Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (3751. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: muratbekar Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 23 Misafir (2 Mobil) - 22 Masaüstü2 Mobil2 Android
5 sn
235.336
Cevap
1.165
Favori
11.778.723
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
13. Sırada  bugün en iyi #2
Sayfa: önceki 37493750375137523753
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Fed bu kadar faiz düşürmüşken ve ateşkeste anlaşılmışken bir süre 6.20 yı bulmaz dolar hatta yarın borsa açılınca bir miktar düşeceğini düşünüyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ons çıktıkça çıkıyor yine..
    Oraya yönelim olabilir tekrar dolar bir süre(!) stabil kalırsa

• Virus işi her geçen gün etkiyi arttırıyor.
    Bugün itibariyle tr deki fuarlarda ertelemeler geliyor.
    Bizde de ekonomik etkileri fiili olarak başladı diyebiliriz.
    Altın tekrar ziplamaya başladı, 1700usd ye gidiyor.

Virus Suriye konusunun önüne geçecek gibi duruyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 5 Mart 2020; 23:46:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: acquiles

Eski yeni kiyasi yapılırken bir nokta atlaniyor.
    Zaman içinde artan hayat standartları..
    1990 da güzel gecinuyorduk evet, ama cep telefonları yoktu, 5 yıldızlı tatil köyleri yoktu, *idik yarıştırmak için marka takıntısı yoktu.avm ler yoktu.
    İnternet yoktu. Dronelar yoktu.
    Pubg de kapışma yerine gazoz kapakları ile kapisirdik mahallede.
    Pubg halt etmiş. Futbolcu kartları, uçak kartları araba kartları vardı. Patlayan şeker en büyük ödüldu.. Mutlu olmaya yeterdi.
    Bakkaldan alınan plastik top çok kıymetli idi. Zira babalarımız çoraplari iç içe geçirip top yapıp çamurlu arazide oynadıklarını anlatırdı, biz yeşillik güzel bir arsa da plastik top la lüks yaşardık..

Bir ailede 2 araba yoktu, zaten arabası olan aile apartmanda forsu olurdu.. Broadway audi A5 havasındaydi.
    Üstüne top çarpınca öten alarm sesi çocukların en büyük kabusuydu, arabası çizilmesin diye kovayalan araç sahibi..

Elimizde çok yoktu, kisitliydi. Hamburdmger zinciri çok yeniydi oraya gitmek büyük lukstu. Karne hediyesi olurdu bazen sende 2 kere.
    Yüzme havuzuna girmek ekstra bir olaydı...
    Haftasonu piknik yapılırdı, evde ne varsa.
    Hazır giyim patlamamis, bursa pazarından kumaş alınır, elbise dikilirdi. Annelerimiz yun kazaklar atkılar nereler orerdi. Masraf olmasın diye hazır alınmadı.

Tum. Bunların İstanbul'un göbeğinde olurdu. Oylr mahalle arası da değil ha.. Şimdi sosyetik diye tabir edilen yerlerde..

Hayat starndartlarimiz yükseldi. Evet dünyanın da yükseldi öyle olmalı zateb. Bir ülkede hayat standardı yukselmezse sıkıntı zaten.

Bu hayat standartları yükselince NUTELLA alamıyorum diye kötü hissederseniz kendiniz.

90 larda Nutella da yoktu.. Salçalı ekmek vardı maçtan sonra Elvan gazoz ile yenilen.. En güzel fastfood.

Mevcut sistem sıkıntıli evet, bunu hala kabul etmeyen ile zaten tartışmaya gerek yok.. Ama derler ya herşeyi devletten beklemeyin..
    Eleştirin, ama siz ne yaptınız bir bakın.. Üretim yerine tüketime yonelirseniz, ufak bir. Dükkan açayım 3 kişiye ekmek vereyim demek yerine, surdan bir daire alayım metro geçince paraya para demem kafasıyla gidilirse durum buraya gelir..

Buyurun şimdi ayıklayın pirincin taşını..

Böyle istedik, böyle oldu...

Ama. Sıkıntı yok, bu da geçer.. Bundan daha kötüsüne de gördük, ben ortaokuldayken de gördüm, başka bir arkadaş ilkokuldayken

Konunun dışına çıktım kusura bakmayin
    Hikayede sanki o fakirlik günleri geri gelecek havası var. Merak etmeyin. Gelecek.

Çünkü bunun koşullarını sağlıyoruz. Sen yüksek dağa çıktın mı ya üşürsün ya düşersin büyük ihtimalle. Bunlar başına gelince hayıflanmanın anlamı yok. İstatistik bilimi çok önemli. Olasılık kaderini yönlendirir. Üretim yapmayan, tüketen, düzgün sistemi olmayan, tebaabın büyük kısmı perişan toplumlar fakirliği tabiiki tadacak. Yoksa imtihana aykırı. Düşünsene hep böyle olsa olur mu?

Şu saatten sonra vatanı kurtarma kafasını boşverin. Kendinizi kurtarın. Çünkü millet kendini kurtarmak istemiyor, üretmek istemiyor, zorla olmaz bu işler. Tavsiyelerinizi kendinize uyarlayın. Çünkü orta direk kalmadı. Fakirsiniz ya da zengin. Zengin olmak için uğraşın. Metrobüse yakın yerden daire bakın. 10 tane daireniz olsun. Hayatın tadını çıkarın

• Onsun yolu açık. Lakin şu saatten sonra trene binmek cesaret ister. Fedin bu anlamsız hamlesi ile dolar değer kaybeder diye düşünenler gazoz içsin veya muz yesin. 2020 nin sonunda fed masaya vurana kadar keyif yapın.

• acquiles kullanıcısına yanıt
    Çok güzel bi açıklama olmuş

Daha eskilere gidilirse plastik topun ne kadar lüks olduğu anlaşılır.

Babam anlatırdı.
    Babam ve amcamı okuldan kayıt için gelmişler (1950 lerde) amcamı yazmışlar dedem babamı yazdırmamış. Haftalık 2.5 tl para getiriyor bunuda okula gönderirsem aç kalırız demiş. Ayakkabıcıda çalışırmış. Yalınayak gider gelirmiş çünkü hiç ayakkabısı yokmuş. Tek 1 tane elbisesi varmış.gece Altına kaçırınca işe üzeri ıslak gidermiş. Nenem ekmek eder tavana asarmış yoksa çocuklar yer ekmeği bitirir aç kalırlarmış.
    Oynadıkları tek bi oyun varmış. Gizlice ekmek düşürmek ve yemek o esnada birisi kuşları gözetlermiş ki neneme ispiyonlamasınlar.
    Evet ülkenin refah seviyesi arttı dolayısıyla gelir seviyeside arttı ama lükse ve tembelliğe o kadar alıştık ki. Herkes oturduğu yerden para kazanmak istiyor. Ama çalışmadan para kazanmanın kuralları ve bedelleri ağırdır. Birileri kaybetmezse birileri kazanamaz.

• Şu madde nin Türkçe mealini yapmaya gerek yok sanırım.
    Top çevirmeden öteye gitmeyecek diye düşünüyorum bu anlaşma gibi görünen metin..

Putin’in açıklamasında varılan mutabakatın “İhtilafın bütün tarafları arasında diyalog kurulmasına yardımcı olacağı” yolundaki ifadesidir. Öyle anlaşılıyor ki, Kremlin Türkiye ile Esad rejimi arasında diyalog kurulması yolundaki ısrarını yeni dönemde de sürdürecektir.

• Anlaşılmak güzel, teşekkürler
    Sizin gibi düşünenler ümit veriyor. Ama malesef genç nesilde bu düşünce olusmasi6cok zor. Görmediler çünkü.
    Cep telefonu varken doğanlar farklı bir bakış ile bakıyorlar ve Malesef büyük çoğunluğu bencil..
    Mezun olayım 2 yıl içinde müdür olayım arabam olsun Notebook olsun mail atayım, zincir kahvecide güneş gözlüklerimi takayım 10da ise gideyim 4 te çıkayım modunda.. Maleswf böyle..
    Gençlere imkan tanımak istedim calisanlarimi gençlerden tercih ettim, özünde iyi çocuklar ama sabır yok. Hicbirsey bilmeden çok şey bildiklerini sanıyorlar.. Ve sonu hüsran oluyor tabi ama 2 sene sonra ama 4 sene sonra.. O zamanda "bu ülkeden bişey olmaz" diye isyan ediyorlar..

Ülke ayrı bir beyini olan bir organizma değildir.. Ülke sizsiniz biziz.

Kafatasinin içindekini kullanmak lazım, tembellik ile koya yoldan zengin olma hayali ile giderseniz er geç duvara vurursunuz..
    TV deki yayınlarda bu yaşamı destekliyor (şahsen ben bilinçli bir politika ile bu yayınların hazırlandığını düşünüyorum).

Forumdaki gençler,
    Şikayet etmeyeceğini bir ülke istiyorsanız, hükumet söyle hükumet böyle, e kime oy verelim demek yerine, ben ne yapıyorum, ne üretiyorum diye sorun Kendinize..

Evet bunu yapmak zor, zira "ben mi kurtaracağım ülkeyi bırak bu işleri" deme ihtimaliniz yüksek. Ama siz kurtarmakayacaksaniz dışarıdan bir melek gelmeyecek

Hala iyimserim, iyimser olmak istiyorum ve bir gün uykudan uyanacağımızi düşünmek istiyorum...

• Borso düşüyor, dolar cakilmadi altın çıktı.

Allahtan anlaşma sağlandı, bide saglanmasaydi ne olur halimiz

Gerçekten monopoly gibi ekonomi var bizde..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 6 Mart 2020; 11:13:1 >
  • Siyasi bedeller odemeye razi olundugu surece YIL sonu hedefleri tutturabilir .

Dalgalanmasi gereken donemlerde Doviz kurlari ...

Olagan dalgalanmalarla ama .. Siyasi erk ekonominin mevcut kurallarini hice sayiyor. Dolar Avro Sterlin e odaklanilmis lakin patlak baska yerlerde veriyor zamlar/ enflasyon . Bir de bunu dusuk gosterip pratikte misli misli zamlanmasi. Vergiler de cesit artiliyor ve verginin de oranlari artiliyor her turlu ...

Acaba para basildi da haberimiz mi olmasin isteniyor ? Iran'in ekonomik acidan yaptigi seylerin Turkiye versiyonu gibi ! ...

Bir kesimin muslugu kesilirse felaket kopar ... Aman dikkat etsinler .

Keriz Silkeleme donemleri bile artik yasatilmiyor :) ... Dizginleri elde tutabilmek adina neler nelerle odun veriliyor muamma mi desek ... Bu bedelleri aninda da degilde ilerki tarihlerde yansitilacak sekilde olmasi ile gunu kurtarma politikalari gozetildigi de anlasilmaktadir pekistirilmektedir de ...

Hangi babayigit ekonomist/istatistikci su Turkiye'ye has matematiksel modelleme ile herseye bir parametre atansa harici dahili etmenler siyasi etmenler vs ... Super Bilgisayarlar otesi bir mevzu kanimca ... Bazen kararlar iki dudak arasinda ve ne zaman ne yapacagi da baska etmenlere duruma bagli olmasi ile belirsizlik altinda Ekonomi Profesoru olunsa ne yazar ...

• 18 martta fed bir faiz indirimi daha yapar mi?

• Gram altında neler oluyor böyle takip edebilen var mı?

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1-2 gram altın alacam ama acaba bu gün mü alsam haftaya çarşamba perşembe mi alsam emin değilim

sizce ne olur?
  • Altın 7 yılın zirvesini gördü şu an..

• emrecan21 E kullanıcısına yanıt
    Gram dolar düşük diye yine iyi.
    Gecen hafta gibi Dolar 6.2 olsaydı şu an gram altın 337 TL idi

• CONQUER. kullanıcısına yanıt
    Bu gidişle toplantıyı beklemeden yapacak gibiabd 10 yıllık faizleri - gidiyor neredeyse

Abd borsası açılınca dolar hareketlenir mi?
    Su an Rusya 'nın OPEC günlük üretim teklifini red ettiği doğrultusunda gelen haberler sonucu dolarda tekrar değer kaybı yaşanır mı?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Petroldeki hareket global resesyon ellerinizden oper diyor, bu da merkez bankalarinin daha da genislemesi anlamina geliyor (Altin icin iyi) ancak, bence krize dusuk faiz ortaminda girildigi icin bu isin sonu 3. Dunya Savasi olarak noktalanacak. Turkiye`deki kurlara bakmanin pek anlami yok, cunku serbest piyasa yok.
    Artık borsada haftaya bi hareket bekliyorum ama yön aşağı mı yukarımı göreceğiz. Aşağı olursa alırım. Yukarı olursa satarım. Parçalı alım parçalı satım terste bırakmaz. En güzeli sepet.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BluePassenger -- 6 Mart 2020; 18:1:35 >
  • 
Sayfa: önceki 37493750375137523753
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.