Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (2982. sayfa)

11 Kayıtlı Üye (5 Mobil) ve 22 Misafir (2 Mobil) - 26 Masaüstü7 Mobil
5 sn
235.176
Cevap
1.165
Favori
11.771.796
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
5. Sırada  bugün en iyi #1
Sayfa: önceki 29802981298229832984
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Tekel bayi var babamı koydum kendim de dışarda çalışıyorum demiştim. Önceki sayfalarda duruyor yazdığım. Bir de kira alıyorum yazdım hatta 3 noktadan düzenli alım yapıyorum diye yazmıştım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Football Always -- 27 Mart 2019; 12:18:50 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Burada Atilla Yeşiladacı bir tayfa vardı ve 4-5 ay önce benimle seçime kadar 7tl olacak diye tartışıyordu.

Neden ciddiye almayın dediğim anlaşıldı mı?
  • Football Always kullanıcısına yanıt
    Tamam, aklımda tekel bayi işletiyosun gibi kalmış...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • zvzv Z kullanıcısına yanıt
    Yok, eleman denedim olmadı babamı bıraktım. İş yerinde maaşım iyi tazminatım var diye burayı da bırakmıyorum

• Öyle bir ortam oldu ki, parasını borsaya yatıranda kaybediyor, dövize yatıranda.
  • Sağdan solsan (ç)aldığı yazıları buraya copyleyip kendini ekonomi üstadı sanan, lakin geçmişte biryerlerden (ç)aldığı lakin bugün tersi çıkan (ç)alıntısı, ilgili mesajından alıntı yapılarak yüzüne tokat gibi vurulduğunda, "cımbızla seçmişiniz, hiç hoş olmuyor" deyip dansözlük yapıp kıvırtan aktrolümü ciddiye alalım şimdik..?
    de get toz ol hadii...

işyeri rahat ozaman, yoksa kendine ait kurulu düzen varken niye başkasının yanında durasın...

• zvzv Z kullanıcısına yanıt
    8-5 cumartesi pazar tatilim. Güzel

• Equris kullanıcısına yanıt
    Normal şartlar altında...

Sizce normal durumda mıyız? Bist endeksi, swap faizi, piyasa faizi...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: RawShed

Euro'ya girmeyi ben de düşündüm. Ama para birimi onların olduğu için söz hakkın kalmıyor, para basamazsin. Siyasetine çok rahat karışırlar.
    Karissinlar ne guzel işte insan gibi yönetilir ulke suanda kabile devleti gibi 1 2 adam ne derse o oluyor

Olmadi uymazsa 1 referandumla cikarsin bitti gitti

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SultanApex

Normal şartlar altında...

Sizce normal durumda mıyız? Bist endeksi, swap faizi, piyasa faizi...
    Eğer yabancının tl yaratma kanalı olan swap piyasasında tl maliyetini çok yüksek seviyeye çıkarırsanız. Yabancı dolar bulmak istediği zaman elindeki tl varlıkları satıp eline tl geçmesini sağlayıp onunla dolar alacaktır.

Bu yüzden tahvilden çıkıyor ve tahvil faizi yükseliyor. TL bulmak için borsada satış yapıyor, eline tl geçiyor ve bununla dolar alıyor.

Aslında spekülasyon yapmak istese aylık swap faizleri hala %30 civarında yine doları coşturabilirler ama sanırım seçim öncesi AKP'nin "Bir dolar atağını daha püskürttüğü" algısını yaratmak için yabancılarla karşılıklı bir iş çevirmiş olabilirler:)
  • Dolar alacaklar hemde piyasa için 5.80lerden tekrar 5.30lara düşmesi iyi oldu...
    Çarşı, Pasaj, Pazar'da siftah yok esnaf çay-sigara içip camdan dışarıyı izliyor.
    Seçim sonrası Dolar 6-6,5 olcak kehanetleri tutarsa çarşı-pazar karışır
  • proteo kullanıcısına yanıt
    Ülkede tl ile maaş dağıtılıyor ama yediğin bazı sebzeler bile döviz ile getiriliyor. Tabi ki şikayet ediyoruz, çünkü ciddi bir ekonomik düzelme olmadığı gibi hala bilmem ne lobisi, şu güçler bu güçler diyerek bu işten sıyrılan kişiler işin başında. Yıllarca çalışıp didinip ç, dişimizden tırnağımızdan arttırdığımız kıçı kırık 3 kuruşlarımız, gerçekte %40 lara varan enflasyon ve neredeyse 2 katına çıkan vergiler karşısında eriyip bitmesin diye dolar alıyoruz. Bu millet daha ne kadar perişan olacak ?
    Bu durumlara gelineceği belliydi. 24 Haziran’da millet seçimini yaptı. Demokrasi kazandı.
    Evet, hocam hepimiz perişan olacağız. Bu bizim isteğimiz değil mi? Bu adamları biz seçtiysek, bu yaşananlar bizim seçimimiz. Hep birlikte perişan olacağız...

• Equris kullanıcısına yanıt
    Sen yazıyorsan doğrudur, bu zamana kadar birçok iletine denk geldim, analizlerin yerinde ve doğru.

• o kadar swap yaparlarsa tabi düşer. Yabancının elinde TL kalmadı.
    Ellerinde TL'yle işleri kalmadığında, TL tutmadıklarında bir zararlarıda olmayacak.
    Türkiye'yle ihracatı keserler olur biter başka alacakları pazar mı kalmayacak?
  • Euro kuru investing ve bazılarında 6.09. Bloomberg ve Doviz.com'da 6.17

bu farklılıkların sebebi nedir
  • Türkiye ile çalışanlar mecburlar. İhraç ediyorlar ithal ediyorlar. TL ye kelek atıp kacmak oyle kolay olmamalı. swap miyap anlamam ben. mesela alman bankası tl ye biz eu ya muhtacız cunku en cok ithalatımızı ve ihracımızı avrupaya yapıyoruz. ben ihrac yapmıyorum yada ithal etmiyrum demek 1 gunluk olacak iş değil. Buyuk oyuncular bizle oynuyor ama sonucta bizde kucuk lokma değiliz vageçilecek lokma hiç değiliz. Koca pazar 90 milyona yakın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xkrc

Sen yazıyorsan doğrudur, bu zamana kadar birçok iletine denk geldim, analizlerin yerinde ve doğru.
    Teşekkür ederim. Popülist yaklaşım yapmayınca daha rasyonel tahminler oluyor.

Yoksa Atilla Yeşilada gibi ve Prof. Elvan Aktaş gibi mevduat faizleri %30'a çıkmış, Merkez Bankası faizi %24'e çektiğinde bile "dolar alın" demek gibi saçma sapan bir söylemi benden de duyardınız:)

Zaten bu iki ismi geçen yaz bu forum sayesinde öğrendim. Aynı zamanda bunlar en çok "Bu adamlar yüzünden terste kaldım ne yapayım?" diye mesaj aldığım insanlar:) Bu insanları nerden buluyorlar anlamıyorum. Yani bu adamlar bu kadar biliyorsa nasıl herkesi terste bıraktılar öyle değil mi?

Ben daha özgün analizler yapmak için kimseyi takip etmiyorum sadece verileri takip ediyorum. Geri dönüp tahminlerimde nerede hata yaptığımı görüp bir daha hata yapmamaya çalışıyorum bunları not edip.

Sizlere de tavsiye ederim. Belki 2-3 yıl faizde kalır dolar ya da borsa kadar para kazanamazsınız ama sonunda piyasayı çözünce kimseye ihtiyaç duymadan ekonomide analizi kendiniz yaparsınız. Ve emin olun kendi stratejiniz olduğu için daha başarılı olursunuz

Mesela ben borsa dibe vurduğunda Garanti Bankası hissesi alın dediğimde burada bana delimisin diyorlardı. Ama onlar dolarda terste kalırken birileri Garanti hisselerinde iyi para kazandı:)

Ekonomide tek bir doğru yoktur arkadaşlar, tek bir fırsatta yoktur. Algılarınızı açın. Emin olun sizde en az o takip ettiğiniz insanlar kadar zekisiniz ama sadece biraz daha cesur olun!

Ne isle mesgulsunuz maas 5 k dan fazla olmali ki calisiyorsunuz yeriniz oldugu halde

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RustyCohle -- 12 Ocak 2021; 13:15:12 >
  • 
Sayfa: önceki 29802981298229832984
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.