmek intihar o zaman bu yetkileri

• quote:

Orijinalden alıntı: nightfallstar

İnsanda biraz utanma olur desek linç ediliveririz kesin ama yine de köşeye şunu bırakayım ->https://youtu.be/yKVwK0alCD8

Ama işte diyeceksiniz hocam. Çünkü siz söylemekten çekindikçe bu tarz insanlar bundan güç alıyor. Düşüncelerinizi hiç bir zaman dile getirmekten çekinmeyin. Bakın adamlar ne nasıl utanmadan dile getiriyor. Sizin utanacak hiç bir şeyiniz yok sizde bende yerden göğe kadar haklıyız bu konuda

• quote:

Orijinalden alıntı: cemsinan

quote:

quote:

İyi kabul de bizi pisada sonuncu yapanlara kısacası eğitimden hiç bir halt anlamayanlara teslim etmek intihar o zaman bu yetkileri

Hocam işte kurumların başına işinin ehli insanlar gelirse bu böyle olmaz. Birde ben bu konuda her şeyi siyasetçilere yıkmayı sevmiyorum. Çünkü ben halkımızın da eğitim konusunda pek istekli olduğunu görmüyorum. Gelişime açık değiliz. Ben Almanya'ya eğitime giderken insanlar bana "Türkiye'de okul yok mu otur burda oku" diyorlardı:)

• Maaş almıyorum ama kız arkadaşımın 400 tl lik öğrenim kredisini çekip bugün dolar aldım maksat safımız belli olsun :) hem böyle böyle belki geri öderken kara bile geçeriz geri öderken :) aman ha yatırım tavsiyesi değildir.
  • Egonimi çog eyi, amarıga bizi kıskanıyor, hüloooğ

• Milletimizin yastık altı dolar ve birikimlerini bozdurmaları çok isabet olmuş. Reis VİP Airbus 330 uçağının yanına bir de VİP Airbus 340-500 çekmiş, üstelik kelepir fiyata, hem de dolarla almamışlar sadece 79 milyon Euro (not: satımı yapanlar euro demiş fakat bizde dolar olarak geçiyor)

Dik dur eyilme, bu millet seninle Ey Almanya... uçaklarını alıyor olabiliriz ama makam aracı mersedeslerin logolarını bezle kapadık !

Devlet hava araçları filosu 2016
    (11 uçak ve 3 helikopter)
    1 adet A340-500
    1 adet A330-200 Prestij TC-TUR
    2 adet A319 CJ
    2 adet Gulfstream G550
    2 adet Cessna Citation V
    1 adet Gulfstream G550
    1 adet Gulfstream G450
    3 adet Sikorsky S-92
    1 adet Challenger 850

http://www.haberturk.com/yazarlar/guntay-simsek-1019/1323927-devlet-baskanligina-4-motorlu-airbus-340-vip-ucak-geliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Prinergy

Doların düşmesi için tek umudum askeri alanda çok daha iyi şeyler yapıp satmamız. O da yerli jet tf x tir. İlk etapta

askeri teknoloji gelinceye kadar o kadar çok şey var ki önce geliştirip satmamız gereken.Ayrıca şuanda adamların yıllardır üzerinde çalıştıkları teknolojileri biz gelip 5 yılda daha iyisini yaptık alsanıza diye satamayız.
  • 
Sayfa: önceki 495496497498499
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.