Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (3747. sayfa)

8 Kayıtlı Üye (2 Mobil) ve 31 Misafir (2 Mobil) - 35 Masaüstü4 Mobil1 iOS
5 sn
235.099
Cevap
1.165
Favori
11.769.180
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
2. Sırada  bugün en iyi #1
Sayfa: önceki 37453746374737483749
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 6.08 e çekilme beklediğimi defaten ifade etmiştim

düşük kur istiyeyen devlet ile "rekabetçi kur" isteyen devlet aynı devlet değil sanırım

Keşke herşey istemekle olsaydı, dünya devi olmuştuk şimdiye, ama malesef yüksek işsizlik, 2 yıldır sıkıntılı bir piyasa, düşük kapasite kullanım oranı, durma noktasında sanayi yatırımları vs..
    Bunları da devlet istiyor sanırım :)
    Bi anlasak şu devletin ne istediğini...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 2 Mart 2020; 22:49:6 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mitokondrioglukadayi kullanıcısına yanıt
    17 ekimdeki gibi olmaz umarım sonrası.

Suriye'de ateşkes anlaşması: Türkiye Barış Pınarı Harekatını durduracak, YPG 5 gün içinde güvenli bölgeden çekilecek

• acquiles kullanıcısına yanıt
    Küçük yatırımcının şuna dikkat etmesi gerek. Destekleri takip edip alım yapması gereken yerden almalı. Dirençleri takip edip satacağı yere gelince satmalı ve her zaman sabırlı olmalı aksi takdirde al doları yat. Misalen 10.000 dolar aldın 10 sene sonra paran yine 10.000 dolar olduktan sonra tek yaptığın şey tl olarak dolara karşı değer kaybetmemiş olursun ama dolar başka para birimleri karşısında değer kaybettiyse senin para da değer kaybetmiş olur. Bu bütün yatırım araçlarında böyledir.
    Önemli olan elindeki onsu, doları yada borsadaysan lotu artırmaktır. Bunun içinde lazım olanlar
    1. Bilgi
    2. Sabır
    3. Cesaret
    4. Metanet
    5. Muhakeme
    6. Gündemi takip

Zaten bu saydıklarım yoksa kişinin tek yapabileceği iş memur yada işçi olmaktır.

Tabi ki en başta belli bi sermayen olmalı ve ekranı sıkı takip etmelisin.
    Mesela ben ekranı ve gündemi sürekli takip edemiyorum.

@equris
    Hocam sizin konu ile ilgili görüşleriniz nedir.
    Bizimle paylaşırsanız mutlu oluruz.

• G0ndemde olan corona virüsüne gelince er geç türkiyede de ortaya çıkacaktır ki. Bence bu borsayı çok kötü bi duruma sokacaktır. Dolarcılara ve gramcılara az miktarda yarayabilir.

• Aynen katılıyorum.
    Fakat şu noktada ek düşüncem, uzun dönem döviz ya da altın yatırımı illa mevcut bakiyeyi arttırmanız gerekmeyebilir zira TL her türlü değer kaybedeceği için (tüketime dayalı ekonomide aksi düşünülemez), fiili olarak döviz ya da altın bakiyeniz atmasa da alım gücünüz korumaktan bir tık üstte kalacaktır..
    Örnekleri çokça verilebilir..
    3 sene 9nce 200bin usd ye aldığınız ev şu an 150bin usd etmiyor gibi.. Yani 200bin elinizde sabit dursaydi şu an aynı evi alıp üstüne de paranız kalmıştı..
    Al sat konusunda, Turkiyede cogi kisi dediğiniz gibi hata yapar. Gaza gelir gider tepeden altın döviz alır. Ama o paraya örneğin 3 ay sonra ihtiyacı vardır ve zararına bozar..
    Batan bile gördüm tüm parayı zengin olacağım diye dövize altına yatıran..

Amaç birikim ise, öncelikle hedefiniz belirleyin. Bu para size ne zaman lazım. 3 ay, 6 ay, 1 yıl, 2 yıl. Ona göre yatırım aracını seçmek lazım diye düşünüyorum..

Uzun dönem yatırım yapacaksanız ve her an ekrana bakıp gündemi takip etmeyecekseniz kaybetme şansınız yok.
    Ama kısa vadede ise bu yatırım yanlış yerden alıp sonra zarar etme ihtimaliniz de yüksek..

1 haftadır 6.08 lere çekilme bekliyorum zoye yazıyorum (öncelikle 6.14 yetmezse 6.08 bandı).. Ama yön yukarı hala onu da belirtiyorum orta vadede trend değişmedi.
    Buna istinaden ödeme yapmam gerekiyordu bu ay 6.24 den TL geçtim ihtiyacım kadar.bunlari takip etmek gerekir..
    Benim. Amacım sürekli al sat değil, öyle bir vaktim yok. Ama tl ihtiyacınızın zamanlamaisna göre de ne zaman al ne zaman sat biraz takip lazım..

Şu an bu seviyelerden takibi yapmayacak kişinin döviz alması büyük risk.
    Ama 260 hatta 300 lerde dahi altın alanlar, uzun vadede zarar etmesi pek olası değil zira hem savaş hem virüs konusu var..
    Ay basi TL ödemeler nedeniyle usd den TL ye geçişler oldu, şirket bazında da. Haftasonuna doğru bakmak lazım duruma.

Gelelim gündeme,
    Bhasettigim gibi once 6.14 ordan haber akışına göre 6.08 ler gelebilir. 6.08 altına gitmek için ciddi olumlu bir haber gerekiyor. Olur mu bilemem ama bence ihtimali çok yüksek değil..

İzleyip göreceğiz.
    Ytd.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 3 Mart 2020; 8:10:37 >

• Katılıyorum.
    Borsa şu an saatli bomba. Bu risk çok ciddi..

• quote:

Orijinalden alıntı: acquiles

Katılıyorum.
    Borsa şu an saatli bomba. Bu risk çok ciddi..
    Nasıl olur hocam haftada 100bin kazanan arkadaşlar
    Yalan mı oldu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yolcu-5-kilogram-altin-getirebilecek-1724667

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hakan.. -- 3 Mart 2020; 9:46:22 >
  • Hakan.. kullanıcısına yanıt
    Göçe hazır olun diyor yani
    Gel ne olursan ol gel (ama altını alda gel)

• Görüş bildiren veya tahminde bulunan olursa diye sormak istedim.

Eğer Suriye bataklığına girmeseydik ve mülteci konusundan izole edilmiş bir dış politika izleseydik sizce dolar kuru şu an ne seviyelerde olurdu en kötü ihtimalle?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Her ne kadar bizdeki dolar bir noktaya kadar kendi başına buyruk olsa da bundan da hiç etkilenmiyor değil.

• FED FAİZLERİ 50 BAZ PUAN İNDİRDİ.
  • b0Ni kullanıcısına yanıt
    Virus etkisine önlem olarak ACİL nitelginde yapılan bir hareket..
    Normal süreçten farklı bir durum.

Bu virus işi çok farklı yerlere gidiyor.

Ülkemizde bu düşüş alım fırsatı olarak görülebilir YTD

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 3 Mart 2020; 18:16:57 >
  • Fed faiz indirimi yaptı dolar düştü baya ciddi bir indirim.
  • Tr de faizler inmeye devam edecek görünüyor..

Merkez Bankası'nın piyasa sinyallerine muhtemelen bakmayacağını ifade etti. Merkez Bankasının son beklenti anketinde gelecek enflasyon beklentilerindeki düşüşün durması, CDS priminin önceki toplantıya göre 100 baz puan yükselmesi, tahvil getiri eğrisinin yüzde 12-13 aralığına kayması ve offshore swap para piyasası faizlerinin daha belirgin yükselmesinin, faiz indirimlerine devam edilmesi durumunda TL'de değer kaybının güçleneceğini düşündürdüğünü ifade eden Bürümcekçi, şu değerlendirmelerde bulundu:"Buna karşılık başta Fed olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının yeni faiz indirimlerine yönelik hazırlıkları ve tahvil faizlerinin rekor düşük seviyelere inmesi, TCMB'nin gevşek para politikası duruşuna destek vermekte. Son olarak geçen hafta Bursa'da konuşan Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, politikada bir değişiklik sinyali vermemişti. Bu nedenle bankanın 19 Mart'taki toplantıya kadar küresel ve yerel risklerdeki gelişmeleri izleyerek bir sonuca varması beklenebilir. Ancak ağır basan beklenti, bankanın 25 ya da 50 baz puan indirimle devam edeceği yönünde olacaktır."

• Evet oran USD için yüksek.
    Virüsün nasıl bir etkisi olması düşünülüyor biradan anlamak lazım..
    Bunların bizim gibi kırılgan ekonomilerde etkileri ciddi olabilir..
    Dikkatli olmak lazım..
    Zaten Suriye konusunda ciddi sıkıntı yaratıyor üstüne virüs fazla gelir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 3 Mart 2020; 18:46:16 >
  • Fed indirince altın zıpladı

Bir konuyu merak ettim, sayın bakan çıkıp "bakın dolar alan yaya kalır demiştik" der mi :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 3 Mart 2020; 18:52:58 >
  • Fed ile ilgili finanstaki arkadaşlar ile görüştük.
    Abd cindeki tedarik sorunu nedeniyle artacak fiyatların enflasyon baskısını tolere edebilmek için faiz indirmis, önlem.
    Peki,
    Aynı durum bizim için misliyle geçerli, zira tedarik kaynaklı bizde de fiyatlar artacak. Fakat biz ne yapacağız?
    Ortam gergin, vatandaş tepkili.virusten sebep daha da zam gelir enflasyon yükselirse (tuik enflasyonu) erken seçime giden yol hızlanır. Bunun için abd gibi önlem olarak,

TL faizi daha mı indireceğiz? Zaten eksi reel faizdeyiz bu durumda ters hareket ile dolar yükselişe geçmeyecekmi?

Abd kendi para birimi olan dolar ile bu tip hareketler yapabilir, biz TL ile nasıl yapacağız? Dolar da basamıyoruz

Önümüzdeki 3 ay paranıza sahip çıkın derim..

Tahmininizden daha büyük bir küresel risk söz konusu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 3 Mart 2020; 19:17:24 >

• İyi düşdü yanlız gel biraz al diyor :)

• programmer_onur kullanıcısına yanıt
    5.99 u geçmezdi net

• 
Sayfa: önceki 37453746374737483749
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.