Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (3731. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Chronos_ , Chronos_ Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 25 Misafir (2 Mobil) - 24 Masaüstü3 Mobil1 Android
5 sn
235.188
Cevap
1.166
Favori
11.773.395
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
36. Sırada  bugün en iyi #7
Sayfa: önceki 37293730373137323733
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: acquiles

müneccimlikten kastım zamanı tutturmaktı.
    yoksa 5.90 u sene başı rakamı alır geçmiş verilere göre yıllık usd nin %20 arttığını hesap edersek zaten 7 çıkar USD.
    yani 6.5, yada 7 bunlar garip rakamlar değil türkiye için.
    biz %20 artışlarda batmadık ki, ihracat rekorları kırıldı, konutlarda satış patlaması oldu, refinansmanlar arka arkaya geldi vs.
    fakat son 2 yılda bu kur konusu öyle bir politik hale gtirildi ve oy almanın merkezi gibi gösterildi ki, sanki ekonominin tek kriteri kurmuş gibi algılatıldı. kur düşükk, herşey çok güzel, kur yüksek memleket battı..

bırakalım artık bu işi..dolar sene sonu 7 olacak ama faizler şu olacak, gelir şu gider şu olacak, suriye konusu ve diğer güvenlik riskleri olmasın, sıkıntı yok herşey yoluna girer yatırımlar başlar..

yatırımının durması kurun artması kaynaklı değildir, güven olmaması, önünü görememektir..ku 3 olmuş 5 olmuş mesele bu değil..
    dolar yarın 5 olsa, hayat çok güzel olacak mı sizce ? işzilik sıfır, enflasyon (gerçek) sıfır, refahat sevitesi artmış, dış ticaret fazlası verene bir TR mi olacağız ?...

bekleyip göreceğiz..
    Maalesef ülkemizde kur ile oy satın alınıp hükümetler düşüyor.. Bunun artık sona ermesi gerekiyor ama muhalefetin adayı bugünkü iktidar devam ederse dolar 8 de olur 10 da olur diyordu. Hükümet ne yaptı bu sefer vergileri daha da artırdı ve doları iyice frenledi fakat bunun sonucuda ekonominin frenlenmesi oldu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: smasher3670

Yazin

Alıntıları Göster
    ülkenin yarısı asgari ücret alırken o kadar düşmesine izin vermez iktidar yoksa oy alamaz... Asgari ücret yerine Asgari Ortalama işletme ücreti olmalı asgari ücrette bunun belli bir oranı olmalı mesela %50si.Başka türlü Çin'le rekabet edemediğimiz gibi hükümetler de ayakta kalamaz

Türkiye'nin rakibi Almanya Japonya Fransa Amerika ingiltere değil zaten (en azından şimdilik). rakipleri Çin , vietnam ,Romanya, Polonya ,Çekya vs.dir Romanya , Polonya'dan daha fazla asgari ücret olduğun zaman onla rekabet edemezsin vietnam ve Çinle rekabet edebilmen için ise AB'ye satacağın mallar için gümrük vergisi + Nakliye masrafı kadar marjın olur .Diğer ülkelere satılan mallar için Çin, vietnam, hindistan gibi ülkelerle zaten rekabet edemezsin hiç bir zaman onlar kadar düşük asgari ücret veremediğin için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 22 Şubat 2020; 15:37:56 >

• Cekya ve polonya da ciddi gelişme var ki bazı konularda zaten bizden öndeler. Çin ile ralebet şansımız yok zira üretim noktasında kit kaynaklara sahibiz.

Yapmamız gereken elimizdeki potansiyeli kullanıp uygun fiyatlı kalifiye is gücü ile yabancı yatırımcı çekmek, ve kendi markalarimizi oluşturmak.

Ama ısrarla parayı betona gömüyoruz ve hala ama hala inşaat ile ülkeyi toparlamaya çalışacağımızi sanıyoruz..

Cekya dediniz ya, ya da polonya.. Gördünüz mü yaşadınız mı bilmiyorum ama olmadıysa 2 hafta kalın, ora nere tr nere belli oluyor.
    Mesele elimizde son model telefon ve kapıda araba değil

• Şu sıralar gram altın veya tam altın alınır mı arkadaşlar ne dersiniz?
  • sasa_iliç kullanıcısına yanıt
    Her zaman alınır. İmkanin varsa al. 🙂 yatırım tavsiyesi değil . Sen bilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caliskan4 -- 22 Şubat 2020; 19:47:4 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sasa_iliç

Şu sıralar gram altın veya tam altın alınır mı arkadaşlar ne dersiniz?
    unutacagın para var ise al ben bugunde alacaktım 320tl olmasına ragmen, baska türlü birikim yapamıyorum hep harcıyorum ytd
  • beyler birde en yüksek mevduat faizini suan hangi banka veriyor bilen var mı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hakan..

unutacagın para var ise al ben bugunde alacaktım 320tl olmasına ragmen, baska türlü birikim yapamıyorum hep harcıyorum ytd

Alıntıları Göster
    Tahmin var mi yil sonu

• Hakan.. kullanıcısına yanıt
    Burgan bank 11.3
    ING ve fibabanka 11
    Denizbank ve teb 10.50
    HSBC 10.25
    Garanti ve odeobank 10

Ve aşağı doğru gidiyor min 8.

Mevduat değerine göre banka içinde ufak oran farkları olabilmektedir (0.25-0.5 puan arası)

Bu vesile ile mevduat faizinin enflasyonun altında olduğunu net bir şekilde görmek mümkün.. Haliyle parayı vadeli ye yatırmak ne kadar mantıklı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 22 Şubat 2020; 23:2:39 >
  • acquiles kullanıcısına yanıt
    tesekkur ederım hocam.. 23,50 alırdık hey gidi
  • @caliskan4: Hocam düşme eğilimi gösterir mi acaba önümüzdeki günlerde? Evet, kestirmek güç ama yine de ona göre yol çizeyim diyorum. :)

@Hakan..: Hocam düşme durumu olur diye çekincem var. Şu sıralar aldı başını gitti, nefeslenirse ya da inme eğilimi gösterirse bir miktar alayım diyorum.
  • Arkadaşlar bir de şunu sormak istiyorum. Fiziki olarak altın almak mı mantıklı yoksa mobil şubelerden altın almak mı mantıklı?
    Ne açıdan soruyorsunuz?

• quote:

Ne açıdan soruyorsunuz?
    Hocam şöyle söyleyeyim; mobil şubeden altın aldığımda (mesela Kuveyt Türk'ten) elimde fiziki bir altın olmuyor. Banka bana bunun fiziki bir karşılığı var diyor ama bilemiyorum. Al sat yapacağımı düşünmüyorum ama mobil şubedeki fiyatlar bir miktar daha uygun sanki. Kâr payı getirisi de var diye duydum ama bu doğru mu, doğruysa ne kadar getirisi var bilmiyorum. İki tarafın başka artıları eksileri var mı yok mu çıkartamıyorum da. İlk kez böyle bir düşünceye girdim ve hangi taraf mantıklıysa ona yöneleceğim. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: sasa_iliç

Hocam şöyle söyleyeyim; mobil şubeden altın aldığımda (mesela Kuveyt Türk'ten) elimde fiziki bir altın olmuyor. Banka bana bunun fiziki bir karşılığı var diyor ama bilemiyorum. Al sat yapacağımı düşünmüyorum ama mobil şubedeki fiyatlar bir miktar daha uygun sanki. Kâr payı getirisi de var diye duydum ama bu doğru mu, doğruysa ne kadar getirisi var bilmiyorum. İki tarafın başka artıları eksileri var mı yok mu çıkartamıyorum da. İlk kez böyle bir düşünceye girdim ve hangi taraf mantıklıysa ona yöneleceğim. :)

Alıntıları Göster
    Kuveytturkte altın hesabı açtım 2-3 ay önce normalde otomobil alacaktım istediğimi bulamayınca ve yaza doğru ÖTV iner diye böyle yaptım. 3 aylığa %1 civarı kar payı veriyordu bu da %0.25 ediyor yani 100 gram altın yatırdın 3 ay sonra 0.25 gr altın veriyor ( 6 aylık kazanç zaten altın alım-satım komisyonuna gidiyor %0.5 civarı )

Savaş falan olur devlet paralara el koyar diye düşünüyorsan bilemem ama başka türlü fiziki altının bir faydası olmaz sanırım

Aslında insanlar para yerine altın kullansa Merkez bankaların dolandırıcılığından kurtulabilir. Altın EFT de yapılmaya başlanmış .Satıcılar ürün fiyatının yanına 0,1 gr altın diye fiyat koyabilir Şu an mecburen bozdurmak zorunda kalıyoruz ve devamlı bankalara al-sat komisyonu ödüyoruz

https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/altinda-eft-donemi-basladi-2523758/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 23 Şubat 2020; 11:5:28 >

• hocam vallahi ne dersem yalan olur bu altın dolar vs sans işi

iş bankası kullanan var mı? mobilden sadece gram alabiliyoruz yarım ceyrek alma sansımız var mı bilen var mıdır
    Fiziki karşılığı muhabbeti hikaye.
    Zaten kar payı konusu da hikaye :) (faiz değil kar payı konusuna girmeyelim, bankacılığin temeli faizdir para satar faizle, üretim yapıp kar etmiyor bankalar,)...

Ozetle, fizikle altın ile altın hesabında altın almanız getiri anlamında bir fark oluşturmuyor.
    Tek fark, ilgili bankanın tamamen batması durumunda güvencede olan miktar yasa ile belli. İsterse tonlarca altın olsun hesapta..
    E muhtmelen sizin de fiziksel olarak alacağınız altın bu güvence bedelinden6cok fazla değildir haliyle bir fark yok sizin için diyebiliriz..

• Dddddd

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smasher3670 -- 10 Mart 2020; 22:4:45 >
  • quote:

Fiziki karşılığı muhabbeti hikaye.
    Zaten kar payı konusu da hikaye :) (faiz değil kar payı konusuna girmeyelim, bankacılığin temeli faizdir para satar faizle, üretim yapıp kar etmiyor bankalar,)...

Ozetle, fizikle altın ile altın hesabında altın almanız getiri anlamında bir fark oluşturmuyor.
    Tek fark, ilgili bankanın tamamen batması durumunda güvencede olan miktar yasa ile belli. İsterse tonlarca altın olsun hesapta..
    E muhtmelen sizin de fiziksel olarak alacağınız altın bu güvence bedelinden6cok fazla değildir haliyle bir fark yok sizin için diyebiliriz..
    Dddddd

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smasher3670 -- 10 Mart 2020; 22:6:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: smasher3670

Dddddd
    dolar 10 kuruş arttı benzin 16 kuruş
  • 
Sayfa: önceki 37293730373137323733
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.