Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (8588. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: dogangoxel Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 18 Misafir (1 Mobil) - 18 Masaüstü1 Mobil
5 sn
235.364
Cevap
1.165
Favori
11.779.846
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
12. Sırada  bugün en iyi #2
Sayfa: önceki 85868587858885898590
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bilinç eğer şu 60-70 neslinde olsa idi en kötü.Şuanda bu kadar beter seviyede olunmazdı.

Türkiye'de nüfus çok fazla imkanlar kıt bolluk filan yok.Geçmişe nazaran şu bu diyenler oluyor.Sebebi artık senetle sözle değil bankalara çömeliyor insanlar.Trink para ile birşey alan var mı yok.

Bu yanılsama sanki ülkede iyi birşey olmuş yanılgısı oluşturuyor.Sadece borçlanman kolaylaştı artık mezara kadar borçlanabilirsin.Zaten denek fare köle arıyorlar sağmak için koşanda çok.Beyni olmayan iqsu tek hanelerde bunu anlayamıyor işte.Elin gavuru gelişiyor ayağına kadar teknoloji getiriyor yoksa köydeki mağarasından çıkar mıydı bu topluluk.

Türkiye'nin fusu altyapısına ve potansiyeline göre 50 Milyonda kalmalıydı.Yetmedi birde ortadoğunun çöplerini topladılar.Sadece 1-2 nesil değil ülkenin geleceği çürüdü.Paranızla ve emeğinizle bile rezil olacağınız bir ortam yarattılar.

• ozbey08 kullanıcısına yanıt

kazandığımız 3 kuruşla ömür boyu anca bi ev alırız. böyle hayal kurur dururuz  

• İmkanım olsa yurtdışına giderdim neresi olursa olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • M4M00D kullanıcısına yanıt
    Neden bıraktığınızı sorabilir miyim hocam? Böyle bir plana başlama düşüncem var da şu sıralar.

Altın hesabı bile açtım. Şu an boş şekilde kararımı bekliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SamaraMorgan -- 30 Ocak 2022; 15:58:40 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

o vakit geriye tek bir çare kalıyor. temettü hisselerine para gömmek.

ömür boyu hiç satmamak üzere alınacak şirketleri bulmamız gerek.

iflas etmeyecek ve düzenli temettü veren şirketlerden oluşan bir portföy.

• gece yolda giderken ışık varsa şerit çizgilerini görürsün ışık yoksa o çizgiler bir şeye yaramaz bilmem anlatabildim mi  

her firma ömür boyu iflas etme riski taşır hiç bir şeye %100 güvenemeyiz. temettü peşinde koşarken terste kalırsak birde o daha üzücü olur. bu aralar hiç alım yapmıyorum nakitte bekliyorum şimdilik.

• altın hesabı olayı yüzünden altının fiyatı yükselmiyor. altın alan kişiler fiziksele yönelse aslında altın bu kadar düşük seviyelerde kalmayacaktı. ancak anladım ki devletler dışında altını fiziksel olarak bulundurmak isteyen çok az kişi var. bu yüzden bu sene altın almayı bıraktım. elimdekileri satmayacağım ama fırsat bulursam bundan sonraki süreçte kazandığım para ile daha farklı yatırım araçlarına yönelebilirim.   yine de şunu söyleyebilirim ki altın herkesin yatırım portföyünde olması gereken bir yatırım aracı ( fiziksel olarak )

• MRT_ kullanıcısına yanıt

lafı tersten anlamı çok seviyorsun  çizdiğin grafiği %100 doğrulayabilsen tüm şirketler buna göre pozisyon alır. fakat çizdiklerini atıp siliyorsun sebebi kendin bile %100 inanmıyorsun mevzuya :)

işte bazı şirketler var ki 100 yıl geçsede ne karlılığında bir azalma oluyor ne de iflas etme riski oluyor.

örnek:

coca cola 100 yıldan uzun bir süredir var ve ABD yıkılmadığı sürece de iflas edecek gibi de durmuyor. çünkü rakibi yok,en yakın rakibi pepsi o da o kadar satmıyor.

Türkiye den örnek verecek olursam

şişecam Türkiye de rakibi yok. bu ülkenin ve dünyanın cama her daim ihtiyacı olacak bu yüzden çok büyük bir şey olmadığı sürece batmaz.

altın biriktiriyosan gerekirse satarsın

emlak yatırımındaki , konutun değer artışı + kira = altının artışı zaten ( yaklaşık )

temettü dediğin dalgada çok farklı değil , toplam 1000 tl değerinde hissen var , 100 tl temmettü ödüyo , elindeki hisselerin değeride 900'e düşüyo

altın biriktirip , arada bir satmaktan hiç bir farkı yok

nakit akışı sağlayacak portföyü şöyle analiz edebilirz;

aylık nakit akışı hedefin 5000 TL diyelim

portföy büyüklüğün P olsun , ortalama aylık getirisi ne olmalıki , 5000 TL çeksen bile , bir sonraki dönem ( ay-yıl ) ana paran yine artsın

bunun içinde bir aylık getiri oranı tutturmak gerekir.

unutmazsam akşama bi hesap yaparım şimdi dışarı çıkıcam

• İlginç şeyler yazmışsınız

• kısmen doğru ama pratikte bakarsak yanlış çünkü 1000tl lik hisse temettü dağıtınca fiyatı düşer lakin düştüğü yerde öylece kalmaz yavaş yavaş tekrar yükselir.

örnek ereğli hissesi her yıl temettü dağıtıyor. peki temettü dağıttıntan sonra düşen hisse fiyatı bir daha hiç yükselmemiş mi? yükseelmiş hemde kat ve kat.

lot sayında bir eksilme olmadığı için bir sonraki yıl yine aynı miktara yakın bir temettü alırsın.

temettü dağıttığı halde yıldan yıla hisse fiyatı düşen örnekler yok mu? var. mesela turktelekom

işte burada asıl mesele çürük elmalarla sağlam elmaları ayırt edebilme yeteneği .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozbey08 -- 30 Ocak 2022; 16:46:23 >
  • MRVT_ kullanıcısına yanıt

sanki sen siyaset grafik okumasını yapabiliyorsun çift elle  

• Dogukan_3002 D kullanıcısına yanıt

Bende şok'tan almıştım ama tadı yoktu en ucuz meyve olan elma kadar tadı yok Annem s.maria armudu seviyor oda 15-20 lira 1 kilo erkenden bitiyor. Bende İran hurması aldım yarım kilo çok tatlıymış dedi. Gerçi şeker hastası olduğundan 3 taneden fazla vermiyorum öğün başı

• acquiles kullanıcısına yanıt

Dolarizasyon devam ediyor,yatirim yok, Kredi faizleri %35 bunlar doğruda KKM dövizin hızını azaltıyor ve azaltacaktır ama sonuçta emekliye -memura asgari ücretliye %33-40-66 zam yapıldı 1 sene içinde... Zaten Akp 'nin tabanı da bunlar ( yeşil kartlılar dışında) enflasyon oranında zam yaptı, reis bizi unutmadı dedirtti mı tamamdır

• mustifb M kullanıcısına yanıt

Serbest olsa kimse TL kullanmaz ülkede. Peki o zaman devlet emekliye memura ne verecek ? Piyasada geçmeyen TL verdiğinde Emekli memur ne diyecek bana bunu verme dolar Euro yada altin ver... Yani memurun emeklinin aldığı maaş değer kazanması için vatandaşa zorla TL mecburiyeti getirilmiş durumda Ama o memur ve emekli ne yapıyor ? Emeklilik ikramiyesiyle döviz alıyor ve her ay maaşıyla dolar alıyor ve TL'yi zayıflatıyor

Bu işsizlik sorunu aslında atama yapilmaması sorunu değil. Atansa belki 2 kişi işsiz kalacaktı ve onların hayatı kötü olacaktı... Mevcut emeklilik sistemiyle ancak 2050 yılında durum düzeliyor. O zamana kadar (bir sekilde kamuda olanlar dışında) toplumun geneli için işler iyi olmayacak. Suriyeli Afrikalı Afgan çalışanlar yabancı işverenler çoğalacak bazı yerleşim yerlerinde çoğunluk olacak . Eskiden Kürt olmayan yerlerin şimdi %80-90ı doğudan gelenlerin oluşturması gibi afrikalai Pakistanlı Afgan suriyeli çoğunluk olan mahalleler olacak. Çünkü mevcut iktidarın tabanı emekli-memur- asgari ücretli ( yeşil kartlılar dışında) bu durum yeni işe girenlerin göçmen olmasını yeni işyeri açanların parası olan yabancılar ( ve kaçak yabancı çalıştıran) olmasını neden olmakta

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 30 Ocak 2022; 17:39:48 >
  • ciddi ciddi şeyler yazıp, ekonomik tahlil falan yapan arkadaşlar, yavaşşş.

bu ülkenin cumhurbaşkanlığı makamı huzurunda , el kadar bebeye , ana muhalefet liderine laf ettirip, güldükleri ülkedesiniz. farkında mısınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1234Rambo -- 30 Ocak 2022; 17:28:57 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Warren buffet Coca kola hisselerini satmıyor. Sebebi basit o firmanın hisselerini satarsa yerine daha iyi bir şey almalı. Yerine alınacak daha iyi bir şey yok. Coca cola bir içecekten çok daha fazlası. Ayrıyeten temettü haricinde de bu tip hisseler her sene değer kazanıyor. Zira enflasyon dolar euroya karşı bile var.

Haliyle bulun coca cola gibi geleceğin değerini ve arkanıza yaslanın. Veya benim Tüpraş hissem var kafam rahat. Hiç açıp bakmıyorum bile. Biliyorum ki hep artacak. İktidar gitsin dolar bazında da değer kazanacak. Tüpraştan daha iyi hisse mi var Trde? Ceek vr coinlerim var. Tanesi 10-20 dolar olmadan satmam. Daha iyi, daha profesyonel bir coin yok. Ortakları apple microsoft T-Mobile- facebook olan başka coin yok

Temettü ancak çok paranız varsa veya 50-60 yıl öncee coca cola hisseleri aldıysanız mantıklı. Ayda kenara 300-500lira koyan adam için temettünün bir manası yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-DBF37AF64 -- 30 Ocak 2022; 17:31:55 >
  • 
Sayfa: önceki 85868587858885898590
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.