Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (3652. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
23 Misafir - 23 Masaüstü
5 sn
235.425
Cevap
1.165
Favori
11.782.865
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
96. Sırada  bugün en iyi #7
Sayfa: önceki 36503651365236533654
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sanki birinin önüne kontrol paneli koymuşlar "tamam şimdi artık 5.70 değil 5.75 üstüne çıkmasını engelleyeceksin çıktıkça bas aşağı" demişler gibi.
  • ''Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 971 milyon dolar artarak 195,15 milyar dolara yükseldi…''

''Toplam mevduatlar içindeki döviz payı 2014 yılı başındaki %33 seviyesinden yıllar itibariyle artış göstererek 22 Kasım 2019 itibariyle %49,2’e yükseldi''

Bu herşeyi anlatıyor.
    Vatandaş öldürsen dövizini bozmuyor.üstüne de aldıkça alıyor.

Sebep : Ekonomiye güvensizlik.
  • Sade vatandaşın bulunduğu noktadan ele alınan güzel bir karikatür.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Söylüyoruz ama anlayan yok
    Döviz şu ortamda kimse BOZUP TL YE YATIRMAZ..
    2 gün. Sonra ne olur güven yok. Bu güven oluşmadan faiz 1 de olsa hikaye.. Zaten faiz düştükçe TL den dövize dönen de arttı..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali_ihsan21

Sanki birinin önüne kontrol paneli koymuşlar "tamam şimdi artık 5.70 değil 5.75 üstüne çıkmasını engelleyeceksin çıktıkça bas aşağı" demişler gibi.
    Şuanda minimum seviyede aslen trump tutmasa 6ının üstünde idi dolar yahu anlaması zor değil sokaklara çıkın piyasaya bakın piyasanın fiyatladığı kur ne ise gerçek odur.Onun bunun dediği enflasyonunda önemi yok herşey sokakta ülke güllük gülistanlık mı anlar her kim varsa.
  • Altın-Dolar fiziki olarak alınsa şuan piyasada döviz açığı had safhaya çıkar... Doların 6-6.5 TL üzerine artması altının gramıni 350 TL üzerine atar... Dövizi baskılamak kısa vadede işe yarasa da uzun vadede acısı çok kötü çıkacak gibi görünüyor...

• gelişmekte olan ülkelerde dolar %10

türkiyede %30

değerli demiş dolar için goldman amca.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-41F3DB120

''Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 971 milyon dolar artarak 195,15 milyar dolara yükseldi…''

''Toplam mevduatlar içindeki döviz payı 2014 yılı başındaki %33 seviyesinden yıllar itibariyle artış göstererek 22 Kasım 2019 itibariyle %49,2’e yükseldi''

Bu herşeyi anlatıyor.
    Vatandaş öldürsen dövizini bozmuyor.üstüne de aldıkça alıyor.

Sebep : Ekonomiye güvensizlik.
    Gene tersteler.
    Dolar var ama hep terste.
    Dolar mevduatlarrinin önemi de kalmayacak yakında çünkü paraları eriyecek :)
    78 olduğunda yoğun alım yapilmis. 76 ortalamali.
    Fena

Daha halen dolar alın diyen varsa, heryerden alın diyen, TL ye güven yok diyen kendileri tersin başını çekiyorlardir.
    Piyasada rüzgara gore takılacaksiniz.

• Filo kiralarinda eur 12..

• birgarip2019 kullanıcısına yanıt
    Atladiginiz nokta şu,
    Mesele dolardan kar edemiyorum dur tl ye döneyim değil.
    Çok büyük çoğunluk bireysel yatırımcı ve kobiler sizin gibi borsa da alıp satayım, dur altın ki çıktı pariten mi kazanayım diye hesap yapmaz yapamaz bunla uğraşmaz..
    Alayım koyayım ihtiyacım olduğunda param erimesi diye düşünür..

Pek tabi anlık kar etmek için de döviz alıp sizin dediğiniz gibi terste kalan vardır ama bunlar esas pay değil..
    Şahsi olarak bende biriktriigm parayı döviz de tutmayı tercih ediyorum şimdiye kadar hiç terste kalmadım çünkü bugün alayım 3 ay sonra satayım diye bir derdim yok. Ya da 2 gün sonra..
    Diğer taraftan kobi tarafında da herşey dövize bağlı. Kimse çıkıp yooo oylr değil TL ile alıyoruz diye sallamasın (bu kelimeyi kullanmam gerekiyor kusura bakmayın () tr de dövize bağlı olmayan bir kaç kalem (ekmek vb) dışında herşey dövize direk ve ya enirekt bağlıdır..
    Ve çoğunluğu ithal malzeme bazli girdiyse sahiptir.
    Bu nedenle üretici ya da ithalatçı aldığı parayı dövize ÇEVIRMEK ZORUNDADIR. Zira borcu döviz.. TL ded tutup bu riski almaz.

Neden almaz, çünkü yarın ne olacağına güvenmez..
    Şu an, gerçekten ama geecwkten6samimi cevap verin lütfen,
    Akşam Trump çıkıp "eyyy Türkiye, xyz sebepten dolayı vizeleri askıya aldım, veya sunu yaptım bunu yaparım dese" dolar sabaha kaç olur? 6 üstü anında görülür değil mi. Sanırım yooo görülmez demezsiniz.. Bunu kaç kere yaşadık.

Hal böyle olunca, TL manipülasyona açık, korumasız ve kırılgan ir para birimi ekonomimiz de Maleswf böyle..

E bu durumda pztesi döviz borcu olan kobi neyle ödeyecek?

Unutmayınız,
    Bu ülkede dolar 6.8 olduğunda, evet yurtdisina borcu olan bu seviyeden dolara alıp odedi, ekonomi bakanı sn. Zeybekci "bu kur gercek değil kabul etmiyoruz" dedi.. Buraya kadar da güzel.
    O zaman aynı gün gümrük beyannamelerinde neden 6.8 den vergi hesaplanip tahsil edildi???????

Madem kura hikaye, manupulatif değer, çık beyanname kurunu6sabitle 5 de.. Neden yapmadın? Yüzlerce firma mağdur oldu.

Taiwan da bilr, ayda 4 kere beyannamw6kuru değişiyor (bile diyorum zaten kur paralel seyrediyor). Neden 4 kere, günlük değişimlerde ithalatçı kurdan dolayı fazla vergi VERMESİN diye..

Kusura bakmayin ama, böyle bir durumda kılını kioirdatmatip 6.8 den vergi tahsili yapan yönetime dövizle is yapanın GUVENMESİNİ BEKLEMEYİN...

İyi haftasonlari

• Altın için yatırım yaparken bazıları 22 ayar bileziğin daha iyi olduğu söylüyor öyle mi acaba ?

Bide mesela şu an altının gramı 270'se onun ki daha düşüktü..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akustik34 -- 29 Kasım 2019; 20:38:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: acquiles

Atladiginiz nokta şu,
    Mesele dolardan kar edemiyorum dur tl ye döneyim değil.
    Çok büyük çoğunluk bireysel yatırımcı ve kobiler sizin gibi borsa da alıp satayım, dur altın ki çıktı pariten mi kazanayım diye hesap yapmaz yapamaz bunla uğraşmaz..
    Alayım koyayım ihtiyacım olduğunda param erimesi diye düşünür..

Pek tabi anlık kar etmek için de döviz alıp sizin dediğiniz gibi terste kalan vardır ama bunlar esas pay değil..
    Şahsi olarak bende biriktriigm parayı döviz de tutmayı tercih ediyorum şimdiye kadar hiç terste kalmadım çünkü bugün alayım 3 ay sonra satayım diye bir derdim yok. Ya da 2 gün sonra..
    Diğer taraftan kobi tarafında da herşey dövize bağlı. Kimse çıkıp yooo oylr değil TL ile alıyoruz diye sallamasın (bu kelimeyi kullanmam gerekiyor kusura bakmayın () tr de dövize bağlı olmayan bir kaç kalem (ekmek vb) dışında herşey dövize direk ve ya enirekt bağlıdır..
    Ve çoğunluğu ithal malzeme bazli girdiyse sahiptir.
    Bu nedenle üretici ya da ithalatçı aldığı parayı dövize ÇEVIRMEK ZORUNDADIR. Zira borcu döviz.. TL ded tutup bu riski almaz.

Neden almaz, çünkü yarın ne olacağına güvenmez..
    Şu an, gerçekten ama geecwkten6samimi cevap verin lütfen,
    Akşam Trump çıkıp "eyyy Türkiye, xyz sebepten dolayı vizeleri askıya aldım, veya sunu yaptım bunu yaparım dese" dolar sabaha kaç olur? 6 üstü anında görülür değil mi. Sanırım yooo görülmez demezsiniz.. Bunu kaç kere yaşadık.

Hal böyle olunca, TL manipülasyona açık, korumasız ve kırılgan ir para birimi ekonomimiz de Maleswf böyle..

E bu durumda pztesi döviz borcu olan kobi neyle ödeyecek?

Unutmayınız,
    Bu ülkede dolar 6.8 olduğunda, evet yurtdisina borcu olan bu seviyeden dolara alıp odedi, ekonomi bakanı sn. Zeybekci "bu kur gercek değil kabul etmiyoruz" dedi.. Buraya kadar da güzel.
    O zaman aynı gün gümrük beyannamelerinde neden 6.8 den vergi hesaplanip tahsil edildi???????

Madem kura hikaye, manupulatif değer, çık beyanname kurunu6sabitle 5 de.. Neden yapmadın? Yüzlerce firma mağdur oldu.

Taiwan da bilr, ayda 4 kere beyannamw6kuru değişiyor (bile diyorum zaten kur paralel seyrediyor). Neden 4 kere, günlük değişimlerde ithalatçı kurdan dolayı fazla vergi VERMESİN diye..

Kusura bakmayin ama, böyle bir durumda kılını kioirdatmatip 6.8 den vergi tahsili yapan yönetime dövizle is yapanın GUVENMESİNİ BEKLEMEYİN...

İyi haftasonlari
    Sizin bir yanlisiniz , hesaplarınız da hata var.
    Dolar alıyorum uzun vade tutuyorum parami koruyorum diyorsunuz.
    Yıl başında 5.20 den dolar alan birisinin bir yıldır bekliyor ki Trump ey Tayyip desin dolar 10 TL olsun diye dolarda. bu arkadaşın dolardan kâr ettim param erimedi demesi için doların 5.95 olması lazımdı. Şuanda zarar da ve parası 20 kuruş erimiş durumda.

Neyse, dolarda beklemek kar yazmaz, parayı korumaz

• Şu gerçek dolar kuru nedir arkadaşlar. Ne zaman gerçek kura geçilir acaba ona göre yatırım yapalım. Birde erken seçim olacak mı

Peki.. Dolar mevduatı artmaya (ya da azalmamaya) devam edecek.
    Halen olaya bireysel küçük mevduat hesabı ile (10bin TL param var ne alayım diye soranlar) gözüyle bakiyorsunuz.

Bu grubun tüm. Parasını toplasın, sonra da bu parayı TL ye cevirseeniz, emin olun dolar 5.75 ten 5.70 e ancak geriler...

Küçük düşünmeyin!..

Mevduat sahipleri kimler, kobi ler bunun ne kadarı, büyük firmalar bunun ne kadarı..

Bu para şu an TL ye dönmez. Çünkü sizin gibi 1000 TL ile altın alayım 1 sene sonra ne olur diye hesap yapmıyorlar..

Neyse,
    Farklı düşünüyoruz. Hükumette sizin gibi düşünüyor olsa gerek ki "ey milletim dolar molar boşver in tl ye geçin" dediğinde konunun çözüleceğini sanıyor (daha doğrusu cozulmeyecegini biliyor ama sorunun sadece bu olduğuna inanilmasini istiyor)..

Bakınız,
    Konu aslında çok basit..
    Birşeye olan talep düşerse o şeyin değeri düşer.
    Dolara olan talebin düşmesi değerini düşürür. Bakınız düşen ithalat.. Bakınız düşen tüketim. Sadece otomotive baksanız bile fikir verir. Yıllık ne kadar daha az dövize ihtiyacımız olmuş.
    Cunku araç almıyoruz (alamıyoruz) dövize ihtiyacımız yok.
    O zaman dövizin değeri düşe..
    Peki neden. Düşme sınırlı kalıyor, çünkü tüketim sıfır değil ve mevcut uretiminiiz çok buyuk6oranda dövize endeksli. (mercimek bile

Hal böyle olunca tüketimin azalmasıyla görülen talep azlığı sınırlı bir kur düşüşü gösterse de yeterli olmuyor.

Diğer taraftan bir önceki mesajımda belirttiğim gibi sanayici parasını dövizde tutmayı tercih ediyor.. Yurtdışı ihracat yapanlar özellikle gelen para döviz dır ve parayı yine dövizde tutuyor.

Konuya sadece, geçen sene 5.2 den doviz alan şu az zararda diye baktığınizda, toplam mevduatin6kucuk bir kısmıyla uğraşıyorsunuz demektir..

Sanırım çok derin oldu :)

Sizin tabiriniz ile terste olanlar terste6kalmaya devam edecekse in olun

• quote:

Orijinalden alıntı: BluePassenger

Şu gerçek dolar kuru nedir arkadaşlar. Ne zaman gerçek kura geçilir acaba ona göre yatırım yapalım. Birde erken seçim olacak mı
    7.04 de, hokumet buna da kılıf uydurmustur. Yoksa imkansız, sanayicisinden simitcisine kadar herkes dolar aliyorken, 5.74 yalan.
    Trump bir twit attimi 10 TL direk .

Borsada normalde 50 bin de skor tabelası bozuk.

göç etmek için doğdular, ya göç edecekler yada ölecekler korkunç tehlikelere rağmen ilerliyorlar yaşlılar bunu defalarca yaşadı gençler sürüden ayrılmama gereğini biliyorlar büyük tehlikelere rağmen ilerliyolar yollarına devam etmeliler dünya onlara fısıldadı harekete geç, harekete geç ve yaşa son 400'lüğe gelirken gül batur birinci şahbatur sondan geliyo gülbatur birinci şahbatur geliyor gülbatur birinci geliyor 10'ncu yıl gazi koşusunu süleyman atlı'yla gülbatur alıyooo gülbatur alıyooo.

• quote:

Orijinalden alıntı: acquiles

Peki.. Dolar mevduatı artmaya (ya da azalmamaya) devam edecek.
    Halen olaya bireysel küçük mevduat hesabı ile (10bin TL param var ne alayım diye soranlar) gözüyle bakiyorsunuz.

Bu grubun tüm. Parasını toplasın, sonra da bu parayı TL ye cevirseeniz, emin olun dolar 5.75 ten 5.70 e ancak geriler...

Küçük düşünmeyin!..

Mevduat sahipleri kimler, kobi ler bunun ne kadarı, büyük firmalar bunun ne kadarı..

Bu para şu an TL ye dönmez. Çünkü sizin gibi 1000 TL ile altın alayım 1 sene sonra ne olur diye hesap yapmıyorlar..

Neyse,
    Farklı düşünüyoruz. Hükumette sizin gibi düşünüyor olsa gerek ki "ey milletim dolar molar boşver in tl ye geçin" dediğinde konunun çözüleceğini sanıyor (daha doğrusu cozulmeyecegini biliyor ama sorunun sadece bu olduğuna inanilmasini istiyor)..

Bakınız,
    Konu aslında çok basit..
    Birşeye olan talep düşerse o şeyin değeri düşer.
    Dolara olan talebin düşmesi değerini düşürür. Bakınız düşen ithalat.. Bakınız düşen tüketim. Sadece otomotive baksanız bile fikir verir. Yıllık ne kadar daha az dövize ihtiyacımız olmuş.
    Cunku araç almıyoruz (alamıyoruz) dövize ihtiyacımız yok.
    O zaman dövizin değeri düşe..
    Peki neden. Düşme sınırlı kalıyor, çünkü tüketim sıfır değil ve mevcut uretiminiiz çok buyuk6oranda dövize endeksli. (mercimek bile

Hal böyle olunca tüketimin azalmasıyla görülen talep azlığı sınırlı bir kur düşüşü gösterse de yeterli olmuyor.

Diğer taraftan bir önceki mesajımda belirttiğim gibi sanayici parasını dövizde tutmayı tercih ediyor.. Yurtdışı ihracat yapanlar özellikle gelen para döviz dır ve parayı yine dövizde tutuyor.

Konuya sadece, geçen sene 5.2 den doviz alan şu az zararda diye baktığınizda, toplam mevduatin6kucuk bir kısmıyla uğraşıyorsunuz demektir..

Sanırım çok derin oldu :)

Sizin tabiriniz ile terste olanlar terste6kalmaya devam edecekse in olun
    Şirketler demişsiniz, özelikle ithalat ve ihracat yapan firmalar, paralarini hedging yaparak korurlar.
    Yani Kobiler olası inişler ve çıkıslarda ufak bir teminat ödeyerek zarardan kendini kurtarıyor.

Bunu bireysel olarak kaç kişi yapıyor ? Yada hedging biliyorlar mı?

Yazdıklarınizdan dolayı Bu işleri anladığınizi sanmıyorum ondan dolayı yazmak istedim.

Yani 1 liraya alıp 3 gün sonra 3 liraya satayım diyerek yapılmıyor bu işler.

Ben matematiksel konuşuyorum,
    Yıl başında 5.20 den dolar alan birisinin parasının değerini koruması için doların 5.95 olması lazımdı.
    Ama değil.
    Buna inanmak istemezseniz, siz bilirsiniz. Gerçek bu. Paralarınin değeri kalmiyor.

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi birgarip2019 -- 30 Kasım 2019; 1:55:1 >

Mevcutta bulunan 195 milyar dolar, matematiksel olarak nasıl düşecek göreceğiz. Demekki piyasa sizin gibi matematiksel düşünemiyor. Keşke sizi duysalar takip etseler de kendilerini kurtarsalar ulkemiz daha çok sahlanip uçup gitse...
    İşte eğitimleri eksik kalmış bu kadar sene öyle şansa kadere büyümüşler.

Dediğiniz gibi Dolar 4 TL Olduğunda kulaklarınızı cinlatiriz artık

Aşağıdaki gibi mailler de yanlışlıkla geliyor bize düzenli olarak..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 30 Kasım 2019; 5:3:25 >

• Iki haber var, bunlari arka arkaya okuyunca ne goruyorsunuz ? Tunelin ucunda isik mi, yoksa tunelin ucu ... bir yere mi cikiyor ?

https://www.paraanaliz.com/intelligence/turkeys-central-bank-expects-credit-based-growth-in-2020/

IIF: İçinde Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkeler grubu döviz fonu krizi geçirebilir

https://www.paraanaliz.com/2019/ekonomi/iif-icinde-turkiyenin-de-bulundugu-gelismekte-olan-ulkeler-grubu-doviz-fonu-krizi-gecirebilir-41153/

Hayirli isler...

Not: Hayatimda ilk kez elinde bicak armut satmaya calisan adamin uzerime gelip, abi gel keseyim tat diye konustugunu gordum, onumu kesti resmen. Daha evvel boyle bir durumu hic yasamadim, kapali carsida vs... hanutculuk yaparlar ama armut satmak icin bunun yapildigini ilk defa gordum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mitokondrioglukadayi -- 1 Aralık 2019; 1:31:26 >

• Serbest piyasa koşulları ortadan kalkmış , siz neyden bahsediyorsunuz arkadaşlar?
    Millet kelimenin tam anlamıyla dolarize olmuş.
  • 
Sayfa: önceki 36503651365236533654
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.