Şimdi Ara

Dokuz Eylül Hukuk Hakkında Sorularınızı Yanıtlıyorum (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
3
Favori
3.205
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2024'te Türkiye genelinde 250 bin Avukat sayısı bekleniyor. Ayrıca yapay zeka Avukat da yolda. Avukatlar 2025'ten sonra ağır patlayacaklar. Eğer tırıvırı bir okulda, dil bilmeden, kendini yüksek lisans vs. ile geliştiremeden, toefl ielts kasmadan Hukuk okuyacaksan hiç okuma, ağır pişman olursun. İstanbul'da Avukatlar asgari ücrete çalıştırılıyorlar. Anadolu'da ise asgari ücretin altına.

• Det.Harvey Bullock kullanıcısına yanıt
    Dediklerinize katılıyorum yapay zeka hariç hocam(: yapay zekanın avukatlığı etkileyeceğini düşünmüyorum.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

mezuna kalıcam 1 sene daha çalışabilirim diye düşünüyorum

• bilemiyorumaltanb kullanıcısına yanıt

Yapay zeka yargıçlar yazarsan Google'a birçok ülkenin bu uygulamadan yararlandığını görürsün. Yapay zeka Avukatlar da yolda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Geçen bir yazılımcı spaces’de avukatlığı öldüreceğiz öldüreceğiz diyip duruyordu, yanılmıyorsam en son Tevfik Sönmez olur savunmanıza geliriz demişti(: Yazılımın bitiremeyeceği mesleklerin başındadır avukatlık.

Bir iddia bulunurken argümanını da açıklamalısın. İkidir bitirilemeyecek meslektir diyorsun. Sebep nedir?

Hocam kazuistik metod günümüzde neden işlevsiz ve yetersizse aynı bağlamdan yapay zeka da yetersiz kalacaktır, somut olaylar çok spesifik ve bunlar yüklenmiş bir yazılımla çözülemez, karşımıza çıkacak olayların tüm içeriği saf bir alana ait değildir, bunları çözümleyecek bir yapay zeka da hayal ötesi.

Deep Mind teknolojisini duydun mu? Deep Mind Google tarafından üretilmiş, insanların oyunları nasıl oynadığından esinlenerek, öğrenen bir yapay sinir ağı aslında. Yapay zeka Avukat dediğimizde insanların aklına bir yapay zekaya tüm içtihatları, kanunları ve akademik literatürü yüklemek geliyor, ancak bunun bize bir faydası olmaz. Yapay zekanın somut olaylara uyarlanabilmesi için algoritmasını zenginleştirmek gerekir. Yani somut olayların koşullarını birçok farklı olay görerek öğrenmesi gerekir. Bunu yeni mezun olmuş bir Stajyer Avukat olarak düşünebilirsin. Tabiki ilk başta %100 başarılı olmaz ama yapay zekanın algoritması farklı somut olaylar ile zenginleştikçe, yani bir stajyerin işleri öğrenip Avukatlığa geçmesi gibi ve tıpkı Deep Mind gibi yapay sinir ağları oluşturmak ve ilgili ülkenin hukuk sistemine uyarlanması suretiyle bir yapay zeka üretilebilir. Bu konuları kurcalamanı tavsiye ederim. AI bilgin zayıfsa söylediklerimi algılayamazsın. AI Law başlığı altında makaleler oku muhakkak.

• yazmayin gencler. okul dagin basinda saglam hocalarinin cogunu ozel okullara kaptirmis illa hukuk yazicam diyorsanız izmirde degilseniz Marmara yazin ki bana kalirsa direk hukuk yazmayin

Yazılım hakkında yeterli bilgiye sahip değilim, benim hukukçular için tehlike arz etmediğini düşündüğüm mesele, kanun maddelerini yazılıma yükler gibi ezbere bir yapay zeka üretimi yapılması. Deep Mind teknolojisini duymadım ancak bahsettiğiniz gibi sosyal alanları bile etkileyecek türden bir yapay zeka ortaya çıkacaksa oluşacak tedirginlik hukukçulara özgü değildir sanıyorum, tüm meslekleri sarsacaktır, bu konuda hukuk mesleklerinin yapay zekaya daha açık bir tarafı yok çünkü. Bu vesileyle ai ve hukukla ilişkisini araştıracağım, teşekkürler(:

• Hocam özel okullara hoca kaptırma meselesi tüm köklü okulların dert yandığı bir mesele maalesef. Kimle konuşsam bundan dert yanıyor, deüye özgü değil.

yinede marmara iühf aühfle kıyaslanamaz bir şekilde prof azlığı var okulda toplam 11-12 olması gerek yetersiz yani nerdeyse 80-90 kişi olan özel okullarda aynı şekilde

• Hocam kampüs hakkında ne dusunuyorsun zengin bir kampüsü var mı?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • egeamaketçap E kullanıcısına yanıt
    Hayır, kampüsünü beğenmiyorum, hukuk fakültesi girişte ve diğer fakültelere göre biraz daha izole olduğu için kampüs içerisindeki cafe ve sosyal yerleri de bilmiyorum açıkçası. Fakültemiz bildiğim kadarıyla mimari olarak Türkiye’nin en büyük hukuk fakültesi ancak içerisinde kütüphane olmasına rağmen orada çalışma izni yok, sınav zamanları okuma salonunda çalışma yapabiliyorsunuz o da hukuk fakültesi kapasitesine göre oldukça yetersiz. Merkez kütüphane fakülteye çok yakın ancak çalışmanıza izin verilen ayrı bir hukuk kütüphanesi yok. Kampüs biraz tepe bir yerde, ana kapıdan girince ringler hariç fakültelere ulaşım çok zor hukuk fakültesi hariç, hukuk fakültesi kampüste ulaştığınız ilk bina, keza hukuk kapısından girince de ringe falan gerek kalmıyor, yine de yokuş olması yorucu.

Çok bi yeşili çimeni vs yoktur, açıkçası hukuk fakültesinde okuyacaksanız olsa bile sizin için pek anlam ifade etmezdi gibi geliyor bana, genelde öğrencilerin okuldaki günü fakülte içinde ve kafetaryada geçer deü hukuk öğrencilerinin kampüsle pek bir bağlantısı yoktur. Ben canlı olarak görmesem de anadolu hukukun kampüsünü daha çok beğeniyorum ancak dokuz eylül benim için devlet ünileri arasında ilk dörtte, bu yüzden kampüsten ziyade bunu göz önünde bulundurdum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilemiyorumaltanb -- 26 Temmuz 2022; 20:10:30 >

İsminden ve şehirden dolayı Eskişehir ve Antalya'nın önüne yazmayı düşünüyorum ama bu konu beni üzdü açıkçası

• Sosyal yaşam için ulaşım nedir hocam kampüs pek istediğimiz gibi değil ama şehire ulaşma gibi durumlar nasıl olur

Ulaşım kolay, kampüsten bineceğiniz bir otobüsle tek vesait konağa, bostanlıya, Karşıyaka’ya vs gidebilirsiniz. Konak en merkezi yer, oradan yürüyerek veya tramvayla Alsancak’a gidebilirsiniz. İzmirde sosyal yaşam güzel, Eskişehir için ne kadar öğrenci şehri deniliyorsa izmir de bir o kadar öğrenci şehridir bence, tabi bunu sosyal anlamda söylüyorum, yoksa ekonomik olarak bir kıyaslama yapamayacağım.

• Tesekkur ederim hocam
    Tek kişilik apart tarzı eşyalı evler ne kadar acaba bilgin var mı?

haziranda bir arkadaşım 2.500 gibi bir fiyata tuttu, sıfır eşyalı daire. Şu an böyle fiyatların kaldığını düşünmüyorum.

Anladım hocam çok teşekkürler aklıma takılan seyler olursa özelden yazabilir miyim

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.