Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (3642. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
17 Misafir - 17 Masaüstü
5 sn
235.188
Cevap
1.165
Favori
11.773.348
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
34. Sırada  bugün en iyi #7
Sayfa: önceki 36403641364236433644
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ldr1907

Ha şöyle siz de yola gelin. Baktınız Türk ekonomisi ne yapsalar yıkılmıyor siz de artık pes ettiniz.
    Ne kadar ekonomik analiz ve hesaplama yaparsak yapalım boş.. Göklerden gelen bir karar vardı..

Herkes eninde sonunda REİS'in liderliği altında toplanacak hocam kaçarı yok. Bakın CNN'de çıkan haberleri okudunuz mu? "Şuana kadar Erdoğan kadar Trump'tan istediğini alan bir lider olmadı." diye haber yaptılar ABD temasları sonrasında..

Not: Seni seviyoruz Uzun Adam..
  • Galiba 18. yılında AKP parasız dönen hatta yükselen bir ekonomi modeli keşfetti keşke paylaşsalar da iktisad fakültelerinde de okutulsa.
  • ldr1907 kullanıcısına yanıt
    Asgari ücret açıklanınca bekleriz sizi tekrar.. Bir de 31 Aralık akşamı açıklanacak 2020 kamu tarifeleri (güncellenmiş fiyatlar).

Bu sahlanmaya ben bir 2500 tl net bekliyorum açıkçası.. Ağanın eli tutulmaz

Gerçi sayın Cb emekli maaşı hayat sürdürebilir seviyede sıkıntı yok dedi :) asgari ücret için de aynisini der mi bilemedim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 18 Kasım 2019; 23:5:51 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: acquiles

Asgari ücret açıklanınca bekleriz sizi tekrar.. Bir de 31 Aralık akşamı açıklanacak 2020 kamu tarifeleri (güncellenmiş fiyatlar).

Bu sahlanmaya ben bir 2500 tl net bekliyorum açıkçası.. Ağanın eli tutulmaz

Gerçi sayın Cb emekli maaşı hayat sürdürebilir seviyede sıkıntı yok dedi :) asgari ücret için de aynisini der mi bilemedim..
    Yüzde 10 ile 2200 yapabilirler hocam

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Equris kullanıcısına yanıt
    Cidden bu haberlere inananlara acıyorum. Millet olarak fena kekleniyoruz.

Eguris hocam. Kazanda kaynayan kurbağalar gibiyiz. Bazılarımız haşlandığımızın farkında ama diğerlerine inandıramıyoruz. Bunlar yüzünden hepimiz haşlanacağız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Real Walker

Cidden bu haberlere inananlara acıyorum. Millet olarak fena kekleniyoruz.

Eguris hocam. Kazanda kaynayan kurbağalar gibiyiz. Bazılarımız haşlandığımızın farkında ama diğerlerine inandıramıyoruz. Bunlar yüzünden hepimiz haşlanacağız.
    Maalsef çok haklısınız hocam. Size bu konudaki düşüncelerimi özelden yazıp yolladım.
  • ya bu millet 200 milyar dolari ne zaman bozucakta abd ye diz cokturecek :)

bozulacak dolar yokmu yani simdi

mb verdigi faizin ceremesini ne zaman geri alicak

• quote:

Orijinalden alıntı: musty578

mb yil sonu tahmini 5.90 oldu

secimden sonra ziplicak yok dolari tutuyorlar bilmemne hepsi yalan secim zamanindan beri dolara.bulasmayan kardadir
    31 marttan sonra o kadar vergi ve zam artışı geldiki millet otomobil ve ev alabilmek için devletten kredi almak zorunda kalıyor... Devlet kepçeyle piyasadan parayı çekip ev-araba almak isteyene kaşıkla veriyor

Önceden ne oluyordu? döviz artıyor milletin satın alma gücü düşüyordu şimdi vergi ve zamlarla milletin satın alma gücünü düşürüyor aslında değişen birşey yok... Vergi ve zamlar olmasa dolar 7 lira olsaydı aynı satın alma gücünde olurdun tek

bir fark var yurtdışına ihracat yapan firmalar para kazanıp bu karı iç piyasaya sunduklarında işsizlik azalır piyasa canlanırdı

• quote:

Orijinalden alıntı: M3lank0lik

Konu ile alakasız ama şundan bahsedelim.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ramazan fitresinin bedelinin 23 Türk Lirası olduğunu söyledi.
    https://www.cnnturk.com/turkiye/diyanet-bir-fitre-bedeli-23-turk-lirasi

Yani bu bir kişinin sadece yeme içme olarak günlük ihtiyacı.

Bu noktadan ele alırsak.

3 kişilik bir ailede ikişer öğünden hesaplayalım

3x23=69 TL(Ailenin günlük yemek ihtiyacı)

69X30=2070 TL (Ailenin aylık yemek ihtiyacı)

Asgari ücret ise 2020 TL enflasyondan bahsedemiyorum bile.

Kira yok

Elektrik yok

Su yok

Yakıt yok.

Ekstra kendin için bir aktivite veya giyim kuşam gibi ögeleri katmadım bile.

Devletin bir kurumunun sözde müslümanlık çerçevesinde insani olarak ihtiyacının belirlediği ücreti referans alırsak devletin kendi ile ne kadar çeliştiğinin bir göstergesi bu.

Birde sözüm ona bir malum parti üyesi adı millet vekili diye geçiyor ama milletin vekili olmaktan ne kadar uzak asgari ücreti yumurta hesabı ile karşılaştırıyor şu kadar yumurta alınıyordu falan filan elektrik su doğalgaz onları geçiyorum diye işte ülkenin hali bu noktada acınası halde.
    Ben devletle vatandaş arasındaki sorunda hakimlerin kararlarında bile şüphe duyarım hükümetten yana olacağını düşündüğüm için

Diyanet 23 lira fiyat belirtmiş bu parayı vatandaştan istiyor yani kendi kullanacak bunu, istediği gibi kullanmak için. .Bunu öğün başına fiyat olarak almak yanlış olur. ki yakınlarımda 3 çeşit (biri etli) tabldot yemek 13 liraydı en son, yemek

maliyeti daha düşük demektir bu ( internetten güncel fiyatı değiştimi diye bakayım dedin bulamadım ama bir ildeki polis evi yemek fiyatını buldum kar yerine malzeme fiyatıdır büyük ihtimalle 12tl.imişhttp://karaman.pol.tr/polis-evi-yemek-listesi )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 19 Kasım 2019; 4:41:53 >

• Çoğu yer asgarî ücret olarak 2020 TL bile vermiyor...Bir arkadaşım 1800 TL'ye çalışıyor.Asgari ücreti en fazla 2200 yaparlar ama işverenlerin çoğu bu paranın altında yine çalıştırır insanları...

İşveren verelmedikten sonra asgari ücret 3000 TL olsa ne yazar.. Asgarî ücretin artması işsizler ordusuna yeni kişilerin eklenmesi olur sadece...

• en sonunda 1 aydır beklediğim dikiş makinesi ayakları çin'de geldi !

0,30 $ olan ayak posta elemanından alabilmek için 15 TL para ödemek zorunda kaldım.

bu bir oyuncak veya elektronik eşya olsa 15 TL nin gerçekten lafı olmaz

ama el-insaf ayıp şu ki ; dikiş makinesi üretim esaslı bir makine olup

dikişi makinesi bir çok kişi için ekmek teknesi anlamdındadır.

yani yöneticiler ülkeyi daha verimli yönetmek yerine
    şu an var olan üretimi bitirmek için mi çalışıyor hala daha anlamış değilim.

çünkü üretim olmadan tüketim sadece ülkenin ekonomisini tüketir.
    ama siyasetçileri üretim temelli bir aile alt yapısında gelmeyince olacağı budur.

eski antik yunan demokrasisinde meclisi meslek odaları temsilcileri ağırlıklı
    bir şekilde yönetirdi. neyse biz 2019 dayız ve umarım gelecek 5-10 yıl içinde e-demokrasi ye geçeriz.
    aynı başkalık sistemine geçtiğimiz gibi bunada geçeriz.
    çünkü demokrasinin evrimindeki bir sonraki aşama bu dur ! :)

bu şekilde akıllı cep telefonlarımızla kendimizi ilgilendiren kanunları
    kendi telefonlarımızdan kullanacağımız dijital oylarımızla kendi ekonomik kaderimizi
    kendimiz çizeriz diye geleceğe umutla bakmaktan başka bir hayalimiz yok :)

ne mutlu geleceği görebilenlere :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 19 Kasım 2019; 8:7:50 >

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Neden kur Türkiye de hep artar daha doğrusu TL nin değeri sürekli düşer. Bundan olabilir mi?

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥

• İstanbulda 500 tl kiraya doğru düzgün 3+1 ev bulunamıyor.

Bu millet sokaklarda mı yatsın kardeşim?

Serbest piyasanın canına okudunuz 3 yılda. Borç manyağı oldu millet.

• BlackGhost12 kullanıcısına yanıt
    500 TL mi?
    Gebze de yok o fiyat.. İstanbul da ne arasın

• quote:

Orijinalden alıntı: Tek_Kisilik_Muhalefet

Ben devletle vatandaş arasındaki sorunda hakimlerin kararlarında bile şüphe duyarım hükümetten yana olacağını düşündüğüm için

Diyanet 23 lira fiyat belirtmiş bu parayı vatandaştan istiyor yani kendi kullanacak bunu, istediği gibi kullanmak için. .Bunu öğün başına fiyat olarak almak yanlış olur. ki yakınlarımda 3 çeşit (biri etli) tabldot yemek 13 liraydı en son, yemek

maliyeti daha düşük demektir bu ( internetten güncel fiyatı değiştimi diye bakayım dedin bulamadım ama bir ildeki polis evi yemek fiyatını buldum kar yerine malzeme fiyatıdır büyük ihtimalle 12tl.imişhttp://karaman.pol.tr/polis-evi-yemek-listesi )

Alıntıları Göster
    Merak etme 5-10 seneye din mim diyerek başa geçemeyecek kimse o devir geçti o nesle tabi olanlarda topu dikti insanlar değişiyor beklentiler değişiyor ihtiyaçlar değişiyor ve bunun etkisinde yavaş yavaş çıkıyor daha kapsamlı ve dünyevi global ihtiyaçlara ses veren kişiler başa geçecek öyle yada böyle eski kafa ile yönetim zor artık.

Halkı zaptedecek bir şey sunduklarıda yok mezun çok iş bulan yok insani şekilde çalışma durumu yok denetim yok vergi çok böyle gitmez bir noktada kopacak öyle tada böyle çünkü havuz belli ekmekte Türkiye'de değil dışardan geliyor kredi ile onunda çapı belli ve gün geçtikçe daralıyor pasta küçülüyor yani çalışabilecek insan sayısı artmasına rağmen iş potansiyeli günden güne azalıyor.

Şuan bu ülkenin kaldırabileceği maksimum nüfus 60 Milyondur üstü zarardır her biri ülkenin geleceğinden götürür sana cinayet intihar hırsızlık uyuşturucu gasp olarak döner işte ülkede güven bu şekilde sağlanır.

Sen halkında her bireyi önemser topluma kazandırır üreten ve birlikte kazanan bir ülke olursan huzurda olur.Şuan göçmen problemide var bunları kazanman zor.

Misal Avrupa'da genellikle hırsız gasp olayları var buna bulaşanlar hep göçmen.Sen Birde senle uyuşmayan bir gürûhu halkın dururken ülkeye aldın bunların her günü bu ülkeye zarar gerek bugün gerekse gelecek.5 Milyon olacak sana 10 Milyon iç huzur olmayacak.

Gıda ve işsizlik daha da artacak.İşte bir ülke içten nasıl yıkılır buradan anlıyorsun.Bir ülkeye zarar vermek istiyorsan savaş açman gerekmiyor o ülkeye istenmeyen unsurları bir şekilde yollaman lazım.

Borsada yükseliyor filan denmiş yahu demin ekonominin ayakları yok tamamen balon birileri bazı amaçlar için tutuyor sadece.Çok kolay inip çıkması bir anda göçme nedeni bu yüzden bu göçmen Faslı'nın da etkisi var Trump denen zaten defi Türkiye olmasa bu 5 Milyon suriyi kimse almazdı diye bildiğin çöp kovası oldun.

Hangi akıllı alırki bak Trump bile göçmenlere hayır dedi latin Amerika'dan gelmek isteyene şimdi kim vatanını düşünüyor kim vatan haini çıkarlarını ülke çıkarlarından önde tutuyor Birde hiç utanmadan beka diyor ki beka dediğinde kendi konumunun bekası ülkenin hali zaten ortada.Bunu görmemek için kör olmak lazım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: BlackGhost12

İstanbulda 500 tl kiraya doğru düzgün 3+1 ev bulunamıyor.

Bu millet sokaklarda mı yatsın kardeşim?

Serbest piyasanın canına okudunuz 3 yılda. Borç manyağı oldu millet.
    Halk tüketime alıştırıldı yarın düşünülmedi gerçekler ortada o kadar betonarme boş üniversite denen beton yığını yap ülkede eğitimin okunanın değerini düşür.

Mezun olacak kişinin meslek değeride kalmadı kardeşim sen ara elemansın Almanya filan değilsin senin mesleki eğitime çalışman lazım yani teknik eleman lazım sen masabaşı çalışma vaadi sundun yahu teknik eleman yokki üretim zaten yok binlerce mezun hepside masabaşı diyorum ya bura Almanya mı.

Şu yönetimin tepede olması hala ülkenin özeti gibi resmen dün gitti bugün gitti artık çoluğunuz çocuğunuz varsa oda sövecek çünkü geleceğide sattılar dedim ya doğmamış çocuk bile borçlu bu ülkede.

İşsizlik artacak istihdam düşecek imkanı cesareti olan ülkeden çıkacak ailesini kurtaracak.Bu ülke kurtulmaz kurtulması için toplum nezdinde tam bilinç lazım ama hala yüksek oranda cehalet var.O yüzden gitmek dağa doğru olur.Ne demişler ya bu deveyi gidecek yada bu diyardan gidecen.

Güdülmeye çalıştı olmadı.Halkın çoğunluğu gericilikte ısrarcı adalet hukuktan öte kendilerine dokunulmadıkça kuyruğuna basılmadıkça menfaatçi bu nedenle bu ülkede düzenli bir nizam koymak güç.Ha bunu yapmak içinde maalesef bir dünya savaşı lazım.

1 asır önceki gibi yumurta kapıya dayanacakki en cahilinden akıllısına kişilerin aklı başına gelecek yeniden sistem oturtulacak.

Bir dünya savaşı çıkmadıkça zor bu ülke düzelmez.Çünkü içindeki insanların durumu hayata dair beklentisi belli bunlara zoraki birşey kabul ettiremezsin böyle geldi böyle gider.

Sanıyorum Ortadoğu'da kaynayan kazan müessibi ile bu coğrafya İran suri Irak Afgan artık bilimum istenmeyen ülke ne varsa onların göçmenleri ile dolacak eğitimli kesim gidecek burada çok azı kalacak ve maalesef güçten düşen demografisi kültürü aile bağları hayat alışkanlıkları kopan bu halk devamlı isyan ve yıkılma noktasına ulaşacak merak etmeyin planladıkları şey yavaş yavaşta olsa yaşanıyor.

Adamlar zeki gerek ABD gerek İngiltere boşuna süper güç olamamışlar gerek insanın beynine gerekse yaşamına yedir eden sahte bir dünyaya insanı hapsedilir orada uyutuyor ne düşünmeleri sağlanırsa onları görüyorlar.Arka planda da işlerimi yürütüyorlar.

Modern ilerici üreten bir yapıda olmassan köle olursun şuan zaten ekonomik bağımsızlığın yok.

Bir ülkeye laf anlayabilecek güçte de değilsin yada her vatandaşına umut verecek yapıda da zira işsiz güçsüz gezen vatandaşın bile daha cebinde olmayan parada gözün var.

Ülke acınacak halde.Bu ülkede emekli olamazsın rahat bir yaşam eğer zengin bir kişinin çocuğu olarak doğmadıysan süremezsin.

Bu ülkenin koyduğu kalıp yaşam figürü ile yaşarsan koyun olursun zarf. Sistem seni birşeylere mahkum etme çabasında öylemi bu sisteme köle olmuş kişiler bile öyle robotlaşmışki onlarda seni bu bozuk düzene alet etme çabasında.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: acquiles

500 TL mi?
    Gebze de yok o fiyat.. İstanbul da ne arasın
    aksaray'da bile yok.500 liraya 2+1 sobalı evi belki bulursunuz..
  • Dolar ne zaman biraz düşse ihracatcı zor duruma düşüyor falan deniyor anlamıyorum TL son 3 5 yılda %100 den fazla değer kaybetti ihracat % kaç arttı sadece geçen sene TL % 40 değer kaybetti ihracatımız %10 attıysa iyidir

• quote:

Orijinalden alıntı: Circassian81

Dolar ne zaman biraz düşse ihracatcı zor duruma düşüyor falan deniyor anlamıyorum TL son 3 5 yılda %100 den fazla değer kaybetti ihracat % kaç arttı sadece geçen sene TL % 40 değer kaybetti ihracatımız %10 attıysa iyidir
    Aynen.Değersiz TL ile ihracatın bile coşmadı ama hayat pahalılığı yanımıza kar kaldı..Selçuk Geçer gibileri dolar 8-10 lira olmalı ki ülke nefes alsın diyor yazık ki 200 bin abonesi var..Ulan doların 5.5 lira olmasını bile hazmedemedi bu ülke kalkmış 8-10 lardan bahsediyor..

Ürettiğin mallar belli kur 10 lira da olsa ihracatın ancak %10-15 artar ama sen peynirin kilosunu 50 liradan almaya başlarsın o durumda..
  • 
Sayfa: önceki 36403641364236433644
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.