Şimdi Ara

Doktor Forum Sitesindeki Konuya Bakın (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
149
Cevap
0
Favori
9.635
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: dulcet

Al işte sazan 1

Ben üstte ne yazmışım, arkadaşın yoruma bak. Sen bu belgeselleri kanıt desen de ben kabul etmem başta. Konu bunun tartışmaya açık bir mesele olup olmadığını göstermek. Daha yazdığım cümleyi bile doğru anlayamamışsın vurgulamama rağmen.

Doktorları inancından ötürü sınamak nedir ? Mesele bu.

dulcet: Bu belgesel dizi serilerini de ispat olsun diye attığımı sanacaklar şimdi.

Thomas Henry Huxley: Cinlerin kanıtı, Amerikalılar'ın milleti söğüşlemek için hazırladığı uyduruk televizyon programları olmuş ya

Var mı başka dediğimi doğrulayacak, yazdığımı aklınca saptıracak olan?

Tıp bilimsel bir alandır, inançsal değil. Kendi evlerinde istediklerine inansınlar. Ama tedavi süreci kimsenin inancını önemseyebilecek kadar ciddiyetsiz bir süreç değildir.

Ek: Savunduğunuz şeyin saçmalığından ötürü mesajınızı düzgün okumamışım, kusura bakmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-F01EF196D -- 1 Ekim 2017; 13:28:35 >

• Yok, biz bilmiyorduk aydınlandık gerçekten sağol. Ben de tam diyordum ki şu doktor adaylarına TIP fakültelerinde paranormal dersler verilsin, hastaneye falan gittiğimizde bir hacı hoca da bulundursunlar doktorların yanında.

Yani nedir bu başkasının aklıyla alay etmek, yargılamak onu anlamıyorum bu ülkede.

Ek: Bu bir savunma değil, inançtır. Tutup da hastalıkları cinler yapıyor gibi bir iddiam da yok. Bir doktorun buna inanıp inanmaması tartışılamaz. Bak yukarıda bir arkadaş doktorumuz adına utanmış. Ne güzel kafalar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dulcet -- 1 Ekim 2017; 13:31:50 >
  • quote:

Yok, biz bilmiyorduk aydınlandık gerçekten sağol. Ben de tam diyordum ki şu doktor adaylarına TIP fakültelerinde paranormal dersler verilsin, hastaneye falan gittiğimizde bir hacı hoca da bulundursunlar doktorların yanında.

Yani nedir bu başkasının aklıyla alay etmek, yargılamak onu anlamıyorum bu ülkede.

Ek: Bu bir savunma değil, inançtır. Tutup da hastalıkları cinler yapıyor gibi bir iddiam da yok. Bir doktorun buna inanıp inanmaması tartışılamaz. Bak yukarıda bir arkadaş doktorumuz adına utanmış. Ne güzel kafalar.

Doktor olacak seviyeye gelmiş birisi hâlâ hastalıklarda in, cin parmağı arıyorsa alay edilmeyi sonuna kadar hak etmiştir. Kusura bakmasın.
  • Bunun boş bir tartışma olduğunu ben yazımın içinde belirttiğimi sanıyordum? Bir doktorun bunu bilimsellikten çıkarıp, mevcut durumda bir sınırı olan bilimsel metodlarla tedavi edemediği yerde okuyup üfleyecek durumu yok herhalde. Bırakın da bir doktorun da "kendi" fikir özgürlüğü olsun. Mesele o değil merak etmeyin. Mesele "Aaa doktora bak cinlere inanıyor."
  • quote:

Bu arkadaşlar bir tek kendileri gerçeği bildiğini farzediyor. Peşin hükümlü. Ön yargılı. Bu belgesel dizi serilerini de ispat olsun diye attığımı sanacaklar şimdi. O kadar güzel kafaları var bir hekimin adına utanacak kadar. Yeter ki kendi "inandıkları" şeye ters birşey söyleyin. Halbuki inançsız insanların bile ihbarları üzerine bu konuda inceleyici ekipler var batıda;

http://m.imdb.com/title/tt0484243/

http://m.imdb.com/title/tt5152552/

http://m.imdb.com/title/tt5512658/

Bir doktor bunu nasıl tartışır diye başlık açılmış :-) Söylediğiniz gibi kendi ateistse o artık atomu parçalamıştır kafada. Müslüman bir bilim adamı ya da doktor olamaz. İnkara meyillidir psikolojik olarak. Bu ülkenin ateizm seviyesi bile yerlerde. Bulmuşlar kendi seviyelerinde müslümanları forumda al gülüm ver gülüm... Körler sağırlar birbirlerini ağırlar misali.

Bir çok bilimadamı kızılötesi ışınları vs. inceleyip araştırma yapıyor batıda bu konuda.

Bu iş inanç işidir ve inanıp inanmadığınıza göre yorumlayacağınız şeyler bunlar. Boş bir tartışma anlayacağınız. İnanırsan var dersin, inanmazsan yok dersin. Kimse sırrı imtihan gereği de kabak gibi kanıt beklemesin. İnanca aykırı zaten.

Bir tek gerçeği kendimin bildiğini sanmıyorum. Bahsettiğim konular sinirbilimin derin konuları değil. Sadece cinlere inanmak gibi basit sanrıların yanlışlığı. Bunu anlamak çok basit. Problem de buradan çıkıyor zaten. Bu kadar basit bir olayı bile anlayamamak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NuTeRX -- 1 Ekim 2017; 13:44:49 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Bunun boş bir tartışma olduğunu ben yazımın içinde belirttiğimi sanıyordum? Bir doktorun bunu bilimsellikten çıkarıp, mevcut durumda bir sınırı olan bilimsel metodlarla tedavi edemediği yerde okuyup üfleyecek durumu yok herhalde. Bırakın da bir doktorun da "kendi" fikir özgürlüğü olsun. Mesele o değil merak etmeyin. Mesele "Aaa doktora bak cinlere inanıyor."

Güzel kardeşim benim. Bir doktorun karşısına cinler görüyorum diyen bir hasta geldiği zaman alıp tedavi etmesi gerekir. Burada varsanı ve sanrıdan bahsediyoruz. Bu şahıs bunu patolojik değil normal varsayıp hastaya tedavi vermeyecek. Sorun yani. Doktorluk yapamaz. Kanserle kanser olmayan hastayı ayıramamaya benzer bu. Basit şeyler.

• NuTeRX kullanıcısına yanıt
    Tecrübelerle sabit ki bu konular klasik ateist kibri ile açılmış konular. Kimse kimseyi kandırmasın. Bir hekimin adında utanmak nedir yahu? Ne yapmış bu doktor/doktor adayı hastasına mı okuyup üflemiş?

Mesele bilim ise hepinizden daha fazla bilimi destekler, herşeyin bilimsel yönden bir açıklama ile açığa kavuşmasını savunuruz. BİLİM KİMSENİN TEKELİNDE DEĞİLDİR. Sen de milletin inancı ile dalga geçersen gülünç duruma düşersin. Kimse kusura bakmasın. Ayrıca bilim herşeyin cevabını aramak için bir "araçtır". Amaç değildir. Bilimimiz "belki de" olası dünyadışı varlıkların biliminin ayaklarının dibinde. Bu konu çok su kaldırır. Keşfedeceğimiz, adını koyacağımız çok ama çok şey var... Bulduklarınız dünyayı alt üst edebilir bilimde. Bilim cevabı bulunamamış birşey üzerine kesin olarak ahkam kesmez. Hemfikir burada herkes.

Buradaki mesele belli bir kültür, eğitim seviyesine gelmiş insanların akılları ile dalga geçmek. Ateizm malzemesi yapmak. Aaa doktora bak cinlere inanıyor demek. Bunu anlayın. Doktor olup da hastasına okuyup, üfleyen adamdan bir farkın kalmaz yoksa. Gördüğümüz, deneyimlediğimiz herşeyin bilimde bir adı olacaktır keşfedildikçe.

Tekrar ediyorum. Bu konular inanç işidir. İnanırsan var dersin, inanmıyorsan yok dersin ve geçersin. Hiçkimseye faydası dokunmayacak bomboş tartışmalardır.

• quote:

Bunun boş bir tartışma olduğunu ben yazımın içinde belirttiğimi sanıyordum? Bir doktorun bunu bilimsellikten çıkarıp, mevcut durumda bir sınırı olan bilimsel metodlarla tedavi edemediği yerde okuyup üfleyecek durumu yok herhalde. Bırakın da bir doktorun da "kendi" fikir özgürlüğü olsun. Mesele o değil merak etmeyin. Mesele "Aaa doktora bak cinlere inanıyor."

Evet, boş bir tartışma. Şahsi kanaatimce noel babadan, diş perisinden falan medet uman birisinden mantıklı hareketler beklemek çok doğru olmaz. Dolayısıyla böyle birisinin doktor olması da son derece şaibelidir.
  • Adam bilimi hakkıyla yapıyorsa inancı kimi ne ilgilendirir? Bu ancak ateist birine tedavi olmam diyen biri gibi şahsi bir tercih olur, haklısın.

List of Christians in science and technology
    https://en.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTGlzdF9vZl9DaHJpc3RpYW5zX2luX3NjaWVuY2VfYW5kX3RlY2hub2xvZ3k

List of Lay Catholic scientists
    https://en.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTGlzdF9vZl9DYXRob2xpY19zY2llbnRpc3Rz

List of Christian Nobel laureates
    https://en.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTGlzdF9vZl9DaHJpc3RpYW5fTm9iZWxfbGF1cmVhdGVz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dulcet -- 1 Ekim 2017; 14:44:16 >

• quote:

Adam bilimi hakkıyla yapıyorsa inancı kimi ne ilgilendirir? Bu ancak ateist birine tedavi olmam diyen biri gibi şahsi bir tercih olur, haklısın.

List of Christians in science and technology
    https://en.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTGlzdF9vZl9DaHJpc3RpYW5zX2luX3NjaWVuY2VfYW5kX3RlY2hub2xvZ3k

List of Lay Catholic scientists
    https://en.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTGlzdF9vZl9DYXRob2xpY19zY2llbnRpc3Rz

List of Christian Nobel laureates
    https://en.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTGlzdF9vZl9DaHJpc3RpYW5fTm9iZWxfbGF1cmVhdGVz

Ah, safsata bekliyordum safsata geldi. O attığınız listelerdeki insanlar görmedikleri, hiç de göremeyecekleri şeyleri yaptıkları işlere karıştırarak mı bilimsel başarılar elde etmişler?

Konuda tartışılan şey bellidir. Konuyu açan arkadaşın gönderdiği linktekiler de. Bilim dışı düşüncelerini bilime tatbik edebilecek konumda bulunan herkes şaibelidir. Yoksa önceki mesajlarımdan birinde de söyledim. Kendi evinde, kendi kendine neye inanıyorsa inansın. Beni ilgilendirmez.

• quote:

Tecrübelerle sabit ki bu konular klasik ateist kibri ile açılmış konular. Kimse kimseyi kandırmasın. Bir hekimin adında utanmak nedir yahu? Ne yapmış bu doktor/doktor adayı hastasına mı okuyup üflemiş?

Mesele bilim ise hepinizden daha fazla bilimi destekler, herşeyin bilimsel yönden bir açıklama ile açığa kavuşmasını savunuruz. BİLİM KİMSENİN TEKELİNDE DEĞİLDİR. Sen de milletin inancı ile dalga geçersen gülünç duruma düşersin. Kimse kusura bakmasın. Ayrıca bilim herşeyin cevabını aramak için bir "araçtır". Amaç değildir. Bilimimiz "belki de" olası dünyadışı varlıkların biliminin ayaklarının dibinde. Bu konu çok su kaldırır. Keşfedeceğimiz, adını koyacağımız çok ama çok şey var... Bulduklarınız dünyayı alt üst edebilir bilimde. Bilim cevabı bulunamamış birşey üzerine kesin olarak ahkam kesmez. Hemfikir burada herkes.

Buradaki mesele belli bir kültür, eğitim seviyesine gelmiş insanların akılları ile dalga geçmek. Ateizm malzemesi yapmak. Aaa doktora bak cinlere inanıyor demek. Bunu anlayın. Doktor olup da hastasına okuyup, üfleyen adamdan bir farkın kalmaz yoksa. Gördüğümüz, deneyimlediğimiz herşeyin bilimde bir adı olacaktır keşfedildikçe.

Tekrar ediyorum. Bu konular inanç işidir. İnanırsan var dersin, inanmıyorsan yok dersin ve geçersin. Hiçkimseye faydası dokunmayacak bomboş tartışmalardır.

İşini yapmasına engel. Yukarıda açıkladım, bak bir istersen. İnanç yaptığı mesleğe engelse sıkıntı var. Tartışmak faydasız tabi. Ortada tartışılacak bir şey yok ki. Ateist kibri vs boş boş laflar. Ortada kibir filan yok çünkü kibar yapacak kompleks bir bilgi yok. Çok basit bir gerçek var.

• Heehh işte şimdi tamam oldu. Ben de serin bir pazar günü klavye başından bu kadar bilim adamının o değerli çalışmalarını, emeklerini, beyin gücünü hiçe sayacak saçma bir yorum bekliyordum. Güzel oldu bu.

Konuşmaya hacet kalmadı bunun üzerine.
    Doğru hiç tanımadığınız, hekim olmak için ne emekler, ne zorluklar çektiğini bilmediğiniz bir insana klavye başından utanmak zerre kadar kibir gerektirmez. Boş laflar bunlar.

Size dedim. Bu tartışmaların elle tutulur bir kaşılığını bulamazsınız. İnanan inanmayana, inanmayan inanana saygı duyabilir en fazla tercihlerinden ötürü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dulcet -- 1 Ekim 2017; 16:39:38 >
  • quote:

Heehh işte şimdi tamam oldu. Ben de serin bir pazar günü klavye başından bu kadar bilim adamının o değerli çalışmalarını, emeklerini, beyin gücünü hiçe sayacak saçma bir yorum bekliyordum. Güzel oldu bu.

Konuşmaya hacet kalmadı bunun üzerine.

Yukarı yazdıklarımdan öyle bir anlam çıkarabildiğinize göre zaten anlayışınızda bir problem olduğu açık. Bence de konuşmaya lüzum yok.
  • " O attığınız listelerdeki insanlar görmedikleri, hiç de göremeyecekleri şeyleri yaptıkları işlere karıştırarak mı bilimsel başarılar elde etmişler? "

O bahsettiğiniz beyinlerle kendi düşüncelerinizi mukayese ediyorsanız, ya da oturup hepsiyle birer çay kahve içtiyseniz uzun uzun bilim yaparken neye göre yaptıklarını bilecek kadar bilemem tabi. Genellemek nedir bunu... Ben de bilemem, ama bir bilimadamının inancını yargılayamazsınız.

Bilim bizim hayatta vazgeçilmezimizdir. Saçmasapan yargılarla insanları inançlarından ötürü yargılayanların, dalga geçenlerin karşısındayım sizin de bu çıkarımı yapamadığınızı görüyorum anlatmaya çalıştıklarımdan ve anlayışınızda problem olduğunu görüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dulcet -- 1 Ekim 2017; 14:40:53 >
  • quote:

Doğru hiç tanımadığınız, hekim olmak için ne emekler, ne zorluklar çektiğini bilmediğiniz bir insana klavye başından utanmak zerre kadar kibir gerektirmez. Boş laflar bunlar.

Size dedim. Bu tartışmaların elle tutulur bir kaşılığını bulamazsınız. İnanan inanmayana, inanmayan inana saygı duyabilir en fazla tercihlerinden ötürü.

Ben de doktorum güzel kardeşim. Duygusal dramaya gerek yok. Hepimiz emek verdik ama demek ki üstüste koyarken en temeldeki çürükler farkedilmeden kalmış.

Duygusal drama falan yok. Asıl bu tür konuları dalga malzemesi yaparsanız duygusal bir drama çıkar ortaya. Bu kadar bilimadamı gelmiş geçmiş dünyadan. Kimi budist, kimi müslüman, kimi ateist kimi bilmem ne. Ortada inanca saygısızlık var. Siz bunları inancından ötürü ayırıp ben bu bilimadamının buluşunu kullanmam veya bilime katkısını yok sayarım diyebilir misiniz?

İsteyen istediğine inanır veya inanmaz bunu kabul etmek lazım. Tekrar ediyorum, dalga geçilmek için açılmış bomboş tartışmalar bunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dulcet -- 1 Ekim 2017; 16:32:09 >
  • quote:

Duygusal drama falan yok. Asıl bu tür konuları dalga malzemesi yaparsanız duygusal bir drama çıkar ortaya. Bu kadar bilimadamı gelmiş geçmiş dünyadan. Kimi budist, kimi müslüman, kimi ateist kimi bilmem ne. Ortada inanca saygısızlık var. Siz bunları inancından ötürü ayırıp ben bu bilimadamının buluşunu kullanmam veya bilime katkısını yok sayarım diyebilir misiniz?

İsteyen istediğine inanır veya inanmaz bunu kabul etmek lazım. Tekrar ediyorum, dalga geçilmek için açılmış bomboş bir tartışmalar bunlar.

Bomboş tartışmaysa devam ettirmezsin olur biter. İnanç işi engelliyorsa sıkıntılı zaten. Anlattık ya. Adam psikozla gerçeği anlayamazsa doktorluk yaparken hata yapar. İsterse mesleği bırakabilir ve devam edebilir. Saygımız sonsuz.

Daha ilk mesajımda zaten belirtmiştim. Fakat mesajımda "özellikle" belirtmeme rağmen saptırmalar yapıldı. Tabi ki cevap hakkımı kullanacağım.

İşimiz ihtimallere kaldıysa zaten her meslekte sonsuz sayıda ihtimalden dolayı iş yapamama durumu çıkar. Farazi konuşmak gereksiz. Yeter ki saygısı olsun herkesin birbirinin inancına anlatmak istediğim de bu.
  • quote:

" O attığınız listelerdeki insanlar görmedikleri, hiç de göremeyecekleri şeyleri yaptıkları işlere karıştırarak mı bilimsel başarılar elde etmişler? "

O bahsettiğiniz beyinlerle kendi düşüncelerinizi mukayese ediyorsanız, ya da oturup hepsiyle birer çay kahve içtiyseniz uzun uzun bilim yaparken neye göre yaptıklarını bilecek kadar bilemem tabi. Genellemek nedir bunu... Ben de bilemem, ama bir bilimadamının inancını yargılayamazsınız.

Bilim bizim hayatta vazgeçilmezimizdir. Saçmasapan yargılarla insanları inançlarından ötürü yargılayanların, dalga geçenlerin karşısındayım sizin de bu çıkarımı yapamadığınızı görüyorum anlatmaya çalıştıklarımdan ve anlayışınızda problem olduğunu görüyorum.

Bahsedilen bilim insanları ne düşündüklerini yazmışlar. Okuyan rahatlıkla ne düşündüklerini bilebiliyor, bu oldukça doğal bir şey.

Mesela Newton'ı ele alalım. Gelmiş geçmiş en büyük dehalardan biri adam. Ama bilimle dini ayırmayı başarmış. Bilimsel çalışmaları saf bilim, dinsel çalışmaları saf din. Yazık ki zamanının çoğunu da dini (açık konuşmak gerekirse oldukça saçma ve yanlıştırlar) çalışmalarına ayırdığı için bilimde belki daha da ileri gidebilecekken gidememiştir. Ya da Yunan medeniyetinin Hristiyan dini tarafından çökertilişine bakalım, yüzyıllarca Dünya'nın şeklini dahi kabul etmeyen dini karanlığa bakalım, sırf dini düşüncelerinden dolayı bilimsel çalışmalarını nihayete erdirememiş bilim insanlarına bakalım. Bu insanların bilimsel düşüncelerini asla küçümsemiyorum fakat bunlara dinsel dogmalarla değil kendi akıllarıyla eriştiklerini de görebiliyorum.

Ayrıca burada "bilim vazgeçilmezimizdir" diyorsunuz, öte tarafta "evrim inançtır" diye saçma sapan laflar ediyorsunuz. Hangi dediğinize inanalım?

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.