Şimdi Ara

🔥 Dolar=6,15 ━ Euro=6,65 ━ Sterlin=7,92 (24 ŞUBAT) 🔥

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: ShortcutsMaster Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 82 Misafir Kullanıcı, 48 Masaüstü Kullanıcı, 35 Mobil Kullanıcı ( 35 Mobil Cihaz )
75.145
Cevap
606
Favori
2.686.368
Tıklama
Popüler Konular listesinde 65. Sırada  bugün en iyi #14
Tüm Forumlar >> Finans Forumları >> Yatırım Araçları >> 🔥 Dolar=6,15 ━ Euro=6,65 ━ Sterlin=7,92 (24 ŞUBAT) 🔥
Giriş
    3744 Mesaj

Tekrar 3 bini görmesi olasılık dışı. 2020 Mayıs'ta bitcoin yarilanmasi var. Yarilanma varken tekrar gitmesi çok zor. Ayrıca 6000 çok güçlü bir direnç.

Dunyada belirsizlik arttıkça bitcoin geri dönüş yapacaktır. Birileri belki fiyatı düşürmek istiyor ucuxmzdan toplamak için belki de altındaki düşüşle aynı nedenden düştü bikemeyiz ama daha önce 3000 olduğu dönemdeki gibi değil şartlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    musty578 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Bitcoin 11 yıldır ayakta ve uzun vadeli yatırımcıyı hiç üzmedi dostum.

21. Yyda hala ilkel altın veya karşılıksız kağıt paranın hüküm süreceğini düşünmüyorum. Doların dünyada yarattığı tahribat ortada. Ulusal paralar bir noktada terkedilecek.

Altının bir sahibi yok. Bitcoinde bir sahibi yok bu nedenle insanlar tüm dünyada bunun gibi varlıklarda uzlasaczk. Özellikle yeni nesil için altın alıp tutmak cazibesini hızla yitiriyor bitcoin gibi varlıkların yanında.

Bitcoin ve peşinden gelenler geleceğin ufak bir ön gosterini finans dünyasında

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 24 Ekim 2019; 8:21:43 >
    |
    |
    Hendrik Johannes Cruijff kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Politika faizini temmuzda 425 baz puan indirimle yüzde 19.75'e, eylül toplantısında ise 325 baz puan indirimle yüzde 16.50'ye çeken Para Politikası Kurulu'nun ekim toplantısında da indirime devam edeceği düşünülüyor. Anketler 100 baz puan, işlemcilerin fiyatlamaları ise 100 baz puanın üzerinde...

Kaynak: Dunya.com

23 Ekim 2019 Çarşamba 18:24

Para Politikası Kurulu, Ekonomi

Acaba beklentinin üzerinde indirim gelir mi? Gelirse ne olur?

|
    |

bu gün 500 puan faiz indirimi yap
    |
    |
    Indie Oyun Geliştiricisi : Tamamıyla Türk Yapımı ve Ücretsiz Oyun MonsterMMORPG 🔗https://www.monstermmorpg.com | Pokemon severler için geliştirilen Monster MMORPG oyuna kayıt adresi > 🔗https://www.monstermmorpg.com/Register | Canavarlar > 🔗https://www.monstermmorpg.com/Monster | Oyunun MonsterDex'i 2350+ Canavar'a sahiptir > 🔗https://www.monstermmorpg.com/MonsterDex | Oyunda 500+ oyun haritası bulunmaktadır > 🔗https://www.monstermmorpg.com/Maps | Pokemon Versiyonu Pokemon Pets > 🔗https://www.pokemonpets.com | MonsterMMORPG Ana Konu - Diğer Web bazlı oyunlar Üst Konu
  • Yarbay
    2023 Mesaj
    125 bp indirim bekliyorum.

15,25 ...

|
    |
    Bende 100 üzeri bekliyorum.

Tersten gidersek
    Diğer taraftan sanayicinin borçlanma faizi şu an %18-%18. 5seviyesinde.
    Bunun %15 altına inmesi lazım yatırımların finansal tarafının desteklenmesi için.. 100 puan kesmez..
    Tabi yatırım için finansal destek yetmiyor, politik stabilite, Suriye konusunun çözüldüğün fiili olarak kanıtlanmı vs gerekiyor.
    Ve tabi unutmadan dağ gibi olan dış borçlarımz için de bir formül üretilmiş olması gerekiyor.
    Ve yine unutmadan müteahhit kurtarma operasyonu için de faizin daha da düşmesi gerek.

Bakalım,ne açıklanacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 24 Ekim 2019; 9:52:31 >
    Dolar geleceği fiyatlar. Ekim yıllık enflasyonu baz etkisi düşüşünü sürdürecek. Yıllık enflasyonun %9 a kadar gerileyeceğini düşünüyorum. Belki aşğısına da inebilir. Kasım ve aralık ayları ise geçen sene negatif gelmişti.
    Onun için 2019 yılı enflasyonu 12-13 arası ile kapatır.

2-3 puan da pozitif reel faiz vermek gerekirse faizleri 15 in altına indirmek doları yukarı atar.

Yüksek dolar mı düşük faiz mi?
    İkisinden biri swcilecekse düşük faiz seçilecektir.. En azından sanayicinin beklentisi bu.. Yatırım yapmadan dolar 4 olsa ne yarar. Peşin para yokki piyasa da. Olan da çıkarıp o parayı yatırıma aktarmiyor.. Büyük holdingler dahi sanayi yatırımlarını borç ile yapar.. Zaten Türkiye buraya borçlanarak büyüyerek geldi.. Kendi mevcut mevduatı ile değil..
    Biz Almanya değiliz ki elimizdeki nakit parayla birşeyler yapalım.
    Borclanacagiz makine alacagiz üretim yapıp borcumuzu ödeyeceğiz. Sistem bu.. Bunun dışındaki sistem de sekil1a durum belli...

O nedenle o faiz kur yükselse de düşecek. Düşmek zorunda..
    Zaten piyasadaki ürünler için kur 5.8 mi şu an? 6in üzerinde fiuatlandi her ürün. Araç kiralarında 10seviyesinden işlem görüyor.
    Yani zaten biz yüksek kur ile TL olarak bu paralari ödüyoruz..

Siz için kur 7 olduğunda zam gelip 5.3e düşünce düşen fiyat gördünüz mü aynı oranda?

Sıkınti yok, kur 6 olsun (şahsi hesabım 6.2 ye kadar problem yok) ama faiz %10-11 lere gelsin herkes mutlu olur..
    Ama mesele, hükumetin kur buraya gelince daha önce zaten zam yapmış firmalara tekrar zam yapmasını engellemek, denetlemek..
    Tabi bu uyanıklar için de kimler var oraya girmek isterler mi o ayrı konu

|
    |
    İl teber kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    2023 Mesaj

Aynen katılıyorum. Benim her zaman Türkiye için desteklediğim yüksek kur düşük faiz modeldir. Küresel ekonomiye enterne , orta gelir tuzağı dan çıkmaya çalışan bir ülke için olması gerekendir.

Yüksek kur düşük faiz güzel mantık ama o kadar basit değil hocam. Bu politika da dengeyi koruman ve sürekli sağlaman lazım. Mesele faizleri düşürdükçe doları stabil tutabilmek. Eğer stabil tutamazsan düşük faiz tekrar eski haline gelmesi gerekecek.

Bilmsel açıklaması literatürde Fisher etkisi diye geçer.

Reel faiz , nominal faiz eksi beklenen enflasyondur.

Sen eğer piyasa şartlarına aykırı faizleri çok düşüğe çekersen doları yukarı atarsın. Yukarı çıkan dolar maliyet enflasyonunu tetikleyecek ve reel faizi eriyecek. Buna mükabil indirdiğin faizler tekrar eski haline gelecek.

Başladığın yola geri döneceksin.

Onun için buradan çıkan sonuç herşeyden önce enflasyonu kronik olarak düşürmek asıl mesele.

|
    |
    Bahsedilenler: acquiles

• Binbaşı
    1710 Mesaj

Hocam sizin beklentiniz kaç puan ve sonrası için ₺ mi döviz mi altın mı?

|
    |
    Equris kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: Cinscat

Hocam sizin beklentiniz kaç puan ve sonrası için ₺ mi döviz mi altın mı?
    Eğer trade amaçlı olacaksa dolarda al sat yapmak destek ve direnç noktalarından mantıklı alıp uzun süre yatacaksanız zaten yıllardır dünya ekonomisinin kötüye gideceğini söylüyorum bu sebeplede gram altın derim. Size hatta dolar tl kuru ve ons düşükken özelden mesaj atmıştım hatırlarsanız hem dolar tl nin yükselişi hemde ons'un yükselişinden kazanılır diye keşke o zaman aslında alsaymışınız ama durun bakalım 13 Kasım'dan sonra bir fırsat daha verebilir. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz hocam?

MB'nin faiz indirimine gelince; normalde 100-150 gibi bekliyordum fakat ABD ve Rusya ile anlaşınca 150-200 arası bekliyorum.

Enflasyon baz etkisi ile bu ayda düşecek ama ondan sonra aylık enflasyon değerleri negatfif. Örneğin aralıkta diyelim enflasyon %9 ve enflasyon %1 geldi ama geçen sene mishal aralıkta enflasyon %-2 olduğu 2+1=3 puan enflasyonun üzerine eklenir ve %9+%3=12 olur bir anda enflasyon. Yani baz etkisinden çok düştüğü gibi yine baz etkisinden bir anda yükselecektir.

• Yarbay
    2175 Mesaj
    Bakalım buradan hangi yöne doğru gidecek?

|
    |
    Dolar yukarı yönlü ivme kazandı.
    Faiz indirimi olduğunda kur yukarı ivme kazanması gerekir ama ikidir faiz indirimlerinde hep belli bir miktar düşüyor.
    Ben sürekli müdahale edildiğini düşünüyorum

|
    |

Bizi bilen bilir al yatla işimiz olmaz. Yatmak bana ters. Zararına satarım ama yatamam.
    Daha önce de dediğim gibi gram altın 220 ile 250 arasında en kıyak fırsatları verdi ama para başka işlerde bağlıydı. Şu an al sat için elimden geldiğince yüklü girmeye çalışıyorum. Hatta ileri tarihli müşteri çeklerim vardı onlarla araba aldım satıp paraya çevireceğim ve onuda sermayeye katacağım. Bakalım nasıl olacak.

|
    |
    Equris kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

|
    |
    Indie Oyun Geliştiricisi : Tamamıyla Türk Yapımı ve Ücretsiz Oyun MonsterMMORPG 🔗https://www.monstermmorpg.com | Pokemon severler için geliştirilen Monster MMORPG oyuna kayıt adresi > 🔗https://www.monstermmorpg.com/Register | Canavarlar > 🔗https://www.monstermmorpg.com/Monster | Oyunun MonsterDex'i 2350+ Canavar'a sahiptir > 🔗https://www.monstermmorpg.com/MonsterDex | Oyunda 500+ oyun haritası bulunmaktadır > 🔗https://www.monstermmorpg.com/Maps | Pokemon Versiyonu Pokemon Pets > 🔗https://www.pokemonpets.com | MonsterMMORPG Ana Konu - Diğer Web bazlı oyunlar Üst Konu
  • Yarbay
    2175 Mesaj

Valla hocam siz bu işin üstesinden gelirsiniz diye düşünüyorum ben:)
    |
    |
    Cinscat kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

İşte böyle yorumlar görmek istiyorum bu konuda. Ben bunu anlatacaktım ama 1000. kez yazdığım için artık çok sıkılmıştım elinize sağlık
    |
    |

Aynen. Paradoksa girerseniz işin içinden çıkılmiyor.
    Onun içinde yüksek kur düşük faiz döneminde yatırım yapılanların taşa topraga betona değil, üretime yapılması lazım.
    Üretime özellikle katma degerliyuretime yapılan BORÇ finansmanı her türlü kendini kurtarır. Ama siz parayı betona gomerseniz buyurun sonuç ortada.. Bilmem kaç yüz bin konut boşta, inşaat sektörüne çalışan banyo, elektrik ekipmanı vs üreten firmalar tatil (üretimleri iç pazarda %86 düştü bir kaç firmadan aldığım bilgi)..

E noldu şimdi, dediğiniz oldu ve döndük başa.
    O nedenle yüksek kur düşük faiz dengesine geldiğimizde ki gelmemiz gereken nokta bu, parayı üretime dayalı bir ekonomi de kullanmak.
    Hayok biz yine müteahhit zengini yapalım inşaata yüklenelim dersek 1-2 yıl bahar havası sonrası, infaz yasasindako eski cezanın da eklenmesine benzer misliyle geriye gideriz.o zaman eyyy edebiyatı da kar etmez..

Umarım düşük faiz isteyen hükumet buna paralel olumlu bir tabloyu çizebilir..

Ülkemiz kit kaynakları olan, dövizle borçlanan ve dış ticaret açığı olan bir ülke.. Gidip gelişmiş ülkelerin ekonomik ve ticari yapısı ile kiyaslayio, Abd de ders verdik, Rusya ya ayar çektik, oraya girdik buraya çıktık herkes hizaya girsin söylemleri bunlar Edirne den ötede bir anlam ifade etmiyor.. Sonucu ciddi olur.. Iyi düşünüp ona göre hareket etmek lazım..

Geçen bahsettim, almanyada bana Avrupa yakasına geçerken vizeyle mi geçiyorsunuz diye sordular.. Gülmeyin ya da bu onların ayıbı demeyin.. Mesele Edirneden ötede imajımiz kötü gerçekten kötü.. Gerçekçi olup bu imjai düzeltip yatırım çekmemiz lazım..

Vatan millet Sakarya bunlar güzel ama bunu planlı programlı ve ülkemize değer katacak sekilde yönetmek gerek. Yoksa lafta kalıyor...

Araba firmaları için afrika ile aynı segmentasyondayiz bölge olarak.. En düşük modeller en düşük donanımlar bu ülkelere gönderiliyor.. Ödediğimiz fiyatlar ise malumunuz..

Bu imajı yıkmak için önce yüksek kur, döviz bazlı düşük çalışan ücreti, düşük faiz üçlüsü ile üretime yatırım ve yabancı yatırımcı..
    Bunun gerisi al has andan ver veliye durumundan öteye geçmez.
    3-5 yıllık ülke planı yapılmaz. 30yillik planımız nedir? Komik değilmi gelecek sene ne olacak belli değil çünkü..

Umarım bunlari görmesi gerekenler görmüştür ve bizleri yanıltır, doğru hamleleri yaparlar..

Not: enflasyonu düşürmek için de öncelikle ölçümü doğru yapmalısınız. Olcemedigniz şeyi duzeltemezsiniz. Manupule veriler ile hayal dünyasında yaşarsanız gerçekle yuzlesmeniz acı olur, hazırlıksız yakalanirsiniz. Zira Manupule ettiğiniz verilere kendiniz de inanırsınız çünkü bir süre sonra...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 24 Ekim 2019; 12:40:24 >
    |
    |

• Yarbay
    6550 Mesaj
    ADALETLİ VERGİ SİSTEMİ. (isim super )

https://mobile.donanimhaber.com/yeni-adaletli-vergi-sistemi-devreye-giriyor-hayirli-olsun--140502226#140502226

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 24 Ekim 2019; 12:54:32 >

Orijinalden alıntı: acquiles

ADALETLİ VERGİ SİSTEMİ. (isim super )

https://mobile.donanimhaber.com/yeni-adaletli-vergi-sistemi-devreye-giriyor-hayirli-olsun--140502226#140502226
    Onların adalet anlayışı bu

|
    |

HızlıCevap
Reklamlar
haberler
Bey Azura
son dakika
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,750
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.