Şimdi Ara

Doktorum soruları alayım (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
252
Cevap
0
Favori
15.001
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Vitaminler iki ucu keskin bıçak. Eğer sizde eksik olduğu kesinse tabiki yararlı ama eksik değilse almanın bir mantığı yok. C vitamini eksikliği olması bir insanda çok zor çünkü neredeyse çoğu besinde var. 10 bardak portakal suyu da içseniz c vitaminin fazlası idrarla atılıyor Cden yana bir sıkıntınız olmaz sadece boş takviye. Ama D vitamini vitamin değil hormondur. Kendisiyle pek uğraşılmasını istemeyiz çünkü metabolizmada ana rolü oynuyor. En güzel D vitamininden yararlanması için güneşten direkt yararlanmak. Eğer osteoporoz gibi durumlarda eksiklik söz konusuysa D vitamini almak şart tabiki. Test yaptırmadan fazla D vitamini almayın çünkü fazlasının bir sürü yan etkisi var A D E K vitaminlerinin fazlası kansere bile yol açıyor
  • Sonick S kullanıcısına yanıt
    Hem evet hem hayır.
    Bir insan vücuduna bu kadar yaklaşabileceğin başka bir meslek olamaz heralde. Hastalar sana her şeyiyle güveniyor ve kendi vücudunu emanet ediyor. Doğrudan hastalardan gelen güveni hissetmek yardımcı olunca bir teşekkür duymak tüm yorgunluğa bedel.
    Teorik açıdan ise tıp eğitimi alarak yaşamak çok başka bir şey. Çünkü sen insan vücudunu anlıyorsun çoğu insan karaciğeri nerede onu bile gösteremezken sen bir insana bakar bakmaz uzaktan bile neyi olduğunu anlayabilecek kıvama geliyorsun. İnsan vücudunun mekanizmaları ve kuralları çok fazla şaşırtıyor. Neyin neden olduğunu bilmek çok mantıklı gelmesi bunlar felsefik açıdan da insanlığa farklı bakmanı sağlıyor. Aynı zamanda psikiyatri eğitimi aldığımız için de dışardan sorunlara ve hayatlara yaklaşım daha doğrusu hastaya yaklaşımda bile uzman oluyorsun. Bir nevi tıbbi felsefeyi çözüyorsun. İnsan vücudunun filozofu oluyorsun.

Kötü olansa çok yoğun benim kaldırabileceğimden çok fazlası ve gerçekten dayanacak gücüm kalmıyor, kendimi bazen bırakıyorum mental anlamda birkaç hafta ceset gibi yaşıyor ve dolanıyorum ağır depresif takılıyorum, 2-3 geceye bir hastanede nöbet tutmak nöbet ertesi devam etmek, ayakta 8-10 saat aralıksız durmak. En fazla çalışma saati olan memur gerçeği. Asla böyle bir şey istemezdim konu böyle olunca evet 6 yılı boş okudum keşke bir pc mühendisi olsaydım diyorum. Şu an şans verseler tıp yazmazdım. Ama artık yolun sonundayım bundan sonra kendime uygun doktorlukları seçmeyi planlıyorum. Nöbetten nöbete ameliyattan ameliyata koşturacak biri değilim daha sakin daha insancıl çalışma saatleri olan daha masa başı işi olan türden yerlere yöneleceğim.

• gren kullanıcısına yanıt
    Bir ton sebep...

Ama genele bakarsak hastalık mevsimindeyiz ve üst solunum yolu enfeksiyonları çok yaygın. Öksürük ve hırıltı şikayetleri ise hastalık geçse bile çok uzun süre devam edebiliyor.
    Alt solunum yolu enfeksiyonu da olabilir zatürre gibi, ama ateş de eşlik etmesi lazım(genelde)
    Yine sinüzit sabahları bunu daha çok yapıyor.

Acile başvurun kolay bir muayene ile anlaşılır sebep 5 dakikalık iş
  • milyarderdahi M kullanıcısına yanıt
    Gözünüzde fotofobi gelişmiş ve çapaklanmanın artması demek gözün süpürdüğü mikrobun artmış olduğunu gösteriyor. Adenovirüs olabilir akıntı ve kızarıklık eşlik ediyorsa kesin adenovirüstür. Gidip görünmeniz gerekiyor acile değil göz hastalıklarına

B12 tedavisi bedeninizi bu halden kurtarır ama siz psikolojik olarak da yorgunluğa alışmış biri iseniz bunu b12 nin yanında kendinizin de aşması lazım
  • FenBilgini F kullanıcısına yanıt
    hocam her gün b12 alıyorum hap olarak peki onda bi sıkıntı olur mu
  • ilk defa duydum dediğiniz siteyi bakarım teşekkürler

hastanede hastalık kapmamak için vurulmamız gereken ekstra bir aşı yok bilinen normal aşıların tam olması ve grip aşısı. Menenjit riskli hasta varsa cipro içiyoruz korunmak için. Hepatitler ve Hıv bulaşırsa malesef aşıları olmadığı için tedavi olmak zorundayız. Sağlık çalışanı olunca çok riskli bi hayat yaşıoz yani
  • dsaewq D kullanıcısına yanıt
    hayır yağ bezlerinin enfeksiyonu ile oluşuyor
  • Hayır insanların bir kısmında var bu klinik bir belirti vermez belki 40 yaşından sonra yavaş yavaş belirtisini görebilirsiniz ama kalp yetmezliğine götürecek tarzda ağır bir tablo yaratmaz
  • Adminfalcaosandim A kullanıcısına yanıt
    Muhtemelen bağırsakta bir tür enfeksiyon geçirdiniz ve kasıktaki lenf bezleriniz şişti ve baskı yapıyor. Çok başka sebepler de söz konusu olabilir ürolojiye ondan sonra da genel cerrahiye görünün
  • y.e.c. kullanıcısına yanıt
    Ben bu durumu kaldıracak biri değilim yani insanlara yardım etmeyi seviyorum ama 3 güne bir 36 saat çalışamam benim hayatım genelde masa başında geçti yapamam yani kendimi biliyorum. O yüzden malesef mezun olunca temel bilimlere fizik tedaviye radyolojiye böyle şeylere yöneleceğim. Az maaş alayım kafam rahat olsun
  • Ecoute Cherie kullanıcısına yanıt
    Hiçbir fikrim yok ne olduğu konusunda. O yoksa eş değeri vardır o dediğiniz şart mı
  • Nerede çalıştığına ve döner sermayeye bağlı acildeyse ve fazla nöbet tutuyorsa 10k alabilir
  • acr kullanıcısına yanıt
    Çok fazla susuyor ve ağzınız kuruyorsa ve sürekli tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsanız şeker hastalığınıza baktırmanız gerekiyor.
    Onun dışında idrar renginiz su gibi açıksa iyi bir şey değil.
    Veya şekersiz şeker hastalığı diye bir durum var o da olabilir.
    Fakat bunlar ihtimal dahilinde. Bana sorarsanız bi şeyiniz yok çünkü 3 litre üstüne fazla idrar çıkarma diyoruz
  • Tasyaka T kullanıcısına yanıt
    Bizde çocuk psikiyatri stajı yoktu. Psikiyatrinin içinde sadece 2 gün çocuk psikiyatri eğitimi aldık çok yetersiz ve yüzeysel gördük o yüzden. Ama ben kendi isteğimle 2 hafta fazladan çocuk psikiyatride takıldım yazın tatil yapmak yerine. Çünkü ilerde çocuğum olursa nasıl yetiştirmeliyim diye düşündüm ve çocuk hastalıklarında annelere nasıl yaklaşırım diye öğrenmek istedim. Fakat yine otizm vakası pek görmediğim için çok bilgim yok. Bildiğim kadarıyla otizm zeka geriliği demek değil. İnsanın normal psikolojik fonksiyonları var ve bu konularda yetersiz kalıyorlar. Bir kere genelde sosyal fobik oluyorlar insanlarla iletişim becerilerinde eksiklik var, çocukken veya bebekken göz teması kurmaz sizinle buradan bile anlaşılabilir, renkli cisimler çok fazla dikkatlerini çekiyor ve avm gibi yerler onlar için çok ışık ve çok gürültü. Otizmliler aramızda ve bizlere kazandırılabilir sadece bizden daha farklı bir okulda daha farklı eğitim almaları gerekiyor. Bu işin uzmanları var.

• C.CEMİL kullanıcısına yanıt
    ne güzel işte ayağınıza geldik :)
  • Mogolo kullanıcısına yanıt
    Hocam ben metabolizma ve endokrin bölümünde uzmanlık yapmış biri değilim bu değerlerin normal aralıklarını bilmiyorum o yüzden. Elinizde hangisi düşük hangisi yüksek diye bir bilgi varsa bilgim kadarıyla yardımcı olabilirim belki
  • forvet09 kullanıcısına yanıt
    Dostum benim 6. yılım ve ben yapamayacağıma karar veriyorum çünkü benim bedenim için bu yorgunluk çok fazla fazla. Kaldıramam. Kesinlikle tıpın teorik yükünü seviyorum çok ağır ama çok zevkli ama çalışma şartları asla benlik değil. Ben daha çok akademik bir yönelim düşünüyorum ya da fizik tedavi, cildiye tarzı daha çok oturan daha rahat bölümler istiyorum. Parası umrumda değil az kazanayım ne olacak kafam rahat olsun sadece benim. Ben araştırmak yükselmek doçent olmak yolunda ilerlemeyi istiyorum. İnsanlığa hizmetim olacak ama asla bir cerrah kadar hizmetim olmayacak ve asla cerrah kadar kazanmayacağım da, ama karakterim böyle ve buna müsait değil yapabileceğim bir şey yok. Para asla söz konusu olmadı benim için.
  • isimsizkullanici7 kullanıcısına yanıt
    Olmaz b ve c vitaminlerinin fazlasını atıyor vücut. Böbreğe yük verirsiniz fazladan alırsanız başka bir şey yok
  • Selam
    İlk sorum gözüm çok çabuk alerji oluyor ve ağrıyor ayrıca kızarıklık da oluyor kipriklerim dökülüyor çözümü nedir?
    İkinci sorum bazen okb oluyor mikroplara ve insanlara karsı (pek insancıl değilim biraz önyargılı oluyorum) ama bazen oluyor onun çözümü nedir?
    Üçüncüsü ben genellikle yorgun hissediyom ve derslere kendimi veremiyom bunun da bir çözümü var mıdır?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sorumuz olsa hastaneye gideriz seni napalım bilader

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.