Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (2818. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: aliveli90 , dogangoxel Daha Az
2 Kayıtlı Üye ve 15 Misafir - 17 Masaüstü
5 sn
235.397
Cevap
1.165
Favori
11.781.760
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
23. Sırada  bugün en iyi #1
Sayfa: önceki 28162817281828192820
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kerimcem

bugünlerde borsa iyi fişekleniyor pozitif oluyor nedenini bilen varmı...nerdeyse 100.000 ni geçcek...
    faiZer duseyince dövizden borsaya akanlar oldu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bosa 100.600 ü kırarsa , dolarda 5,2 lere doğru çekilme bekliyorum. YTD
  • Acayip bir rüya gördüm demin.

Faizleri yükseltip dövizi tekrar $5.12 seviyesine kadar indiriyorlardı göstergede. Devamını gerçek olursa yazarım.

YTD

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yalnız seçim dönemine giriyoruz, herhangi bir açıklamaya bakar borsanın dalgalanması. O yüzden faizden çıkan paranın bir kısmının dövize de geçmesini beklyorum.
  • Bir süre hiçbir yorum yapmayı düşünmüyorum.Sadece izleyeceğim bakalım.Arada geyiğine ciddi olmayan yorum atabilirim : )

Konuya aktroll organizmalar saldırmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Equris

Dolarda ki 5.15 - 5.10 bandına doğru kısa vadeli hareket başlamak üzere gibi.. (Yatırım Tavsiyesi Değildir)
    Hocam inecek inecek diyorsunuz ben de inmesini bekliyorum almak için? Öngörünüz ne zaman gerçekleşecek?
  • Seçime kadar bu şekilde seyreder sonrasını bekleyip göreceğiz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: pacosbil

Hocam inecek inecek diyorsunuz ben de inmesini bekliyorum almak için? Öngörünüz ne zaman gerçekleşecek?

Alıntıları Göster
    Hocam siz bana göre hareket etmeyin. Çünkü geleceği bilmek için, gelecekte gerçekleşecek tüm olayları öngörmek gerekiyor.

Bizimkisi sadece tahmin.. Ama rüzgar böyle esmeye devam ederse dediğim gibi ilk aşamada 5.15 - 5.10 aralığına doğru hareket etmesi lazım.

Ama yine bir siyasi karışıklık olur ya da başka birşey olur o zaman bu düşüşler sınırlı kalır.

Mesela 2-3 hafta önce "Dolara odaklanıp borsadaki kısa vadeli fırsatları kaçırmayın" yazmıştım. Fakat kaç kişi buna dikkat etti? Ya da kaç kişi orda pozisyon alma cesareti gösterdi?

Eylül ayında Merkez Bankası faiz arttırımı sonrası Garanti ve Akbank alım için çok uygun demiştim. O noktalardan buraya neredeyse %50 kazandırdı.

Dolarda ise karışık bir durum var. Sanırım kriz benim sandığımdan da daha iç piyasayı durgunlaştırıyor gibi. Böyle bir durumda dolara olan talep azalıyor ve bu sayede yükselişleri çok sınırlandırıyor. Zaten bu yüzden cari fazla vermeye başladık. Eğer 2019 yıl sonuna doğru cari açık tahmin edilen gibi 30 milyar dolar değil 10 milyar dolar hatta piyasa çok durgun olursa 1-5 milyar dolar arası cari açık verirsek o zaman dolar çok daha stabil seyretmeli.

Tabi Türkiye garip bir ülke.. Ne zaman ne olacağı belli olmuyor. Cari açık tarafından avantajlı duruma geçeriz sonra bir bakarsın Tayyip çıkar Eyyyy Amerika! der sonra o avantaj bir anda yok olur. Böyle karma karışık ortamda tahmin yapabilmek gerçekten çok zor..

Tabi bu işlerin birde dünya konjonktürü kısmı var ki ABD, Çin, İtalya gibi ülkelerde sıkıntı sınırlı seviyede çıkarsa avantajımıza ama bir anda çok sert bir kriz olursa o zaman hapı yutarız dolar yine çok sert yükselir.

Biraz daha zaman geçsin bakalım ama artık kesin olan bişey var ki dünya ekonomisi yavalama işaretleri gösteriyor. Bunun için açtığım konu var okuyun isterseniz.

https://forum.donanimhaber.com/dunya-ekonomisin-de-daha-once-one-surdugum-hipotezim-gercek-mi-oluyor-canlar-calmaya-basladi-mi--135348168

• quote:

Orijinalden alıntı: ldr1907

Evet hâlâ o köpük duruyor. Çünkü ülkede bitmek bilmeyen seçimler ve gerginlikler yaşandı. Şimdi son bir seçim kaldı. Ondan sonra uzun yıllar seçim yok. Böylece istikrarın önünde bir engel kalmayacak. Kısa sürede hızlı tepkiler verip hızla düşecek. Ben Orhan Osmanoğlu'nun dolar 1.5'a düşebilir dikkatli olun uyarısını takip ediyorum. Kendisi ile çok alay edildi ancak sayın Osmanoğlu tarih vermedi. Ekonomideki olumlu seyir ve dolardaki bu gidişatta onu haklı çıkaracak gibi duruyor.
    2023'te dünya ticaretinde doların egemenliğini sonlandırıp Türk Lirası kullanmaya başlatmalıyız.

Hatta Altın ve Petrol gibi kıymetli madenlerin satışları bile Türk Lirası ile olmalı..

• Equris kullanıcısına yanıt
    Dünya o tarafa doğru gidiyor zaten. Küreselleşen dünyanın global konjonktüründe, yükselen yıldızı Türk Lirası. Amerika bunu gördüğü için ne yapacağını şaşırmış vaziyette ortalığa ticaret savaşı açıp duruyor. Rahibi bahane ederek Türk Lirasını bitirmeye çalıştılar ama güçleri yetmedi. Bugün doların görünümü bu savaşı kaybettiklerinin en büyük göstergesi. Artık ABD ve onun doları son zamanlarını oynuyor. Bu yüzden gerginler. Türkiye ise sessiz ve sakin kalarak elini göstermedi ve blöfü gördü. Onların papazı olduğunda bizim elimizde çoktan 5 As olmuştu.
  • ldr1907 kullanıcısına yanıt
    Alkol veya bilmiyorum hangi maddeyi kullandınız ama dozunu fazla kaçırmışsınız hocam. Kendinize dikkat edin.
  • Camino Del Rio kullanıcısına yanıt
    Bu boş laflarla muhalefette hiç çekilmiyor. Ben argümanlarımı ortaya koyarak yazıyorum, siz he he deyip geçiyorsunuz. Varsa sizin de bir argümanınız görelim. Bu yüzden hep kaybetmeye mahkumsunuz.
  • ldr1907 kullanıcısına yanıt
    Yazdığınız şeye sadece gülüyorum. Hayal dünyanızda başarılar. Bu arada ben bu işleri çoktan geçtim Amerika'da ubercilik yapıyorum sizin 180 bin liraya aldığınız arabayı 15 bin dolara 1.5 yıl birikim yaparak aldım ve litresi 70 cente benzin alıyorum. Dolar bitmiş gerçekten ya tüh tüh

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gatetrans

Olm adam dolar 1,5 TL düşebilir demiş.

Bu ülkenin neredeyse yarısından fazlası 1,5 tl düşmesini hatta 1 tl olmasını bile deli gibi istiyor fakat anlamadığınız nokta bunu düşürecek bir yönetim olmadığı. Yani sizde 1,5 tl falan diyerek boş yere hayal kurmayın. Bırakın 1,5 tl yi 4,5 tl bile bu ülkede gerçekleşemeyecek. Çünkü tercihleriniz buna izin vermeyecek. Bilmem anlatabildim mi.

Not: yeşil ve ada benzetmeleri, sen bombasın yaaa
    Doların çok düşük olması aynı zamanda dolar borcu yüksek olan ülkeler için borcunu ödeyebilme adına kötü birşey doların çok düşük olmasıda iyi değil çünkü herkes dolar düşük diye herşeyi dışardan temin eder ve buda vergi kaçırmaya teşvik eder devlet bu vergiyi tam olarak alamaz gümrük olayları felan olur buda bütçe açığına yansır yani 1 15 2 2,5 seviyeleri artık hayal.Şuan doların ekonomik duruma göre dengesi yani borcu devri daim etmesi için gereken oran 3,50 felan bunu dış ekonomist uzmanlar diyor.Ama şuan üretim dışa bağımlılık borçluluk ve dünyadaki ticari savaşlar doların evine dönmesi gibi nedenlerle artık buda zor yani artık her devlet elindeki parayı düzgün kullanacak yoksa durum daha kötü hal alabilir.

• Saat 14:14, dolar 5:31

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: M3lank0lik

Doların çok düşük olması aynı zamanda dolar borcu yüksek olan ülkeler için borcunu ödeyebilme adına kötü birşey doların çok düşük olmasıda iyi değil çünkü herkes dolar düşük diye herşeyi dışardan temin eder ve buda vergi kaçırmaya teşvik eder devlet bu vergiyi tam olarak alamaz gümrük olayları felan olur buda bütçe açığına yansır yani 1 15 2 2,5 seviyeleri artık hayal.Şuan doların ekonomik duruma göre dengesi yani borcu devri daim etmesi için gereken oran 3,50 felan bunu dış ekonomist uzmanlar diyor.Ama şuan üretim dışa bağımlılık borçluluk ve dünyadaki ticari savaşlar doların evine dönmesi gibi nedenlerle artık buda zor yani artık her devlet elindeki parayı düzgün kullanacak yoksa durum daha kötü hal alabilir.

Alıntıları Göster
    Piyasa tarafından hükümete 5 altında olmasını istemedikleri falan iletilmiş deniyordu.

En dip 5,10-5,15 görülebilir, o da düşük ihtimaller ile deniyor. Seçime kadar bu aralıkta kalacak seçim sonrası net değil bilgisi var.

Bu arada olur da abd ile aramızda bir restleşme olursa yada dünya genelinde uç bir olay, bu durumu tamamıyla değiştirecektir, bilemeyiz. Bekleyip göreceğiz kısaca.

Dolarında 5.30 kalması aslında sorun değil, önemli olan uzun yıllar bu aralıkta kalması. Böyle kalır bizlerin gelirleri zamlar ile arttıkça doların artışı bizim için gerilemiş veya silinmiş olur.

• Dövizin düşük olması gereklidir bana göre.

2.80 - 3.20 arası iyi olurdu şuan.

Millet dışarıya yükleniyor çünkü israfçı ve çok uzun süredir yoksullukla boğuşan bir millet var. Yunanistanda 1000 kişiye düşen araba sayısı bizim 5-6 katımız. Bu bir örnek. Hiç bir pazarımız doygun değil. Gelirimiz AB seviyesinde olsa her evde 5 araba olur 3 ü lüks marka.

Dışarıdan birşey ithal etmeyi devlet destekledi yıllarca.

Dövizi uygun tutmanın yolu iyi bir bütçe fazlası ve cari fazla vermektir bence. Vergileri minumumda tutup bütçe fazlası verilmeli. Cari fazla için kaliteli ve pahalı üretim gerekli. İkiside iç piyasayı bitirmeden ve milletin dış alıma yüklenmesini sağlamadan yapılmalı.

Örneğin araba markası kurup üretmek neredeyse 30 milyar dolarlık katkı sağlar ülkeye.

Et baronlarının olduğu ülke burası. Meyve baronları var ya. Niye ucuza alamadığımızı kimse sormuyor çünkü bazı aileler istemiyor, bu işten deli komisyon alıyor sıfır katkıyla. Örneğin taksi plakası olayı gibi.

İnşaattan bahsetmek gerekli değil. Nasıl vurgun ve çakallık döndüğünü cümle alem biliyor.

Evini londradaki daire kiraları ile yarıştıranlar mı dersin, birbine bakıp araba fiyatlarını uçuranlar mı...

Çok hata var bu ülkede. Son raddesine kadar hata.

• Gatetrans kullanıcısına yanıt
    Doların 4.45tl - 4.50tl civarına kadar düşme ihtimali de var fakat bunun için bazı şartların oluşması lazım ama şuan o şartların oluşup oluşmayacağını kimse söyleyemez. Ama 5-6 ay içerisinde netleşir..

Bu şart nedir diye kabaca bahsetmek gerekise "Dünya'nın krize girmeden büyüme hızının düşmesi lazım ABD, AB ve Çin'de" diyebiliriz..

Zamanla göreceğiz..
  • Boşa yorulmayın yüksek faiz doları tutuyor.Amerika ile de ilişkiler yumuşayınca düşüyor.Bu ikisinde bozulma olmadan dolar artmaz.
  • 5.41 ile cok kotu terste kaldik..

• 
Sayfa: önceki 28162817281828192820
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.