Şimdi Ara

Dolandırımaya Çalışıyorlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
3
Favori
751
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba saygıdeğer forum kullanıcıları,

Birkaç gün önce başlayan mail yolu ile dolandırılmaya çalışma serüvenimi paylaşmak istiyorum. Şu anda inanmış gibi yapıyorum işin sonu nereye kadar gidecek merak ediyorum hepberaber göreceğiz. Gelişme oldukça buradan editlerim.

Son günlerde sosyal medyada bankacı oldukları belirtmiş şahısların isimleri üzerinden dolandırıcılık yapılmaya çalışılıyor. Facebookdan bankacı bir arakdaşımın ismini kullanarak beni de yoklmışlardı tabiki yemedim bu defaki biraz daha profesyonel.Maksat paylaşım ile insanlara oalyı duyurabilmek. insanlar üç kuruş paralarından olmasın.

Olay birkaç gün önce gmail adresime bir mail gelmesi ile başladı. Mail profesyonel ingilizce ile yazılmış. Yüksek ihtimalle yurtdışından geliyor. Maili atan kişi kendisini ingiltere'de bir bankanın (trust bank) insan kaynakları müdürü olarak tanıtıyor. linkedin den kontrol ettim bu bilgilerde bir kadın var 500+bağlantısı mevcut. Muhtemelen böyle bir insan mevcut. Tabiki mail atan o kişi değil. Beni linkedinden ortak bağlantımız üzerinden bulduğunu söylüyor. (dediği gibi o kişi hem benim hem de banka müdürünün ortak arkadaşı) bana iletişimin buradan devam etmesi gerektiğini aksi halde işi ile ilgili problem yaşayacağını söylüyor. güvenip güvenemeyeceğini sorup cevap beklediğini ekliyor.

Bu noktada dolandırıcı olduğundan %100 emin oldum. Yinede yemi yutmuş gibi yapıp altından ne çıkacağını merak ettim. Maili cevapladım. konunun ne olduğunu merak ettiğimi ve bana güvenebileceğini ekledim.

Mailler genelde sabaha karşı 4-5 gibi geliyor. İngiltere ile aramızda 3 saat var. çalışan aile annesi bir kadın için gce 1-2 geç saatler
    Mailimi okuyunca konuya girdi. Güya bankalarından benimle aynı soyisme sahip bir müşterileri varmış. Bu müşterilerinin hesapları 7 yıldır hareketsizmiş. Araştırdıklarında Endonezyada 2009 yılındaki faicada hayatını kayettiğini öğrenmişler. Bu noktada hiçbir varisi olmadığı için para bir fon aracılığı ile devlete geçiyormuş. 4Milyon pound civarı. Attığı belli olmasın diye küsüratlı yazmış. 3.780.456 gibi bir rakam. Soyadımız aynı olduğu için benim bilgilerimi banka bilgilerine ekleyip parayı benim almamı sağlayacakmış. Karşılığında paranın %50'sini istiyor. Makuıl değil mi. Yine güven vs gibi eklemeler yapmış. Ailesini iyi geçindirmeye çalıştığını bunun için paraya ihtiyacı olduğunu söylemiş. Kesinlikle başka kanallardan ulaşmaya çalışma lütfen demiş, aksi takdirde işimden olabilirim diye tekrar eklemiş.

Bu mailini de piyango kazanmış biri gibi cevapladım. Tabiki isterim böyle şans asla bir daha gelmez vs şeklinde. Bana güvenebileceğini %50 paranın bana fazlası ile yeteceğini ekledim. Ne yapmamız gerektiğini parayı ne zaman alabileceğimi sordum. Sanırım bu noktadan sonra yemi yuttuğumdan emin olmuştur.

Bu mailim üzerine bankada hesap açmak için isim, yaş, meslek, ülke gibi basit bilgileri sordu. olmayan üçüncü bir isim ekleyerek farklı yaş ve telefon bilgisi verdim. Paranın hesaba ne zaman geçeceğini tekrar sordum.

Bu sabah son maili gelmiş. Bilgilerimi, büyük risk alarak banka databasine eklediğini söylemiş. yavaş yavaş daha detaylı sorular sorulmaya başlanmış. Resimdeki gibi bir word dokumanı göndermiş. cevabı cfo@unitytrust-finance.com adresine mail atmamı istemiş. mail adresi banka adresine benzetilnmiş. aradaki tire vs ele veriyor. gerçi bankanın gerçek adres uzantısı .co com değil. ayrıca neden CFOya direk mail atılır ki?
    çok sıkıntı çıkaracak bilgiler yok. banka adı, adresi hesap bilgileri IBAN isim adres en alttada imza Tabiki çoğunu fake yazacağım ve imzayı internetten bulduğum bir imzayı yapıştıracağım. Bakalım buna ne cavap gelecek.

12.12.2016 Edit:
    Formu yalandan doldurup internetten bulduğum bir imza ekleyip gönderdim.
    Az önce koskoca banlanın CFO'su bizzat mail attı, çok onore oldum gerçekten
    ismimin yazlı olduğu bir fatura ve pasaport/kimlik resmini istiyor.
    Bu arada linkedinden ilgili kişiyi eklemeye çalıştım. eklerse ona durumu anlatacağım

Dolandırımaya Çalışıyorlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi infra_dark -- 12 Aralık 2016; 16:54:02 >

• Beter olsunlar devam et cahil insanları acımadan kandırıyorlar sende onları kandır
  • quote:

Orijinalden alıntı: Takasugi

Beter olsunlar devam et cahil insanları acımadan kandırıyorlar sende onları kandır

aynen sonuna kadar devam edeceğim. maksat insanların zarar görmesini engellemek.
  • Hocam, adam yabancıysa dolandırıcı değildir o. Gerçektir, yabancı sonuçta. İngiltere bile yazmışsınız.
    Ne istiyorsa verin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zodiac Killer

Hocam, adam yabancıysa dolandırıcı değildir o. Gerçektir, yabancı sonuçta. İngiltere bile yazmışsınız.
    Ne istiyorsa verin.

nereli çıkacak acaba merak ediyorum. gerçi öğrenme şansım olmaz büyük ihtimalle
  • infra_dark kullanıcısına yanıt
    Gmail adresi sizde zaten. Şikayet ederseniz o hesap sayesinde bulunabilir.
  • Ulan düşünsene bir de gerçek çıkıyor

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KhaZiggs

Ulan düşünsene bir de gerçek çıkıyor

zaten hedef kitle şüphe uyandırıp kolay yoldan zengin olmayı isteyen insanlar.
    işin sonunda linkedinden şahsı bilgilendirip gmail üzerinden şikayet edeceğim
  • Mantık olarak onların sana para vermesi lazım, sonuçta seni onlar buluyor ve sensiz bu işlemi yapamazlar. Ön ödeme isteyin adamlardan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: infra_dark

quote:

Orijinalden alıntı: KhaZiggs

Ulan düşünsene bir de gerçek çıkıyor

zaten hedef kitle şüphe uyandırıp kolay yoldan zengin olmayı isteyen insanlar.
    işin sonunda linkedinden şahsı bilgilendirip gmail üzerinden şikayet edeceğim

Dolandırıcı olduğu belli zaten.
    Ama asıl sürpriz dolandırıcı çıkmaması olurdu

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Madem linked den buldu ordan bir selam yazda inanim deseydin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BlogKaan

Mantık olarak onların sana para vermesi lazım, sonuçta seni onlar buluyor ve sensiz bu işlemi yapamazlar. Ön ödeme isteyin adamlardan.

bunu kesinlikle yap.ava gidip avlanmış olur adam.sende haberlere falan çıkarsın büyük ihtimal.
  • Yazarım ama uyanır o zaman. Oyun biter. Henüz erken

• Ona hesap açabilmesi için 3 bin dolara ihtiyacın olduğunu o parayı yollarlarsa hesap açabilecegini belirt adamları dolandır.

• takipteyim merak ediyorum sonu nolacak :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: Havya Makinesi

Ona hesap açabilmesi için 3 bin dolara ihtiyacın olduğunu o parayı yollarlarsa hesap açabilecegini belirt adamları dolandır.

Aslında mantıklı. Ancak söyle bi durum var linkedin profilimi hali ile çalıştığımı biliyor. Yani hali hazirda bir hesabım olduğu malum.
    Bununla çelişmeyecek bir şeyler düşünmek lazım. Türkiyede swifte açık hesap gibi birsey uydurabilirim belki

• aşağıdaki gibi bir mail aldım. Gönderen bankanın CFO'su, çok onore oldum gerçekten

Özetle pasaport/kimlik fotokopisi ve adımın yazılı olduğu bir fatura istiyor.

Uğraşssan fake bir şekilde yaparım ama zaman da yok napsam acaba. Bunları almak için biraz paraya ihtyacım mı var desem.

We make reference to an application we received from you to

transfer the sum of £3,800,000.00 GBP ( Three Million, Eight

Hundred Thousand Pounds ) deposited by late Mr. Volkan Durak

in our Bank to your benefit.

We request that you forward copies of the following documents:

1. Scanned copy of International Passport/Drivers License or any form of identity.

2. Copy of a utility bill (gas, electricity, water, council tax) or a

home telephone bill or a mobile phone bill. The name on the draft of

the bill you are to present should match with your name on the

identifying document.

These documents and details will enable us process your claims and

proceed with the transfer as applied with banking ethics and morals on

inheritance.

For more information, you can contact the remittance on;

E-mail: remittance@unitytrust-finance.com

Thanks you for your anticipated co-operation and understanding.

Yours faithfully,

Mrs. Clare Gosling

Chief Financial Officer

• konu pek gelmesi gereken yere gelmedi.hayrına up.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dolan kurtul hocam
  • infra_dark kullanıcısına yanıt
    parayı alıp forumu terk mi ettin patron
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.