Şimdi Ara

Doktor Forum Sitesindeki Konuya Bakın (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
149
Cevap
0
Favori
9.636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Modern tıp ilaç firmalarının kıskacında.. çoğu hastalıklar çıkan yada çıkacak ilaca göre isimlendiriliyor biçimlendiriliyor. Fakültede bile maalesef ilaç isimlerinden başka birşey öğrenemiyoruz. Bal kadar şifalı bir ilaç yokken dudak kıvırıp gündeme bile almiyoruz. Bal kolayca ulasacagimiz birnimet olmasa pfizer uretseydi her hastalik için satarlar biz de yine buna göre davranırdık. Madem hekim ismini kullanıyoruz biraz daha hikmetli bakmak lazım olaylara dayatılana değil doğru olana yönelmek gerek diye düşünüyorum. Ortacagda tedavi etmek amacti şimdi semptom yok etmek. Ortaçağ tıbbi diyerek küçümsemek çok yakışmıyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Thomas Henry Huxley

Eleme yok maalesef. Bizde nasıl herkes öyle ya da böyle mühendis oluyorsa sizde de doktor oluyor. Sonra bunlar kendi mesleklerini unutup hacamatmış, sülükmüş, akupunkturmuş, homeopatiymiş, otmuş, böcekmiş saçma sapan şeylerle uğraşıyorlar.

Böyle kişilerin olduğunu biliyordum. Sonuçta gerçekten psikiyatrik hasta olup da fakülteye gelenler de var, gayet olası şeyler bunlar. Fakat sayılarının bu kadar olması beni şaşırttı açıkçası.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Afutges Inc.

Tartışmanın içeriğini incelemedim. Ama soru o kadar da haksız değil ama biraz soruluş tarzı hatalı. Bu ülkede cin korkusu sebebiyle psikolojik olarak rahatsız olan insanlar var. Özellikle de anadolu ve karadeniz kırsalında yaşayan ev kadınlarında fazla dışarı çıkmama, yetersiz ve yanlış din öğrenimi ile sağdan soldan duyulan yalan yanlış abartılı dedikodular neticesinde 'cin korkusu' sebebiyle odadan dışarı çıkamama, aynalara bakamama, gece lavaboya gidememe velhasıl çeşit çeşit rahatsızlıklara tanık olunuyor. Sizin gibi peşin hükümlü çok bilmiş insanlar alay etmeyi iyi bilir. Ama insan her konu üzerinde tartışabilir, konunun size saçma gelmesi sizin bakış açınızın darlığından kaynaklanıyor olabilir.

Benim bakış açım dar filan değil. Burda açıkça etiyoloji sorgulanmış yani hastalığı yapan etken. Örneğin grip yapan virüs influenza virüsüdür. Gribin etiyolojik faktörü influenzadır. Burada da adam demiş ki psikiyatrik hastalıkların etiyolojisinde cin olmasın? Yani cin gelip adamı hasta eder mi diye sormuş. Senin demek istediğin mesela adamda bir rahatsızlık vardır ve korkar. Korkusunu da çevreden duyduğu cine bağlar. İkisi çok farklı durumlar. Keşke iyice anlayıp da öyle yazsaydın. Peşin hüküm veremeyecek bir şey yok. Ateş sıcaktır. Ateşse sıcaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NuTeRX -- 30 Eylül 2017; 23:10:38 >

• Benim anlamadigim bu cinler varsa niye hep bu tip insanlara bulasiyor? Niye kendileri ile dalga gecenlere, bilim ile ilerleyen insanlara musallat olmuyorlar?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Seni mi çarptı da bu kadar kesin bilgiye ulaştın?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • NuTeRX kullanıcısına yanıt
    Başkasını çok çabuk cahil ilan eden insanlar görünce sinirleniyorum. Daha sonra da o insanlara karşı aynı hataya ben de düşüyorum.

Her tarafta birbirini cahil ilan edenler var. Her yer bu insanlarla doldu. Herkes birbirini tekfir ediyor. Bir konuşma, anlaşma, tartışma ortamı yok. Çünkü adam tartışabilme kültürü almamış. İşi gücü yok cahilsin, yok yobazsın, yok ocusun, yok bucusun demek olan insanlar her tarafı ele geçirdi. Üniversiteleri, sosyal medyayı, siyaseti, bu forumu, sokağı vs. Artık hiçbir şey konuşamıyoruz, fikir beyan edemiyoruz. Çünkü ne dersek diyelim birileri bizi cahil ilan edecek.

İlkokul ile ilgili bir anım vardı. Zaman zaman onu hatırlıyorum. Sınıfta öğretmen gelmeden önce sessizliği sağlamak sınıf başkanının temel göreviydi. O da her teneffüs sonu, dersten önce sus, konuşma, yerine otur, uslu dur der millleti hizaya getirmeye çalışırdı. Bazen bu sınıf başkanına özenip onunla birlikte racon kesmeye kalkışanlar olurdu. Onlarda yine herkesi susturmaya kalkışırdı. Bir gün yine böyle bir zamanda sınıfta oturmuş, hocayı beklerken sınıfta yine kavga kıyamet gürültü var. Ve ben o zaman düşünmeye başladım. Bu kadar gürültünün kaynağı ne kim bu kadar ses yapıyor diye. Ve sınıftaki sesleri analiz edince gördüm ki aslında sınıftaki tek ses "Susun!" sesi. Herkes birbirine susun diye bağırıyor. Herkes bağırınca daha çok gürültü çıkıyor. Daha çok gürültü çıkınca daha çok kişi birbirini susturmaya, "Susun!" diye bağırmaya başlıyor. Ve inanılmaz bir gürültü çıkıyor. Oysaki herkes önce başkasına değil de kendine sus diyebilse ortada gürültü falan kalmayacak. İşte o zaman farkettim ki bu bir kendi kendini hızlandıran süreç. Ve bir yerde patlayacak. Dediğim gibi de oldu. Yan sınıfın hocası gelip bir güzel fırça çekti. Sonra bir de bizim hoca geldi ondan da bir güzel ağzımızın payını aldık.

Şu anda da Türkiye'de bu sınıfa benzer topluluklar var. Ve bir gün patlayacaklar. Herkesin birbirini "cahil!" ilan etmesi de kendi kendini hızlandıran bir süreç. Ve biz birgün birilerinden sağlam bir fırça yiyeceğiz. Çünkü artık diğer sınıfları da rahatsız etmeye başladık. Ve umarım şöyle kuvvetlisinden bir fırça yeriz de geride bir daha fırça yiyecek sınıf bırakılmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D53260E0F -- 30 Eylül 2017; 23:50:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

Benim anlamadigim bu cinler varsa niye hep bu tip insanlara bulasiyor? Niye kendileri ile dalga gecenlere, bilim ile ilerleyen insanlara musallat olmuyorlar?

Müslümanla Müslüman cin kanka olup bulaşabiliyor,

Müslüman olmayana isyancı kötü cinler acayip musallat olup o kişiyi daha azdırıyorlar, insanlara hissetirmedende bunu yapabiliyorlar,

Psikiyatrik hastalıklar dünyanın her yerinde var, bunlarada sebep olabiliyorlar.

• içindeki ses, bariz seni tesir altında bırakıyorsa, 2 kişilik bir ekip gibi kendini güçlü görüyorsan tek başınaykende, muhtemelen cin sizinle beraber

Pervasızca isyankar, o tanrı nerde onu şöle yapacağım böyle yapacağım der, insanlarada kurallarada tahammülsüz ve çok kolay kötülük yapabiliyor, işte isyankar cin veya cinler gurubuyla aynı bedende yaşıyor, bu kişi okadar rahat okadar güçlü hissediyor kendini, çünki yalnız değil.

• Jeopol kullanıcısına yanıt
    Cinlere inanmayan insan yaşadığı benzer sıkıntıları mantıken cinlere bağlayamaz. Ama aynı dertlerden muzdarip ve cinlere inanan insanlar bunu cinlerin varlığına bağlayabilir. Oysaki sıkıntılar ve semptomlar birebirse nedenler de büyük ihtimalle birebirdir. Burada sonuçta kimin haklı olduğu yalnızca bakış açısı meselesidir. Doğrusu şudur ki burada ortak paydaya ulaşmak zor. Çünkü ilk iş olan tanım aşamasında farklılıklar var. Dolayısıyla bu tartışma faydasız bir tartışmadır ve ancak boş işlerle uğraşmak isteyenler bu tartışmada taraf olur.

Kısacası gönderiniz sözde ironi amaçlı darılmayın ama oldukça kalitesiz, eski, bayağı, fazlaca klasik ve can sıkıcı.

• quote:

Orijinalden alıntı: aslanoto

quote:

Benim anlamadigim bu cinler varsa niye hep bu tip insanlara bulasiyor? Niye kendileri ile dalga gecenlere, bilim ile ilerleyen insanlara musallat olmuyorlar?

Müslüman olmayana isyancı kötü cinler acayip musallat olup o kişiyi daha azdırıyorlar, insanlara hissetirmedende bunu yapabiliyorlar,

Psikiyatrik hastalıklar dünyanın her yerinde var, bunlarada sebep olabiliyorlar.

Size bulaşmış belli ki. En yakın zamanda bir hastaneye gidin de psikiyatri servisinde ilgilensinler.
  • quote:

Başkasını çok çabuk cahil ilan eden insanlar görünce sinirleniyorum. Daha sonra da o insanlara karşı aynı hataya ben de düşüyorum.

Her tarafta birbirini cahil ilan edenler var. Her yer bu insanlarla doldu. Herkes birbirini tekfir ediyor. Bir konuşma, anlaşma, tartışma ortamı yok. Çünkü adam tartışabilme kültürü almamış. İşi gücü yok cahilsin, yok yobazsın, yok ocusun, yok bucusun demek olan insanlar her tarafı ele geçirdi. Üniversiteleri, sosyal medyayı, siyaseti, bu forumu, sokağı vs. Artık hiçbir şey konuşamıyoruz, fikir beyan edemiyoruz. Çünkü ne dersek diyelim birileri bizi cahil ilan edecek.

İlkokul ile ilgili bir anım vardı. Zaman zaman onu hatırlıyorum. Sınıfta öğretmen gelmeden önce sessizliği sağlamak sınıf başkanının temel göreviydi. O da her teneffüs sonu, dersten önce sus, konuşma, yerine otur, uslu dur der millleti hizaya getirmeye çalışırdı. Bazen bu sınıf başkanına özenip onunla birlikte racon kesmeye kalkışanlar olurdu. Onlarda yine herkesi susturmaya kalkışırdı. Bir gün yine böyle bir zamanda sınıfta oturmuş, hocayı beklerken sınıfta yine kavga kıyamet gürültü var. Ve ben o zaman düşünmeye başladım. Bu kadar gürültünün kaynağı ne kim bu kadar ses yapıyor diye. Ve sınıftaki sesleri analiz edince gördüm ki aslında sınıftaki tek ses "Susun!" sesi. Herkes birbirine susun diye bağırıyor. Herkes bağırınca daha çok gürültü çıkıyor. Daha çok gürültü çıkınca daha çok kişi birbirini susturmaya, "Susun!" diye bağırmaya başlıyor. Ve inanılmaz bir gürültü çıkıyor. Oysaki herkes önce başkasına değil de kendine sus diyebilse ortada gürültü falan kalmayacak. İşte o zaman farkettim ki bu bir kendi kendini hızlandıran süreç. Ve bir yerde patlayacak. Dediğim gibi de oldu. Yan sınıfın hocası gelip bir güzel fırça çekti. Sonra bir de bizim hoca geldi ondan da bir güzel ağzımızın payını aldık.

Şu anda da Türkiye'de bu sınıfa benzer topluluklar var. Ve bir gün patlayacaklar. Herkesin birbirini "cahil!" ilan etmesi de kendi kendini hızlandıran bir süreç. Ve biz birgün birilerinden sağlam bir fırça yiyeceğiz. Çünkü artık diğer sınıfları da rahatsız etmeye başladık. Ve umarım şöyle kuvvetlisinden bir fırça yeriz de geride bir daha fırça yiyecek sınıf bırakılmaz.

Cinlerin psikiyatrik hastalıklara sebebiyet vermediği kesindir. Bu konu üzerinde hala ısrar eden cahildir ya da hastadır.

Eğer gerçekten sınıfta birisi ses yapsaydı ve başkan sus diye bağırsaydı haklı olurdu değil mi? Peki, bu bağıran şahıs kendi kendine düşünüp sussaydı daha güzel olurdu değil mi? Ama düşünemiyor, düşünemediği için ses çıkartıyor. İşte bu adam da düşünemediği için cinler psikiyatrik hastalıklar yapar mı diye sorguluyor. Keşke düşünebilseydi, biz de bağırmak zorunda kalmazdık. Başkan bu adamı susturmasa ne olur? Adam ses yapamya devam eder, huzurun bozulur. Biz bu adama yaptığı hatayı söylemesek ne olur? Devam eder, milleti yanlış bilgiyle kandırır. Şimdi konuyu tekrar düşün.

Her şey tartışılır diye bir şey yok. Bir hasta psikoz içerisinde ise kendisini mehdi sanıyorsa hastayla asla tartışılmaz. Tartışarak ikna edemezsin. Hastayı servise yatırırsın, ilacı verirsin. Dopamin durumu normale gelince hasta zaten kendisi durumu anlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NuTeRX -- 1 Ekim 2017; 0:25:48 >

• quote:

quote:

quote:

Size bulaşmış belli ki. En yakın zamanda bir hastaneye gidin de psikiyatri servisinde ilgilensinler.

Psikiyatrik hastalıklara neden oluyolar ama Psikiyatri tıbbı halledemiyor, hastanın bedeninde barınmaya devam ederken, hastanın beynine format atma uyutma uyuştuma şok verme, gibi etkiler yapmaya çalışıyorlar, ilaçların yan etkileride olabilir başka arızalarda üretebilir. az bilgimle kanaatim böyle. ilimde tıbda sınır olmaz daha keşfedilecek şeyleri onlarda arıyor.

• Tabib biri demiş:

Ortaçağ tibbindan bahsederken ve yererken barbar batının ortacagindan örnek vermiş arkadaşlar.. şimdi o barbar batının öncülüğünü yaptığı tipi anlamak için "hastalık satmak" ray moynihan kitabını okuyabilirsiniz. Mr çektirme vs gülünç karşılıklar.. bence bize zorla takılan gözlüğü çıkarıp objektif bakmayı öğrenmek lazım. Bugün hala batılılar ibni sinanın kitabıyla meşgulken türkçeye henüz 2 yıl önce çevrilmesi trajikomik değil mi?

• quote:

Cinlere inanmayan insan yaşadığı benzer sıkıntıları mantıken cinlere bağlayamaz. Ama aynı dertlerden muzdarip ve cinlere inanan insanlar bunu cinlerin varlığına bağlayabilir. Oysaki sıkıntılar ve semptomlar birebirse nedenler de büyük ihtimalle birebirdir. Burada sonuçta kimin haklı olduğu yalnızca bakış açısı meselesidir. Doğrusu şudur ki burada ortak paydaya ulaşmak zor. Çünkü ilk iş olan tanım aşamasında farklılıklar var. Dolayısıyla bu tartışma faydasız bir tartışmadır ve ancak boş işlerle uğraşmak isteyenler bu tartışmada taraf olur.

Kısacası gönderiniz sözde ironi amaçlı darılmayın ama oldukça kalitesiz, eski, bayağı, fazlaca klasik ve can sıkıcı.

Tartışmaya değmez ama yine de söyleyim. Adam cin görüyorum diyor. İnanmayan da görse söyler heralde şöyle bir yaratık gördüm diye tarif eder. Kendisi aynı şeye bağlamasa bile karşı tarafta ikisini de dinleyen adam karşılaştırıp ortak sonuca varabilir. Kısacası geçiniz.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Psikiyatrik hastalıklara neden oluyolar ama Psikiyatri tıbbı halledemiyor, hastanın bedeninde barınmaya devam ederken, hastanın beynine format atma uyutma uyuştuma şok verme, gibi etkiler yapmaya çalışıyorlar, ilaçların yan etkileride olabilir başka arızalarda üretebilir. az bilgimle kanaatim böyle. ilimde tıbda sınır olmaz daha keşfedilecek şeyleri onlarda arıyor.

Gerçi artık kullanılmıyor ama bir transorbital lobotomiye bakar. Cin, min kalmaz. Feraha kavuşturur

• quote:

Orijinalden alıntı: NuTeRX

quote:

Tartışmaya değmez ama yine de söyleyim. Adam cin görüyorum diyor. İnanmayan da görse söyler heralde şöyle bir yaratık gördüm diye tarif eder. Kendisi aynı şeye bağlamasa bile karşı tarafta ikisini de dinleyen adam karşılaştırıp ortak sonuca varabilir. Kısacası geçiniz.

Topluma hakim olan bilimsel düşünce eksikliği böyle bir şey ne yazık ki. İşler baştan sıkı tutulmadığı için "bilimde herkes bir şeyleri kafasına göre bir şeylere bağlayamaz" cümlesini anlatmak zor oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: NuTeRX

quote:

Psikoz hastaları ile ne kadar konuşursunuz bilmem ama şahsen toplum ruh sağlığı merkezine 2 aylık periyotlarla intörnleri götürme ve de onlarla sohbet etme imkanım oluyor.

Gördükleri küçük ve siyah cisimler çoğunda ortak. Bu da insanı ürpertiyor, acaba... diyebiliyorum.

Dr Sonx demiş yukarda bahsettim,

Psikoz hastaları inansın inanmasın aynı şeyleri görüyorlar.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Gerçi artık kullanılmıyor ama bir transorbital lobotomiye bakar. Cin, min kalmaz. Feraha kavuşturur

Dr Sonx devamında :

Ancak özellikle gece kendilerini "3 harfli" diye adlandırdığımızda bunu anlayamayan bir varlığın hastalık yapabilmesi de soru işareti olarak kalıyor...

Bir diğer konu da sabah ezanından sonra ortamı terk ettikleri. Bir rivayete göre abdestli olmak koruyucu.

Bundan anladığımız Dr kendisi cine inanmıyor,
    milyarlarca insandan biriyiz özel adımızla seslenen olursa ilgi gösterir bakarız gideriz
    öyle ise milyarlarca cin var onlarda aynısıdır, her birinin özel isimleri var, 3 harflide lakap olarak bilirler, cin demişsin 3 harfli demişsin ancak üzerlerine alınıp icabet ederlermi, bence etmezler gibime geliyor.

• NuTeRX kullanıcısına yanıt
    Ben cin konusunu zaten kapadım hocam başka bir şeyden bahsetmiştim. Yoksa cinci arkadaşları savunmak değildi amacım. O konuda zaten aceleci davranarak hataya düştüğümü ve yanlış yaptığımı söyledim ve sonra da bunun sebebini açıkladım. Ama siz afedersiniz hala sidik yarıştırmak istiyorsunuz.

• quote:

Ben cin konusunu zaten kapadım hocam başka bir şeyden bahsetmiştim. Yoksa cinci arkadaşları savunmak değildi amacım. O konuda zaten aceleci davranarak hataya düştüğümü ve yanlış yaptığımı söyledim ve sonra da bunun sebebini açıkladım. Ama siz afedersiniz hala sidik yarıştırmak istiyorsunuz.

Alıntı : "Cinlere inanmayan insan yaşadığı benzer sıkıntıları mantıken cinlere bağlayamaz. Ama aynı dertlerden muzdarip ve cinlere inanan insanlar bunu cinlerin varlığına bağlayabilir. Oysaki sıkıntılar ve semptomlar birebirse nedenler de büyük ihtimalle birebirdir. Burada sonuçta kimin haklı olduğu yalnızca bakış açısı meselesidir. Doğrusu şudur ki burada ortak paydaya ulaşmak zor. Çünkü ilk iş olan tanım aşamasında farklılıklar var. Dolayısıyla bu tartışma faydasız bir tartışmadır ve ancak boş işlerle uğraşmak isteyenler bu tartışmada taraf olur."

Bu yazdığın mesaja tam olarak cevap verdim. Sonra başka şeyler başka bir mesajında yazdıysan bilmiyorum. Sidik yarışı sonucuna nerden vardın, onu da anlamadım?

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.