Şimdi Ara

DOLAR 2.80 LİRA OLACAK (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
1
Favori
2.475
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam dedikleriniz çok doğru. Geçen gün akp' yi destekleyen bir arkadaşımla oturuyorduk. Yalan yok benim her görüşten arkadaşım vardır, hepsiyle de gerek siyaset gerek gündelik şeyleri konuşur, paylaşırız. Kendisi benden yaşça küçüktü, önemli değil. Abi dedi ben artık sokaklarda hep güzel arabalar görüyorum, önceden yoktu. Bi bak etrafına 5 tanede bir çok güzel lüks araba geçiyor dedi. Arkadaşın annesi de babası da öğretmen bu arada. Siz aile olarak hangi arabaya biniyorsunuz dediğimde çocuk sustu kaldı. Kötülemek için söylemiyorum, elinde i phone 5S var. Ya tamam genç adam heves ediyo, yazları çalışıyo alıyo kendi tercihi. Çok daha kötü durumda olanlar var. Kim ne derse desin, son 13 senede zenginle fakir arasındaki uçurum koptu gitti.

Döviz çok değişkendir kabul ediyorum ama ekonominin durumu altın alım gücü ile doğrudan ilişkilendirilebilir bence. Altın genelde yastık altı aracıdır. Bir kişi para biriktireyim derse altın alır değil mi?
    2002 'de asgari ücret (225 TL) ile 17 gram altın alabiliyorken (altının gramı 12 TL imiş o zaman), şu anki asgari ücret (950TL) ile 9 gram altın alınabiliyor. (altının gramı şu anda 98 TL)... Yani yaklaşık yarı yarıya azalan bir alım gücü var.

Onun dışında tarım büyük ölçüde öldürüldüğü için meyve, sebze, tahıl vb. eskiye nazaran çok pahalı. Yeşil biberin 16 TL, Kuru fasülyenin 26 TL olması biraz garip kaçıyor artık...

Biz Ege' de bir ilçede tarımla da uğraşıyoruz. Mandalin üretiyoruz. 2002' de mandalinin bizden çıkış fiyatı kilosu 0,45TL idi. O zaman mazot 1 lira, gübre ucuz, işçi yevmiyesi günlük 8TL idi. Şu anda tarımsal mazot litresi 5.5TL, işçi alıyor 40TL, gübre zaten ithal ve pahalı. Ve biz bu sene mandalinin kilosunu 0,55 kuruşa sattık. Fiyatları oranlarsanız vehameti anlarsınız...

Daha diyecek bir şey var mı? Bence pek yok. Yazık bu memlekete. Zaten özelleşecek yer kalmadı. Yakında toprak satmaya başlarsak gerçekten şaşırmıcam...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acaluka -- 9 Mart 2015; 20:35:30 >

• Vay be konum baya tutmuş ama ciddi anlamda doların yukselmesi turk halkı için kotu bir durum. Buna en kısa surede engel olunması gerekiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DonanımHaberTavsiye

Vay be konum baya tutmuş ama ciddi anlamda doların yukselmesi turk halkı için kotu bir durum. Buna en kısa surede engel olunması gerekiyor.

Maalesef bizim kontrolümüzde olmayan birşeye engel olamayız, zaten olacak birşeydi kötü ekonomimiz değersiz paramız bizi bu hale getirdi, üstüne sayın cumhurbaşkanımızın neye güvenerek yaptığı tehtidkar konuşmalar tuz biber oldu, merkez bankasının göstermelik müdahalelerindende bir halt olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ömürcan

USD
    Alış=2,6218
    Satış=2,6254

USD
    Alış=2,6017
    Satış=2,6035

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Oley be düşmüş yarın alıyorum sistemi
  • ShadowofDeath06 kullanıcısına yanıt

• Cikmamasi icin engel yok ucar daha

• seçimden önce mi kredi çekmeli seçimden sonra mı? ben oraya takıldım
  • teyzem ekonomist. bana sene başında demişti türkiye ekonomisi ciddi dalgalanma yaşayacak diye. hele şu sarayın 'gerçek' maliyetinden sonra, kaynağa falan hiç gerek yok. haberleri okusak tahmin edebiliyoruz.
  • Master_Evil kullanıcısına yanıt
    Doları düşüreceğiz diye bir vaatleri yok şu anda, sadece 'çalışmalar yapıyoruz' yok işte 'faiz lobisini dolar lobisini kazıyacağız' vaatleri var. Seçimlere yakın kur düşer ama çok düşmez. Çiller zamanındaki devalüasyonun uzun vadelisi bu gibme geliyor. Seçimlere yakın hamleni yap yani.
  • dolar seçimlere kadar yükselir, seçim zaamnı düşmesini beklemeyin, yazın çok ufak bir düşüş ve tutunma olur..işi sistem toplama özeline indirgersek kimse hayal kurmasın 2,60 ve üstü artık gerçek dünya, altı ise yok..
  • Provisioner kullanıcısına yanıt
    1.5 yıl önce dizdim sistemi şimdi satsama ldığım fiyata satabilirim gibi duruyor artık millet dolar alıp bankaya koymak yerine pc dizip 3-5 ay sonra satacak
  • quote:

quote:

USD
    Alış=2,6218
    Satış=2,6254

USD
    Alış=2,6017
    Satış=2,6035

10 MART 2015
    USD
    Alış=2,6345
    Satış=2,6357

• Konuyu hortlatayım HORT

• baştaki herif çenesini kapatmazsa 3 tl de olur.
  • Konudaki mesajları okurken ağlamamak elde değil......

• Konuyu hortlatarak elinize ne gecti

• Ulan ne günlere kaldık...

• Bu kadar geriye gitmeye gerek yok. Haziran ayında 7800 TL'ye mal ettiğim sistemi merak edip yeniden topladım az önce. 10000 TL tuttu tam. Bazı parçaların taksidine vade farkı binmişti, ona rağmen yaklaşık 1600-1700 TL kârdayım. İhtiyacınız varsa beklemeyin. Bekledikçe artıyor.

• Eylül sonuna doğru 2. el parçalarla dizdiğim bir sistem var. Kasa 800, monitor 350'ye, zamanında aldığım yazıcı 110 tl'ye gelmişti. Toplamda çevre birimleri ile 1250'ye 1300'e filan gelmiş. Güncel halinin fiyatlarını koyayım.

CPU: Q9400 https://www.incibilgisayar.com.tr/index.php?type=urunDetay&stok=STK159778IZ 165 TL

Anakart: ECS G31T-M7 https://www.letgo.com/tr-tr/i/ecs-g31t-m7-xeoncore-2-quad-cpu-destekli-oc-mb_26ecca21-8e2a-4357-b412-fad90067d50d 135 tl

RAM: 2 tane 2 gb ddr2 https://www.n11.com/urun/kingston-kvr667d2n52g-2-gb-ddr2-667-mhz-ram-1370378?magaza=incorebilisim 150 de bunlara

Ekran kartı: https://www.n11.com/urun/powergate-nvidia-geforce-gt-420-pg-gt420-2048-128-2-gb-128-bit-ddr3-ekran-karti-1414867?magaza=bizdehesapli 530 tl!

Güç kaynağı psu: 500 watt https://www.n11.com/urun/hadron-hd412-500w-12-cm-fanli-guc-kaynagi-504741?magaza=besyildizbilgisayar 270 de bu

SSD: 240 Kingston https://www.n11.com/urun/kingston-a400-serisi-sa400s37240g-25-240-gb-sata-3-ssd-742400?magaza=tamerkenger 294 tl

Kasa: Hurdacıdan 15 tl

Monitor: LG W2452TX (Bu monitörü Edirne TASİŞ mağazasından almıştım. Hayatımdaki en iyi alışverişlerden biridir.) 2. elde fiyat bilgisi bulamadım ama aynı ayardaki 5 ms gecikmeli monitörler 750 tl'den başlıyor 2. elde.

Yazıcı: Ricoh sp111 https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-cevre-birimleri-sifir-ayarinda-ricoh-sp-111-lazer-yazici-866647414/detay 490 tl

Klavye, fare, usb çoklayıcı, mikrofon, wifi stick elimde vardı zaten onları saymayayım.

Şu an bu pc yazıcısız 2300'e filan geliyor...

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.