Şimdi Ara

Doktor kalitesindeki düşüş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
3
Favori
2.829
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
22 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Doktor maaşları teşvik ile birlikte ciddi miktarlara cikarildi(Burada sürekli doktor maaşını diğer mesleklerde kıyaslayan bir arkadas vardı.Ondan da güncel bilgileri bekliyoruz)Peki bu maaşın karşılığında vatandas kaliteli hizmet alabiliyor mu?

Vatandaş yine özel hastanede derdine derman buluyor .

Özellikle tasralarda zaten direkt olarak büyük hastanelere sevkedilip savusturuluyorsunuz.Devlet baskıdan dolayı ciddi miktarlarda maas iyileştirmesi yaptı.Daha da yapsın ama kalite anlamında ciddi bir düşüşün olduğunu da görsün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jocker35 -- 6 Ekim 2022; 13:30:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Böyle başlıklar görünce aşırı keyifleniyorum gerçekten. Dövdüler, öldürdüler, sosyal medyalarda linç ettiler, üç kuruşu çok gördüler doktorlara, iyisi gitti yurt dışına yerleşti krallar gibi yaşıyor, memlekette sadece acemisi uyuzu kaldı, onları da kaçırmamak için devlet para vermek zorunda kaldı, ağlıyorlar şimdi de doktor kalitesi düştü, kötü doktorlara çok para veriliyor, bize kızmaya hakları yok diye. Demek ki neymiş? Hareketlerimizin sonuçları varmış. Kişisel algılanmasın, ama müstahak. Daha da kötü olacak. Doktor yetişmeyecek doğru düzgün ülkede eğer bir şeyler değişmezse. Şimdiden Tıp fakültelerinin puanları çakıldı. Hala daha nefret etmeye, parasızlığınızın kinini yanlış yerlerden çıkartmaya devam edin siz.

Tüm sorulara ilk agizdan cevap vereyim.cocuk psikiyatri uzmani olarak devlet hastanesinde calisiyorum

1)28bin ila 36bin arasi aya gore degismekle beraber son aylarda maas aliyorum(tesvik,icap vs hersey dahil)

2)tus sinavinda turkiye 38.si oldum cocuk paikiyatrisi yazdim ve en dusuk 500lerde aliyorlardi.su anda oyle bir kadro acildi ki tusta 2000lerde olan insanlar rahatca yerlesebiliyorlar benim bolume

3)egitim elbette kalitesizlesti.ben asistanken 5 hocamiz vardi 5 asistandik.su an ayni bolumden bir hoca ozel acti 4 kisiler 26 asistan var.odalarda sirayla hasta goruyorlar

4)belki benim bolumum icin gecerli degil ama hayati bolumlerde bi seferde 1 kisi alinan yere 13-14 kisi aliniyor.millet daha rahat ulasacak ama sagliklari buyuk riskte farkinda degiller

baska sorusu olan varsa ilk agizdan cevaplayabilirim.

İyi doktor yetişiyordu hocam. Türkiye'deki sağlık sektörü krizi çıktığı zaman doktorları Avrupa ülkeleri kapıştı resmen. Temsilciler gönderdiler buralara doktor götürsün diye. Özele niye gidiyordu eskiden? Daha az yoğun çalışma, daha fazla para. O zaman sıkıntı yine nerde? Devletin sağladığı imkanlarda. Diplomaya çalışma şartı gelsin de o zaman görürsünüz Tıp fakültelerinin puanları nerelere düşüyor. Kimseyi okuduğu diplomadan dolayı hiç bir şeye zorlayamazsınız. O insanlar aldıkları diplomalarının ücretlerinin mislini ödedikleri vergilerle karşılıyor zaten. Kimsenin kimseye bir borcu yok.

Türkiyede eğitim bitti. Kasten bitirildi. Çağdaş eğitimden yobaz sisteme geçildi. Yukarda yazan doktor diplomalı (ve doktor takma adlı) eleman da cahilin teki.

Eskinin lise mezunu bile şu anki en iyi okullarda okumuşlardan daha donanımlı daha kültürlü. Bütün eğitim hayatı, üniversite sınavında daha çok soru çözebilme üzerine kurulu. Maaş garantisi ve miktarına göre meslek seçilir oldu. Tüm gençler cahil. Ülkede azıcık bile kültürü olan kalmadı. Tüm gençliğin amacı lüks arabaya binmek oldu. En büyük başarı para kazanmak. Örnek alınan insanlar ya müteahhit ya mafya. Bütün bir neslin hayatındaki en "anlamlı" şey, dizilerde gördüğü saçma sapan bir satır "racon" cümlesi.

Seçen de seçilen de cahil olunca, okumuş insanın kıymeti olmaz elbet. Cahil, kıro, hırsız, mafya tipler adam oldu(!). Milletin örnek aldığı insan haline getirildi. Doktor, mühendis, ekonomist, gazeteci... Bunların kıymeti artık bilgileri, kültürleri, insanlıkları kadar değil, bindikleri arabanın fiyat etiketi kadar.

Doktoru da mühendisi de belki 10 yıldan fazla süredir ara ara yazarım, söylerim (burda veya başka mecralarda). Sanırım 2005-2007 civarında belli olmuştu bu işin sonu. Azıcık aklı olan o zamanlar anlamıştı.

Yıl oldu 2022,cahil kitle hala anlamadı. Onlar gerçeği hiç anlayamayacak. Ama herkes bişeylerin yanlış olduğunu anlayacak. Misal burada yazanlar da çözümü farklı düşünüyor, ama hepsi bi sorun olduğunu görüyor. Düşmanlık, kıskançlık devam eder artık.

Çözümü de zor. Çok sert kararlar lazım. Kuzey kore tarzı, belki nazizme yakın (ırkçılık açısından değil elbet) aksiyonlar gerekir.

Koca ülke, koca millet, koca bir ırk, cahil yobaz arap cehaletine yenildi. Geçmiş olsun.
  • Devlet hastanesinde çalışıp 50-80K maaş alan uzman doktor bordrosu paylaşır mısınız?

• Patience kullanıcısına yanıt

Paylaşamam. Ama var .Araştırın.

• Araştırdım haber sitelerine filan baktım şöyle ibare buldum :

Temmuz 2022 itibariyle işe yeni başlamış bir doktorun maaşı yaklaşık 13 bin 155 TL olurken, uzman doktorların (1/4) maaşları ise 13 bin 312 TL ile 15 bin 288 TL arasında değişiyor. Profesör doktorların maaşı ise en az 12 bin 250 TL olurken ortalama maaşları ise 24 bin 120 TL’ye çıktı.

Bunun dışında ek bşlgi bulamadım. Ama var ama paylaşamam demek olmuyor maalesef.

Bir iddaanız var ise bunu bir şekilde ispat etmeniz gerekiyor.

Hatta yeni yasa geçerse böyle bir iddaa da bile bulunamazsınız , yoksa suç işlemiş oluyorsunuz.

Teşvik olayını da araştırın. Mesele para da değil zaten. Sayıları sildim .Ancak çok eminim o tutarlardan. Sizde netten değil cevrenizden araştırma yapin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jocker35 -- 5 Ekim 2022; 14:39:19 >
  • Artık çevremdeki hiç bir kişi açıkça maaşını söylemiyor. Aslında söylememesi de gerekli sonuçta özel bir bilgi.

Kalite düşüklüğü konusunda birşey diyemem devlet hastanesine gitmeyeli çok uzun zaman oluyor. Özel sağlık sigortam var ve olması nedeniyle çok mutluyum.

Keşke maaşımdan bu saçma sapan sgk da kesilmese.

• Şu meslek şu kadar alıyor kiyaslarina hiç girmedim .Alsınlar ancak hizmet de verilsin. 5 bin liraya aile gecindiren milyon tane insan varken sen aldığın 60-70 binin hakkını vermelisin.

Bakın bu söylediklerim az. Lütfen araştırın. Ben yalan söylemem

• Jocker35 J kullanıcısına yanıt

Yalan söylüyorsunuz demedim zaten. Sadece bir iddaanız var ise sağdan soldan duyum ile olmaz.

normal uzman doktorun o kadar aldığını hiç zannetmiyorum 25-30K derseniz olabilir. Ama dolar/euro ve enflasyona göre o bile az.

Bu arada kaliteyi genellememek lazım. Maalesef sonuçta hatalı olan meslek değil kişi insan.

• hocam doktor yok onuda geçtım mlsf akıl saglıkları bozulmuş mezun olanların yanı cok daha buyuk bir kaos ıcındeyız. Hatalı olarak iş yapıyorlar baska doktora gidiyorum diğer doktora neden bunu yaptırdın dıye bana kızıyor. Ben ne bıleyım doktor dıyıp guvenmişim ne derse ok vermişim yanı resmen sacmalaıklar sacmalıkları kovalıyor . Hem zarar goren benım hemde doktora gittim diye vatan haini bile ilan eden oluyor benı ozellıkle bayan doktorlar cok sinirli nolacaak bilemıyorum

• tıp fakültelerinin akademik kadroları sorgulanmalı, bence yeterli değiller, tıp fakültelerinin sayısı hızla arttı, eğitim kalitesi korundu mu?

olaki tıp fakültelerinin eğitim kalitesi bozulur ve doktor olmaması gerekenler doktor olursa bu toplum çok üzülür.

hadi ordan 25k ımıs zam gelmeden once tanıdıgım anestezı uzmanı 40k alıyordu suan rahat 55k alıyordur polıs maası oldu 15-16k uzman mı 25k alacak

• Çözüm sınavın kaldırılmasıdır.

Üç beş matematik sorusu çözeni doktor yaparsanız olacağı budur. Diğer mesleklerdeki gibi bir elektronikçi bir esnaf gibi doktorluk yaygınlaşırsa iyide kötüde ortaya çıkar.

• treyturop T kullanıcısına yanıt

Sinirlenmek nedir ya

70 bin maas alani biliyorum bak bizzat. 5 bin lirayla ev gecindiren adama sinirlenemez kusura bakmasın

Avrupaya gitme baskısı varsa hükumet avrupaya gidecekler avrupada eğitimini almalı. Burada eğitim alacaklar 20 sene bu ülkede çalışacaklar diye kanun çıkarır olur biter .

• Karakurum07 kullanıcısına yanıt

75 bin alan doktor biliyorum bu ay.Tasrada ameliyat dahi yapamaz ,böyle birisi bu kişi. Yazıklar olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jocker35 -- 5 Ekim 2022; 19:18:40 >
  • Böyle başlıklar görünce aşırı keyifleniyorum gerçekten. Dövdüler, öldürdüler, sosyal medyalarda linç ettiler, üç kuruşu çok gördüler doktorlara, iyisi gitti yurt dışına yerleşti krallar gibi yaşıyor, memlekette sadece acemisi uyuzu kaldı, onları da kaçırmamak için devlet para vermek zorunda kaldı, ağlıyorlar şimdi de doktor kalitesi düştü, kötü doktorlara çok para veriliyor, bize kızmaya hakları yok diye. Demek ki neymiş? Hareketlerimizin sonuçları varmış. Kişisel algılanmasın, ama müstahak. Daha da kötü olacak. Doktor yetişmeyecek doğru düzgün ülkede eğer bir şeyler değişmezse. Şimdiden Tıp fakültelerinin puanları çakıldı. Hala daha nefret etmeye, parasızlığınızın kinini yanlış yerlerden çıkartmaya devam edin siz.

• welmour kullanıcısına yanıt

Zaten yetişiyor muydu ki iyi doktor?

Hangi vatandas iyi doktoru devlet hastanesinde bulabildi ?

İyi doktor özele gidiyordu zaten .Simdi yurt dışına gidiyor .

Diplomaya Turkitede çalışma şartı getirirse devlet ne olacak ?Bu zor değil ki .

bordro paylaşamadı diye öyle bir şey olmadığını mı iddia ediyorsun ahaha

ne kadar boş bir yorum

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.